Sayın bakanımız Kemal Unakıtan'dan güzel haber

Ekonominin gidişatını hakkında ne düşünüyorsunuz?

• Herşey tıkırında, umutluyum

• Herşey kötüye gidiyor, umutluyum

• Hiç bir fikrim yok.

• Toplam katılım
    74

parliament

Üye
Tepki
23
Unakıtan'dan '3 güzel haber'
'Hepsi üst üste geldi'

12.07.2008 00:25

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ekonomide son zamanlarda üst üste güzel gelişmeler olduğunu belirterek, ''Bunlardan bir tanesi enflasyonun düşük çıkması, ikincisi birinci çeyrek büyümenin beklenenlerin çok üzerinde çıkması, üçüncüsü de dün açıkladığımız bütçe performansı'' dedi.

Unakıtan, eşi Ahsen Unakıtan ve Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy ile geldiği Bursa'da Vergi Dairesi Başkanlığını ziyaret etti. Ziyarette Bursa Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydam ve Bursa Defterdarı Metin Otak'tan çalışmalar hakkında bilgi alan Unakıtan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Vergi Dairesi Başkanlığını ziyaret etmek ve bazı çalışmalar yapmak için Bursa'ya geldiğini belirtti. Unakıtan, Türkiye'de 29 vergi dairesi başkanlığı bulunduğunu, Türkiye bütçesinin gelirlerinin yüzde 90'ından fazlasının buralardan sağlandığını kaydetti. Bursa Vergi Dairesi Başkanlığının da vergi daire başkanlıklarının en önemlilerinden biri olduğunu ifade ederek, ''O bakımdan Bursa'ya gelmek güzel bir şey. Onun için zaman zaman vergi dairesi başkanlıklarına gidiyorum. Onların performansları hakkında bilgi alıyorum. Çalışmalarını yakından takip ediyorum. Çünkü bizim bütçemizin bütün gelirlerinin sağlandığı yerler, vergi gelirlerimiz oluyor. Bu açıdan vergi dairesi başkanlıklarının performansları bizim için fevkalade önemli'' diye konuştu.

Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelere de değinen Unakıtan, şunları kaydetti: ''Ekonomide son zamanlarda üst üste güzel haberler oldu. Bunlardan bir tanesi enflasyonun düşük çıkması, ikincisi birinci çeyrek büyümenin beklenenlerin çok üzerinde çıkması, üçüncüsü de dün açıkladığımız bütçe performansı. Türkiye'nin bütçesi, haziran ayında fazla verdi. Sadece haziran ayında değil 6 ayın neticelerinde de ocak-haziran gerçekleşmelerinde de bütçemiz fazla verdi. Türkiye, devamlı suretle bütçe açıklarına alışmış olması hasebiyle bütçenin fazla vermesi, Türkiye'nin ekonomisi açısından fevkalade önemli bir göstergedir. O bakımdan mutluyuz. Tabii Türkiye'nin cari açık problemi var. Ama cari açık probleminde de herkesin bildiği gibi son zamanlarda petrol fiyatlarındaki artış; ona bütün dünya ülkeleri 'petrol krizi' diyorlar artık. Kriz haline dönüştü. Petrol fiyatlarının fevkalade artmasından dolayı tabii cari açığımızı da etkiliyor bu. Geçen sene bizim petrolden ve enerji ham maddelerinden dolayı ödediğimiz para, 34 milyar dolarken, bu sene eğer böyle giderse 52 milyar doları bulacak. Bu, cari açığı bire bir çok fazla etkiliyor. Zaten cari açığa baktığımızda, o da bu kadar ama bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Aldığımız tedbirler, alacağımız tedbirler var. Türkiye, bunun da önüne geçmek mecburiyetinde.'' Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, daha sonra yetkililerle basın kapalı görüştü.

Kaynak: Habertürk

Haberi görünce aklıma geldi, bisikletforum üyeleri ekonomimiz ve gidişatı hakkında neler düşünüyorlar?

• Beğen
Tepkiler: gatila
Scudo

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
tamam döviz piyasalarında istikrar var, ama bence bunun asıl nedeni globallaşen ekonomi.
tabi bu arada borsanın 55 binlerden 35 binlere düşmesini unutmamak gerek. tüm dünya düşüyor ama biz tam 2 kat hızlı düşüyoruz.
faizler düştü ama halen dünyanın en yüksek reel fazini ödüyoruz. sanki paraya en çok ihtiyacı olan ülkeyiz, ya da sanki para bulmakta en çok zorlanan ülkeyiz.
çalışıyoruz, didiniyoruz, üretiyoruz, satıyoruz, ama kazandığımız bir gıdım paranın da önemli kısmını sermaye sahiplerine faiz olarak ödüyoruz. çünkü öyle olması gerekiyormuşşş !!!

büyüme var ama yeterli değil. belli birkaç sektör sürüklüyor (otomotiv, finans)
en son ne zaman büyük bir yabancı kuruluş Türkiye'ye gelip yatırım yaptı, işletme kurdu? eskiden derdim ki, en geç 1 ayda iş bulurum. Şimdi ise 1 yılda bile bulabileceğimden şüpheliyim.
olumlu gelişmeler bu hükümetin başarısı olmadığı gibi, olumsuz gelişmeler de -bütünüyle- bu hükümetin kabahati değil. dünyanın durumu ortada. üretim uzakdoğu'da. yapacak birşey yok.
ne yapıp da Türkiye'yi kalkındırabilirsin ki?
ama yine de bu hükümetin bir kabahati var. O da başka konulara odaklanıp, ülkeyi bölünmelere sürükleyip, zaten zor durumdaki ekonomi ve sanayiyi iyice riske atması. Tek parti fırsatı çok daha iyi değerlendirilmeli idi. Ama gizli ajandalar olunca yürümüyor işte.

ülkenin geleceği için kesinlikle çok kötümserim, tamamen umutsuzum
Ortadoğu'da -İsrail dışında- hiçbir ülkenin hiçbir zamanın refaha ulaşması mümkün değildir. Her zaman üzerimizde oyunlar oynanmaya devam edecek.
bunun için de bilimden uzak cahil bir halk çok iyi iş görür. TV başından kalkmayın, futbol hastası olun, magazin takip edin, çekirdek çitleyin, okumayın, araştırmayın, sorgulamayın, biz en doğrusunu biliriz ve yaparız.
halkımızın ABD tarafından desteklenen her kuruma şüphe ile yaklaşması gerekir.
ama maaşallah ABD'yi bile sever hale geldik, nasıl olduk anlamadım (aslında anladım da forumda o kadar detayına giremiyorum. sihirli bir sözcük var, onu kullandığın zaman bu cahil halka herşeyi yaptırırsın, herşeyi sevdirirsin, herşeyi kabullendirirsin, hiçbirşeyi göremeyecek kadar gözlerini kapatırsın)
ABD'nin baş düşmanları şimdi onlardan destek alarak halkı karanlığa sürükleme oyunlarına alet olmaya (ya da bizzat oyunları yönetmeye) başladı.
artık ülkeden kaçmayı bile düşünmeye başladım.
üzgünüm ama bu ülke için birşey yapılabileceğinden ümitsizim. eh, artık dünya için ya da insanlık için birşeyler yapmaya çalışırım en azından.

meşhur söz ile bitirelim: "her millet layık oldukları şekilde yönetilir"
sen alışverişte "fiş almasam kaç para olur abi?" dersen seni yönetenler de yolsuzluğun kralını yapar.
sen suyunu boşa harcarsan seni yönetenler de ormanlar için doğru dürüst bir politika yürütemez, Tema gibi sivil kuruluşlardan medet umar hale gelirsin.
sen "işimi nasıl daha iyi yaparım" diye düşünmeyip sadece önüne geleni yaparsan, seni yönetenler de sanayinin gelişmesi için pek birşey yapmazlar.

• Beğen
Tepkiler: ahmedseref

Emir Yüksel

Aktif Üye
Tepki
146
enflasyon neden düşük çıktı?
nedeni açık yaz aylarında meyve-sebze piyasası çok düşüyor..ee millet de bunları almak zorunda, dolayısı ile siz hesaplamaya bunları katmakla yükümlüsünüz!
sonuç düşük rakamlar!
safsata.

Kamil Yıldız

Daimi Üye
Tepki
457
Ya buraya sayfalarca yazı yazmak ister gönül ama, ne alaka dersiniz bu forumda; her ne kadar ekonomi bölümü ve böyle bir başlık açılmış olsa da!

Ekonominin neresi iyiymiş allah aşkına biriniz bana söyleyebilir mi? Enflasyon düşmüşmüş ya, bak sen! Neye göre belirlemişler o enflasyon rakamlarını biliyo musunuz? İnsanımızın en çok tükettiği temel gıda, ekmek, sebze veya petroldeki enflasyon rakamlarından haberiniz var mı? %80 ila 180 arasında olduklarından?

"Gatila" arkadaşımız (abimiz) bir çok güzel konulara değinmiş, ama bazı söylediklerine katılmıyorum, daha doğrusu gerçekler farklı ve acı; ne bi şey ürettiğimiz ne de sattığımız var! (Genelleme yapıyorum yanlış anlaşılmasın, Avrupa' da hatta dünyada sayılı lider sektörlerimizde var otomotiv ve beyaz eşya gibi) Ama ülkede asıl olan üretimleri göz göre göre bir bir yok ediyorlar! Bunların başlıcası da tarım, açıklamaya gerek duymuyorum, çiftçinin hali ortada! Her gün kapanan fabrikalardan, bedavaya satılan tekel niteliğindeki işletme ve kurumlardan haberi yok kimsenin galiba!

Bi ülkenin ekonomisi borsadaki puanı (hangi borsa, kimin borsası), nasıl hesaplandığı belli olmayan enflasyonu (ki o da belli de neyse) değil, yaptığı üretimle, ürettiği, çalıştığı insanına ve kendine kazandırdığıyla ölçülür!

Kısaca durum böyle, bir yere gittiği yok yani ekonomimizin; olduğu yerde sayıyo hatta patlamaya ramak kalmış zordan sağdan soldan desteklemelerle bi yere götürülmeye çalışılıyo! Ama o patlama da yakındır bana sorarsanız...

Çok uzatmak istemiyorum ama arkadaşa katılmadığım en önemli konu ise bu ülkenin artık elden gittiğini düşünüp, umutsuzluğa kapılmasıdır! Böyle düşünenlerin oturup bir kez daha düşünmelerini rica ediyorum, bu adamların istediği de zaten bu! Herkes akıllı olmak zorunda, boş işlerle uğraşmak yerine düşünmeli, okumalı, çalışmalı bu ülkenin bu bayrağın kendi kanı olduğunu hatırlayıp, kendisinin ve vatanının geleceği için ne gerekiyorsa yapmalıdır!
Syagılarımla...

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
@otec

aynen, bence 2. seçenek yanlışlıkla yazılmış 2. seçeneği işaretledim böyle düşünerek..

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
nereden çıktı bu adamlar biz eski halimizden memnunduk batırdılar bitirdiler Türkiyeyi.

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
Eskidende pek başarılı hükümetler geldiği söylenemez ama bu seferki gerçekten çok fazla tehlikeli işlere imza attılar.
Fakat şu kapatma davasında çıkan sonuç akp'ye biraz fren yaptıracaktır.

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@Murat Çiftci

Kısaca her şehir istanbul gibi olmadan, gelir açısından en kötü bireylerin bile sorunsuzca yaşayacağı bir ortam olmadan ekonominin düzelmesi diye bir durum söz konusu olamaz.!!! tabi istanbuldan kasıt gelişmiş bölgelerin varlıgı. Yoksa istanbuldada kötü mahalleler var.

Kısacası kepenkler kapanıyor, işyerleri batıyor sorunlar sorunlar sorunlar.

Vasıfsız gençlik rakkamları büyüdü. Elimize bir fotoraf makinesi alsak, işsizliğin dozajını, ülkemizdeki berbatlıkları görüntülesek bile birileri çıkıp hala ekonomi süper diyecektir.

Bunlara aldanmak tıpkı nazi almanyasının propagandalarının eş benzeridir.

Bu ülkenin ekonomisinin neresi süperdir? Daha derin konular var ama forumuzda amacı aşmamak için o konulara giremiyorum malesef.

ithal ettiğin imal ettiğinden çoksa ülkenin durumu son derece kötüdür.

Asgari ücrete baktıgında yüzü kızarmayan insanların memleket yönettiği göze alınırsa bu bağlamda vatandaşı çok iyi derecede sömürüyorlar diyebiliriz. Vergisini kuruşu kuruşuna tam olarak ödeyen asgari ücretlidir.

Türkiye için küçük amerika olacak diyorlardı hakatten kücük amerika oldu. Olabildiğince çarpık olabildiğince rahat olabildiğince pislik hepsi bir arada.

Ayrıca vatandaşlarımızın bu çekilen acılar karşısında hala sessizce kalabilmiş olmasınada hiç bir anlam veremedim genede veremiyecem.

AB toplumu olmayıda unutalım arkadaşlar. AB standartlarına baktıgımda gerçekten ne kadar geride kaldıgımızı goruyorum.

saygılar.

alicanpek

Aktif Üye
Tepki
79
Başımızda vatandaşlarını diilde
kendini ve çevresindekileri düşünenler oldukça
paralarımızın çocuklarının, akrabalarının sermayesi olmaya devam ettikçe
Kimse bu insanlara bi "dur" demedikçe
Oy vermeye devam ettikçe. Üst üste ikinci kez başa getirdikçe
ne cennet vatanımızın krizlerden, sorunlardan kurtulmasına imkan
ne de kimsenin ağlaşıp durmasının bi mantığı yok.

Ekonomi o kadar iyi de bu zamların nedeni ne?
Doğalgaza kış gelmeden %30 zam yapanlar için
herhalde ekonomi tıkırında olur. Halkıyla dalga geçmekten
hiç çekinmeyen Unakıtanlarla olucak iş değil ekonomi!

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
Çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık...
Halkımız gerçekten geleceği bir türlü okuyup kavrayamıyor.
Fakat burada sadece halkı suçmakakta yanlış.Çünkü ne muhalefet işini doğru yapıyor nede sağlam bir medya var.Muhalefet kendi çıkarları adına çalışıyor.AKP'nin yaptıklarını,sattıklarını kendi işlerine gelen kanunu çıkarttıklarını bir türlü ispatlayıp belgeleyemiyorlar,halkı aydınlatamıyorlar.
Açıkcası ben AB'ye karşıyım.Geçmişimizi yok etmek istiyorlar.Neymiş efendim ATATÜRK portreleri resmi kurumdan kalkacakmışta,ATATÜRK ilke ve inkilapları okul kitaplarından çıkarılacakmış nedenide;bugünkü şartlarda ilke ve inkilapların ATATÜRK düşüncesinin artık eski ve işe yaramaz olmasıymış...
Siz değil misiniz ATATÜRK'ün Misak-ı İktisadi'sinden korkan?Siz değil misiniz Türk-Kürt diye bir bütün olan Türkiye Cumhuriyeti'ni bölmeye çalışan?
Ben ab'ye ne zaman üye olmak isterim;Tarihimizi,geçmişimizi kabullenecek,iç işlerimize karışmayacak,milli değerlerimize,kültürümüze,ananelerimize,ekonomimize karışmayacak o zaman tam üyelik isterim.

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@Murat Çiftci

üstad ben sadece ab yi o muazzam standartları için istiyorum sokaklarında çöp olmayan, sokaklarda selpak satmak zorunda olmayan .. örnekler uzar gider bu çocukların geleceği için istiyorum.

Atatürk gibi bir lider bi daha dunyaya gelmez zaten orası ayrı.

Ama Düşünsenize yarın obür gün bu işler biraz daha karmasıklaşıcak. Turkiye imf dünya bankası = amerikaya ödemeyediği borçları yüzünden 400 milyar dolar olmuş, hain ellerin kullanımına geçermi? geçmese bile bu cocukların geleceği ile oynanıyor.

Özellikle yaşam açısından almanyaya hayranım kim ne derse desin yer yüzünde bu kadar disipline bir ülke daha olamaz.

Güzel şeyleri istemek herkezin hakkı GÜZEL ŞEYLERİ SADECE ÇOK PARASI OLANLAR DEĞİL HERKEZ HAKEDİYOR. Dünya uzerindeki her insanın butun guzel olan ne varsa hakkıdır.

saygılar.

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
Tabii ki de herkes güzel,kaliteli bir yaşam ister,hakkıdırda.Bu konuda hiç bir sözüm yok.Bize tabii ki kriterler sunacaklar bu doğal bir şey.Ama bu onlara kesinlikle iç işlerimize karışma hakkını vermez.
Borç nasıl ödenecek biliyor musunuz?40-50 yıl sonra belkide daha yakın bir sürede bizden toprak isteyecekler.Aynı Atatürk'ün kurduğu şeker fabrikalarını,ipek,tekstil vs.fabrikaları borç yüzünden alıkoydukları gibi.

• Beğen
Tepkiler: gokhancan

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@Murat Çiftci

Gelecekte olası bir dünya savaşı bütün dünyayı bekliyor olabilir.

Büyük ihtimalle sarı ırk(çin) dünyayı istila edicek.

En azından görünen o.

• Beğen
Tepkiler: Ogez

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
@Murat Çiftci

ARKADAŞIM BU DEDİGİ OKUDUKTAN SONRA ARTIK BUNDAN SONRA DA AB LAFI ETMEM. KESINLIKLE BUYUK BİR TEHLİKEDEYİZ :(! !!! (Ne demek ya Atatürk ü unutturmaya çalışmak ne demek soruyorum AB ye girelim diyenlere!!:boese157: )
Arkadaşlar biz her ne kadarda fikir çatışmasına girsek de bu ülke bu vatan bu bayrak için hepberaber el ele verip Yurtta Sulh Cihan da Sulh demeliyiz. Lütfen BİRLİK OLALIM! Bu kadar tehlike varken siyasetçiler de eminim rahat etmiyorlardır ;)

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@BMX_rider07

Hocam atatürk Türkiye için bir simgedir. Şaka maka avrupayı anıtkabirin bile oldukça korkuttuğu bir gerçek.

Ama bizim kastettiğimiz haçlı ordusu olmak değil avrupa standartlarını yakalamaktı.

Ülkemin almanya kadar disiplinli ve temiz olmasını isterdim.

ELime bi fotoraf makinesi alıp fotoraflamaya başlasam burası istanbul olamaz diyeceğinizden eminim.

saygılar.

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
@BMX_rider07

Evet arkadaşlar daha bunun gibi oynanan bir sürü olay var.Araştıralım,öğrenelim yeter ki.Kim düşmanımız kim dostumuz öğrenelim.Ben gerçi Türk'ün Türk'ten başka dostu olduğunu görmedim ama...
İMF'yi,türk tarımının nasıl bitirildiğini,PKK'nın nasıl doğduğu,Türkiye'nin doğusunun petrol rezervi bakımından nasıl zengin olduğu ve neden çıkartılamadığı?,Marshall Anlaşmasını vb..uzarda uzar bu gibi olayları araştırın bak altından çıkanları gördükçe şoke olacaksınız,eminim..
Saygılar.

Şahin Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
298
Ekonomi iyiye gittiği için mi işyerleri kapanıyor,vatandaş işsiz geziyor.Yakında asgari ücret açıklanır o zaman umuda umut katarım!!!