Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sayhan Baraj Gölü Turu, Adana, 20.08.'11

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında BF Okuru_ tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    Ben Talat, Batuhan'ın abisiyim. Kardeşimi beklemeden dolaştım birazcık.
    Göl kıyısına ve üniversiteye bir süredir sürüyordum ama gölün karşı kıyısına hiç geçmedim ve merak ediyordum. Bir süredir kafamda gölün çevresinde bir tur yapma planı vardı. Belki tarih olarak kötü bir seçimdi, havanın sıcak olacağı belliydi ama dayanamadım ve turlamaya karar verdim.

Rotamız bu. Yaklaşık 57-58 kmlik bir parkur.

Sabah 5:30 divarı yola çıkmaya hazırım. Ama sonradan anladım ki yeterince hazırlıklı değilmişim.

Saat 6 civarı ve Sabancı Merkez Camii

Aynı noktadan Seyhan Nehri

Geldiğim yol

Caminin parktan görünüşü

Bu da ben

Merkez park üzerinden güneşin erken ışıkları

Parkın uzak köşesinden Sabancı Cami

Eski barajdan görüntüler. Bir de su böreği yedim ama açlıktan onun fotoğrafını çekecek fırsatım olmadı :)

Adnan Menderes Bulvarı girişinden Sevgi Adası, ki kendisi gölümüzün mini adası olur. Yazın su azken arabayla gidilebilecek duruma gelen adaya kayıkla gidilir normalde. Sular çekilirse neden bisikletle gitmeyelim ki:) Burada sonra gölün kenarındaki menderes bulvarı üzerinden yolumuza devam edeceğiz.

Burada karşı kıyı puslu bir şekilde görünüyor. Dolanarak oraya gidiyorum.

Çoban Dede Türbesi Tepesi

Çoban Dede yolundan kareler

Karşı geçerken kullanacağımız batı köprüsü. Köprünün karşı tarafında, tepenin altındaki köy, Topalak köyü

Köprüden manzaralar

Topalak civarından kuzey adana

Köy çıkışı. Buradan sonra yollar inişli çıkışlı bir hal alıyor. 26km yol olmuş ve Menderes'teki hafif rampalardan sonra artık yorgunluk başlıyor.

Doğu köprüsü. Aslında göl kuzeye doğru devam ediyor ama tam tur yapmak oldukça zorlu, bu nedenle medeniyetten fazla uzaklaşmadan köprüden karşıya geçiyorum. Köprünün karşısı Bayram Hacılı

Köprüden bir kuzey adana görüntüsü

Köprüyü geçtikten sonra insanı dünyadan soğutan rampalar başlıyor. 30km ardından, açlık başlamışken, saat 08:30 olmuş da sıcaklık kendini belli ederken, bu hafif rampa bile zor geliyor gözüme. Ayakkalarıma su döküyorum serinletmek için. Buradan sonrasında daha dik çıkışlar olduğunu tahmin bile edemezdim.

Tepeden göl ve Adana manzarası

Yalnız işin garip yanı yol kenarında altına sığınalacak hiç ağaç ve gölge yok.

Ufukta görünen köy Menekşe köyü.

Köye girmeden son kez göl

Buradan sonrası sıcak ve yorgunluğun etkisiyle fotoğraf çekemeden bir an önce kendimi üniversiteye atabilme çabası.

Köye çıkacak halim yok. Bisikletle birlikte yürüyoruz. Köy camisinde bir mola verip elimi, yüzümü, ayağımı yıkıyorum. 2 tane çocuk abi köpekler var köyden geçme diyorlar. Ama bir bilseler yolda birçok köpekle karşılaştım. Zar zor kendimi ana yola atıp, artık bildiğim mekanlara doğru yola koyuluyorum.

Buradan sonrası iniş ve çıkışlarla dolu bir yermiş. Çıkarken bisikletle yürümemek için inerken kendimi boşluğa bırakıyorum. Önceleri 40a gelince korkarken, rampaların yarısına kadar kendiliğimden çıkabilmek için fren kullanmadan salıyorum kendimi. 51.2 km/s gördüğüm oluyor. İnişler hem dinlenme hem serinleme fırsatı benim için. Ne yazıkki pek de uzun sürmüyorlar :D

Adana kent ormanına varınca yaklaşık 10 kişilik türk+yabancı MTB kafilesiyle karşılaşıyorum. Selamlaştıktan sonra onlar ormana dalıyor. Zar zor kendimi üniversiteye atıp birşeyler yiyor ve dinleniyorum. Ondan sonra artık bildiğim yollar ve eve yolculuk başlıyor.

05:30da başlayan maceram planlamadığım şekilde uzun sürüyor, 12:00de evdeyim. İnanılmaz şekilde tükenmiş haldeyim ve güneşte 43derece olan havada saatlerce güneş altında kaldım. Güneş kremini de unutmuşuz ki sonucu yüz, kollar ve bacaklarda güneş yanıkları.

Anladım ki güzel bir asfalt lastiği, yol arkadaşı, tura uygun jelli bir sele -ki pedli tayt yetmedi mtb selesi ile- ve daha planlı molalar gerekliymiş.

Yol üstünde bol bol da köpek görüyorum. Hepsinin de bisiklete karşı bir antipatisi var :D Havlama ve peşimden gelme eğilimindeler. Okuduklarımı test etme fırsatım oluyor. Frenlere asılıp durmam ve bisikletten inmemle birlikte sesleri kesiliyor köpekciklerin. Yalnız bir yerde 2 tane köpek ben gözden kaybolana kadar havlamaya devam etti. Neyseki biber gazına baş vurmamı gerektirecek bir durum olmadı. Anladım ki tekerleri sevmiyorlar ve tüm ritmimi bozmaktan zevk alıyorlar :)

Toplam mesafe: 59 km
    Zaman: 05:30 - 12:00
    Aktif sürüş (+yürüyüş) süresi: 04:54:03
    Ortalama hız: 12 km/s
    Max hız: 51.2 km/s

Nabız saatime göre 5.5 saatlik ölçümde 4307kcal yakmışım ve ortalama 170 nabızla sürmüşüm. Max 195 görmüşüm ki sıcak ve yorgunluk etkisiyle o rampalar cidden kalbimi uçurdu, beni de bitirdi. Biraz daha kondisyona ve serinliğe ihtiyacım olduğunu öğrenmiş oldum ve ciddi bir sıkıntı yaşamadan turumu da bitirmiş oldum, her ne kadar yolun son üçte birlik kısmını belgeleyemesem de.. Artık bir başka sefere :)

2. Ali Serdar GÖK

Ali Serdar GÖK Üye

Seviye:
    Memleketimden fotoğraflar hemşerim benim(Adanalısındır herhalde :D) çok sağol oraları görünce içim bir hoş oldu.

BF Okuru_ bunu beğendi.
  3. Rana Süsal

Rana Süsal Kıdemli Üye

Seviye:
    Öncelikle yanıklarınız için geçmiş olsun güzel bir tur yapmışsınız gene de güzel Adana manzaraları için teşekkürler :)

BF Okuru_ bunu beğendi.
  4. hasan ali

hasan ali Yeni Üye

Seviye:
    güzel gezi. güzel mekanlar... iyi pedallar

BF Okuru_ bunu beğendi.
  5. Berat ALPER

Berat ALPER Yeni Üye

Seviye:
    Güzel bir tur olmuş ayaklarınıza sağlık. :)

BF Okuru_ bunu beğendi.
  6. y.yılmaz

y.yılmaz Üye

Seviye:
    güzel bir tur olmuş.
    eline ayağına sağlık

BF Okuru_ bunu beğendi.
  7. erdemis

erdemis Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzeş bir tur olmuş Tebrikler

BF Okuru_ bunu beğendi.
  8. huseyin kılıc

huseyin kılıc Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel bir tur olmuş eğer eylül ayında musait olursanız benim turumda sizide görmek isterim gezi tur ve organizasyonlar bölümünde ilanlamıştım ama pek ses çıkmadı adanalılardan tufanbeyli yumurtalık (ayas) 250 km

Ümit BAKAY ve BF Okuru_ bunu beğendi.
  9. Cem Şentin

Cem Şentin Bisikletkolik

Seviye:
    Güzel bir tur yapmışsın. Sayenizde Seyhan Barajı civarını da tanımış olduk. Bu arada güneş yanıkları için geçmiş olsun. Benim sol diz eklemi civarında Cumartesi yaptığım turda herhalde kısa ama zorlu YEDPA rampasını çıkarken biraz zorlamam nedeniyle ağrı var. O nedenle dinleniyorum. Sana hemşehrin Ferdi Tayfur'un 1969'da söylediği Adana'nın Barajında şarkısını hediye eder, nice güzel turlar yapmanı dilerim. Bu da Cumartesi yaptığım turun adresi:

Adana'nın Barajında

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=89610

BF Okuru_ ve Kasım Aydemir bunu beğendi.
  10. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba.:)
    Güzel bir tur olmuş.Ayaklarınıza sağlık.
    Paylaşımınız için teşekkürler.:in:

BF Okuru_ bunu beğendi.
  11. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    o kadar yola gelemeyiz ama belki ayas kısmına katılabiliriz eger incirlik tarafından geçeceksiniz burdan yumurtalığa kadar olan kısma belki katılabiliriz.

huseyin kılıc bunu beğendi.
  12. Ümit BAKAY

Ümit BAKAY Üye

Seviye:
    hocam bende Adanalıyım kaç gündür kendime ekip arkadaşı arıyorudum haberim olsaydı eşlik ederdim sana :( yanıkların için de geçmiş olsun

BF Okuru_ bunu beğendi.
  13. Ümit BAKAY

Ümit BAKAY Üye

Seviye:
    üstat ben gelebilirim yada bi yerde eklenebilirim ama tam tarih ve rotayı söyler misin

huseyin kılıc bunu beğendi.
  14. Burhan Özyılmaz

Burhan Özyılmaz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İyi tur iyi.. :D

BF Okuru_ bunu beğendi.
  15. mehmet ali çetinkaya

mehmet ali çetinkaya Kıdemli Üye

Seviye:
    ellerinize saglık güzel görüntüler bol pedallar

BF Okuru_ bunu beğendi.
  16. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Güzell fotoğraflar, iyi günlerde bolca pedallar dilerim abim :))

BF Okuru_ bunu beğendi.