Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sauna-Jakuzi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Murat Çiftci tarafından paylaşıldı.

1. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Soğuk havalar başladı,sezon kapandı.Bunun etkisiyle spor salonlarına kapandık.Benim aklıma bir kaç şey takıldı.Diyelim ki salonda yada bisiklet üzerinde ağır bir antrenman günü geçirdik.Sonrasında saunada yada jakuzide 10-15 dk.kaldık,bunun toparlanmaya sanıyorum ki etksi var.Pekii saunadan sonra şok duş yani buz gibi suyla duş almanın damarları kuvvetlendirici yada açıcı bir etkisi var mıdır?Kimleri önermiyor,kimileri faydalı diyor.Sizlerin değerli düşüncelerini merak ettim.
    İyi forumlar!

çirkin bunu beğendi.
  2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Selam Murat ,
    Ağır antrenmandan sonra vücut zayıf olacağı için sauna - soğuk su biraz riskli olabilir hastalanma açısından, ama normal bir günde çok iyi olacaktır, ben bizzat epey uzunca yapmıştım, sauna soğuk su olayını, ve kendimi çok iyi, kuş gibi hissetmiştim. Yine dünya ve Olimpiyat şampiyonu Julien Absalon un kışın saunada durup durup sonra karların içinde yuvarlandığına videoların birinde bizzat şahit oldum, zaten İskandinav ülkelerinde sağlık ve dinçlik için geleneksel bir uygulama diye biliyorum bu yöntemi, bunun bizdeki bir türevi de karda kışta denize giren yaşlı dedeler amcalar sanırım :) Damarlara nasıl gelir bilmiyorum ama kaldırabilecek kapasitede iseniz, dayabilinecek kadar sauna ve akabinde soğuk su olayı sağlık için mükemmel bir destekleyici...

çirkin ve Murat Çiftci bunu beğendi.
  3. Mehmet Akif MALKOC

Mehmet Akif MALKOC Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisiklette dahil kas gerektiren birçok sporda aktiviteyi yaptıktan sonra kaslar iyice gerilmiş olur..Hemen arkasından sıcak su ile yıkanmak yada jakuzi benzeri sıcak suya girmek aslında hiçte iyi birşey değil.Kaslarda iltihaplanmaya neden oluyor..Tabi bu iltihaplanma bildiğimiz iltihaplanma olarak kendini göstermiyor..Yorgunluk ve bitkinlik olarak gösteriyor..Yaptığın sporun etkisini sadece nefes antrenmanı olarak yapmış bulunuyorsun..Aktivite sonrası yazda olsa kışta olsa ılık suda duş almak en doğru olanıdır...Sıcak su ile duş aldıntan sonra uykusu gelmeyen yada kendini yorgun hissetmeyen yoktur aranızda..Şu var soğuk su ile duş almak damarları daha fazla gerer ve kan dolaşımını düzene sokar..İnsanı daha fazla dinç tutar..Ama kış aylarında soğuk su ile duş almak ne mümkün..En güzel hem yaz hem kış ılık su ile duş almak..Yazında soğuk su ile duş almak iyi değil..Sıcaktan dumanlar çıkan kafaya soğuk suyu döküp cosss ettirmek çok güzel..Binlerce beyin hücresi bu ani ısı değişiminden ölüyor..Unutmayınki beyin hücreleri çoğalmayan tek hücre..

Sıcak sudan sonra soğuk su olayına gelince...Jakuziye girdiniz güzel...Kan dolaşımınız hızlandı..Kaslarınız olabildiğince gevşedi..Ondan sonra soğuk suya girdiniz..Kaç kişi öldü bu yüzden biliyormusunuz..Kalp krizi geçirmemek elde değil..hatta geçen gün ünlü birisi bu yüzden öldü.Adını tam hatırlamıyorum..Sıcak birşey içerken bile ardından soğuk birşey yiyip içmeyin deniyor diş minesini çatlatıyor..

çirkin bunu beğendi.
  4. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Vücut antremandan sonra iyice ısındığı için ılık duş daha iyi olur. Peşinden vücut ona da alıştığı için azıcık soğuk su kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Sadece sıcak suyla duş yapıp çıktığınız zaman vücut bir müddet daha terlemeye devam ediyor bu da hastalanmaya davetiye çıkarabilir. Selamlar,

5. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok faydalı bilgiler.
    Teşekkürler.

6. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hafif egzersizlerden sonrası için ok ama çok fazla su kaybettiğiniz ve/veya efor sarfettiğiniz antremanlar sonrası sauna fikri pek cazip değil. Soğuk/sıcak şok olayına gelince zaten saunaların kullanma talimatlarında bile bunun yapılmasın faydalı olduğu yazar. Dolaşım sistemi için "damarlar" güzel bir antreman şeklidir. Her saunada min 2-3 kez soğuk şok yaparım.

7. Vural UZUN

Vural UZUN Forum Demirbaşı

Seviye:
    Herkese selamlar. Her ne kadar saunalarda şok havuzu dedikleri karla buzla dolu havuzlar olsa da bu konuda çok karmaşık bilgiler var. Bazı kişiler şok havuzuna girmenin çok faydalı olduğunu sölerken bazı kişiler çok tehlikeli olacağını söylüyorlar. O nedenle net bir şey söyleyemeceğim ben de. Ancak tek bildiğim saunada vücudun çok su kaybettiği ve bunun bir şekilde yerine koyulması gerektiği..Eğer sporla çok ilgilenen biriyseniz saunada vücüttaki mevcut suyun azalması sizin için iyi olmayacaktır. Hepsinden ötesi saunada terlemenin zayıflattığına dair yanlış inanışlar var. Sauna zayıflatmaz, aksine zayıflamak isteyen bir insanın saunaya daha az girmesi gerekir çünkü vücut su kaybeder ve su yağ yakımında vücudun kullandığı en kilit faktörlerden biri.

8. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkürler.
    Evet sporla iç içe yaşayan biriyim.Zaten aktif olarak yol yarışçısıyım.Saunaya kilo vermek amaçlı hiç girmedim.Sadece antrenman sonrası sizinde değidiğiniz gibi kiminin gir deyip kimisinin girme demesi gibi pek çok şey söyleniyor.Sadece ortak bir nokta bulabilecek miyiz düşüncesiyle açtığım bir konu.
    İyi geceler!

9. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    ağır efor sonrası zaten şişen kas ve damarlara ,sıcağın pekte iyi gelmediği biliniyor ,prof.yol bisikletçileri,her zaman değil ama antrenman dönemlerinin özelliğine göre uzun bisiklet antrenmanları sonrası üstlerini hiç değişmeden 5-6 derecelik suda kısa bir süre bele kadar bir derinkte aktif çalışma yapıyorlar,tabi sıcak olduğu kadar ,ısınmış bir vücududa tam olarak soğuk altına sokulmasıyla beyin ve kalp sorunları oluşması muhtemel.o yüzden tam değilde bel seviyelerini kullnıyorlar.
    saygılarımla