Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Satılan malzeme

Konu, 'Kurallar, Örnek ilanlar ve Kara Liste' kısmında Eren Yoloğlu tarafından paylaşıldı.

1. Eren Yoloğlu

Eren Yoloğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Aklıma takılan bir şeyi sormak istiyorum,diyelim ki ilanını açtığımız malzemeye talip çıktı ve satıldı,konu kilitli şekilde olduğundan satıldığını belirtemeyeceğiz,artık sıfır malzeme de satamayacağımızdan elimizde bulunan kullanmadığımız ikinci elleri ucuzdan vereceğiz.Tabi bu da bize ulaşan alıcı sayısını artıracak,satıldıktan sonra bile malzeme için mesajlar gelecek.Forum kurallarını baştan sona kadar okudum ama gözümden de kaçmadıysa ilgili bir madde göremedim.

Bir de bisikletforum kullanıcısı olarak merak ettiğim bir şey var,bu sıkıyönetimin tam olarak sebebi nedir?Ben ikinci el bölümünün eski halini seviyordum,sıfır malzeme satmak yasaklanmış,halbuki aldığım sıfır malzemeler genellikle piyasanın altında oluyodu,bütçesi kısıtlı olan bisikletçiler için idealdi.

Sevgiler...

2. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    eski halinden bende memnundum.

semihh, Deniz, Ferhat Köse ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=62203

4. mesajda, bölüm moderatörlerine haber vererek ilana "satıldı" ibaresi konması sağlanacağı belirtiliyor.

4. Eren Yoloğlu

Seviye:
    teşekkür ederim,gözümden kaçmış olmalı ;)

5. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Aslında aklıma başka şey geliyor. Kötü niyetli bir kullanıcı varsa, ürünü sattığı halde satmamış gösterip kötüye kullanabilir bu durumu. Konular kilitli olmasa, öyle bir durumda alıcı çıkıp da "ben aldım" diyebilirdi. Ama şimdi öyle bir durum yok.

Bunun, ikinci el bölümünün son şekli olmayabileceğini söylemişti yönetici arkadaşlar. Bence konuyu kilitli tutma olayını bir daha düşünmek lazım.

Kurallarda düzenleme yaparak kilitler kaldırılabilir diye düşünüyorum. Bir arkadaşımız "güncellemek yasaklansın ve belli başlı mesaj kısıtlamaları getirilsin" gibi birşeyler demişti. Bana da mantıklı geliyor.

Hasan Kuru ve semihh bunu beğendi.
  6. Eren Yoloğlu

Seviye:
    tam olarak niye bu sıkıyönetim anlamış değilim ben,sürekli ilan güncelleyenler vardı ve sonra ilanlara saçma saçma yorum yapanlar fakat yine de o gibi durumlara tahammül edebiliyoduk.açıkçası ikinci el bölümünün eski halini özlüyorum,çok zaman geçiriyodum,forumun diğer bölümlerinde de zaman geçiriyorum ama ikinci el farklı,şimdi kullandığım bisikletin tüm parçalarını ikinci el bölümünden aldım.

7. semihh

semihh Bisikletkolik

Seviye:
    Moderatör arkadaşlar diğer bölümlerle ilgilenemiyorlar diye yapıldı sanırım bu uygulama. Ama bence böyle ilanlar kilitli oldukca daha fazla bakmaları gerekecek çünkü herkes ürün satıldı konuyu kilitleyin diye mesaj atacak moderatör arkadaşlarımıza ve tek tek onlarla uğraşacaklar ve yine vakit ayıramayacaklar diğer bölümlere. Eskisinden bi farkı olmayacak belki de daha kötü olacak.

ve serden us arkadaşımıza katılıyorum kötü niyetli kullanıcı varsa satılmadı deyip durumu kötüye kullanabilir.

Bence de güncelleme yasaklansın belli başlı mesaj kısıtlamaları getirilsin...

8. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    Benim De Bazı Önerilerim Var

Evet Flood da denilen tekrar tekrar mesaj yazarak ilanı güncel tutmayla forum kirliligi artıyordu fakat kilitli sistemle özel mesaj icin 50mesaj sınırının olmasının kesişimi hoş olmayacaktır yeni başlayanlar icin.

Belki 2. el bölümünde sıralama konuların açılış tarihine göre sıralanacak sekilde kısıtlanırsa ortak bir çözüm bulunmuş olabilir. Tabi bu "yeni mesajlar" tıklandıgında çıkmaması için nasıl ayarlanabilir bilmiyorum. Belki de 2. el bölümü "yeni mesajlar" da cıkması engellenebilir. Böylece parça arayan 2.el bölümüne girer; orada konu açılış tarihine göre sıralanmış ilanlara bakar karar verir; sorusu varsa sorar vs.

Forumu ticari amaçlı satışlardan sıyırmaya calışıyorsak bu adil olmalı.. Sıfır ürün satısının da gercekleştigi Piri Reis Pazarı, Façalı Bisiklet Pazarı, Bakkal Hilmi Amca Pazarı gibi İkinci el bölümündeki özel kısımlar da bence kapatılmalı..

Ben su ana kadar fazlalıklarımı satmak haricinde satış yapmadım. Yurtdışından alışverişe de korkan biriyim ama forum aracılıgıyla bazı ürünlere türkiyedeki fiyatlardan cok cok aşagıya sıfır olarak sahip olabildim. Sıfır ürünlerde de keşke ortak bir yol da bulunabilse ama ona sunabilecegim bir önerim yok şu an için..

Eğer yönetim kendi arasında bu bölüm hakkında konuşmak için masaya oturursa ve bu önerilerim de masada yer alınırsa sevinirim...

eRay ADALI

semihh bunu beğendi.
  9. Kemal Çetinkaya

Kemal Çetinkaya Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    çok güzel bir konuya parmak basmışsınız. yeri değil ama rastlayınca burayaz yazmak istedim kusura bakmayın.

ben epeydir foruma üyeyim. genel olarak girer konuları okurum. çok vaktim olmamasından dolayı organizasyonların bir çoğuna katılamıyorum ama her gün bisikletimle 16 km yol yapmaktayım (iş-ev). gerçekten de bisikleti çok seviyorum, çok büyük bir tutku ben de iki yıldır ve üzerinden inmiyorum neredeyse her gün. foruma mesaj olarak çok katkı yapmasamda devamlı girerim ve konuları okurum. foruma ilgisiz gibi gözüksemde bisiklete ilgisiz biri değilim.

çok laf kalabalığı yaptım asıl konuya geleyim, bisikletime revizyon yapıyorum şu sıralar ve almak istediğim bir kaç parça var ikinci el forum bölümünde. bazı satıcılar ne mail (koyanlarda mail kutularına bakmıyorlar zaten!) ne tel numarası koymadığı için mesaj sayım da 50 yi aşmadığı için istediğim ürün hakkında alışveriş yapma imkanım olmuyor. şimdi ben bu durumda ne yapacağım ? illa 50 mesajı aşmak zorunda mıyım ? forum çok güzel ve devamlı bilgi sahibi oluyorum sayesinde. ancak yazmak bu kadar mı şart yani ?

bana bir öneri sunabilir misiniz ?

karacasus, majic ve fuj28 bunu beğendi.
  10. fuj28

fuj28 Üye

Seviye:
    Sayın rapperman güzel bir konuya temas etmişsiniz..

karacasus bunu beğendi.
  11. Samet Saglam

Samet Saglam Bisikletkolik

Seviye:
    Bi konu açılsa kaç kişi yeni ikinci el bölümünden memnun diye. Evet diyen kaç kişi çıkar merak konusu.

12. Süleyman Cantuk

Süleyman Cantuk Aktif Üye

Seviye:
    Sadece sıfır ürünlerin satışının önüne bir miktar geçilebilmesine kendi düşüncem olarak şunu diyebilirim ki, forumla bağlantısı olan firmalarla alakalı bence...
    Sonuçta onlar türkiyede faturalı ürünler satıyorlar ve dükkanında 200 liraya sattığı bir ürünü forumda 100 liraya görmek istememesinden kaynaklı engelleme sanırım...

13. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sana ilk akla gelen mantıklı sebebi söyleyim.Sınırsız sıfır ürün serbest olduğu zaman birçok uyanık arkadaşımız yurtdışı sitelerinden getirdikleri ürünleri Türkiye fiyatının hemen altından satarak ticarete başlıyorlar.Dükkan açmadan vergi vermeden para kazanma yöntemidir bu.Ne olacak ki diyeceksiniz ama ortada dönen paralar cidden büyük paralar oluyor.Bu şekilde 50 insanın yurtdışı bağlantılı ürün getirdiğini düşünün namusuyla dükkan açıp, işçi çalıştırıp, kirasını ,vergisini ,kapotajını ödeyen esnafımıza ayıp değil mi.Sonra da Türkiyede neden büyük firmalar yok organizasyonlar yok sponsor bulunmuyor diye feryad ediyoruz.Bu bisiklet firmaları büyüyecek ki hem büyük organizasyonlara imza atsın hemde yeni geçlerin yetişmesinde sponsorluk vasıtasıyla önder olsunlar.

erendiz çetiner ve koray_can bunu beğendi.