Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SATA Elektrik Bağlantısı Sorunu

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Serden Us tarafından paylaşıldı.

1. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Arkadaşlar SATA DVD Writer ve HDD var elimde ve mevcut sistemime bağlamaya çalışıyorum ilk olarak. Daha sonra da yeni sisteme geçip orada kullanmayı düşünüyorum. Ancak bir türlü çalıştıramadım bu iki donanımı. Anakartımda 2 adet SATA çıkışı mevcut ancak sorunum bu değil galiba. Güç kaynağımın (350W) SATA elektrik çıkışı yok ve mecburen çevirici kullanıyorum.

Kullandığım çevirici bunlardan. Belki arızalıdır dedim ve 4 ayrı kablo daha denedim ama hepsi aynı, çalıştırmıyor.

Çalışmadığını ise şuna dayanarak düşünüyorum: DVD Writer açma düğmesine basınca kapağı dışarı çıkartmıyor ve üzerindeki led yanmıyor. HDD de ne titreşim veriyor ne de en ufak ses, ısınmıyor da zaten. Bios'ta ve Windows'ta da göremiyorum doğal olarak.

Acaba sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

2. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    MB markası ve chipsetini bilemediğimden havada bir tahmin olacak ama sata cihazlar kullanıma kapatılmış olmasın?

Benim BIOS'da storage configuration'ın altında sata configuration var... Burayı disabled yaparsanız sata cihazları devre dışı bırakıyor... (asus P5Q MB, chipset p45 olması lazım...)

Serden Us bunu beğendi.
  3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bios ayarları açık ancak o aşamaya henüz geçemedim. :(

HDD ve DVD hiç çalışmıyor, yani DVD'nin ledi bile yanmıyor elektrik verince.

Acaba güç kaynağıyla ilgili bir uyumsuzluk sözkonusu olabilir mi? Mesela akım gücünün falan düşük gelmesi gibi bir durum olabilir mi?

4. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Data kablolarını da takıyorsunuz değil mi denerken? Data kablosunu bağlamadan enerji gelmiyor olabilir mi? Güç kaynağı uymsuzluğu olduğunu sanmam çünkü standart onlar...

Serden Us bunu beğendi.
  5. Yasin Mutlubay

Yasin Mutlubay Aktif Üye

Seviye:
    Serden Abi Aynı Harddisk Ve Kabloları Baska Makinada Test Etme Sansın Varsa Test Et Belki Güc Kaynagından Olabilir. Normal Şartlarda Gücü Aldıgı Anda En Azından Ledlerin Yanması Gerekir (Harddisk'te De Hareket Baslar) Ama Yanmıyorsa Bi Dene Baska Makinada Derim ;)

Serden Us bunu beğendi.
  6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Şu anda çalışan sistemde çevirici ile data kablosunu beraber takıp deniyorum. Ayrıca SATA çıkışı olan bir güç kaynağı var, onu da harici şekilde denedim ama yine de tepki vermiyor cihazlar. Harici şekilde dediğim: 13 ve 14 nolu pinleri kısadevre yaptırarak çalıştırdım güç kaynağını, tabi bu arada data kablosu bağlı değildi. Bağlı mı olması gerekiyor?

7. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    IDE harddiskleri USB girişli harici harddiske çeviren bir kutu var elimde. IDE DVD bağlayınca çalıştırıyor. Işığı kapağı falan herşeyi çalışıyor, tıkırtılar falan da geliyor. Ama çevirici ile bu SATA'ları bağlayınca tık yok. Millet bu şekilde çeviricilerle kullanabildiğine göre voltaj sıkıntısı olmamalı sanıyorum.

Cihazları geri göndereceğim galiba. Harddiskten zaten emin değildim ama DVD sıfır üründü. İkisinin de tepki vermemesini beklemiyordum.

8. Uğur Güneş

Uğur Güneş Üye

Seviye:
    data kablosunun hdd ye elektrik gitmesiyle ilgisi yok. power supply ile ilgili bi problem var diye düşünüyorum

9. hanifisari

hanifisari Aktif Üye

Seviye:
    data kablosu falan önemli degil sen çevirciyi bagla
    ve tek olarak hard disc veya dvd ye bagla
    cihaz tepki vermiyorsa 3 ihtimal var
    1:cihazlar bozuk
    2:kullandıgın çeviricide sorun var
    3:power da sorun var
    eger elektirik gelipte cihazları anakart görmuyorsa biosla alakalı
    anakartın markasını söylersen daha net yardımcı olabilirim
    çukurova üniversitesinde donanım uzmanı olarak bilgi işlemde çalışıyorum 16 yılımı verdim elektronik ve bilgisayar sistemlerine