Sarhoş Bisikletci...

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
Bugün bir kaç saat önce İzmir ege üni. hastanesinin orda kavşaktan evime gitmek için çevre yoluna doğru yöneldim. yanımdan hızla geçen bir çocuk vardı beyaz bir salcano ng 650 miş bisikleti sonradan öğrendim.. tabi arabada olan benim ve arkadaşla biraz ara açtım gidiyorum. Normalde yol 2 şerit fakat sağda bir olay olmuş herhaldeki bir kaç motorsikletli ve arabacı arkadaş durmuş, dörtlüler yanık. onların yanından geçerken diğer arabalarda ani şekilde yavaşlayıp durdular bende çok ani olmasada hızlı bir şekilde durdum.. Ayna kontrolü yapıyordum tam durduğum anda ne göreyim!!! arkadaş arkamda takla attı ama bana çarpmadan, herhalde ön freni ayarsız sıktı. Sonra tabiki kendimi biraz suçlu hissettim kenara çekip arkadaşa bir bakayım bir özür dileyeyim dedim. Arabadan inip yanına gittiğimde bir şeyi yoktu, yanına hemen yayalar gelmiş yardımcı oluyorlardı. Anladığım kadarıyla bisiklette ve arkadaşta bir sorun yoktu sadece kaşı açılmıştı hemen karşı eczaneye giriverdi zaten. Yerde bira şişesi kırılmış tam bisikletin düştüğü yerde ve arkadaşta alkollü yada biraz uçuyordu.. Kask, eldiven yahut başka bir güvenlik önlemi yoktu arkadaşta. Ben özür dilediğimde "dostum durmaya ne zaman kara verdin yaa" diye tepki verdi ama pek bi konuşması bozuktu alkollü olduğuyda belliydi açıkca. Suçu kendimde bulmuyorum ama bir ders edindim kendime de ve Forum üyelerine de dikkat konusunda bir uyarı yapmak istiyorum.

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Alkole karşı değilim de, maalesef insanlar "nerede", "ne zaman" ve "ne kadar" içilmesi gerektiğini bir türlü ayarlayamıyorlar.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Eray I
Haklısın, Almanya'da oktoberfest bira festivali oldu, 6 milyon kişi katıldı, hepsi sarhoş ama ne bir kavga, ne de bir vukuat yaşanmadı.
Belki yerel medyalarına yansıyan olaylar olmuştur ama benim gördüğüm bir haber yok.

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
bisiklet turlarında da tüketilmekte ne yazıkki. Görüyoruz oralarda hep. Halbuki o şekilde araç kullanmaktan ben bir farkını göremiyorum açıkçası. O şekilde olan araç şoförlerine ne kdr kızıyorsak kendi içimizdekilere de öyle kızmalıyız. Ama bizde bir statü belirlemede önemli bir rolü olduğu için arkadaşın kızılması yerine iyi gözle bakılıyor. bisiklet dünyasında belkide en çok kızdığım nokta bu. Sonuçta afalta ne şekilde adım atarsak atalım hem kendimizin sorumluluğu, çoluğumuzun çocuğumuzun sevdiklerimizin sorumluluğu, hemde karşı tarafa verebileceğimiz şeylerin hepsini düşünmemiz gerekiyor. Tabi düşünebiliyorsak.

Fanonn

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
KTM
Trafiğin içinde hatta dışında bile hangi aracı kullanırsak kullanalım, tamamen yanlış bir şey. Otomobil kullanırken hangi kriterlere uyuyorsak, bisiklet için daha da fazlası geçerli bence.
Sevgiler, saygılar.

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
@Fanonn
@Ahsen Okyay
aynı şekilde düşünüyorum beyler. bisikle turlarında benden büyük abiler, amcalar hemen mola halindeyken bir bira içiyorlar. birazda onlardan gören olur diye paylaştım bu yazıyı.

• Beğen
Tepkiler: Fanonn

Ormanci

Üye
Tepki
128
Bisiklet
Merida
Bu başlığı görünce aklıma geldi, trajikomik mi dersiniz artık bu kadar alkol uyarısı üzerine bilemiyorum ama.. :)

Hesapta "sağlıklı yaşam, spor" adına 3 arkadaş çıktık gezdik dolaştık baya da kilometre yaptık. Sonra sahilde mangal mekanına gittik, bir sürü et, sucuk, şiş, bilmemne, yanında rakı vs... Deli gibi yedik içtik, bisikletler de dışarıda bağlı bekliyor bu arada. Nasıl olsa araba yok diye rahat rahat içiyoruz ama çıkışta bisikletleri görünce aklımıza geldi, len bunun üzerinde 2 teker nası gidicez diye :)

Neyse ki çok kelle olmamıştık ama komik bi deneyim oldu. Zaten bir süre gidince rüzgar vurdu ayıldık :)

Elbette ki tasvip edilecek birşey değil.

Bisiklet yine neyse de, motosiklete binen gördüm içip içip... Ulen 2 teker dengede nasıl gidiyorsun, adam zil zurna halbuki...

herdagli

Üye
Tepki
66
Bisiklet
b'Twin
Alkol alıp araç kullanmak cinayete teşebbüstür. Yaşayan bilir. Hayatta alkol kadar nefret ettiğim çok fazla şey yok. Bu kadar.

condition

Aktif Üye
Tepki
114
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sarhoş bir bisiklet satıcısıyla geçen münakaşa sanıp girdim. Yanlış alarm :kötü:

• Beğen
Tepkiler: Sarper Tuncer

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
Bugun 4 sarhosla ugrastim. 3 u altina yapmisti. Tuhaf gelmiyor degil. İnsan neden kendini bu duruma dusuruyor. Herseyin bi sınırı olmalı

Yuppata

Forum Bağımlısı
Tepki
845
Bisiklet
Sedona
Sarhoşken araba süren beyinsizler gördük duyduk tamamda bisikleti ilk kez duyuyorum yok artık :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ahsen Okyay
@Sarper Tuncer
bisikletle yapılan orta-uzun turlarda(50km+ diyelim hadi) bence molada bir bira çok iyi bir enerji kaynağı olur. tabi gezi amaçlı turdan bahsediyorum. hem de sıvı alımı... ikisi bir arada çok güzel işte.

yani belki(%99) o amcalar, abiler alkolik olduklarından değil de içilmesi gerektiği için içiyorlardır. ben de alkol ve sigaraya tamamen terkedeli tam 16 gün oldu. :D
ama yazın yapmayı planladığım 1000+ kmlik turum boyunca her gün 1 bira içmeyi düşünüyorum. 1 tanesi kafa buldurmaz zaten, amaç da kafa bulmak olmayıp kolay ve eğlenceli yoldan enerji alımı.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Bence arka sıkıyorum diye önü sıkmıştır o :islik:

Fanonn

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
KTM
Ben alkollü içkilerin tüketilmesine karşı değilim, bu kişisel bir tercihtir ve herkesin kendi bileceği bir iştir. Ama yasal sınırların ötesinde alkollü içki içtikten sonra (ki bu sınırlar son düzenlemeler ile oldukça aşağı çekildi) bisiklete binilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Mevzuatın izin verdiğinin üzerinde alkollü içki alıp bisiklet kullanmak ile otomobil kullanmak arasında bir fark yok. Hatta bisiklet kullanmanın riski çok daha fazla.

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
@cumali55 alkolü şeker olarak kabul edebiliriz ama spor yaparken alkol alırsak bu susuzluğa neden olur. Alkol vucuttaki bir hormonu durduruyor(tam ne olduğunu bilmiyorum bir hemşire arkadaştan öğrendim) buda bizi sürekli su kaybına götürür. Sürekli işeme gibi :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Sarper Tuncer
1 bira hocam çok değil :D
ötesi bozar zaten. 1 bira deneyin bakın uzun turlarınızda mola verdiğinizde, devamında nasıl bir performans gösterdiğinize siz bile şaşırabilirsiniz.

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
@cumali55 ben mola anında bir tadımca bar yiyorum. Önermem birayı, sizde dikkatli olun bence ☺

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Bende arac kullanirken asiri stres oluyorum. Surekli heryere dikkat filan. Ozellikle uzun yollarda arac kullanimi bayagi yoruyor. Yada trafikte durkalk ayakta kas mas kalmiyor. Konuda soylenen tavsiyelere uyayim o zmn. Bi iki tek atayimda kendime geleyim o halde