Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Saraybosna - Bosna Hersek

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehiriçi turlar' kısmında Kadir AYINTAP tarafından paylaşıldı.

1. Kadir AYINTAP

Kadir AYINTAP Forum Bağımlısı

Adı:
    Kadir
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar...
    Daha evvelki yurtdışı gezilerimde bisikletle gezme fırsatım olmamıştı,
    ama bu sefer bir günümü bisikletle gezmek için ayırdım...
    Yer Bosna Hersek başkent Saraybosna (Sarajevo)...
    İki Arkadaş gezimizden 3 ay evvel pegasus havayolları ile bilet rezervasyonumuzu internet üzerinden yapıp,
    seyehat tarihinin gelmesini bekledik...
    Seyehat süresi 5 gündü 4 dün hava çok güzel güneşliydi, bisikletle gezi yapmak için seçtiğim gün ise yağmur vardı :)
    Saraybosna iç savaştan yeni çıkmış bir başkent hemen hemen her binada mermi izine rastlamak mümkün, buda savaşın soğuk
    yüzünü gözler önüne seriyor...
    Bosna Hersek için vize gerekmiyor, girişte Gümrük polisinin yoğun sorularına,
    mantıklı ve ikna edici cevaplar verip kapıda vizeyi alıyorsunuz...
    Havaalanından taksi ile 20 dakikada merkeze varılıyor...
    Şehir merkezinde çok katlı binaya pek raslanmıyor, en turistik yer Başçarşı denilen yer..
    çok fazla Türkçe bilen esnaf mevcut ve oldukça fazla Türk turistle karşılaşmak mümkün..
    Türklerin en fazla sevildiği ülkelerden biri diyebiliriz Bosna Hersek için...
    Burası Boşnaklar ve sırpların iç içe yaşadığı bir ülke...
    Arka mahalleler, küçük bahçeli evler bir köy havasında...
    Yağmur altında pedalladığım, Türkçe isimler verilmiş sokaklar, sanki Türkiyede geziyormuş gibi hissettiriyor insani...
    Osmanlı devletinden bir çok izler taşıyan Saraybosnada Beş vakit ezan sesi duymak oldukça güzel... ve bunun yanı sıra
    Kiliselerden gelen çan sesleride mevcut...
    Şimdiye kadar gezdiğim ülkeler arasında, yemek konusunda bizim yemeklerimize benzeyen mutfak kültürüne sahip tek Ülke
    demek yanlış olmaz, Cevabi köftesi ve Boşnak böreği mutlaka tadılması gereken lezzetlerden...
    4 gün Saraybosnada 1 günde Mostar köprüsünü görmek için, Mostar kentinde gezdik... Buraya gelmeden evvel Mostar köprüsünü,
    Saraybosna"da olduğunu zannediyordum... Ama öyle değilmiş :)
    Saraybosna"dan otobüsle 3 saatte ulaştığımız Mostar şehri Neretva Nehri etrafına kurulmuş...
    Mostar Köprüsü 1566 yılında Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiş...
    Bosna-Hersek'te başlayan iç savaş sırasında Mostar Köprüsü'ne ilk saldırıyı 1992'de Bosnalı Sırplar düzenlemiş.
    Ve daha sonra Hırvat tankları köprüye daha büyük bir zarar veren saldırılarını başlatmış.
    1993"ün Kasım ayının sonunda köprü tamamen yıkılmış...
    Bir Türk firmasının aslına uygun şekilde yapımını üstlendiği Mostar köprüsü yeniden inşa edilip
    2004 tarihinde tekrar kullanıma açıldı...
    Gezi esnasında en çok merak ettiğim yer olan Mostar köprüsü, gerçekten görmeye değer...
    Ayrıca ata yadigarı bu görkemli köprü Dünya mirası listesindede yerini almış...

SARAYBOSNA BİSİKLET GEZİSİ...
    Kaldığım otelin aracılığı ile bulduğum bir bisikletçiden kiraladığım bisiklet... Bisiklet gezisinde yanlızım,
    beraber geldiğim arkadaşım bisikletle ilgisi olmayan biri olduğundan bugün ayrı takılıyoruz... Bisikletin günlük kirasının Türk lirası karşılı 30 liraya tekabül ediyor... Kullanımı rahat keyifli bir bisikletti :)

Hava yağmurlu, ama tedbirliyim :)

Saraybosnanın içinden geçen Miljacka nehri...

Nehir kenarları oldukça yeşil alana sahip ağaçlarla kaplı oldukça güzel...

Nehir üzerinde osmanlı mimarisi ile yapılmış kemerli köprüler dikkat çekici...

Bursa büyükşehir belediyesinin nehir kıyısında inşa ettiği bir camiinin önündeki çeşme..

Kahvaltı zamanı...Kıymalı Boşnak böreği, alıştığımız şekilde kesilmiş servis edilmiyor böyle bütüm bir şekilde masaya geliyor yanında bardakta yoğurt geliyor, ısrarla çay istememe rağmen çay bulamadım... börek oldukça lezzetli içindeki kıyma bizim konyanın etli ekmek kıvamında iri şekilde etli bol malzemeli...

inat kuça tarihi bir ev farklı bir hikayesi var bu evin merak eden internetten bulabilir...

Nehir önüne bent çekilmiş güzel bir yer...

Nehirde balık tutanlarda mevcut... civara baktığımızda sanki Türkiyede bulunan bir kasaba gibi bir görüntüye sahip...

Bentin oluşturduğu gölcük üzerine kurulmuş bir restorant...

Bentin oluşturduğu gölcük...

Arka mahallelerde taş merdivenler... yolun bittiği yer :)

Pedal çevirerek şehrin dışına çıkıp tekrar geri geldim... ana asfaltta emniyet şeridi hiç yok denecek kadar dar yapılmış... yolda araçlar için hız limiti yok ve sürücülerin bisikletliye saygısıda yok bisiklet yoluda yok,
    Ülkemde gibiyim :D Bosna hersekte bisikletle şehirler arası yolculuk yaparken çok dikkatli olmakta fayda var...

Şehrin dışında ana yoldan bir görüntü...

Tekrar geri dönüp şehre girerken...

Şehrin girişi...

Saraybosnada tanıdık isimler...

Çok dik rampalar geride kalırken...

Mahalle arasında bir başka camii...

Burada dikkat çekici olan farklı birşey neredeyse her sokak adı Türkçe kelimelerle isimlendirilmiş... Evlerin duvarlarındaki mermi izlerine dikkat...

Çıkabildiğim en üst noktadayım...Burası Alp dağlarının bir uzantısı...

Alp dağlarının güneyindeyim...

Buranın coğrafyasını Bursa"ya çok benzettim... zaten Bursa'da da çok fazla Boşnak vatandaşlarımız var belki onlarda böyle bir bağlantı kurup o yüzden Bursa"ya yerleşmiş olabilirler...

Saraybosna'ya yukarıdan bakış...

Farklı bir yoldan şehir merkezine doğru aşağıya inmeye başlıyorum...

Bir otobüsteki reklam yazısı ilgimi çekiyor...

Arka mahallelerden biri...

Dar sokaklar...

Şehir merkezi...

Şehir merkezi Yağmur sebebi ile fazla kalabalık değil, dün bu zamanlarda çok kalabalıktı...

Başçarşı...

Başçarşı meydanındaki çeşme...

Öğle yemeği zamanı...ilk olarak Tavuklu güzel bir çorba çorba içiyorum... çorbanın servis edildiği tas oldukça enteresan..

Sonrasında sıra Saraybosnanın meşhur Cevabi köftesini tadmaya geldi.. Tadı bildiğimiz inegöl köftesi tadı kıvamında, Benim oldukça hoşuma gitti... Buraya gelindiğinde mutlaka tadına bakılması gereken bir lezzet diyebilirim... Fiyatıda oldukça uygun bir porsiyonu tl karşılığı 7 tl gibi bir fiyat... burada et fiyatları oldukça uygun... Türkiyedeki et fiyatının yarısı diyebilirim...

Saraybosnada bir tranvay... bildiğimiz konserve kutusunu tranvay yapmışlar :) oldukça eski...

Saraybosna merkez...

Gazi Hüsrev Bey Camii, Saraybosna'nın kalbi sayılan Başçarşı'da yer almaktadır. Osmanlı mimarisinin en göze çarpan eserlerinden biri olup, Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından 1531 yılında Mimar Sinan'a inşa ettirilmiş.

Gazi Hüsrev Bey Camii önündeki çift çeşme... Bu sudan içen buraya mutlaka tekrar gelirmiş :)

Osmanlı döneminden kalma, göze çarpan başka bir yer...

İç bahçe...

Türk kahvesi heryerde :) Türk kahvesi isteyince böyle geliyor masaya, sen fincana döküyorsun şekerini kendin ilave ediyorsun... Acaba sadece buraya mahsus bir durummu diye bir kaç farklı yerdede kahve içtim hepsinde servis bu şekilde...

Tarihi yapılar Osmanlı döneminden kalma, şehrin göbeğinde olduğundan etrafında modern binalarda boy gösteriyor...

Tanıdık bir banka :) bir çok şubesine rasladım burada...

Saraybosnadaki Barışı temsilen hiç sönmeyen ateş... Özgürlük ateşi...

Bisiklet gezisinden son kareydi bu. Bisikleti kiraladığım yere teslim edip bisikletçiden hatıra olarakta kendime bir tane uzun kollu bisiklet kıyafeti almayıda ihmal etmedim :) Hava yağmurlu olduğundan Büyük fotograf makinamı otelde bırakmıştım bisikletle gezi esnasındaki tüm çekimler telefon çekimleridir bilginize... Ertesi gün Otobüsle Saraybosnadan 190 km mesafedeki Mostar Kentine hareket ettik, otobüs yolculuğu manzara sayesinde son derece zevkliydi... Bir nehir boyu devam eden yol bisiklet kullanmak için pek uygun değil oldukca dar bir emniyet şeridi yol boyunca çok güvensiz bir izlenim bıraktı bende... Yolculuk esnasında bir bisikletçi gördüm yol kıyısında otobüsün silme geçtiği bisikletli...

Yol boyu Mostara kadar kenarında ilerlediğimiz harika manzaralı nehir...

Otobüsle Mostar girişi son 4km...

Mostar Şehri taş yapılar oldukca güzel görünüyor...

Mostar"da gezerken...

Mostar oldukça turistik bir şehir, turist sayısının % 70 i Japon turist demek yanlış olmaz.. Buraya Japonların müthiş ilgisi var... Her tarafta bir japon görmek mümkün...

Ve Mostar köprüsü uzaktan görünüm...

Mostar köprüsüne doğru yürürken...

Mostar köprüsünü gören bir yerde Türk kahvesi keyfi :)

Mostar Köprüsü. Mostar şehrinden geçen, Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiştir. Neretva Nehri'nden 24 metre yüksekte 30 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğindedir. Bosna-Hersek'te başlayan iç savaş sırasında Mostar Köprüsü'ne ilk saldırıyı 1992'de Bosnalı Sırplar düzenledi. 9 Kasım 1993'te Hırvat tankları köprüye daha büyük bir zarar veren saldırılarını başlattı. Kasım ayının sonunda köprü tamamen yıkıldı. Mostar Köprüsü' nün eski hâline uygun olarak yeniden inşası çalışmaları Bir Türk firması tarafından yapılıp yeniden inşa edildi... Mostar Köprüsü 2004 Yılında yeniden kullanıma açıldı. Mostar Köprüsü, eski Mostar şehriyle birlikte 2005 yılında Dünya Miras Listesinde yerini alan görkemli ata yadigarlarından biridir...

Köprü üzerinde yaya trafiği son derece yoğun Şu fotografı çekmek için sıra bekledim...

Köprü üzerinden bakış, manzara son derece görkemli...

Köprünün alt kısmına inip alttanda fotograf alıyoruz...

Mostar köprüsü,Bu Fotograf masa üstü görünüm yapmak isteyenlere özel olsun :)

Mostar Şehri, Mostar köprüsü ziyaretinde bisiklet gezisi yoktu ama buradandan bazı fotograflar sizlerle paylaşmak istedim, Bosna Hersek gezisinde en merak ettiğim yer burasıydı ve oldukça görkemli bir köprü... Merak edipte gidemeyen veya Bosna Hersek gezisi yapmayı Planlıyan arkadaşlara bu fotograf ve anlatım umarım faydalı olur.. Gezi tarihi 2013 Eylülün son haftası... Düzenleyip paylaşım için anca fırsat bulduğumdan geç kalınmıştır... Bu geziyi görüntülen herkese selam ve sevgiler sağlıcakla kalın, yeni bir gezide daha buluşmak dileği ile hoscakalın...

2. Aylin NUR

Aylin NUR Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar Kadir bey..

Kadir AYINTAP bunu beğendi.
  3. Aylin NUR

Aylin NUR Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar Kadir bey..Tebrik ediyorum sizi.. yine süper bir gezi sergilemişsiniz bizlere:alkis: gezinize hayran kaldım. Bosna Hersek ve Mostar..çok güzel,harika...Fotograflar ve anlatımınız süper :in: sayenizde bizde gidip o güzel yerleri görmüş olduk mostar köprüsü görülmeye değer gerçekten heleki o muhteşem manzara karşısında kahve keyfide bir baska olsa gerek özendim cidden:rolleyes: ayağınıza elinize sağlık olsun paylaşımınız için çok teşekkürler.. sağlıklı huzurlu turlar diliyorum :)görüşmek üzere by..

4. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hem estetik hem öğretici olmuş. Çok teşekkürler, izlemeye devam :)

5. İbrahim K.KAVAK

İbrahim K.KAVAK Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Kadir bey ;
    gezmiş kadar olduk. teşekküler

6. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Ecdat yadigarlarını görünce gözlerim yaşardı. "Ardından çil çil kubbeler serpen ordu"nun hatıratları canlanıverdi birden. Hatta o atlıların nal seslerini duyumsadım bir an.
    Boşnak köftesi gibi enfes yazınız için kaleminize sağlık.
    Aah Mostar köprüsü...
    Benden önce geçtiniz üzerinden, tebrik ederim

7. Kadir AYINTAP

Adı:
    Kadir
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok teşekkürler Aylin hanım... Balkanlarda Saraybosnada gezerken kendimi Bursadaymış gibi hissettim :) İnegölün köftesi buradan gelen bir ustanın elinden çıktığı besbelli :) birde boşnak böreğini tadarken iç malzemesini nasıl serpiştirdiklerine dikkat ettim, bundan çıkardığım sonuç sizinkilerde bir hata var :D
    Bosna Herseği fotograflarımla gezip beğendiğin için teşekkür ediyorum, en yakın zaman zamanda bir tur yapıp közde bir kahve yapmak dileği ile :) sağlıcakla kal...

Çok teşekkürler :) sağlıcakla kalın...

Bende teşekkür ediyorum...

MehmetAli bey güzel yorumunuz için teşekkürler... Ata toprağına Bosna Herseğe pasaportla girdiğimiz bugün, orada Türk olduğumuzu öğrenipte bunun karşılığında orada gördüğüm ilgi alaka ve saygı 600 küsür yıl adaletle hüküm sürmüş dedelerimiz Osmanlının bize bıraktığı manevi miraslardan biri. Mostar köprüsünü yakınen görüp üzerinden geçmeniz dileği ile :) ... Bisiklet turları için cennet sayılabilecek yer olan Antalyaya ve size selamlar sağlıcakla kalın :)

8. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Cok görmek istedigim yerlerden biri. Sayenizde gitmeden gezmis kadar oldum. Tesekkür ederim. Aklimin bir kösesinde sürekli bir Bosna turu yapmak vardi, özellikle Saraybosna - Mostar arasinda. Fakat yol bisikletle gitmek icin pek de uygun gözükmüyor fotografa bakinca. Yol sürekli mi böyle dardi? Bir de gümrük polisi sorgusu tüm vizesiz giris hakki olanlara mi, yoksa yalnizca Türk vatandaslarina mi? (Belki dikkatinizi cekmis yada kulak misafiri olmussunuzdur) Neler soruyorlar? Bayagi soru sordum, kusura bakmayin. :) Kim bilir, müsait bir zamanda bize de nasip olur.

9. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Çok güzel bir anlatım olmuş tebrik ederim. Gitmiş gibi olduk.

Şu iki fotoğrafta köprü üstündeki insanları temizlerseniz daha iyi bi masaüstü olabilir; ya da büyük halini yükleyip linkini özelden atarsanız ben temizleyip size gönderebilirim.

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir

Cüneyt HOCAOĞLU ve ulaş kaya bunu beğendi.
  10. Kadir AYINTAP

Adı:
    Kadir
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba Murat bey... Saraybosna Mostar arası otobüs yolculuğu esnasında sürekli yola dikat ettim, ileride bende otobüsdeyken Saraybosnadan Mostara bisikletle gitme hayali kurdum :) özellikle nehir boyu ilerliyen yolun manzarası son derece harika, sadece bu manzarayı bisiklet üzerinde görebilmek için bu tur yapılabilir... ama gelgörki yol kenarındaki emniyet şeridi çok dar hatta kimi yerlerde hiç yok maalesef... çok dik rampa çıkışları ve dik inişler mevcut, bir dağa çıkıp tekrar iniyorsunuz, yani gidilmez değil ama bu yolda çok dikkatli olmakta fayda var... keza araçlar hızlı...
    Gümrük Polisi Kredi kartın varmı? kaç gün kalacaksın? nerede kalacağına dair rezervasyon formu, dönüş uçak biletin ve niye ne amaçla geldin? gibi sorular yönelti... diğer ülke vatandaşlarına aynı sorular soruluyormu bilmiyorum o konuda bilgim yok...

Bu yolu manzara, görsellik açısından kesinlikle tavsiye ederim ama dediğim gibi öncelik kendi emniyetiniz dikkatli olun derim :) umarım o parkurda pedal çevirmek ikimizede nasip olur diyorum :) sağlıcakla kalın...

11. Kadir Altuntaş

Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    :) Kadir Kardeşim Tebrikler.Anlatım,Fotoğraflar Emeğine Sağlık.Nice Turlara..

12. Kemal Caner

Kemal Caner Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok güzel bir gezi olmuş. Doğası çok güzel. Resimlerde bunu anlatıyor. Kiraladığın bisikletin markası da uygun oralarda daha uygun fiyatta sanırım.

13. Kadir AYINTAP

Adı:
    Kadir
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok teşekkürler Kadir abi... sizede hayırlı nice turlar diliyorum kazasız belasız inşallah... :)

Çok teşekkürler Kemal bey... Bosna"da tabiat gerçekten güzel, yollar bisiklet için daha güvenli olsa emniyet şeridi daha geniş olsa bisikletle Bosna komple gezilebilir...
    Dediğiniz gibi fiyatlar bize göre daha uygun geldi banada...

Çok teşekkürler Geziyi beğendiğinize sevindim...
    Fotograf linkini foruma yüklediğim şekilde imageshack ın verdiği linkmi? ondanmı bahsediyorsunuz?

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  14. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Eyvallah, evet oraya da yükleyebilirsiniz ama küçültmeden yüklerseniz düzenlemede kayıp olmaması için daha iyi olur.

15. Cihat BULUTYARAN

Cihat BULUTYARAN Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Kıymetli kardeşim yurt içi turlarını takip etmekteyim turların anlatımın resimler her zaman harika bu seferki yurt dışı Saraybosna gezindeki resimler bir harika anlatım her zaman ki gibi akıcı paylaştığın için teşekkürler dediğin gibi resimlerine bakarken insan kendini Bursa'da gibi hissediyor.Kalemine ayağına sağlık

16. Kadir AYINTAP

Adı:
    Kadir
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yenibosnamı yoksa Saraybosnamı diye yazı tura attık Saraybosna çıktı :)
    Güzel yorumun için çok teşekkürler Cihat abi, haftasonu yaptığımız mantı turu Saraybosnanın yemeklerini unutturdu :) yine farklı bir lezzet turunda daha birlikte pedal çevirmek dileği ile sağlıcakla kal... ev halkına selamlar :)

17. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bir şu bosna nın şehirlerinin görüntülerine bakıyorum birde türkiyedeki şehirlere sonra diyorum ki savaş herhalde bizde yaşanmış. Bütün bir yıkımı yaşamış olmasına rağmen şehir biblo gibi kalmış. Tarihi yapılarla uyumlu, kentin kimliğini bozmadan devam eden bir şehircilik. Aman Allahım biz kendi ellerimizle kendimize nasıl böyle bir zarar vermişiz.
    Yağmurlu havada yapılan tur bence çok isabetli olmuş, şehrin durluğu ve gizi ortaya çıkmış.
    Kadri ayıntap a foto roman tadındaki turları için bir kez daha teşekkürler.

18. Kadir AYINTAP

Adı:
    Kadir
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ön planda olan turistik yerler oldukça güzeldi, en başta yeşil alanları koruyor olmaları hoşuma gitti. Havanın yağmurlu oluşunun güzel tarafları dediginiz gibi vardı ama dez avantajlarıda oldu, elimdeki şehir haritasında bir kac farkli yer vardı oralara gidemedim artik nasipte varsa baska bir zamana :)
    Yorumunuz icin tesekkur ediyorum, ilerleyen zamanlarda yeni bir fotoromanda daha bulusmak dileği ile :) sağlıcakla kalın...

19. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kadir Bey atalarımız izinden güzel gitmişsiniz:)

Çok keyifli bir turu evde Türk Kahvesi eşliğinde okudum.

Tebrikler.

20. Kadir AYINTAP

Adı:
    Kadir
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok Teşekkürler Ulaş bey.
    Bu geziyi okurken yanında ne gider? tabiiki Türk kahvesi :) Afiyet olsun...

ulaş kaya bunu beğendi.