Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sapanca-Mahmudiye Köyü-Yayla Alabalık Gezisi

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında omurkadir tarafından paylaşıldı.

1. omurkadir

omurkadir Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.
    Siteden haberim 5gün önce burak ile(rockbu) bisikletle turlarken söylemesi ile oldu.Topladığı bisikleti ilk kez gördümö,hayran kaldım.Ve eve gelince hemen siteye üye olup okumaya,birşeyler öğrenmeye başladım.

Tur fotolarınızı görünce çok hoşuma gitti.Oturduğum yer(Sapanca) bu tarz gezilere çok müsait.Benimde canım kısa zamanda bir gezi yapmak istedi.Fakat birden ham halimle yüklenmeyeyim dedim.5günlük bir çalışmayla kendimi hedeflediğim geziye hazır hale getirdim.

Hedefimde Sapancanın Mahmudiye köyü ilerisinde vadiden giden bir yolun sonundaki alabalık tesisleri civarına ulaşmak vardı.Daha önce onlarca kez arabayla gitmiştim.Ancak arabayla giderken bir sürü ayrıntıyı kaçırdığımı düşünüyordum.Çünkü doğası harika bir yer.

İlk etapta Google Earth'ten zaten bildiğim rotayı tekrardan çizdim,yükseklikleri de inceleyerek nerelerde sıkıntı yaşayabileceğimi kabataslak belirledim.Tahminime göre son 500-600m biraz sıkıntılı gözükmekteydi.

Arkadaşımla buluşma noktamızı belirledik ancak onun acil bir işi çıktı gelemeyceğini söyledi bende yola çıkmışken dönülmez diyerekten tek başıma yola çıktım.

Google Earth Üstten Görünüş

Google Earth Rotanın bir kısmı,yandan görünüş 3d

Emektar bisikletimi son kontrollerden geçirdim,problem yok.Bisikletim eski olmasına rağmen fazla sorun çıkarmıyor.Ancak ağırlık problemi tabiki var.Yeni bisikletimi yakında alacağım.Herşeye rağmen emektarımı asla kimseye vermem.

Ve dönüş tabelası

3km düz yolda trafikle geldim,kaldı yaklaşık 5kmlik gitgide eğimi artan bir yol.Ancak yolun çoğu asfalt ve trafiği çok az.

Bu hem güldüren,hem düşündüren cinsten tabela işe oldukça yaramış

Hafiften eğim olsa da,şimdilik çok rahat ve hızlı bir sürüş var.

Hız sınırına sadece rampa çıkarken uyuyorum :D Aşağı inerken biraz aşacağım gibi gözüküyor.

Ne yazık ki henüz bir kask edinemedim.Artık yeni bisikletimi aldığımda ilk işim o.Yolculuk boyunca dere tüm güzelliğiyle eşlik ediyor.Tabiki yemyeşil ağaçlar da...Yeşil bisiklet ve yeşil şortumla herşey tamam :p

Sırma kaynak su tesisleri burada kurulu.Birçok kaynak su firması kendi memleketimizin temiz suyunu aldıkça alıyor,yüze yakın kaynak su firmasının bulunduğu Sapanca'da musluk suyu içilecek gibi olmadığı için içme suyunu para ile alıyoruz.Çok saçma değil mi?

Su molası,fotoğraf çekilmek için uygun zaman.

Etraftaki dere üzerine kurulu bir tesisten güzeller defilesi:)

Google earth'te konumuma bakarken.Bu arada eğim artmaya devam ediyor...

Çok yoruldum rampada derken bir hayrat çıktı.Allah razı olsun yaptırandan yeri çok iyi,buz gibi de suyu var.Ee kaynağa epey yaklaştık...

Eğim cidden aşırı arttı,yormaya başladı.Neyse ki 500m yolum kaldı.

Bir köprünün altı...

Yalnız gidince trafik de olmayınca müziksiz olmuyor...Son bir gazla,favori parçamla hedefime ulaşacağım:)

Ve sonunda vardım.

Alabalık havuzları...

karın doyurma zamanı geldi...

İnerken de birçok fotoğraf çektim ama koyma gereği duymuyorum zaten epey oldu.

Sonuç olarak herşey güzel geçti,çok şükür bir problem yaşamadım.Doğa çok güzeldi.Ayrıca azıcık terledim desem yeridir.Çünkü Sapanca merkezde hava çok sıcak olmasına rağmen benim yolum serindi(bir vadiden gidiliyor uydu fotosunda da görebilirsiniz) ve yükseğe çıkıldıkça cidden yayla havasına benzer bir hava var.Hatta yukarıda biraz üşüdüm.
    Ancak yalnız gitmek güvenliksiz ve sıkıyor.Gidişte sürekli rampa yukarı çıktım,inerken 200-300m lik bir kısım hariç pedala bile basmadım.Baya bi hızlıydı.(Uydu fotoğrafında 1 olarak işaretli ana yola çıkana dek)
    Çıkış fazla uzun sürmedi,normaldi.Çok fazla uzun sürmeyen,yormayan,tadında bir yolculuk oldu benimki.Ama bu sadece bir başlangıç.Yeni bisikletimi edinirsem çok daha rahat ve güzelleri olacak.

Gezintiye katılamayan arkadaşımla bir telafi gezisi yapacağız 2-3güne o da bu tarz biryere olacak,oranın yokuşları daha eğimli ve yol daha uzun.İlerleyen günlerde haberdar edebilirim.

Herkese iyi,güvenli pedallamalar...
    Ömür

2. ArifB

ArifB Yeni Üye

Seviye:
    Gezinizi paylaştığınız için teşekkürler. Gerçekten güzel yerlermiş turladığınız alan. Ben de geçen haftalarda bir kaç denememden sonra yavaş yavaş gözümü görece büyük hedeflere diktim. Fakat kask konusunun mutlaka edinilmesi gereken bir aksesuar olduğunu gördüm ve bir tane aldım; bunu kesinlikle ihmal etmeyin..

Bol pedallı günler :)

omurkadir bunu beğendi.
  3. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel gezi olmuş, bidahaki gezi kask ve yeni bisikletle daha güzel olur :)

omurkadir bunu beğendi.
  4. omurkadir

omurkadir Kıdemli Üye

Seviye:
    rica ederim zevkle paylaştım.hatta öyle ki fotoları çekerken kafamda neler yazacağımı düşünüodum fln:) tura yalnız gidince böyle oluyor sanırım.en kısa zamanda kask alacağım,önem veriyorum.1aya kadar da yeni bisikletle inş. konyada turlar yapacağım.

enis57 bunu beğendi.
  5. enis57

enis57 Forum Demirbaşı

Seviye:
    paylaşım için tşkler.
    ayaklarına sağlık
    çok güzel bir gezi olmuş

omurkadir bunu beğendi.
  6. omurkadir

omurkadir Kıdemli Üye

Seviye:
    teşekkürler.bugun de civardaki yüksek rakımlı köyleri gezip göl manzaraları çekmeyi planlıyorum,hava da parçalı bulutlu umarım gidebilirim.

7. enis57

enis57 Forum Demirbaşı

Seviye:

bu arada bizden hariya ve güzargah bilgisi istemişsin,
    yeni gördüm kusrumuza bakmayasın.
    bizim yapmış olduğumuz turda trenle sapancada indik ,
    sonra yukarı yoldan e-5 Tırsan fabrikası önünden bilec yolu üzer devam edip şelaleye o yoldan gitmiştik.Gerçekten çok yuksek rakımlı ,terleten ve zorlayan bi parkur oldu.Dönüşde şelale dedikleri yerden orman içi patika yolundan indik.Aman yanlız gidersen özellikle patika yolda dikkat et.Dik ve uçurumu bol olan bir parkur.

yeni gezi ve resimlerini bekliyoruz.....

omurkadir bunu beğendi.
  8. omurkadir

omurkadir Kıdemli Üye

Seviye:
    Bugun bahsettiğim yeni geziye giderken birtakım garip olaylarla karşılaştım,sinirlenerek rotayı değiştirdim,onca rampa tırmandıktan sonra hedef noktama gelmeden aşağı indim:boese157: .Yine de güzel yerler gördüm,yeni güzergah da fena değildi.Çok fazla fotoğraf çektim,yarın iyi bir anlatımla sizlerle paylaşırım.

enis57 bunu beğendi.
  9. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    paylaşımınız için tskler güzel gezi olmuş bol pedallı günler diliyorum...

omurkadir bunu beğendi.
  10. Semih ekizceli

Semih ekizceli Kıdemli Üye

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık güzel gezi olmuş fotolardaki yeşillikler süper

omurkadir bunu beğendi.
  11. omurkadir

omurkadir Kıdemli Üye

Seviye:
  12. omurkadir

omurkadir Kıdemli Üye

Seviye:
    Düzenlemeye çalışılan Sapanca gölü çevresi turu,Ramazan ayı nedeniyle iptal olmuştur.ilgilenenlerin dikkatine...
    Herkese hayırlı ramazanlar.