Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sandıklı Kocayayla Bisiklet Turu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Sertan.Zaim tarafından paylaşıldı.

1. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Turlarda bugüne kadar yaşamadığım tüm teknik sıkıntılar bu turda başıma geldi diyebilirim. Öncelikle fotoğraf makinem kırıldı. Hiç hoşuma gitmese de hatıra olması için telefonumla fotoğraf çektim. Km saatim bozuldu, mp3 çalarım bozuldu, heybemin taşıma ipleri koptu, her işimi telefonla yaptığım için şarjı bitti... :) Ama herşeye rağmen çok yorucu ve çok dinlendirici bir tur oldu. Görmeyenler için Kocayayla'yı mutlaka tavsiye ederim. Uzun zaman sonra ilk kez kendimi memleketimde hissettim.

Sandıklıdan 20km sonra dağlar göründü. Kocayayla üzerinde gölge olan dağların arkasında kalıyor.

Tırmanışa başlamadan önceki son kasaba olan Sorkun. Burada güzel piknik alanları var.

Afyon'da genel olarak hayvancılık yaygın durumda. Bu bölgede ise bitki örtüsünün elverişli olmasından dolayı birçok koyun ve inek sürüsü görebiliyorsunuz. Bunun dışında artık her turda karşılaştığımız deve kaplumbağasının (türünü bilmiyorum adını ben koydum) ve yoldan geçen ufak yılanın fotoğrafını çekmedim.

Keçilerin arasında bekleyen çoban köpeğini şimdi fotoğrafı paylaşırken farkettim.

Çoğu bisikletli köpeklerden korkar ve nasıl baş edeceği konusunda fikri yoktur. Öncelikle bu turda 3 çoban köpeği tarafından (aynı anda) 20 dakika boyunca çevrelendiğimi söyleyeyim. Böyle
    durumlarda yapacağınız şey çok basit. Kesinlikle korkmayın, bisikletten inin ve köpeklere arkanızı dönmeyin. Net bir duruşla karşılık verdiğinizde 2-3 metre kadar yanınıza gelip havlamaktan başka birşey yapmayacaklardır. Ancak bisiklete binip devam ettiğinizde tekrar arkanıza takılıyorlar tabi. Bu şekilde in-bin yapa yapa onların bölgesinden uzaklaşmam yaklaşık 20dk aldı :)

Buradan sonra tırmanış başlıyor. Gördüğüm manzaralar bana karadenizimi hatırlattı. :)

Milli parkın girişine ulaştım. Yaklaşık 6-7 kilometrelik bir tırmanıştan sonra yaylaya varmış olacağım.

İlk fotoğrafı çektiğim yerden görünen gölgeli tepe. En azından o tepenin ortaları :)

Şu ikici tepeyi de aştım mı ver elini Kocayayla

Bizim karadeniz yaylaları gibi değil tabi ama yinede çok güzel. Özellikle Afyon coğrafyası için bulunmaz bir nimet.

Çadırımı kurduktan sonra kısa bir tura çıktım.

Sırtımı verdiğim ağaçlar

Aslında böyle bir gezide çok daha fazla fotoğraf çekerdim ama yazının başında söylediğim gibi teknik sıkıntılardan dolayı ancak bu kadar oldu. Günün sonuna doğru yemeğimi yedim, uçurtma uçuran çocukları izledim, yanımda getirdiğim karikatür dergilerini okudum, kuş sesleriyle uykuya dalarken ezginin günlüğü çalıyordu.

Herkese kazasız belasız keyifli turlar dilerim.

2. Selahattin Aydın

Selahattin Aydın sadece talip

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Hocam basiniza gelen talihsizliklerden dolayi uzgunum. Cok gevmis olsun. Hocam geziniz ve fotolariniz cok hos. Fotolar gorsel olarak cok ozenle cekilmis. Ara Gulerin usta fotografci fotografi dikis makinesi ile bile ceker sozumu aklima geldi. Emeginize saglik...

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sertan.Zaim bunu beğendi.
  3. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Eyvallah dostum. Fotoğraf çekmeyi seviyorum ancak ustalık gibi bir iddiam yok. Ama dediğin söz çok doğru, kaliteli bir fotoğraf makinesi sadece mutfaktaki baharat çeşitliliğini arttırır. Bunları kullanarak lezzetli yemek yapmak yine insana kalır.

Selahattin Aydın bunu beğendi.
  4. Uğur Kırelli

Uğur Kırelli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Güzel bir tur olmuş.Yillardir Sandıklı'ya gelirim gerçekten böyle bit doğası olduğuna şaşırdım.

5. Gültekin Gürbüz

Gültekin Gürbüz Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Çok güzel bir gezi olmuş. Rampalar konusunda size imrendim. Fotoğraflar ve paylaşım için teşekkürler.

6. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Güzel ve bol fotoğraflı bir tur olmuş. Tebrikler.

7. Mehmet Serpi

Mehmet Serpi Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aksaklıklar için geçmiş olsun,gerçeken güzel bir tur olmuş emeklerinize sağlık

8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,

Yazınızı beğenerek okudum. Fotoğraflar da ayrı bir takdiri hak ediyor. Ayrıca yazıyı yazarken dile gösterdiğiniz özene de hayran olmamak elde değil. Bağlaçlara takılmadan okuduğum az sayıda tur yazısından biri ;)

9. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Teşekkür ederim. Eğer sıkıcı olmayan bir anlatım ve hoş fotoğraflarla dostların kafasında "buraya gitmeli, güzel yermiş" fikrini uyandırabildiysem amacıma ulaşmışım demektir.

10. Yasin Yücel

Yasin Yücel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok güzel yerlermiş gerçekten. Anlatım ve Fotoğraflar için teşekkürler. İnsan böyle turları gördükçe daha çok bisiklete binesi geliyor.

11. erol yalçınkaya

erol yalçınkaya Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    kardeşim çok güzel olmuş fotolar harika ama başına o kadar talihsizlik gelmesi enterasan paylaşım için tşk

kardeşim çok güzel olmuş fotolar harika ama başına o kadar talihsizlik gelmesi çok şaşırtıcı paylaşım için sagol

kardeşim çok güzel olmuş fotolar harika ama başına o kadar talihsizlik gelmesi çok şaşırtıcı paylaşım için sagol

12. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bilenler bilir; Blues Brothers filminin sonunda arabanın dağılma sahnesi vardı. Bir an için aynısını yaşamaktan korkmadım desem yalan olur. :)

Mert E. bunu beğendi.
  13. İsmail TARHAN

İsmail TARHAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Bayağı bir sıkıntı yaşamışsınız anlaşılan ama turunuz çok güzel olmuş. Afyon'da bu tarz yerlerin olabildiğini bilmiyordum. Köpeklerle ilgili görüşlerinize de sonuna kadar katılıyorum. Paylaşım için teşekkürler.