Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Samsun'dan Sarp'a Karadeniz

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Cüneyt HOCAOĞLU tarafından paylaşıldı.

1. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu akşam Ankara'dan " Kamil Koç'la" Samsun'a doğru yola çıkacağım. 1994 yılında ayrıldığım Karadeniz'e bu uzunca aradan sonra tekrar merhaba diyeceğim. Umarım planladığım gibi bir tur olur.Fırsat olursa tur esnasında olmazsa döndüğümde anıları paylaşmak için şimdilik hoşçakalın.

kobalamin, sahbaz061, five ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  2. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    @Cüneyt HOCAOĞLU umarım dilediğiniz gibi bir tur gerçekleştirir ve bizlerle paylaşırsınız, yolunuz açık olsun, şimdiden kazasız belasız sürüşler.

3. m.ali mülayim

m.ali mülayim Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yolunuz açık olsun...

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  4. Cüneyt HOCAOĞLU

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bugün itibariyle 2 Ağustosta Samsun'dan başladığım ve Sarp Sınır kapısına kadar giderek turu tamamlayarak Ankara'ya döndüm. Genel olarak yurt genelinde olan sıcak hava doğal olarak Karadeniz'de de mevcuttu ve yörenin nemiyle birleşince hani derler ya "balından yenmedi" herneyse bölgenin özelliği olacak o kadar. Ankara'dan Kamil Koç'la geldim bisiklet sorun olmadı herzamanki gibi, firmayı bu konuda tebrik ediyorum.Sabah 05.30 gibi Samsun otogarındaydım bisikleti indirip bağajları taktıktan sonra gidenler bilir terminalin karşısındaki düz duvar gibi rampadan şehir içine geçtim. Sabah saatin erken olması sebebiyle müzeler kapalıydı, açılmasını bekleyip zaman kaybetmekte istemedim,şehir içinde biraz dinlenip birşeyler atıştırdıktan sonra resim çekip Tekkeköy istikametine devam ettim korkuç bir sabah trafiği 3 gidiş 3 geliş fakat trafik ışıklar haricinde bir saniye bile yavaşlamıyor,yolun sağında da bir emniyet şeridi yok araçlar silme geçiyorlar yanımdan bir ara o kadar rahatsız oldumki, hiç yapmadığım birşeyi yaptım karşı şeride geçerek karşıdan gelen araçlara doğru gittim o yol aşağı yukarı Çarşamba'ya kadar o yoğunlukta gitti. O günkü hedef bolamanda ( Fatsa- Ordu arası bol rampalı inişli çıkışlı eski sahil yolu) Ordu'ya giden otobana girmeden Fatsa çıkışında sahil yoluna girdim. Yason burnu yakınında bulunan Saklı Bahçe isimli bir lokantanın sahiplerinden olan Adem beyle gelmeden görüşmüştüm yolu tarif etti. Daha doğrusu tarif km tarifi Fatsa çıkışından 18 km sonra işyerlerinde olacağımı söyledi. Bütün gün sıcak aşırı nem ve km 122 , kalacağım yere varmam için 18 km rampalı iniş çıkışlı bir yol ve saatte 18.00 küsür cıvarları, neyse karanlığa kalıp köpek kardeşlerle pek fazla muhatap olmadan Saklı bahçeye vardım, çadır için bir yer gösterdiler 2 gün kaldım hiçbir ücret talep etmediler sıcak, soğuk suları mevcut duşu aldım harika bir ızgara et. Akşam yorgunluğa rağmen Adem beyle 24.00 e kadar sohpet ettik. Şimdi azıcık mola yine devam edeceğim.

Ekli Dosyalar:

5. Cüneyt HOCAOĞLU

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İlk günün en kötü tarafı Samsun'dan Fatsa çıkışına kadar cepheden esen rüzgar oldu, bazen pedalı bıraktığımda bisikleti bile durdurdu hal böyle olunca sonuç; Toplam yol 140.80 km Süre: 8.10.45 Ortalma ise 13.90 gibi bir felaket oldu. Saklı Bahçe o güzergahı kullanan tüm arkadaşlara gönül rahatlığıyla tavsiye edebilelim bir mekanyiyecek konusunda hiç bir sıkıntı duymayacaksınız tüm damaklara hitap edecek ızgara ve pideleri mevcut, sabah kahvaltısını söylemem gerek yok hele hele çayı seviyorsanız benim gibi kaç bardak içersiniz bilemem Deniz harika 2 gün kaldım çok büyük olmamakla birlikte bir kumsalı mevcut su taşları yukardan say misali pırıl pırıl yüzme denizde yat. Yani Samsunistikametine doğru gidecek tüm bisikletli veya arabaylada gidiyorsanız sahil yolunu tercih edin harika manzaralar kesinlikle pişman olmayacaksınız.Birazda resim ekliyeyim çok resim çektim onun için yüklerkende zorluk çekiyorum özür hepinizden Birde Yason burnunda tarihi bir kilise var Oray'ı gezebilirsiniz, restore edilmiş bir kilise.

Ekli Dosyalar:

6. bisiklethobimiz

bisiklethobimiz Aktif Üye

Adı:
    Coskun ortacakiroglu
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Yazınızı beğenerek okuyorum. Özellikle resim desteğinin olması çok güzel.

7. Cüneyt HOCAOĞLU

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İki gün Yason Burnunda bulunan Saklı Bahçede ki konaklamam 4 Ağustosta bitti Giresun'a gitmek üzere ayrıldım 2. Günün verileri Yol: 78.70 km, Süre: 4.59.49 Ortalama: 15.70 ilk güne göre daha iyiyi ama cephe rüzgarı devam ediyor. Yol paylaşacağım resimlerdede görüleceği gibi görsel olarak çok güzel sıcaklık ve nem makul değerlerde olsa tadına doyulmayacak güzellikte. Aşağı yukarı Trabzon çıkışına kadar yol kenarlarında toplanan fındıklar kurutuluyordu, bir kişi bir tane de fındık al ye demedi bölgeden 20 bazı yerlerinden ise 30yıldır uzakta olmam sebebiyle sahil yolu yer yer bence ilçelerin yapısını bozmuş, sahil kenarında olan yerler geriye doğru gitmiş. Yüzülen birçok yer sahil yolu dolgusu olan koca koca Kaya'larla kaplanmış oralarda yüzmek çok mantıki değil tabiki. Balık mevsimi henüz açılmadı ama küçük balıkçılar balçığa çıkıyorlar 3-4 akşam taze mezgit ve istavrit yedim yıllar sonra harika bir damak tadı oldu. 3. Etap Giresun- Akçaabat oldu. Yol: 127.10 km, Süre: 6.53.54, Ortalamam 18.40 oldu Trabzon'da Karayolları 10. Bölge müdürlüğünün misfirhanesinde konakladım çok temiz 4 yıldız bir otel odasını aratmadı.4. Etap Akçaabat- Rize oldu Yol : 93.40 km Süre: 5.13.13 Ortalama 17.90 oldu Burada yüksek okuldan bir arkadaşımda kaldım o akşam günlerdir hasret olduğumuz harika bir yağmur yağdı. 5. Etap Rize- Pazar Yol: 46.60 Süre 2.33.36 Ortalama. 18.20 oldu. Rize'nin bu küçük şirin ilçesine 1972 yılında geldikten sonra ortaokul, lise, yüksek okul, askerlik ve işöhayatı derken 1994 yılında bölgeden ayrıldım. Hal böyle olunca Pazara gelmek sanki evime gelmek gibi oldu. Tabiki bütün sahilde olanlar bu ilçemizdede olmuştu sahil yolunun geriye attığı bir ilçe plansız ve çarpık kentleşme ilçenin bütün albenisini silip atmış en azından benim için öyle oldu. Bolca resim çektim onlarıda paylaşacağım. Pazar ilçesinde 4 gün kaldım. 6. Etap Pazar- Sarp sınır kapısı gidiş geliş yaptım Yol 151.10 km, süre: 7.18.12 Ortalama 20.70 oldu, birde bölgede sahil yolunda saymadım ama bir hayli fazla tünel olmuş tünel içleri hepiniz bilirsiniz pek sağlıklı yerler değiller emniyet şeridi yok gibi, birde tam arkanda korna çslan adi kamyon şoförleri işte bunlar hep karşılaştığımız şeyler. Sarp sınır kapısına doğru acayip bir tır kuyruğu başladı, ayrıca Gürcitan tarafından gelen şer burdan geçmeye çalışanlar sınır kapısı çevresi tam bir keşmekeşti,Yaptığım tur yeşilin her tonu içinde ve güzel bir asfalt yolda oldu, yol kenarlarında yüksekten süzülen küçük şelalecikler o yeşilin içinde ayrı bir güzellik olmuş. İç kısımlara girmedim, Ordu da boztepeye çıkan teleferiğe binmenizi tavsiye ederim gidiş geliş 10 tl bütün Ordu'yu kuşbakışı seyrediyorsunuz. Şimdilik yazacaklarım bu kadar kafanıza takılan herhangi birşey varsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Resimleri etap etap ayırtmadım umarım bölgeye gelmemiş bisikletçi arkadaşlara bir rehber olur.

8. bisiklethobimiz

bisiklethobimiz Aktif Üye

Adı:
    Coskun ortacakiroglu
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkürler.

9. Cüneyt HOCAOĞLU

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Diğer resmler

Resim yüklemeye çalışıyorum ama bir problem oluştu yarın tekrar deneğeceğim

Ekli Dosyalar:

10. kvnccelik

kvnccelik Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Cüneyt Bey tebrik ederim. Oldukça uzun, zorlu ve sabır isteyen bir rota. Bir Samsunlu olarak imrendim ayrıca. :) Bu arada bisikletiniz FX serisi sanırım. Bende de 2011 Trek FX 7.5 var. :)

11. Sancak

Sancak Üye

Adı:
    Yıldıray S
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bravo. Tebrikler :harika:

12. Cüneyt HOCAOĞLU

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Son resimler

Benimki 2012 FX 7.5 ayana kol, ruble ve lastik değiştirdim çok memnunum epey bir cefamızı çekiyor

Ekli Dosyalar:

13. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Cüneyt HOCAOĞLU merhaba,
    Yıllar önce yaptığım Samsun-Sarp turunun yazısının arkasından foruma yazmıştınız 'Ben de bu turu yapmayı düşünüyorum.' diye. Şimdi tur yazınıza cevap yazdığım için ben çok mutluyum. Hem tebrik hem de teşekkür ederim. Azminiz bize her zaman örnektir.
    Kazasız ve keyifli turlar.

five

14. Cüneyt HOCAOĞLU

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim, tek problem yoğun nemdi fakat okdar kusur kadı kızındada olur diyoruz. Nasip bu günlereymiş kazasız belasız tamamlayıp evime döndüm, sizlerede kazasız ve keyifli turlar dilerim.

five bunu beğendi.
  15. Bugraacik

Bugraacik İstanbul Bisikletlisi

Adı:
    Buğra Açık
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Memleketim Hopa'nın güzel oksijeni ciğerinize yarasın. Tebrikler.

16. samet akkaya

samet akkaya Aktif Üye

Adı:
    Samet Akkaya
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Cüneyt HOCAOĞLU Tebrik ederim , Allah zeval vermesin . Bende gittiğiniz güzergahı gideceğim ama bir sorum olacak kamp kurduğunuz yerler ücretlimiydi ? Yoksa nerelerde kurdunuz ? Ters düşen bir durum oldumu. ? Açıkcası tek korkum kamp olayı .

17. Cüneyt HOCAOĞLU

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @samet akkaya Teşekkür ederim, Samsundan çıktıktan sonra Yason Burnunda olan Saklı Bahçede konakladım.Tesis içinde çadır kuracağın bir yer var ayrıca soguk ve sıcak su ile duş alabileceğin yerleri mevcut. Orada yemek yedikten sonra kampyeri için bir ücret talep etmediler. Rizede ve Pazar'da çocukluk arkadaşlarım vardı onların Kayıkhanede bulunan yerlerinde kaldım. Akçaabattada Karayolları misafirhanesinde konakladım. Trabzon girişinde de kamping alanları mevcuttu ücret nedir diye sormadım. Giresun da da çadır kuracak yer vardı. Hatta birçok çadır kuruluydu. Yollarda herhangi bir problem yaşamadım, kendine günlük bir mesafe belirle ondan sonra çok fazla erteleme tura çık. Şimdiden kolay gelsin.:)

five, samet akkaya ve bisiklethobimiz bunu beğendi.
  18. samet akkaya

samet akkaya Aktif Üye

Adı:
    Samet Akkaya
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Cüneyt HOCAOĞLU Çok teşekkürler Cüneyt abi , kafamdaki bütün soruların cevaplarını aldım . İyi pedallamalar size :)

19. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Cüneyt HOCAOĞLU abi maşallah ne ara gittin geldin. Hiç haberimiz olmadı... Süpersin... :)

20. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    @Cüneyt HOCAOĞLU Anlaşılan dilediğiniz gibi geçmiş turunuz, bol bol fotoğraf ve bolcana kilometre, sonuç kazasız belasız bir keyifli bir tur :) Daha nicelerini sağlıkla sıhhatle diyelim :harika: