Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Samsunda fıkra gibi bisiklet yolu!

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında erendiz çetiner tarafından paylaşıldı.

1. erendiz çetiner

erendiz çetiner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Büyükşehir ve İlkadım belediyelerince 'SAMBİS' projesi çerçevesinde mavi renklere boyanarak oluşturulan bisiklet yolu görenleri hayrete düşürüyor.

Kaldırıma yapılan ve otobüs duraklarının önünden geçen yollarda, bisikletlilerin önüne bazen elektrik trafosu, bazense elektrik direği çıkıyor

Bisiklet kullanımının her geçen gün yaygınlaştığı Samsun'da, Büyükşehir ve İlkadım belediyelerin ortak uyguladığı SAMBİS Projesi için sahile bisiklet yolu yapıldı. Ancak bisiklet yolu tamamlandığında fıkraları anımsatan görüntüler ortaya çıktı. İstanbul ve Ankara'da sinyalizasyon ve trafik işaretleriyle araç yolundan ayrılıp modern bir görünümde olan bisiklet yolları, Samsun'da ise vatandaşların kullandığı kaldırımların üzerine boyalarla mavi çizgiler çizilerek oluşturuldu.

DİREK VEYA TRAFO ÇIKABİLİR
    Samsun'daki bisiklet yolundaki ilginçlikler 'ağlasak mı, gülmsek mi' dedirtecek cinsten. Kaldırımların üzerinde oluşturulan bisiklet yolu kaldırımlarla birlikte bitiyor. Bisikletliler bu yolu kullandığında bir kaldırımdan değirine bisikletinden inerek geçmek zorunda kalıyor. Yolun bazı bölümlerinde ise bisikletlilerin önüne zaman zaman elektrik trafosu, bazen de elektrik direği çıkıyor. Bisiklet kullananlar, bu engelleri de bisikletlerini ellerine alıp yürüyerek aşmak zorunda kalıyor.

TAM BİR REZALAT
    Bisiklet İl Temsilcisi Yasin Kurt, dün Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'ne bir dilekçe yazarak, yolların ya düzeltilmesi ya da kaldırılmasını talep etti. Kurt, "İstanbul ve Ankara'da modern yollarda sürüş yapan arkadaşlarımız, sosyal paylaşım sitelerinde fotoğrafları görünce inanamadı. Bu tam bir rezalet. Ben de il temsilcisi olarak belediyeye bir dilekçe yazıp, yolların ya modern hale getirilmesini ya da tamamen kaldırılmasını istedim. Belediye bu konuda daha duyarlı olmalı. Kaldırımın üzerinde yapılan bisiklet yolu büyükşehir belediyesine yakışmıyor" dedi.

İŞTE ÖRNEKLERİ... İstanbul ve Ankara'da örnekleri bulunan bisiklet yolları, sinyalizasyonlar ve trafik işaretleriyle tamamen yollardan ayrılmış, güvenli ve modern bir görünümde.

DİKKAT DİREK VAR... Bisiklet yolu kaldırımların üzerine mavi boyalarla yapıldığı için, kaldırım bitince yol da bitiyor. Bazı bölgelerde ise bisikletlilerin önüne elektrik trafosu ve direği çıkıyor.

Sosyal medya yıkılıyor

Bisiklet yolunun fotoğrafları sosyal medyaya düşer düşmez ilginç yorumları da beraberinden getirdi. Tüm Türkiye'deki bisiklet kullananların büyük tepki gösterdiği yollar için yapılan yorumlar ise şöyle:

Murat Onur Eröcal: Çok amaçlı bisiklet yolu, kaldırım, otobüs durağı zaman zaman da araç park yeri olarak kullanılabilir. Teşekkürler belediye.

Egemen Eren Kara: Bisiklet sürmemi istemeyen annem bile, fotoğrafları görünce şok oldu.

Şahan Gürkan: Maliyetli bir proje arkadaşlar, boyanın kilosunun kaç para olduğunu biliyor musunuz?

Yılmaz Civan Sezen: Yola tam bir triatlon havası verilmiş. Yol bitiyor iniyorsun, yeri geliyor önünde direk. Bir de sabit su birikintileri yapsalarmış bari.

Recep Özkıvanç: Kaldırım görünümlü bisiklet yolu, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin yeni icadı.

İsa Öcel: Bir kere otobüs şoförü yoldan sürerken yavaşlayıp, 'Kardeşim kaldırımdan sürsene' dedi. Herhalde onun fikridir.

Bülent Dilekoğlu: Bisikletleri satıp, deniz bisikleti mi alsak? Bisikletten soğudum.
    Kaynak: habergazetesi.com.tr
    Selçuk KAYA

http://www.demiratlilar.com/news.php?readmore=216

Tamer Varol ve ihtiyar bunu beğendi.
  2. M.Çalışkan

M.Çalışkan Yeni Üye

Seviye:
    O mavi boyalı bisiklet yollarının arabali ve mangalli olanı İstanbul'da da var...

3. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    "İstanbul ve Ankara'da sinyalizasyon ve trafik işaretleriyle araç yolundan ayrılıp modern bir görünümde olan bisiklet yolları"
    Bu kısım tebessüm ettirdi :)

4. Özcan Çömez

Özcan Çömez Aktif Üye

Seviye:
    Elktirk direği ve trafo olan resime baya güldüm :D ama işin diğer tarafı en azından düşünüp böyle bir çalşma yapmaları güzel birşey. ortada güzel bir niyet var.

5. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Böyle böyle yol yapmayı öğrenecekler. :)

6. Olcay S.

Olcay S. Üye

Seviye:
    "İstanbul ve Ankara'da sinyalizasyon ve trafik işaretleriyle araç yolundan ayrılıp modern bir görünümde olan bisiklet yolları" bu cümle banada ilginç geldi ya ben görmedim ya da şu sahildeki 3 km kaldırımdan bahsediyorlar...

7. H.T

H.T Forum Bağımlısı

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    3 gün önce Samsundaydım.Bisiklet yolu diye tabir edilen çizgileri görünce gülmekten bisikleti süremedim:)İnsanlar o çizgili yerde köpek gezdiriyordu...

8. Yasin Kukur

Yasin Kukur Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Eskiden izgilerin olduğu kaldırımlarımların yanında bisiklet yolu çizgileri vardı, belediye yenileyim derken beter etti. Bırakın bisikleti spor olarak yapmak için destek bulmayı falan biz daha bisiklet yolu yaparken beter ediyoruz. Bu; bisiklet mantığının ülkemizde ne kadar geride olduğunun en basit ve en taze örneği. Samsunda bisiklet süren görmemiş olsa neyse de; biz yıllardır gözlerine sokmaya çalıştık ...

9. Uğur KARAKAYA

Uğur KARAKAYA Yeni Üye

Seviye:
    Öyle öyle öğrenirler artık. yol yapmayı

10. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    bence bu çizgiler proje içinde yoktur.daha çok çizgiyi çizen görevli istememiştir yoldan gitmesini.
    "araba kullanıyoruz lan, hiç bisiklet yoldan gider mi. başkan da çok olmaya başladı.ben böyle istiyorum, bisiklet kaldırımdan gidecek arkadaş.hüsamettin, sakın ha bu söylediklerimi başkasına söyleme"

11. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Gülsem mi ağlasam mı bilemedim :) Baba memleketi Samsun'dan böyle bir haber çıkması beni üzdü öte yandan. Bisiklet yollarının yokluğu da apayrı bir trajedi gerçekten. Kaldırım üstüne, direklerin ve trafoların içerisinden geçen bisiklet yolları çizeceğinize hiç çizmeyin daha iyi be arkadaş..

12. Yasin Kukur

Yasin Kukur Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Burası Türkiye, burda herşey gerçek. :)

13. Serhan Çeki

Serhan Çeki Aktif Üye

Seviye:
  14. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    sanırım 2 basamaklı kaldırım. otobüs durağı yol ile direkt bağlı değil.ileride ki direk biraz ipucu veriyor.direğin dibinde kaldırım bitiyor.

15. ensar33

ensar33 Üye

Seviye:
    o da bir başarı.sonuçta bisiklete ait bir yol olması gerektiğini düşünebilmişler.burda o da yok :D

16. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Metni okuyanda İstanbul'u bir baştan bir başa sinyalizasyon ve ayrılmış bisiklet yolları ile donatılmış sanacak. İstanbul' da bahsi geçen manada toplasanız 3-5km lik modern bisiklet yolu var. O da sayın Murat Suyabatmaz ve ekibinin ite kaka yıllardır çabalamalarıyla belediyelere zorla ikna ettirip yapılmasına vesile oldukları numunelik yollar. :)

17. Ziya Yılmaz

Ziya Yılmaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Evet İstanbulda bisiklet yolları var çok doğru fakat bisikletliler kullanamıyor. Bisiklet yolunun kırmızı olması nedeniyle yayalar özellikle tercih ederek kendilerini kraliyet ailesinin bir mensubu edasıyla yürüyüşlerini icra ediyorlar.

Sonra bisiklet sürerken bir bakmışsın evinden 3lü çekyatını adam getirmiş koymuş bisiklet yoluna mangalını yapıyor. Karşına bir anda araba, minibüs hatta kamyonet bile çıkabiliyor.

vs vs vs...

18. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Şimdiii,

Bakırköy'den bisiklet yolunu kullanmaya başladık diyelim,

İlk karşımıza çıkan (yola girer girmez) mangalcılar..
    Biraz ilerleyelim, Veliefendi'ye doğru yaklaşalım, yolda çılgın hasarlar, delikler ve her seferinde bu delikleri unuttuğum için pelvik bölgemde yaşadığım ağrılar.
    Veliefendi'yi geçtik. http://img36.imageshack.us/img36/733...letyolu008.jpg şu fotoğraftaki yerden biraz önce bir köprü var, orası da sözde bisiklet yolu ama daha çok araba park yeri zannediliyor. Her seferinde bisikletimi üstlerinden geçirmek, bir de yanlışlıkla aynalarına ters yöne doğru kıç atmak suretiyle geçiyorum.
    Biraz daha ilerledik, Yedikule Sahil Parkı'naa vardık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün, Ulaşım Koordinasyon Merkezi'yle pek de koordine olamadığını görüyoruz. Bisiklet yolu mavi çizgilerle ayrılmış ama Park ve Bahçeler Müdürlüğü buranın kendileri için ayrıldığını zannederek (Aaa bakın lan! Bizim için mavi çizgiler çekmişler! Koşun!) oraya bankları yığmış. Bir yandan banklardan kaçmaya çalışırken bir yandan da su kanalları nedeniyle çökmüş yoldaki hız tümseklerinden darbe yiyoruz.
    Sahil Parkı da bitti, Samatya SSK Geçidi'nin oradaki surların dibinde bisiklet yolu bir yönlendirme tabelası ile birleşiyor (Samsun'dakinden pek de farklı değil). Surların yanından 1mt'lik aralardan geçmeye çalışıp, Yenikapı'ya iyice yaklaşıyoruz. Hop, bir anda önümüze bir inşaat çıkıyor, bisiklet yolu olarak da inşaat sahasının içini gösteriyor tabelalar.

Anadolu Yakası'ndaki bisiklet yollarını bilemiyorum fakat Bakırköy-Yenikapı arasındaki sahilyolu böyle, çok da sinyalizasyonla ayrılmış, muhteşem yollar değil..

19. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Ankara'da nerede varmış ki? Yıllardır Ankara'nın çoğu yerini gezdim bırakın sinyalizasyonu falan bisikletle ilgili bir çizgi bile göremedim..

erendiz çetiner bunu beğendi.
  20. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Zeka fışkıran insanların elinden çıkmadır!