Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Samos Gezisi

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehiriçi turlar' kısmında Tolga Uşaklı tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Tolga Uşaklı

Tolga Uşaklı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Selamlar,

Hafta sonu planımız Kuşadası ilçesinden başlayıp Samos'a uzanan bir gezi şeklindeydi. Limana araçları park ettikten yaklaşık 1 saat 15 dakika sonra Samos limanına ulaştık. Hava güzel olduğu için teknede ve denizde rüzgardan rahatsız olmadık. Kalabalık çok fazla olmadığı için rahatsız edici bir durum yoktu. Bisikletlerimizi alt güverteye bağladık ve yukarda yerimizi aldık.

GOPR5972.JPG

GOPR5973.JPG
    Limandaki pasaport kontrolünden sonra sizi Samos'un geniş sahili karşılıyor, feribot sabah 9'da hareket ediyor, 2 kişi için 45 € ücreti var, bizim planımızda Cumartesi gecesini Karlovasi'de geçirmek olduğu için merkezde çok fazla dolaşmadan ilk durağımız olan Kokkari'ye doğru ilerledik. Mesafeler kısa olduğu için ara noktalarda istediğiniz kadar durup, fotoğraf molası verebiliyorsunuz.

_DSC8876.jpg

_DSC8880.jpg

_DSC8881.jpg

Kokkari oldukça bakımlı ve güzel sahili olan bir nokta, biz çok memnun kaldık. Öğle yemeği molasını burda verdik ve Prima Vera Restoran'da karnımızı doyurduk. Yemekten sonra yola koyulduk ve yol üzerinde her koyda ayrı bir manzara ile karşılaştık. Durum böyle olunca bol bol fotoğraf çektik ve akşama doğru Karlovasi'ye ulaştık.

_DSC8882.jpg
    _DSC8897.jpg

_DSC8903.jpg

_DSC8904.jpg

GOPR5995.JPG

GOPR5998.JPG
    GOPR5989.JPG

Karlovasi daha sakindi, henüz sezon açılmadığı için büyük yolcu gemileri yoktu ve restoranlar ile merkezdeki çarşıları sakindi. Biz otel olarak merkeze biraz uzakta olan tepeden limanı gören bir tesisi tercih ettik, gecelik 30 € ücreti vardı, kahvaltı dahil değildi, odalar geniş ve temizdi, bisikletimizi odamıza kadar almamıza izin verdiler, geceyi güzel geçirdik ve sabah uyanınca sahilde kahvaltıya indik. Kahvaltıdan sonra bir gün önce gelirken gördüğümüz oldukça ihtişamli kilisenin önünde hatıra fotoğrafları çektik.

GOPR6016.JPG

Önce kendimizi çektik, sonra ters ışıkta binayı biraz yakından görüntüledim, GoPro uygun ışık koşullarında güzel sonuçlar veriyor, hafifliği ise cabası. Yanımda DSLR olmasına rağmen her ikisini de kullandım bol bol.

GOPR6017.JPG

Bisikletime kısa bir süre önce kavuştuğum için kendi pozlarıma biraz torpil geçtim.

_DSC8934.jpg

Kahvaltıdan sonra tekrar Kokkari'ye doğru pedal bastık. Aslında ilk planımız tempolu bir şekilde Samos'a gelip, ordan şehir içini gezmekti ama Kokkari'de yemek manzarası ile karşılaşınca dayanamadık ve kalan süremizin büyük bölümünü burda sohbet ederek ve keyif yaparak geçirdik. Yol üzerinde istemediğiniz kadar buna benzer noktalar var, bir süre sonra artık fotoğraf çekmekten yorulduk, manzaralar çok güzeldi.

_DSC8937.jpg

Öğleden sonra Kokkari'ye geldiğimizde ateşte pişenleri görünce daha fazla zorlamadık ve teslim olduk. :)Yemeğin tadını çıkarıp, yemekten sonra 10 km devam edip Samos limanına geldik ve akşam eve döndük.

GOPR6037.JPG

Diğer masraflara gelirsek 4 şişe Uzo olan ve çatlayana kadar balık, karides ve kalamarın salata ile taçlandığı bir akşam yemeğine toplam 80 € verdik 4 kişi. İlk gün öğle yemeğinde ise bira ve et yemeği ile birlikte kişi başı 8 - 10 € seviyesinde normal rakamlar vardı. Maliyetler gayet uygun geldi bize. Ekipman olaraksa, ben Sensium 300 kullandım, eşim Ghost Square Cross 6, arkadaşım Samed kendi topladığı Viper Galibier ve eşi yine kendi topladığı Carraro yol bisikleti ile sorunsuz şekilde turu bitirdi, zaten kimse performans peşinde değildi ama sürat yapılabilecek güzel düzlükler ve inişler var adada.

Adanın güney tarafında gezilecek çok yer var aslında eğimler daha sert olduğu için bu sefer eşlerimizle oraya uzanamadık, gelecek sefere o bölgeleri de keşfe çıkacağız.

Fazla kondisyon istemeyen bu rotada herkesin keyifli zaman geçireceğine eminim, şimdilik fotoğraflar ile başlıyorum, vaktim olduğunda GoPro videolarını da konuya ekleyeceğim.

Strava kayıtları ise aşağıdaki gibi.

Samos - Karlovasi

Bike Ride Profile | Samos - Karlovasi near | Times and Records | Strava

Karlovasi - Samos

Bike Ride Profile | Karlovasi - Samos near | Times and Records | Strava

Ekli Dosyalar:

2. Aytaç DİREK

Aytaç DİREK Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok güzel bir gezi olmuş.Benim de kafamda Çeşme'den Sakız Adasına geçerek tam bir ada turu atmak var fakat Sakız'ın eğimlerinin daha fazla olduğunu biliyorum.

erdsde bunu beğendi.
  3. ikraertas

ikraertas Yeni Üye

Adı:
    İkrâ
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Hocam çok güzel fotoğraflar çekmişsiniz, içimiz açıldı vallahi :)

Şu vizeydi finaldi telaşemiz bi bitsin, biz de arkadaşlarla böyle bir tur düşünüyoruz bakalım

erdsde bunu beğendi.
  4. emreselseyler

emreselseyler Aktif Üye

Adı:
    emre selseyler
    Seviye:
    yazın her akşam ışıklarına bakarak bira içtiğim ada.
    daha gidip gezmek nasip olmadı. sayenizde güzel fotoğraflarla gözümüz gönlümüz açıldı.

5. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @Tolga Uşaklı güzel bi tur olmuş.. peki en çok merak ettiğim şeyi sorayım;
    - kapıda vize ile mi giriş yaptınız yoksa herkesin schengen vizesi mi vardı?
    - son ihtimal ise yeşil pasaport mu var?

Tolga Uşaklı

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @Türka¥ herkesin vizesi zaten var, biz iş ve tatil dolayısıyla zaten yurt dışına çıkıyoruz, son başvuruda 2 senelik vize verdiler Almanya'dan, onunla gidip geliyorum.

Söylentiye göre Haziran'da adalara vize kolaylığı olacak diyorlar ama ne kadar gerçek bilemem. Kapıda vize alınacak bir durum yoktu Samos tarafında sadece Pasaport kontrol memuru vardı.

7. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @Tolga Uşaklı geçen hafta izmirdeki tur ajanslarından bi tanesine adalara girişi sormuştum..
    "mülteciler yüzünden adalara kapıda vize uygulaması bu sene zor" demişti eleman,
    acaba salladı mı yoksa doğru mu söyledi merak ediyordum..
    senin turu görünce hemen sorayım dedim ama sen de vizeli çıktın :)

8. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Süper bir tur yapmışsınız paylaşımınız için teşekkürler.:)

Tolga Uşaklı

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    İzmir'den gitmek isteyenler için güncelleme yapalım konuya.
    Samos Star adlı bir firma tura başladı, Sığacık - Karlovasi gidiyorlar.
    Alternatif ulaşım rotası olarak kullanılabilir.
    Web sayfalarında detay var merak edenler için.

Türka¥ bunu beğendi.