Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Salihli Kursunlu kaplicalari ve Bozdag (Resimli Gezi Yazısı)

Konu, 'Outdoor' kısmında hknbykl tarafından paylaşıldı.

1. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba;

Bu yazımda sizlere Manisa'nın Salihli ilçesine 6 km. uzaklıta bulunan Kursunlu kaplıcalarını, sahip olduğu güzellikleri ve potansiyeli tanıtmak;buraya bisikletle veya bisikletsiz gelindiğinde neler yapılabileceği, nerelere gidilebileceği hakkında tecrübelerimi aktarmak istedim.

Salihli benim çocukluğumdan beri memleketimiz olan Eşme’den İzmir’e gelip giderken sürekli içinden geçtiğim belki de bu yüzden sahip olduğu güzelliklerin farkına varamadıgım bir ilçemiz oldu. Kurşunlu kaplıcaları ve Bozdağ da bu güzelliklerin en önemlilerindendi. Ben Kurşunlu kaplıcalarını akrabalarımdan duyar dururdum ama Bozdağ’ın eteklerinde cennet misali bir vadide yeşilliklerin arasında bir yerde olduğunu kimse bana anlatmamıştı ve ben de merak edip buraya gitmemiştim; ta ki 2008 yılında belimde çekilmez ağrılar başlayana ben de bunlara çareler arayana kadar:) O yıl buraya geldim, buranın Bozdağ’ın eteğinin dibinde olduğunu öğrendim ve burdan Bozdağ'a çıktım; daha önce buraya niye gelmedim diye üzüldüm ama neyseki daha da geç gelebilirdim. Bu yüzden bu tür güzelliklere değer vereceğini düşündüğüm bisiklet camiasından belki buralara gitmek isteyecek birileri çıkabilir diye bu güzellikleri paylaşmak istedim.

Biraz Salihli'yi tanıtmak gerekirse burası; İzmir-Ankara karayolu üzerinde İzmir’e 96 km uzaklıkta,güneyinden Bozdağlar ile çevrili ,kuzeyinde Gediz ovası bulunan, ekonomisi tarım, tarıma dayalı ticaret ve sanayi ağırlıklı olup, nüfusu 100.000 civarında olan bir ilçemizdir.Tarihte 7 km batısındaki Sart (Sardes) en önemli yerleşim merkezi ve Salihli buraya bağlı bir köy iken 1400 lü yıllardan sonra Salihli daha hızlı bir gelişim göstererek zamanla ilçe olmuştur.Kurşunlu kaplıcaları da İzmir’den Salihli’ye gelmeden 6 km önce, güneye doğru 5-6 km içerde yemyeşil ve içinden dere akan bir vadi içinde bulunmaktadır.

2 sene önce bel ağrılarından biraz rahatlamak için kaplıca ararken; çeşitli açılardan en uygunu Kurşunlu olmuştu. Oturduğum yerden farklı bir yerde olması, mesafe olarak çok uzakta olmaması, sitesinden öğrendiğim kadarıyla doğal güzellikler içinde sakin bir yerde olması orayı seçmeme sebep oldu. Seçimimden de pişman olmadım.
    O zaman için pek bisikleti düşünemesem de bu gelişimde Kurşunlu’nun bisiklet için çok büyük bir potansiyel olduğunu anlamış bulunmaktayım. Buraya bisikletle gelindiği takdirde ilk gün buranın şifalı sularında dinlendikten sonra, bulunduğu vadinin sağındaki ve solundaki köyler üzerinden çok çeşitli tur seçenekleri değerlendirilebilir. Vadinin sağından Allahdiyen köyünden normal asfalt yolla Bozdağ’a kadar gidilebilir, oradaki köyler gezilip belki zirveye çıkılır, sonra tekrar buraya geri dönülerek şifalı sularında bütün günün yorgunluğu atılabilir. Buranın kuzey taraflarında da yüksek dağlar görünüyor istenirse oralara da çıkılabilir.Kurşunlu'nun güzelliği hem kaplıca ,hem tatil-dinlenme, hem de bisiklet için çok uygun biryer olması diye düşünüyorum.Ayrıca çocuğu olanlar için burasının; çocuğun doğayla ve hayvanlarla içiçe olması açısından büyük bir fırsat olduğunu bizzat yaşayarak öğrendim.
    Boğaz sorununa gelince burası o yönden de güzel biryer; Salihli merkezdeki lokantaklarda güzel çorbalardan özellikle kelle-paça, işkembe türü olanlardan içebilir; meşhur odun köfteden yiyebilirsiniz.Burda da haftasonları pide fırını açık olup bunun dışında kafeteryadan da tost türü şeyler yaptırılabiliyor.

Bu tür bir yer arayanlara tavsiye ederim.

Durumu bir de resimlerle anlatacak olursak:
    Kaplıcanın etrafı;

Kaplıcanın yanındaki dere ve şelaleler; (evet yanlış okumadınız bu şelaleler burada[ilk gördüğümde kendimi bir ara Antalya’da gibi hissemiştim])

Bu şelalenin arkasında ne var diye merak edip arkasına çıktıktan sonra karşıma aşağıdaki manzaralar çıktı(2. Şelalede hediyesi):

Dönüyoruz, tekrar ilk şelale ve kaplıcanın yanı:

Akşam olmuştu; yağmur yağmasına rağmen Salihli’ye gidip kelle-paça çorbası içmeden ve meşhur odun köfteden yemeden edemedik; buraya gelip te bunlardan tatmadan gidilmezdi:
    Yemek yediğimiz lokanta,diğer lokantalar ve etrafı:

Baklava türü tatlı yemek isteyenlerin gidebilecekleri güzel birtatlıcı:

Devamı gelecek inşallah!Sırada Bozdağ yolu var:)

2. kron_xc4000 esk

kron_xc4000 esk Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fotolar güzelde hakan abi bir seni göremedik

hknbykl bunu beğendi.
  3. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Birgün canlı görüşürüz inşallah!

kron_xc4000 esk ve İbrahim sarı bunu beğendi.
  4. selçuk sezer

selçuk sezer Aktif Üye

Seviye:
    bisiklette gözükmüyor arabayla gittiniz herhalde güzel ve sakin bir yer

hknbykl bunu beğendi.
  5. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Ailecek gittiğimiz için bisikleti götüremedim, daha sonra inşallah gitmeyi düşünüyorum.Yazının ve resimlerin devamı var fırsat bulursam ekliyeceğim:)

kron_xc4000 esk bunu beğendi.
  6. mehmet sevinc

mehmet sevinc Kıdemli Üye

Seviye:
    Manzaralar süper güzel paylaşım...

hknbykl bunu beğendi.
  7. erdemis

erdemis Kıdemli Üye

Seviye:
    Fotolar ve paylaşım için teşekkürler

hknbykl bunu beğendi.
  8. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Çok güzel bir gezi ve anlatım olmuş, eline sağlık. Bölgeyi ayrıntılı tanımış olduk. Yolumuz düştüğünde rahatlıkla uğrayabilir ve buraları biliyor gibi dolaşabiliriz.

hknbykl bunu beğendi.
  9. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Görüntüler çok güzel, açıklayıcı bilgiler de öyle, şırıltılar buraya kadar geldi:)...
    Paylaştığınız için teşekkürler...

hknbykl bunu beğendi.
  10. MURAT ERFINDIK

MURAT ERFINDIK Üye

Seviye:
    merhaba
    şelale ve çevresini çok güzel yakalamışsınız
    ellerinize sağlık

hknbykl bunu beğendi.
  11. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Tekrar merhaba;
    ilk olarak şelalelerin sesini duymak isteyenler için videolarla başlayalım:)

ilk şelale:
    http://rapidshare.com/files/334723699/VID_00005.3GP.html
    http://rapidshare.com/files/334724855/VID_00007.3GP.html

ikinci şelale:
    http://rapidshare.com/files/334735261/VID_00006.3GP.html

Kurşunlu'dan ayrılırken çektiğim fotoğraflar(Öğleden önce olduğu için daha aydınlıklar:))

Bu fotoğraf biraz farklı çıkmış; cep telefonuma arka plan yaptım:

Dün yağan yağmurlardan sonra suların rengi değişmiş:

Su akışından ağacın ortaya çıkan kökleri:

Bundan sonra Bozdağ yolu var:)

Timukan Karaca bunu beğendi.
  12. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Artık Kurşunludan ayrılma vakti gelmişti, o gün 12 gibi geldiğimiz duble dümdüz İzmir-Ankara yolu yerine Bozdağ'ı aşıp Ödemiş üzerinden İzmir'e dönmeye karar verdik:

Bozdağ yoluna hemen kurşunlunun girişinden sağa Allahdiyen köyüne saparak çıkılıyor;haydi o zaman bismillah deyip yola çıkalım:

Burası Allahdiyen köyü: (yeri gibi ismi de çok hoşuma gitti, zaten dünyaya ne için geldik ki :)

Dağın arkada kalan kısmının üstünde kar var ama burda pek belli olmuyor.Aşağıdaki derelerin suyu nerden geliyor, dağın içinde doğal sarnıçlar mı var diye düşünüyordum ama şimdi sorumun cevabını almış oldum; dağın üzerinde kar var, belki derenin akışına başka sebebler de vardır ama derenin o kadar canlı olmasına yetmez diye düşünüyorum çünkü bizim Bornova'daki Yamanlar dağından akan dere dağda kar olmadığı için yağmur yağmayınca kuruyor.

Kristof Kolomb gibi aradığımız yeri bulmuşuz ama haberimiz yokmuş: Burası meşhur KIRKOLUK çeşmesiymiş; Allah'tan yarım da olsa bir resim çekmişim:) Çeşmeden içtiğim su çok güzeldi ama çeşmenin üstündeki reklamlar buraya hiç yakışmamış.

Ufukta Bozdağ göründü:)

Dağın üstünde dağ var, bulunduğumuz yer 1200 mt rakımlı ve karşımızda kocaman bir dağ var. Yanlış hatırlamıyorsam dağların yeryüzündeki tabakaların birbirine çarpışması sonucu oluştuğu söyleniyordu galiba eğer öyle ise bu dağ oluşurken nasıl bir çarpışma olmuştur acaba?!

Dağların arasında geniş sayılabilecek bir yayla var.Meşhur Bozdağ patatesi ve diğer ürünler buralarda yetiştiriliyor olmalı.

13. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Burası Bozdağ köyü:

Tuvaleti temiz tutun denmiş:

Çünkü tuvalet tertemiz:

Bundan sonra Ödemiş yolu ve Ödemiş var.Yolculuğumuz orda bitmese de bu yazı orada bitecek devamı belki başka zamana:)

Timukan Karaca ve Fuat KURT bunu beğendi.
  14. eminkoyuncu

eminkoyuncu Yeni Üye

Afiyet olsun Hakan Bey. Hem gezmişsin hemde götürmüşssünüz..

hknbykl ve İbrahim sarı bunu beğendi.
  15. çağrı kolçak

çağrı kolçak Kıdemli Üye

Seviye:
    bi gün bisikletle de gelmenizi öneririm. ben salihliliyim ister mtb ister yol bisikleti için çok güzel bi parkurdur. çıkış tam bir idman iniş de hız yapmak isteyenler için ideal.

16. Timukan Karaca

Timukan Karaca Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba Hakan Bey,

Kursunlu kaplicalari yuruyusculer icinde cok guzel bir parkurdur. Grup halinde her yil bir kere buraya gelip caminin yanindan tirmanip patikalardan Allahdiyen koyunden gecip yukarida mesire yerinde ogle molasi verip yine patikalardan ve bahceler arasindan doneriz geri. Ekim ayina ozellikle gelmesine dikkat ederiz. Her turlu meyveleri burada yiyebilirsiniz.Yuruyus sonrasi da Kaplica sefasi superdir.

Bozdag'da cok sevimli bir koyumuz hemen arka tarafinda da Golcuk denilen butun o yorenin yazligi olan daha kucuk bir yerlesim yeri vardir.Gol kiyisi otel ve evlerle ,cay bahceleriyle dolu.
    En zorlu tirmanislardan biridir bolgenin hele kar ve tipi oldugunda.

17. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba Timukan Hanım, sizin ve Ahmet Kızılkaya'nın olduğu bir grupla 1-2 sene önce Karagöle çıkmıştık, belki hatırlarsınız.
    Ben şelalenin yanından biraz yürüdüm ama ilerisini merak ettim açıkçası; gerçi ben yürüyüşçü değilim, daha çok bisiklet parkurlarını araştırdım ama dediğiniz gibi yürüyüş için de çok güzel ve doğası zengin bir yer.Fırsat bulursam bisikletimle oraları keşfetmek istiyorum.

18. Timukan Karaca

Timukan Karaca Aktif Üye

Seviye:
    Selam Hakan Bey,

Iste bunun icin diyorum ki taninir bir resim ve acik bir isim herzaman gerekli. Sizi gorsem kesinlikle tanirdim.Nickiniz olsun ama acik isim de olsun lutfen ben bunu devamli savunacagim.

Bisikletle de son derece keyif alacaginiz bir yol .Zaten biz bisiklet kullanicilari araba ile gittigimiz butun yollarda sanki kesfe cikmis gibi oluyoruz ,nerede yol nasil oluyor,ne kadar yokus var diye.Bir gun belki bu yolu deneriz diye dagarcigimiza atiyoruz.

Tolga Gürgün ve hknbykl bunu beğendi.
  19. Aydın Akyokus

Aydın Akyokus Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    paylaşım için teşekkürler ... üni de okul gezilerini hiç kaçırmadım hep salihli - bozdağ gölcük ödemiş selçuk şirince turuna katıldım. her geçerken bu kurşunlu kaplıcaları tabelası vs gözüme çarpardı :) ilerisi için düşünülebilir...

20. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Çok gü<el anlatımlı bir paylaşım.Fakat her gördüğümde üzülerek dikkatimi çeken nokta,suların kuruması.Sadece burada değil,nerede görsem su yatakları geniş ama akan su çok az.Neyse iç karartmıyalım.

Önemli bir mesaj da vermek istedim."Sularımız İsraf Etmiyelim" Paylaşım için sağ ol.Kusuruma bakma..Selamlar..