Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Salcano yu önerirmisiniz

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Gürkan Karagöz tarafından paylaşıldı.

1. Gürkan Karagöz

Gürkan Karagöz Yeni Üye

Sa diyerek başlıyorum Salcano Astro 270Sv alcaktım servisi felan kötü dediler o kadarda forumlarda aradım fazla beğenilmemiş servisi o yüzden alsam şimdi servisi sorun çıkartır Salcanodan Başka Dağ Bisiklet önerilerinizi Bekliyorum . Bütçem 700 dü Şimdi 850-900 arası V fren Tercih ediyorum

2. Hasan Karagüney

Hasan Karagüney Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Servis olarak hepsi aynı ama servisin iyisini bulmanız biraz zor .. Salcano için evet kötü derler bana göre öyle forumdan başka salcano kullanıcıları daha iyi bir yorum yazacaktır emınım. Bana göre salcano parça kalitesi vs dandik geliyor bana ben bianchi bisikletin en düşük olanını aldım profesyonel değildi kullandım yaz kış demeden 6 sene gitti küçük geldiği için bıraktım bakımını yaptırsam hala sürülecek bisikletti. :D Bianchi veya Sedona alın sedonayıda çok övüyorlar övdükleri kadar var . :D

3. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    başlıktaki soruyu cevaplayıp kaçıyorum:evet.

4. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hangi parçası dandikmiş söyle de bilelim kardeş... bendekilere göre sorayım
    SUNTOUR maşa mı
    SUNTOUR aynakol mu
    SUNTOUR orta göbek mi
    SHIMANO vites sistemi mi
    SHIMANO ruble mi
    SHIMANO jant göbekleri mi
    KMC zincir mi
    TEKTRO fren mi
    CONTINENTAL lastikler mi
    .
    .
    .
    çoğu parçanın üretimini salcano yapmazken nasıl dandik parça olduğu kanısına varabiliyorsun?

enes savaş, Samet Koç ve Serdar Sarı bunu beğendi.
  5. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Salcano kötü değildir, her bisiklet markasında olduğu gibi Salcano`da da düşük bütçeye hitap eden modelleri vardır. Düşük bütçeye aldığınız bisikletten de çok şey beklememeniz gerekir.
    ASTRO 270 SV idare eder başlangıç seviyesi bisiklettir. Mesela Salcano Assos serisi bisikletler iyidir, güzeldir, hoştur.
    Ayrıca forumda tonla konu mevcut Salcano`nun iyi mi kötü mü olduğuyla ilgili. Genel bir konuda önceki yazılanları okumak daha faydalı olur.

enes savaş ve Samet Koç bunu beğendi.
  6. Gürhan Ünal

Gürhan Ünal Yeni Üye

Her servis hakkında iyi kötü yorumlar var. Biraz kişisel ilişkiye bakıyor ve ustaları da anlamaya çalışmak lazım.
    Evet benim de içimde bir korku vardı Salcano servisiyle ilgili, ama aldım yine de. Servisle tanışınca yazarım yorumumu. Bayilere sorduğumda kimisi iyi, kimisi kötü, kimisi değişecek çok şikayet var diyor. Mesela Eskişehirin büyük bir bayisinden aldığım duyuma göre Sedona Eskişehir piyasasından çıkmayı düşünüyormuş, sebebi de servis sorunlarıymış. Düşünebiliyor musunuz? Koskoca firma büyük bir ilden çekiliyor, sebebi de servis. Demek istediğim, servis gerçekten şans meselesi. Herkes kendisinin servisi olacak gibi duruyor.

7. avanak_abdi

avanak_abdi Bisikletkolik

Adı:
    Cemali Avcı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    salcano astro 210v aldım geçen sene. daha bir kere bile servis yüzü görmedim. sadece lastiklere hava bastırdım, o kadar. bianchi daha iyidir diyen arkadaşa bakma, sallamış. zaten üstündeki parçaları kendi üretmiyor. kadroyu kendi üretiyor ve modele göre jantları. bütçeye göre bisiklet üretiyor. 250tl'ye bisiklet satıyor, 12bin tl'ye de. 250tl'lik bisiklete bakıp, salcano kötü diyemezsin.

8. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hocam bisiklet kullanmak, bisikletin her vidasını öğrenmek, tahmin edebilmek demektir. Sadece cesur olun, tamir malzemelerinizi alın ve servis bulamamaktan korkmayın. En kötü ihtimalle mahalle tamircisinden parça temin edilebilir. Kısaca herhangi bir markanın servisine bağımlı olmak, 40 km yolun 20. km'sinde lastik patladığında, basit bir arıza olduğunda ortada kalmak demektir. Her zaman kendi işinizi kendiniz görün veya usta bir bisiklet sürücüsüne güvenin. Yukarıda belirtildiği gibi:"Kendi servisiniz olun".

alp değer tanrıverdi ve ilker21 bunu beğendi.
  9. ilker21

ilker21 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    ben bisiklet parçası vs. anlamam. beni götürsün yeter. ben istanbul m aldım. şimdilik herşey iyi :D

10. Gürkan Karagöz

Gürkan Karagöz Yeni Üye

Yorumlarınız için Teşekkürler

11. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Salcanonun teknik servisleri " garanti kapsamına " girebilecek bir arızayı yapmamak için ayak diretiyor. Oluşan arızayı İsrarla kullanıcı hatası gibi göstermek istiyorlar. Yoksa parasını verdiğiniz taldirde elbette yaparlar her türlü arızayı.

En basit veya noname parçalarla kurulan her bisiklet kullanıcısını üzecektir , Üst düzet bir grup set kullanılmış bir Salcano elbette uzun süre başınızı ağrıtacak arıza çıkartmaz.

Zaten salcano sahibini birazda mekaniker olmaya zorlar.

12. vahapaydin

vahapaydin Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben de bisikletimi alırken bu soruyu çok sordum kendime. Salcano mu, Kron mu, Sedona mı diye... En sonunda da Kron XC 500'de karar kıldım ve onu satın aldım. Kron'da da maşadan, sele borusundan vs... ses geliyor diyorlardı pek çok forumda ama çok şükür daha öyle bir durumla karşılaşmadım. Mümkün olabildiğince temiz kullanmaya çalışıyorum bisikletimi, her kullanımdan sonra olmasa da haftada bir kere duru suyla bile olsa yıkamak, yağlanması gereken parçaları varsa yağlamak sizi zaten bu sorunlardan mümkün mertebe uzak tutuyor. Sonrasında da geriye vites ayarı, fren ayarı, jant akordu gibi biraz daha usta eller isteyen işler kalıyor. O konuda da iyi bir bisikletçi bulmanız sizi servise bağlı olmaktan kurtarıyor. İstanbul'da 3 farklı Kron yetkili servisine gittim. Bu servisler aynı zamanda Sedona, Salcano gibi firmaların da yetkili servisleri. Biri hariç hiç birinden memnun değilim. Hatta biri ayarı bozulan vites sistemimi daha da beter bir hale getirdi, o derece kötüydü. Bu sebepten Salcano, Kron, Merida, Trek, Scott ayrımı yapmak yerine (tabi bazen ayrım yapmak gerekir :) ) bütçenize en uygun şekilde en iyi komponentlere sahip olan, içinize sinen bisikleti alıp iyi bir de ustanın yolunu tutmak ;)

Ha garanti, servis olayı elbette güzeldir ama çok ekstrem bir durum olmadığı müddetçe ve siz iyi bakarsanız bisikletinize bunlara ihtiyacınız da minimum seviyeye inecektir ;)

13. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Yazdığım açıklamayı eksik görüp ilave yapmak istedim.

Aslında her bisiklet firması sadece kadroyu yapıp diğer ekipmanı satın alır. Dolayısıyla birbirinin aynı donanımlı ama farkllı marka ve model adı verilmiş bir sürü bisiklet satışa sürülür. talebi firmanın adı , kalitesi ve teknik servis yaygınlığı belirler.

Ülkemizde gerek ithalatçılar ve gerekse fabrikalar ekonomik sebeplerden dolayı , genelde ülkenin her iline kendileri teknik servis açmak yerine bu illerdeki mevcut bisiklet tamircilerine yetkili servislik vermeyi seçmişlerdir. Bu durumda birden çok bisiklet firması aynı servisi kullanabilir. Zaten bu servislerde uzay mekiği tamiratı yapmıyor. sadece ayar ve arızalı parçanın değişimini yapıyor. Bu durumda aynı vites sistemi olan iki farklı markanın bakımı donanım aynı olduğu için yine aynıdır.

Sıkıntı bu servislerin genelde üst düzey donanımları tanımamasıdır. Para kazanmak istediklerinden dolayı , garanti kapsamı değişmlere yanaşmazlar, müşteriye yapacakları kötü muamale sonucu markanın imajının zedeleneceğinide umursamazlar. Salcano teknik servisleri bu işi en uç noktalara götürmüştür.

Anlaşılması için örnek vereyim. Diyelimki internet üzerinden salcano bir bisiklet aldınız ve demonte şekilde geldi. İçinden bir servis kurulum kuponu çıktı ve en yakın salcano servisine gittiniz. Fabrika bu kurulum için servise 7 lira öder ( Yedi ) O da ne zaman öder bilinmez. Bu durumda servisin elinde kensine daha çok para kazandıracak bir iş varsa sizi bekletebilir , israr ederseniz ya uyduruk montaj yapar ya da sizi kovabilir. Garanti kapsamında değişim talep edildiğindede benzeri bir durumla karşılaşırsınız.ya işi yokuşa sürerler ya da çok uzun süreler sizi bekletip sizi bezdirebilirler.

Eğer çok üst düzey bir donanımınız yoksa zaten arıza çıkartabilecek en pahalı parçanız 50 lira civarı olacağı için , önce kendiniz tamir etme olmazsa başka bir servise gitme seçeneğinizide kullanabilirsiniz ,

Aynı donanıma sahip muadil markalara göre salcano daha düşük bir satış fiyatı belirlediğinden dolayı bu kadar satış yapabiliyorlar. Kendi işimi kendim görürüm veya arıza durumunda en kötü ihtimalle , bastırır parayı kendi donanımımı kendim alır hallederim diyorsanız pekala alınabilirliği yüksek bir marka.

Mert C. bunu beğendi.
  14. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    neredeyse her sözünüze katılırım. yalnızca şu kısım yanlıştır.
    "Salcano teknik servisleri bu işi en uç noktalara götürmüştür." değil, "Çoğu Salcano teknik servisi bu işi en uç noktalara götürmüştür."
    hepsi değil, benim servisimde herhangi bir şekilde bu sorunlarla karşılaşmadım henüz. şimdiye kadar edindiğim izlenime göre de karşılaşacağımı sanmıyorum.

15. alp değer tanrıverdi

alp değer tanrıverdi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Adana daki servis size Salcano alinmaz dedirtirken, Mersin deki servis salcano dan baskai alinmaz dedirtiyor.

Mert C. bunu beğendi.
  16. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

edirnedeki de aynı şekilde. edirne merkez'de olanlar rahatlıkla Salcano alabilir.

17. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Salcano kullanıyorum. Çok ta memnunum. Yıllarca gittiğim, samimi arkadaş olduğumuz bisiklet tamircim de servisi olduğundan - zaten çoğu işi tamirciye de gitmeden,kendim yaptığımdan - servis sıkıntım da yok. Yani servis olayı ayrı bir konu.

Kısaca; Evet Salcano'yu tavsiye ederim.

Mert C. bunu beğendi.
  18. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Burada küçük bir mantık hatası yapıyorsunuz..

Sadece salcanoya bakan bir teknik servis yok. Salcano servisleri diğer markalarında yetkili servisi. Mesela bir Carraro , bianchi vs vs , sahibi için servis iyiyken salcano sahibi aynı servisin tutumundan şikayetçi olabiliyor. Bir önceki yazımdaki "Salcano teknik servisleri bu işi en uç noktalara götürmüştür." ifademi salcano sahiplerine en uç noktada beklenmedik kötü muamele olarak değiştireyim.

Sizlere çok iyi davranan bir servisi denemek için olmayan bir arızayı sanki varmışcasına beyan edip , garanti kapsamında değişmesini talep edin. Eğer servisin tutumu değişmiyorsa şanslısınız.

Diğer marka sahipleride elbette şikayetçidir ancak salcanonun şikayetlerinin bu kadar tavan yapmasının sebebinide fabrikasına ve yönetimine bağlıyorum. Müşteri memnuniyeti kavramı bu markada yerlerde sürünüyor ne yazık ki , bu açıklarını piyasanın ucuz seçenek talebini yerine getirerek telafi ediyorlar.

Salcano müşteri memnuniyetini biraz ciddiye alsa , birazda servislerine çeki düzen verse piyasayı tek başına götürür ancak ucuz modellerde bu kadar sıkıntı varken üst düzey model almayı düşünelerler almaya çekiniyor. Bu zincirleme etkiden dolayı üst düzey modeller sadece internette adı var. Almaya kalktığınızda hiç bir yerde bulunamıyor. Bunlar hep yönetim zaafıdır.

Kısaca salcano almadan önce bölgedeki servislerine bakınmakta fayda var.

Fatih Çetin ve MustafaNR bunu beğendi.
  19. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    garanti kapsamına giren hangi sorunu olmadığı halde varmış gibi gösterebilirim ki? kadroda çatlak var mı diyeceğim, maşa kırıldı mı? adam baktığında anlamayacak mı sanki o sorunun olup olmadığını?
    mümkün değil bence böyle bir deneme yapmak, ki işin sonunda güvenmeyip sadece sınamak için böyle birşey yaptığımı anlarsa bana karşı tutumu da değişebilecektir haklı olarak...

geçecek yıllar gösterecek durumu, bir aksilik olmazsa, edirneden taşınmazsam ya da başka bisiklete, arabaya vs. geçiş yapmazsam uzun süre bu servisle devam edeceğim sonuçta.
    yalandan sorun yaratmam, ancak bir sorun olduğunda sonucunun ne olduğunu yazarım, eğer olursa...

20. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Başıma gelenleri detaylı anlattığım linkler, belki görmemiştir konu sahibi...

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=106771&highlight=

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=104181&p=1523731&viewfull=1#post1523731

Sonraki linkteki bisikletin üzerinde gördüğüm, 3.farklı sele modeli... Aynı model 3 farklı bisiklette 3 farklı sele gördüm.

Firmanın, orta seviye bisikletlerde bile eline geçeni takması çok güven veriyor sahiden.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=120833&p=1510303&viewfull=1#post1510303