Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Salcano xrs 700?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Fırat Can Kılıçaslan tarafından paylaşıldı.

Merhaba çok kararsız kaldığım bir konuda size danışmak istedim 1,75 boyundayım ve 83 kg ağırlığındayım (15 yaş) yol bisikleti almak istiyorum 750 tl bütçem var Salcano xrs 700 modelini uygun buldum bu bisiklet yeni model olduğu için pek yorum yapılmamış danışmak istedim sizlere yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca bu fiyatta başka bildiğiniz bisikletler varsa yazarsanız sevinirim. Şimdiden Teşekkürler.

1. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yol Bisikleti - Road Bike

Boy Kadro Boyu (cm)
    155 - 165 48 - 51 cm
    165 - 170 51 - 53 cm
    170 - 175 53 - 55 cm
    175 - 180 55 - 57 cm
    180 - 185 57 - 60 cm
    185 - 190 60 - 62 cm
    190 - 195 62 - 64 cm
    195 - 200 64 - 999 cm

Yol bisikleti tercih ederken kullandığınız noktalar da önemlidir. Özellikle yokuşların çok olduğu yerlerde kullanıyorsanız küçük kadro seçmeniz sizi bu tip yollarda rahatlatacaktır.

Çok önemli bir hatırlatma: Tablolar genel vücut ölçülerine göre belirlenmiştir. Kişiden kişiye bacak uzunluğu ve kol uzunluğu değişiklik gösterir. En önemli nokta bacak uzunluğudur. Bacaklarınız boyunuzun oranına göre daha kısa kalıyorsa küçük kadro tercih etmenizi öneririz. Yada bacaklarınız boyunuzun oranına göre daha uzunsa büyük kadro tercih etmenizi öneririz. Seçiminizin doğru olup olmadığını anlamanın bir de püf noktası vardır. Seleye oturmadan bisikletin üzerine binersiniz ve kadronun üst borusu ile bacak aranıza temas noktasının mesafesine göre seçim yaparsınız. Eğer kadro üst borusu bacak aranıza çok yakınsa kadro size büyük gelmiştir. Eğer bu mesafe fazlaysa kadro size küçük gelmiştir. Mesafe ortalama 3-4 parmak genişliğinde olmalıdır.

Bazen ölçüleriniz tam arada kalır. Yani ne büyüktür ne de küçüktür. O zaman yapılacak bir kaç küçük püf noktası vardır. Selenizi biraz ileriye veya biraz geriye kaydırarak yada gidon boynunu 1 cm veya 2 cm +- değiştirerek bu sorunu giderebilirsiniz. Bu kollarınızın uzun veya kısa olması durumunda da yapılabilir.

Ölçülerin amaçlarından biri de sele borusunun kadroya giren kısmının doğru mesafede olmasıdır. Ölçü size uygun değilse sele borusunu haddinden fazla kaldırmak zorunda kalırsınız bu da bisikletinizin kadrosunun kırılmasına yada çatlamasına sebep olur. Eğer ölçü büyükse sele borusunu aşağıda tutmak zorunda kalırsınız.

2. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu fiyata bulabileceğin bisiklet malesef çok kısıtlı. Alabileceğin bisiklet de bundan farklı olmayacaktır. Yeni bir başlangıç için hoş bir model. Belki biraz daha bekleyip daha üst seviye bir bisiklet alabilirsin. Yada alıp yavaş yavaş parçalarını yükseltebilirsin. Kadro boyu konusunda kudret bey in dedikleri ni dikkate alabilirsin.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Dostum bu fiyata bildiğim yok.. Bence salcano alma, kendimden örnek vermek istiyorum; ingiltereden kadro getirttim boyuma uygun, burda bisikletçi bir abimiz var parçaları topluyoruz. İyi bir yol bisikleti 1200 tlnin üstünde olur, o fiyatlardan başlar zaten.. 2. El bakmaya ne dersin?

4. Başlangıç seviyesinde olduğum ve çok param olmadığı için düşük model alıp parçalarını yükseltmeyi düşünüyorum. EN uygun model bu göründü bana dediğiniz gibi başka bir alternatifi maalesef yok.

5. 2. el güvenemiyorum görmeden almak tuhaf geliyor bana. Kargo işleri falan :eek:ut:

6. 2. el güvenemiyorum görmeden almak tuhaf geliyor bana. Kargo işleri falan :eek:ut:

7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bence en temizi beyefendi, biraz daha bekleyip bütçeyi arttırmanız. Şimdi bunu aldınız diyelim, parçalarını yükselticeksiniz uzun vadede daha fazla para vermiş olucaksınız. Ama yaz geliyor derseniz- alüminyum kadro jantlar felan alabilirsiniz yani. Kadro boyunu seçerken internette yardımcı programlar var, bacak boyuna göre felan size uygun boyu veriyor

8. Teşekkürler herkese yarın bisikleti alıyorum :)

9. Zafer KAPLAN

Zafer KAPLAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Düzeltme
    Kusuruma bakmayın efendim,dalgınlık Kadro setmiş..Bende bu işte bir tutarsızlık var diyordum ama çok geç fark ettim,iyi forumlar :D

10. Sadece kadro setiyle bir şey yapamam malesef :( (Zaten bütün malzemelerim var mtbden yol bisikletine geçiyorum)

11. Sorun değil ben de ilk görünce çok şaşırdım zaten meğer kadro setiymiş :D

12. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    İkinci el istemiyorsan biraz daha biriktirip Sedona 601 alman çok daha iyi olur. Biraz geç olsun ama iyi bir şey olsun dostum ;)