Salcano xrs 040 Çelikoğlu Bisiklet ve Sanırım Son Bisiklet Tavsiye Konum

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar, 1 aydır forumu takip ediyorum. İlk konu açmam gerektiğinde üye oldum. O zamandan bu zamana çoğunu hatırlamadığım bir çok mesaj yazdım. Birini kırdıysam kötü laf ettiysem affola. Bu süre içinde populer olmaya çalıştığımı post kastığımı düşenenlerde olmuştur onlarında canı saolsun. İnşallah bu bisiklet seçimi hakkında son konum olucak daha yük olmam size. Daha önce de gerek bisiklet mağazaları gerek triban 3 hakkında konu açmıştım.
Dün Sedona 610'u görmek için Çelikoğlu Bisiklet'e gittim. Ellerinde Sedona 610 yoktu fakat Salcano xrs 040 vardı. Çelikoğlu Bisiklet'ten ve grubundan bu yazımı okuyan varsa ilgilerine çok teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel ilgileniyorlar herkese tavsiye ederim. Salcano xrs 040, triban 3'e göre daha kalıplı geldi daha güzeldi. Bisikletin üzerinde çok fazla Salcano baskısı olsa da sora donanım olması benim için gayet iyidi. Fakat bu bisikletin jant setlerine kötü diyen arkadaşlar var forumumuzda. Sizce nasıl jant setleri beni idare eder mi? Ayrıca salcano ile problem yaşanları da duydum. Bu nedenle hemen orada almak istemedim. Hep aklımda yol bisikleti vardı. Fakat bütçem çok fazla değil ve verdiğim paranın karsılığını alabilecek miyim bilmiyorum. Bu nedenle size tekrar danışmak istiyorum. Salcano xrs 040'a 1200 lira nakit indirim yaptılar saolsunlar. Triban 3 900 lira, Carraro rc 032 ise pazarlıkla 1500 olur diye düşünüyorum. (Yarın Sirkeci'ye carraro için gideceğim) Bu bisikletler arasında f/p olarak hangisinin daha iyi olduğunu düşünüyorsunuz? Sizce aradaki 300 lira farklar doğru düzgün bir bisiklete yeni binecek birine kadar değer?
Şunu da söylemekte fayda görüyorum. Benim şuanki bisikletlerim (2 tane var) 4-5 yıl aradan sonra 2-3 aydır kullandığım. Ümit bisikletin ve Cenix'in saçma sapan bisikletleri. İkisi de düz maşa çelik kadro 26 jant. Lastikleri dağ bisikleti gibi. Her yerden hopluyorum zıplıyorum acımıyorum zaten ikiside hurda ikisininde vites sistemi arızalı (hep aynı viteste gidiyorum) ve yaklaşık 15 kilo ikiside. Yani varın siz düşünün bu bisikletlerle bisiklete binmeyi seviyorsam, diğer bisikletler bana nasıl gelecek? Bir diğer derdim de ben yol bisikleti aldığımda kaldırımdan falan sürekli, bisikletten endişe etmeden, atlayabilecek miyim? Forumu okudum bütün arkadaşlar yol bisikletleri o kadar narin değil diyor. 1 olur 2 olur tamam ama ben bunu sürekli yapabilicek miyim, ilerde maşada sıkıntı çıkar mı? Aynı şekilde resimdeki kasislerden hızlı geçtiğimde bisiklete zarar gelir mi? Malum o kadar para vereceğiz, cahiliz adam gibi kullanalım.
Buraya kadar okuyan varsa cevaplamasa dahi zamanını ayırdığı için teşekkür ederim ve biraz kopuk bir yazı olduğu içinde özür dilerim.
Edit: Çelikoğlu bisikletteki arkadaş bir olay anlattı ve E-5'e tek başına çıkma dedi. Ben yol bisikletini özellikle kumburgaz'a gidip gelmek için istiyordum. Tek çıktığımda bir sorun , beklenmedik durum olursa yanında birinin olması iyi olur dedi. Ve çok da haklı. Aranızda E-5'e tek çıkan var mı ya da sizde E-5'e çıkmayı risk olarak mı düşünüyorsunuz? İşi uzakta olan kişiler E-5'e çıkmadan ne şekilde gidiyor?
http://artidortreklam.com.tr/wp-content/gallery/kasis/kasis4.jpg

Scudo

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Berkay*
E5 bildigim kadsri ile ksrayollarinda otoban diye geciyor ve bisikletlilerin otobana girmeleri zaten yasak. Olumsuz bir durum bir vatandasin sikayet etmesi ile baslayabilir yani hatta forimda arastirirsaniz izmirde otobana girdi diye ceza yazilmasiyla ilgili bir konuda var.

Haberiniz olsun istedim

erphan

Forum Bağımlısı
Tepki
503
İsim
Erhan
Bisiklet
Scott
kardeşim bu gencecik yaşında aman sakın ola otobana falan gireyim deme !!! normal, çift şeritli yollarda, hatta şehiriçinde bile yılların bisiklet kullanıcıları maalesef kaza yapıyor ve hayatlarını kaybediyorken, böyle riskler alma lütfen. kasksız bisiklet kullanma!!! ne tür bisiklet kullanırsan kullan, mümkün olduğunca arkadaşlarınla ya da bisiklet gruplarıyla beraber sür. tek başınaysan eğer azami ölçüde dikkatli olmalısın!!! bu benden sana abi tavsiyesidir. hoşça kal...

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Carraro 032'yi almanı öneririm ben de 052 var paranın hakkını veriyor...

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Tahsin Y.

E-5'in tamamı otoyol değil. Hatta çoğu kısmı otoyol değil. Sadece "bölünmüş yol" olarak geçiyor. Hatta uzun süredir ismi E-5 değil D100 Karayolu.

Şurada harita var;
(link)

(link)

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Edip Dinçer
Demekki ben yanlis biliyormusum. Duzeltme icin tesekkurler. Bu durumda kanunen bir sorun olmayacaktir ancak hala tehlikeli oldugu kanisindayim.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tehlikeli tabi özellikle Tırcı dayılar çok tehlikeli... :)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Tahsin Y.

Orası ayrı. Tehlikeli. Bazen ben de E-5'i kullanıyorum ama en fazla Bahçelievler'den Cevizlibağ'a kadar E-5 üzerinden gidiyorum, o da yan yoldan.
Açıkçası Cevizlibağ'dan sonrası bana çok ürkütücü geliyor. Onun yerine, yolumu uzatsa da, Topkapı istikametinde devam ediyorum..

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Geç cevap yazdığım için kusura bakmayın çalışıyorum vakit bulamıyorum. Tavsiyeleri için herkese çok teşekkür ederim.
@erphan
Kaskımı bisikletimle beraber almayı düşünüyorum. Neredeyse her zaman tek başıma sürüyorum çünkü benim bisiklet süren arkadaşlarım 5 km bisiklet sürüp of ne kadar çok bisiklet sürdük diyen kişiler. Her zaman gözümü dört açıp yolu yayaları duran araçları kontrol ediyorum. Bazen bir dalgınlığıma (suana kadar 2 kere oldu) herhangi bir şeye dikkat etmediğimde kendi kendime kızıyorum. Ya söyle olsaydı suan yerde olabilirdin diye.
@Berke Kazankaya
Sanırım forumda ilk okuduğum konu sizin inceleme yazınızdı. :D Carraro 032 listemin basındaki bisiklet fakat fiyatından ötürü çekiniyorum. Fiyatına değer bir bisiklettir doğrudur. Fakat ben 1-2 yıl sonra bisikletin yanında ufak tefek bir motosiklet almayı düşünüyorum. Bisikletin yanında motosiklet sevgimde var. Bu nedenle bisiklete bu kadar para verdikten sonra Motosiklete 2.000 3.000 bütçe nasıl ayırabilirim bilmiyorum. Motosiklet ne kadar ucuz olsada ortalama ekipman fiyatları 1000 lira tutuyor.
@Tahsin Y.
@Berke Kazankaya
@Edip Dinçer
E-5 tehlikeli çıkmaman lazım tamam fakat İstanbul'dan Tekirdağ'a giden ya da 100-200 kilometrelik yol yapan arkadaşlarımız nerelerden gidiyorlar. Alternatifleri nasıl buluyorlar? Uzun yola gidiyorlar alternatif yol olsa da bilmediği yoldan ne çıkacağı belli olmaz. Örneğin ben Kumburgaz'a gitmek için E-5 yerine ara yollardan gitmeye karar verdim sizin bu yorumlarınızdan sonra. Sadece 100-200 metre E-5'te yolum var. Oda zorunluluktan göl ile deniz arasındaki yol. (Onuda biraz uzatarak önce göldeki köprüden sonrada bisiklet omuzumda üst geçitten geçerek halledebilirim) Esas korkum Büyükçekmece'den sonra bilmediğim ara sokaklarda beni ne bekliyor?

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Her zaman otobanlara paralel köy yolları ( stabilize yollar,tarlaların arasından geçen bozuk yollar) vardır. Eğer amacınız Tekirdağ'a gidip gelmekte ve öyle yollara ( karayolları vs. )gitmeye çekiniyorsanız amortisörlü bir tur bisikleti alacaksınız.

Halil A.

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Selamlar

Şuanki bisikletimle yaptığım 1352km'lik yolun 1000km'si E-5'lerde geçti :) 1 defa çok büyük tehlike atlattım. İstanbula kadar gelmedim, izmit yalova bolu ankara yollarını kullandım. Dikkatli olmak gerekli, arkanızı kontrol etmek, özellikle o güzergahta çalışan yolcu otobüslerini veya minibüsleri takip etmelisiniz. Riske asla girmeyin. Olur bir yerden sapacak olursunuz şerit değiştirmeniz gerekir kesinlikle arkadaki araba çok uzak diyip atlamayın yola. Özellikle yol ayrımlarında sinyal vermeyen şoförler tehlikeli.. Adam şeridini değiştirmiyor sinyal vermiyor son 10 metre kala birden kırıyor direksiyonu.. Bu yüzden çok kavga ettim..

Güvenli sürüşler dilerim.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
E-5'ten gitmemek için kendime rota belirledim. (link) Sizce nasıl bir rota? Sadece göl ile deniz arasında E-5'e çıkıyorum mecburiyetten. Gölü geçer geçmezde çıkıyorum E-5'ten. Dönüş rotamda da yaklaşık olarak aynı yolu kullanıcam ama turgut özal yerine devebağırtandan çıkmayı düşünüyorum. Bu bölgeyi bilen bilmeyen yorumlarsa sevinirim. :)
@Tolga Çelebi
Amortisör istemiyorum. Hem ekstra fiyat hem ekstra ağırlık hem de kitlenebilir olması şart çünkü okulumun orada ciddi bir yokuş var 1 km falan (belki daha kısa) ama çok dik. Kitlenilebilir olmasından ötürüde fiyat artıcak. Bu nedenle amortisöre sıcak bakmıyorum. Hatta fiyat konusunda hala kararsızım desem yeridir. Ya paraya kıyıp carraro 032 alıcam ya da ucuz olsun diyip salcano city fun 70. İkiside amortisörsüz sebebi ise (saydıklarımın dışında) alternatif yol bulmam.
@Halil A.
İyi dileğiniz için teşekkür ederim. Bisikletiniz neydi, kullandığınız ayna, kaskta mı gidonda mı ya da motorcuların aynası gibi mi? Sapacak olursunuz şerit değiştirmeniz gerekir dediğinizi anlamadım E-5'e giren bisiklet hep sağdan gitmez mi? Tekrar sağa geçmek için, yanyoldan gelenleri kontrol etmek mi kastettiğiniz.

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
Berkay bey E5ten gidebilrsiniz ama tehlikeli bazi arkadaslar 3-5 kisilik gruplar halinde gidiyor oda tehlikelo ama fark bizim milletimizin algisinda.

Tek basina bir bisimletli gorunce "banane frene bassin, bak bak salaga bak, yakin gec /kornaya bas korksun hahaha" gibi anlam verilemeyen haller icerisine giriyorlar.

3-5kisi gorunce "adamlara bak sporcu heralde, baya baya gidiyolar lan, dur cok yakin gecme" gibi durumlar olusuyor.

Tabii ki istisnalar kaideyi bozmaz.

Ornek: kavaciktan acarkente bir orman yolu var yaklasik 8-9km inisli cikisli. Bende seridi ortalamis gidiyordum yolun sonuna kadar ortalam 20km hizla gittim ve sola donmek icin arkama baktigimda porsche marka bir jip vardi. Adam bana bakti goz goze geldik oda arkamdan dondu guvenligin orda durunca iyi gittin he valla helal gibi bir yorum aldim megersem arkadas 9km boyunca tin tin arkamdan gelmis. Boyle insanlarda var (ki ben o yolda arabamla 70den assagi dusmuyorum)

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
Tek başına da gezersin. Ama aşağıdakiler mutlaka yanında bulunsun. Burası Türkiye. Ayrıca D-100 Karayolu'na otoban diyenler olmuş, yazık. Her gün gidip geliyorum o yolu ne otobanı?

Bu arada Güzergah Lüleburgaz-Edirne. Yaz tatili olduğundan haftada iki kere 80 kilometre gidiş + dönüş yaparım, bu aralar da yol fazla işlek sınır kapısından geçişler fazla olduğu için, arıza çıkaran tiplere hiç denk gelmedim.

Çakarlı ön arka lamba ve iki ufak kask lambası, biber gazı, şok tabancası ve yedek parça (özellikle iç lastik) ile çok rahat dolaşabilirsin sevgili dostum. Hatta hayvan sakinleştiricisi içeren iğnelerden bile bulundurabilirsin yanında. Sonuçta en tehlikeli hayvan insandır gözümde.

İstanbul'da trafikte bisikleti benimsemeye başlamışlar, korkma sen kısaca. Adam gibi yolun sağından sürdüğün sürece kimse sana gelip üstüne kırıp laf atmaz ;)

Mecburi durumlar için ellerini kullanmasını bil. Sevgiler.

EDIT: Lastikleri bir çift Continental GP4000 4 Seasson veya Schwalbe Durano ile değiştirirsen senin yararına, üstündeki lastik baya dandik.

• Beğen
Tepkiler: Berkay*