İnceleme Salcano XRS 030 Tiagra (2014)

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar hepinize merhaba. Mayıs 2015 tarihinden itibaren yol bisikletine geçiş yaptım ve Salcano XRS 030 Tiagra kullanmaktayım. İlgili konu ( (link) ). Yaklaşık bu tarihten itibaren 1200 km yol kat ettim ve artık izlenimlerimi sizinle paylaşmak istedim. Bisikleti almaya gittiğimde, 2015 model XRS 030 alabiliyorken benim 2014 tercih etmemdeki sebep kadronun bana daha önce kullanan arkadaşlar tarafından tavsiye edilmesi olmuştur. Bu bisikletin kadrosu hakkında hep iyi şeyler okuduğumu belirtmek isterim. Tabi arada sıkıntı yaşayan arkadaşlar olmuş olabilir veya uzun vadede benim başıma sıkıntı doğurabilir ancak ben bugüne kadar böyle bir geri dönüş almadığımı belirtmek isterim.

Kadro 2014 XRS 030 ‘un en sağlam parçalarından biri. Defalarca kaldırımdan inip, zıplatıp kadroyu hırpaladım. Kadronun sağlamlığı konusunda sizlerin şüphe duymamasını isterim. Ben hala bu kadronun bu fiyatlara alınacak en iyi seçeneklerden biri olduğu görüşündeyim. Kadronun rijit ( esnemez ) olduğunu ayrıca belirtmek isterim. Şu anda kadar daha kadroyu esnetemedim. Ben hala esnetme konusunda kendimin başarısız olduğunu düşünmekteyim :) Kadro daha çok performans almanıza sağlayacak şekilde agresif tasarlanmış. Sürüş konforundan çok, performans düşünülmüş.

Maşa ise karbon ancak bir kısmı. Maşa üç bölümden oluşuyor, tamamen karbon değil. Maşa ayaklarının bir kısmı ve şaft borusunun olduğu bölüm alüminyum alaşım. Ancak performans olarak gayet cazip. Ben maşanın kötü bir tarafını daha görmedim. İhtiyacımı karşılıyor ve yetiyor.

Jant setine gelince bu konuda bisikleti alırken (link) jant seti bekliyordum ama (link) ile yetinmek zorunda kaldım. Çünkü 2014 modelin ilk çıkan ürünlerinde Aksium jant var iken benim modelimde Shimano R501 vardı. Jant setinden ise oldukça memnunum. Çünkü her gün işe gidip geliyorken çok fazla çukur ve bozuk yoldan şikayetçiydim.Bir kısmı düzelmiş olsa da hala yolların bir kısmı çok aşırı derecede bozuk. Benim yol bisikleti jant setinden ilk beklentim akort ayarının çabuk bozulmaması idi. Her ne kadar Aksium beklerken R501 almış olsak ta bizi yüz üstü bırakmadı diyebilirim. Ayrıca jant setinin akıcılığı konusunda beklentimi karşıladığını söylemek isterim. Ayrıca hala akort ayarında bozulma emaresi olmadığını söylemek durumundayım.

Lastikler, evet Continental GP4 Season marka lastikler takılmıştı üzerine. Ben size şunu söyleyebilirim, bisikletinize takabileceğiniz en iyi lastik budur. Bir ara kendime iş olsun diye piyasada daha iyi lastik var mı diye bakınmaya başlamıştım.

Sele Borusu, Sele, Gidon boğazı ve Gidon Ritchey Comp etiketli, bence bu seviyede bir bisiklet için iyi bir tercih. Ritchey markasını bilmeyenimiz yoktur o yüzden bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Kullanıcılar kendi değer yargılarına sahipler. Gidon boğaz 110mm, Gidon genişliği ise 46 cm.

Çekiş sistemi Shimano Tiagra 4600 modeli. Aynakol dişli sayıları 53/39. Yokuşlarda biraz zorluyor ancak 1 haftada alıştım. Tiagra hakkında fazla kötü veya iyi yorum yapmayacağım ama şunu söylemek istiyorum, vites geçişleri gayet hızlı ve stabil sorunsuz çalışıyo. Eğer hafiflik gibi bir takıntınız yoksa ve sporcu değilseniz sizin için biçilmiş kaftan.

Fren kaliperleri Shimano tiagra 4600 serisinden. Fren kablolama sistemi ise kadronun içinden geçmiyor. Bunun avantajını kendim yaşadım. Fren telini değiştirmek istediğimde kolayca başarmıştım. Kadro içinden geçen kablolar tahminim üzere değiştirilme aşamasında kullanıcıyı zorlayabilir. Ayrıca bisiklet ile beraber gelen pabuçlar tatmin edici.

Notlar : Arkadaşlar bisiklet, performans sürücüleri açısından başlangıç bisikleti olabilir. Ben bisikleti işe gidip gelmek ve hafta sonları uzun turlar için kullanıyorum. İşe gidip gelmek ve hafta sonları için yeterli ve hatta fazla bile.

Yol bisikletine başlamak için iyi bir alternatif. Yaklaşık olarak 1200 km sonunda şunu diyebilirim, eğer bir daha alüminyum bisiklet alacaksam bu Cannondale CAAD serisi olacaktır. Onun dışında 1.900 TL civarına alınabilecek en iyi bisikletlerden biri budur.

Muadili olan bir diğer bir marka inceleme için lütfen (link) konuya göz atınız.

Hepinize saygılarımla.

Fotoğraflar ;

1.jpg

2.jpg

Scudo

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Güzel yazı olmuş abi eline sağlık fotolarda sanki gidon biraz havaya bakıo gibi :confused: nice 1200 km lere :harika:

• Beğen
Tepkiler: Gjankrow

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Abi bu bisiklet fabrikadan sarı lastikle mi geldi?

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Atilla Gobel
Sormadın mı hiç abi bu bisiklete niye sarı taktınız diye? :)
Ben merak ettim şahsen hani bisiklette sarı renk kullanılmamış sarı lastik ne alaka diye.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@Berke Salcanoyu bildiğimden sormadım :) Ben görüntüye pek takılmıyorum, lastikler değişecek o yüzden ona takılmıyorum. Lastikler kalite olarak çok iyi gerçekten.

• Beğen
Tepkiler: Berke

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Hazır burda yakalamışken sizi bir soriyim :D bu bikeandoutdoor int sitesinde gördüm michelin dynamic sport 33 tl yazıyo çift mi 33 tek mi vede işimi görür bir lastikmidir mossocuğum saolsun chaoyang diye bir lastik var

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ulaş Çavuşoğlu
Lastikler tekli satılır pek uzun ömürlü bir lastik olduğunu sanmıyorum forumda sık sık patladığını söyleyenler vardı.

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@Berke performans açısından yeterlimidir büyükçekmece sahilde sürerken takacağım düz betondada patlamaz heralde ??

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ulaş Çavuşoğlu
Kuru yolda işini görür büyük ihtimal ama ıslak zeminde pek iyi değil dikkat et kışın sürüyorsan.

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu

urkmez39

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Volkan
Bisiklet
Carraro
ıslak gördüğü anda kaymaya başlar :) kuru ve düz zeminlerde iyidir.

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Continental ultra sport diye bir lastiğe rastladım 40 ve 50 tl lik 2 modeli vardi o nasildir performans acisindan @Berke

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Berke
Berke daha önce bende mavi rengini almıştım ondada lastikler sarı idi
Aslında sarı lastikler karbon rival modeli için tasarlanmış (sap sarı bir bisiklet) yada stok yapılmış ama sanırım satınalmadaki hata payından dolayı bu rengi diğer modellerede takmışlar. Bazı bisikletler koliden sarı lastik ile çıkarken bazıları siyah renkli lastik ile çıkıyor. Mavic in üst model jant setlerinin bile ( aksiumdan bahsetmiyorum) xrs 030 kolilerininden çıktığını gördüm. Yani biraz şansın var ise jant fiyatına neredeyse bisiklet alan var:)
Ama bu fiyata alınabilecek en iyi donanımlı bisikletlerden biri. Salcano kadro dizaynını bir çözse bu dananım ve bu fiyatlar ile rakiplerine bisiklet sattırmaz

YENERR

Üye
Tepki
1
İsim
YENER BOZKUŞ
Bisiklet
Bisan
schwalbe lugano alacaksan bayağı güzel ve mükemmel bir lastik

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@Deniz A yorumuna katılıyorum Salcano'nun problemi tasarım. Aslında çözülmeyecek bir problem değil, neden vakit harcamadıklarını bilemiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Berke ve Deniz A

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Atilla Gobel abi bu kasayı tercih edenler genelde mavic jantlar için alıyor. Senin için ufak bir talihsizlik olmuş :) Çok temiz görünüyor güle güle kullanın. Bu arada senin öncülüğünde bir xrs030 tiagra-apex kullanıcıları konusu açılıp sabitlense ne güzel olur :)
IMG_20150918_125529.jpg

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Berke

Temmuz ayında iki arkadaş aynı site üzerinden 2014 Tiagra model aldık.Aynı anda karşılıklı kutu açılımı yaptık onda tam siyah grandprix çıktı benim kutudan sarı çizgili çıktı ....... çok enterasan bir firma böyle küçük sürprizler yapmayı seviyorlar

OOOOooOO Aaaaaaaa !!!!