Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Salcano Nova yıkanması/temizlenmesi?

Konu, 'Salcano' kısmında Kadir Ertekin tarafından paylaşıldı.

1. Kadir Ertekin

Kadir Ertekin Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisikletimi cidden yıkamak istiyorum? Merak edenler için bisikletim 8 aylık ve bisiklet yolunu ve güneşli havaları tercih ettiğim için kirlenmiyor.

Merak ettiklerim;

• Pas tutan yeri varmı?
    • Amörtisörü söküp mü yıkamam gerek?
    • Yıkandıktan sonra zinciri yağlamalımıyım? (En son tam 2 hafta öne yağladım)
    • Tanzikli mi yoksa normal su mu kullanmalıyım?
    • Sabun (köpük) zararlı mı? Zararsızsa önerileriniz?
    # Bütün parçalarım orjinal.

Özellikleri;

26" ÇİFT AMORTİSÖRLÜ MTB 21 VİTES
    HI-TEN AMORTİSÖRLÜ
    ZOOM AMORTİSÖRLÜ
    SHIMANO RD-TX35
    SHIMANO SL-RS35 21 VİTES
    SHIMANO MF-TZ21
    ALÜMİNYUM V-FREN
    ZOOM AHEAD
    SALCANO DAILY COMFORT XCM 26x1,95

Bisiklet görünümü;

2. cengizhan yıldız

cengizhan yıldız Yeni Üye

dostum hiç düşünme yıka derim bende de ng650 var abartısız 10 nu geçik kez basınçlı tabancayla yıkadım hiç sıkıntı olmuyor dikkat edilmesi gereken sendeki teker ve ayna kol göbekleri bilyeli olduğu için suyu sevmeyecektir sen bu kısımları yağla öyle yıka fazlası akıp gider zaten amortisör kısımı zaten ikiside hidrolik oring den mumkün değil geçemez su vites attırıcılarına dikkat et bide icinde kalıcılığı sağlayan küçük yaylar var paslansın istemezsin su kalan yerleri de havayla temizleyebilirsin kolay gelsin köpük hiç yapmadım bilemiyorum :)

3. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çelik kadronun içine kaçan su zamanla içten çürütebilir kadroyu. bisiklet yıkanmaz, silinir... nemli bez ile silerek temizleyebilirsin...
    bahsedilen ng650 alüminyum kadro, haliyle kadro paslanma yapmaz. orta amortisör sorunu yok, gıcırtı yapmaz... onu bile suyla yıkamak yanlış.

4. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle bu temizleme konusunu çok abartmışsınız bu kadar detaya gerek yok . Benim bisikletim alüminyum ben temizliğini ilk başta komple köpük sonra dişli aksamını yağ temizleyici yardımıyla temizliyorum. Ardından durulama. kurulama son olarakta dişli aksamın yağlanması şeklinde yapıyorum. Herkes bisikeltini suyla yıkamaz ama ben böyle yapıyorum kişiseldir. . Sizinkinin çelik olduğunuda düşünürsek suya dayanıklılığı daha azdır mümkün olmadıkta suyla temas etmeyin.

5. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    aynı bisikletin disk frenlisi bende var bisikletten ne memnunum ne rahatım keşke zamanında almasaymışsın ama yapcak bişey yok bildiğin normal temizle 3 ayda bi göbeği falan yağla gıcırdıyor

6. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben kovaya sy doldururum aspirins ve şampuan katarım bir sünger bir kuru bez alırım sonra kadroyu köpükle güzelce silerim sonra 1 kova temiz suyla köpükleri yok ederim sonra kuru bezle siler parlatırım.dişli aksamıda wd40 ile temizler ,sonra makina yağsı ile yağlarım ,tertemiz olur :D