Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Salcano ng650 vs Sedona Borla

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında buraksisman tarafından paylaşıldı.

1. buraksisman

buraksisman Üye

Seviye:
    İyi akşamlar, bugün foruma üye oldum, bisiklet almak istiyorum da yardımlarınızı bekliyorum. Kullanım amacım: Bisikleti genel olarak asfalt olmak üzere, toprak yollarda, ufak dağ gezilerinde falan da kullanmak istiyorum. Ama genelde asfalt yollarda kullanacağım, günde 10-20km kullanacağım. Böyle hoplama zıplama fallan

Markalar topiğinde salcano ng650 konusunun tamamını okudum, bisikleti beğendim. Bisiklet seçimi topiğindeki bazı konuları da okudum, 400ytl civarı genel tavsiye sedona borla yönünde. Sedona borlayı da beğendim :)

Benim sorunuma gelirsek öğrenci olmam sebebiyle para sorunu var, bütçeyi 400ytl ye çıkarmak için borca girmem gerekecek. Salcanoyu bütçede ufak bir zorlamayla alabilirim. Soruma gelirsek: Salcano benim ihtiyacımı görebilir mi, salcanoya ilerde eylüle doğru falan upgrade yapabilir miyim, salcanonun kadrosunun üstünde upgradeler yaparak bisikleti 3-4 yıl boyunca kullanabilir miyim?

Sedona Borla ile salcano arasında çok fark var mı, bu farkı ilerde yapacağım upgradelerle telafi edebileceksem salcanoyu tercih etmek isterim

Bana bisiklet seçimimde yardımcı olursanız sevinirim :)

2. seddat

seddat Yeni Üye

Seviye:
    salcano bence oyle cokda gusel bır bısklet degıl.o kadar sedona kron.scott.trek varken bence paranı bıras daha bırıktır.gıt bır sedona borla al.tabıkı senın tercıhın aklın hangısıne yattıysa gıt onu al. iyi gunler...

buraksisman bunu beğendi.
  3. buraksisman

buraksisman Üye

Seviye:
    bilmiyorum işte, birden 400ytl vermektense(şu an verecek durumda değilim pek) salcano ng650 alıp mesela gelecek sene viteste problem çıktı iyi bir vites alabilirim. Ne bileyim sedona 711 deki kilitlemeli xcm maşayı ilerde alabilirim. Bu salcano ng650 nin kadrosu ilerde upgrade edilebilir değil mi?

Bu salcano ng650 yi ilerde upgrade ederek sedona borladan alacağım zevke erişebilir miyim? :)

4. Süleyman Onur Dülger

Süleyman Onur Dülger Bisikletkolik

Seviye:
    erişebileceğinizi sanmıyorum,diyorsunuz ki ileride problem çıkarınca,siz borla alın zaten dediğiniz süreden daha fazla bir süre problem çıkarmaz.sizde para biriktirirsiniz,yeni parça alırken kendi parçalarınızda işe yarar en azından.mesela ng650 deki jantsetini kimse almaz.yada ne bileyim maşasını.ama borlanın xcmyi koyarsınız en fazla 1 hafta sonra nakite dönüşüverir :)

5. buraksisman

buraksisman Üye

Seviye:
    Ya bi de etrafımdaki arkadaşlarım bir bisiklete 400ytl mi verilir diyorlar, mahalle baskısı gibi birşey oldu bu :p Ben de en ucuzu 400ytl diyorum :)

Ben yine de salcano ng650 almaya karar verdim. İkinci el parça satışıyla uğraşmam, ama uygun ikinci el malzeme bulursam bisikleti upgrade ederim.

%90 siparişi internetten verecem, montajı ben kendim evde yapabilir miyim?

6. celil.mayaoglu

celil.mayaoglu Forum Bağımlısı

Seviye:
    valla salcanonun web adresine girip bütün illerde özel olarak salcano servisi olduğunu görüceksin öncelikle, bisikleti nereden alırsan al, sen bisikleti garantisiyle* birlikte götürdüğünde ücretsiz montaj yapılıyo.Bu Türkiye'nin her yerindeki tüm Salcano servislerinde geçerlidir. Diğer türlü başka bisikletçiye götürürsen para verirsin.Diğer markayı da götürürsen aynı şekilde.

salcano hiç de kötü bisiklet değil, bu fiyata(270) alabileceğin en güzel bisiklet hatta işini de çok iyi görür, bir de sedona borladaki keyfinden bahsetmişsin sanırım sürerek keyfini çıkardın borlayla orasını bilemem ama, karşılaştırdığın 2 bisiklet de amatör başlangıç bisikletleri.ben aldım diye söylemiyorum salcanonun Maşası Zoom da olsa, şahsen kaldırımdan inerken beni sarsmıyo.Bunun fazlasına ihtiyacım yok.Kısaca o maşası da hem işimi görüyo hem de rahat, hem çoğunluk bilmez zoom eskiden de var olan bir maşa markasıydı piyasada. o zamanlar böyle internet de yoktu.

Bir de şu var; garanti vermeyen bisikletten sana hayır gelmez, Salcano yurtdışına da satan bi marka. Herkes kötüler hatta, zaten kötülenecek hedef marka olmasa bu markalar da türemezdi.hem en az çocukluğumdan beri gördüğüm 15yıllık marka bu kötüledikleri marka.

Her neyse, alacağın bisiklet amacına uygun olmalı. Ben yeni aldım Salcano'yu gayet memnunum, alan diğer arkadaşlar da memnun neticede, çok da derine dalma yani bir bisiklet bu, 20milyara da bisiklet bulursun yani anlatabiliyor muyum? Pahasının ve üstüne harcanacak parasının üst sınırı sonu yok bunun. Verdiğin fazla para sadece fazla konfora kısaca bir de malzemeye.4-5milyarlık bisikletin arkasında roket yok yani seni uçursun.Yine bisiklet, yine %100 insan gücü.Sadece malzeme farkı var diyorum işte.İkisi de vites atıyodur rahatça, ikisi de hafif, hatta aldığım salcano pttyle geldi kolide 16kg yazıyodu.diğeri birkaç kg daha hafiftir.ikisinde de bu özellikler var ama tabi dahasını irdelemiyorum.

Burda baskı yapar gibi her ağızdan habire bu 2 marka çıkar sadece dünyada onlardan başka bisiklet yokmuş gibi.

Bu foruma girip de bu markayı almak, lise çağında veya üniversitede arkadaş ortamına ayak uydurayım güdümüyle psikolojik baskı altına girip sigaraya başlamaya benzer.Bu adamların dediğini yapmasan dışlanıyosun sanki suratları değişiyo birden. Hatta bazısı var ki, bana karşıt fikirde cevap yazıldığında birlik olup puan veriyolar.Başka yazılarımda olduğu gibi.

Unutma ki Türkiyenin neredeyse her yerinde bakım servisi olan bi marka o kötülenen, garantisi var.Tayvana,Çine,İngiltere'ye de ihrac ediyo malını.Ki düşün o markalar da tayvandan getirtiyo orada ürettirdiği kadrolarını.

bence forumları gez dolaş derim, kimileri var 1 aylık bisikletini satıyo, kimileri var baş ağrısı çekiyo servis sorunu çektiğinden, ortada bunlar işte gez dolaş kocaman forum meydanı.tabi salcano alanlar da sorun yaşıyo, ben de özeleştirimi yapıyorum zaten yeterince ilgili sayfayı tamamen gezdim diyorsun görmüşsündür.

Şunu da unutma ki, elektronik eşya tutkunuyumdur, sürekli alıp satarım da, dünyanın en iyi elektronik markaları bile çinde fabrika açmış durumda, elektroniklerde uygun nitelikte işçiler çalışır buna bir şey diyemem kimi markalarda fakat, mutfak eşyası, nalbur, tamir setleri, veya diğer türlü lehim işçiliğine giren neredeyse hiçbir uzakdoğu malına da bir o kadar güvenmeyeceksin.O kötülenen salcanonun fabrikası İstanbulda.Diğeri kurusıkı tabanca veya tofaş gibi burda
    monte ediliyo.Parça garantin yok hem.Bu iş doğubanktan 3 ay garantili cep telefonu almaya benziyo ki gözlemlediğim kadarıyla bunu gördüm.Gidersin abone merkezinden ya da teknosalardan adam gibi kazığını yersin ama 2 yıl garantilidir.Üstüne kayıtlıdır,arızada teknik servise bırakırsın eğer tamir olmazsa dengi telefon gelir sana.Burda mal güzel ama garantin yok, sözde garanti karın da doyurmaz.

Ya da başka bir arkadaşımın Golddan aldığı dizüstü gibi, 3 kez tamire gittiği gibi tamir edilemediğinden verdiği paraya denk 3.kez de sıfır yeni bilgisayar verilmesi olayı gibi. Bunda da parçan arıza verirse bunun garantisini alırsın.Ya da tamir görür öyle alırsın para vermeden garanti kapsamından çıkmadığın sürece.Ticaret anlayışı çoğu yerde değişeli yıllar oldu.

Bu da böyle bir şey işte.Senden kaynaklanmayan bir arızada temin edilmiş parçaları değişebiliyorlar.

Şu kadarını da katıyım tam olsun, mal bana satılana kadar değil ayrıca, mal satıldıktan sonra da gösterilecek ilgiye bakıp da aldım bu bisikleti.

Bu dediklerime çok cevap gelir ama iyice düşünerek okursan da tatmin olmayacağını görürsün.Hatta buna gelen cevapları teşekkür yağmuruna da tutarlar,ben zaten bir kere söylüyorum lafımı yeter de artar. Ben de senin gibi düşünüp de aldım, hiç pişman değilim kısaca.Boyuma da tam uygun, sade rahat, hem kaza yapıp parçalasam başım ağrımaz çok fazla.Çok para versem strese girerim sürekli, hatta kavga bile ederim birisi hasar verse.

7. buraksisman

buraksisman Üye

Seviye:
    Ya sedonayı hiç sürmedim, daha doğrusu 4-5 yıldır bisiklet kullanmadım. forumdaki arkadaşlar diyordu: 200-250ytl ye alacağın dandik marka bisikletten zevk alamazsın diye, işini görür ama zevk alamazsın diye. Ama benim kullanım amacım zaten belli, ilerde de problem çıkarsa parçaları zevkle upgrade ederim :)

Monte etme işini de ayarlayabilirsem kargoyu şube teslim olarak isteyecem ve kargo şubesini de salcano servisine yakın bir yer seçeceğim. Böylece monte işini çözmüş olacam. Bir bakayım belki yarın öğleden sonra ankarada birkaç bisikletçi gezerim, orda uygun fiyata bulursam bir sonraki gün alırım yoksa internetten söyleceğim :)

Velhasıl kelam salcano ng650 almaya karar verilmiştir :)

8. buraksisman

buraksisman Üye

Seviye:
    kararımı tekrardan değiştirdim :D

Peder beyle görüştüm, parasal konuda destek çıkacağını söyledi, yaklaşık 200ytl ondan alacağım, böylece sedona borla almaya karar verdim. Ankarada yurtta kaldığım için ve çevremde herhangi bir bisikletçi olmadığı için güvenebileceğim tek yerin erdoğanlar bisiklet olduğunu düşündüm ve ordan almaya karar verdim. Perşembe günü borlayı almaya gidecem şimdi renk konusu var bir de :p kırmızıyı da beğendim siyah rengini de beğendim artık ona da erdoğanlar bisiklette karar veririm.

İnşallah uzun bir süre sorun çıkartmadan sürebilirim,

9. jano

jano Yeni Üye

Seviye:
    son karar sizin güle güle kullanın:)

10. celil.mayaoglu

Seviye:
    hayırlı olsun şimdiden peşin peşin, istediğini al tabiki, ama diyorsun ki erdoğanlar sana yakın, senin böyle bir avantajın var. Sanırım arızan olsa bile gücenmeden elinle bile götürürsün hatta sanki, Ankara'yı bilmiyorum yanılabilirim de bu konuda. Ankara'da en uzak yere yarım saatte varılır diyodu bir arkadaşım ondan böyle söyledim.

Yakın olmasan kargoya vericen bisikleti, orda bakıcaklar sonra sana geri göndericekler. Bekliyceksin bir de, ama Ankara'dayken götürdüğün an ilgilenebilirler.

Bence de sen son kararını verdiğinle kalıp al sedonayı.Yoksa rahat olamazsın öbür türlü. Bir arıza verir şansa arızalı salcano sana denk gelir, bin türlü pişman olursun aldığına, belli olmaz bu işler. Bana sağlam geldi, güzel de ilgi gösterdiler, hem de kolisi sağlamdı gelirken, demonte edilmiş haldeydi, ben monte edemezdim, herhangi tamirci de monte ederdi ama para vermek istemezdim tekrar, çünkü herkes bi kerede ödeyip daha başka masraflara girmek istemez yani.Servisi var benimkinin, bir de periyodik bakım süreci var 4 ay boyunca.Garanti kapsamından çıkmadan kısmetse değerlendiricem hepsini.

Hayırlı olsun, iyi sürüşler şimdiden, umarım kazasız belasız güzel günlerde kullanmak nasip olur..

11. jano

jano Yeni Üye

Seviye:
    celil.mayaoglu salcano dan memnunsun anladığım kadarı ile bende salcano da karar kıldım şu an da. son kararımı bisikletin ağırlığını öğrendikten sonra yapacağım ( ngf 24, assos )

12. buraksisman

buraksisman Üye

Seviye:
    aslında kaldığım yurda yakın hiç bir bisikletçi yok. En yakın bisikletçi 9-10km uzaklıkta falandır :) (erdoğanlar da yaklaşık 15km) Erdoğanları tercih edecek olmamın sebebi: ankarada tanıdığım hiç bir bisikletçi yok. Bilgisayar malzemesi alırken büyük mağazaları(vatanbilgisayar, mavibilgisayar..vs) seçtiğim gibi bisiklet alırken de büyük mağazadan yani erdoğanlardan almak istedim.

Zaten bisiklet fazla arıza çıkarmasın diye borlayı almakta karar kıldım. Sürülemeyecek derecede arıza çıkarsa da artık akraba, arkadaş birilerinden araba bulacaz mecbur :D

13. celil.mayaoglu

Seviye:
    Salcanomdan oldukça memnunum tabiki, aynı işi yapan ve aynı vites takımına (tourney aslında- tx derler hep) sahip bisiklet sonuçta. Alırken kadrosuna,maşasına ve vites takımına bakıcaksın zaten.Bana mantıklı gelmiyo, 711den aşağı inmezdim şahsen, çünkü bu sedona ve kronlardan almak istiyo neredeyse herkes ama maddi imkanının ucu ucuna yettiği bir modeli almanın peşinde. Borlanın moda olmasının sebebi bu zaten.

salcano ng 650 benim gibi 1.75-1.80 arası boylardaki kişiler için ideal ve kadro boyu 77cm yerden yüksekliği, 17.5" deniyor,

assos ise 1.90dan daha uzun boya sahip ve uzun bacaklı insanlara göre.
    18-19" civarı assoslar.

boyunuzdan kısa bisikletlere binmeyin, tam boyunuza göre olmalı, kamburluk ve verimsiz kullanıma maruz kalırsanız tabiki 2günde çöpe gider o bisiklet, bunu salcano satanlardan beklemeyin ya da başka marka satanlardan.

Önemli olan aslında malın iyisini satmak değil, malı iyi bir şekilde uygun müşteriye sunmaktır. Bunu beceremiyor salcano,kron,merida,scott,geotech satan bisikletçiler dışında kalan diğerleri.

Ben bu forumda almam gereken malı nasıl seçmem gerektiğini hiç üşenmeden bıkmadan okuyup öğrendim, her şeyi araştırdım,yetmedi gidip bisiklet yapımında kullanılan malzemeler adında bir paylaşım dosyası da koydum, yani neden hi-ten olmamalı,neden en kötü alüminyum olmalının cevaplarını araştırdım.Yani kimsenin yardımına muhtaç kalmadan bisikletimi almadan önce izin alıp denedim, binebildim de.Gördüm ve en verimli pedal çevirebileceğim uygun boydaki bisiklet olduğunu gördüm.Satıcılar bir şey anlamadılar zaten. Hatta başka yerlere gittim crow hilltop veya bianchi de satmaya kalkan oldu zorla inatla, bazıları vardı yanına kadar gelip rahatsız eder seni rahat bakamazsın, alıcaksan söyliyim fiyatı der sigara dumanını suratına üfleyip armut armut bakarlar,ana bacı küfüre layık tipler zaten böyleleri. Her neyse ben seçmiştim alacağım bisikleti burada, hatta artık salcano aradığımda da salcano neymiş bianchi varken diyenler oldu, umrumda değildi, sallamadım.

Yani artık bir markam seçilmiştir, modelim bellidir, olmayan adamlara uğramıyodum, olanlar da uçurdu fiyatı 290dan 330a 1 haftada sezon geldi diye.Bence sezon mezon değil bu.

Hani sevgililer günü diye bir şey olmadığı yalan çıktı ya duymuşsunuzdur, Happy Valentine's Day derler ingilizcede, valentine adında bir adamı anmak amaçlı kutlanan bir bayram niteliği taşır aslında, valentine de sevenleri evlendirip muradına erdiren kişi olarak anılırmış, tam detayı bilmiyorum da yanılabilirim. Ülkemizde de sırf esnaf para kazansız amaçlı hediyelik eşya fiyatları %100 artar.

Yani anlamıyorum, kimi aralıkta gidip 550ytl verip kron xc2000 alır arkadaşımın yaptığı gibi, yazın oldu mu fiyatı 800e fırlar, arada da benim bisikletimin fiyatı kadar fark var.Tabi bisiklete yatırım yok doğru düzgün, yollar bile bisiklete uygun değil çoğunlukla.Karne hediyesi diye sunulunca hal böyle oluyo doğal olarak.Bilmem anlatabiliyor muyum?

14. celil.mayaoglu

Seviye:
    düzeltilmiş halidir aşağıdaki, çok özür diliyorum.

Önemli olan aslında malın iyisini satmak değil, malı iyi bir şekilde uygun müşteriye sunmaktır. Bunu beceremiyor sedona,kron,trek,merida,scott,geotech markaları dışında kalan bisikletleri satan bisikletçiler ...

Süleyman Onur Dülger bunu beğendi.
  15. samikaya

samikaya Yeni Üye

Seviye:
    Bende salcano ng650 almayı düşünüyorum. Fiyatına 260 diyorlar ve 8 taksit.
    Ama salcano ng650'nin kadro ölçülerini tam olarak bilmiyorum. Salcano ng 650 'si olan arkadaşlar ölçüleri tam olarak verebilir mi? Kadro boyu(resimdeki size), üst boru uzunluğu(C) ve başka önemli ölçümler. Ben 180cm boyundayım, benim hesaplarıma göre 49-41 cm kadro boyu ve 58.75-62.65 cm de üst boru uzunluğu olması gerekiyor.
    Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Biraz acil yarın bisikleti almayı düşünüyorum.

16. samikaya

samikaya Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar gittim yerinde inceledim. Üst boru uzunluğu bana kısa geldi. Kadro boyu normal. Almaktan vaz geçtim. Ön teker ile pedal arası mesafe kısa ve sağa sola dönüşlerde ayağım tekere değiyor.

17. volkan korkmaz

volkan korkmaz Yeni Üye

Arkadaşlar bu kadro boyları 2012 versiyonlarında değiştimi benim boyum 1.83 civarı acaba aynı sorunu yaşarmıyım.

18. farukbas77

farukbas77 Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok iyi bir karar vermişsiniz bende alalı 2 hafta oldu çok memnunum:) Ama ben ucuza gelmesi için 2011 model aldım:) Rengi de çok güzel elektrik mavisi süper:) Bence sizde 600 tl'ye benim aldığım 2011 model elektrik mavisi sedona borla'yı alın çünkü 2012 model topu topu 650 lira civarı olur daha fazla da inmezler.En iyisi 2011 model almak.İsterseniz bisikletlerimizin fotoğrafları bölümünden yeni şimşeğim sedona borla electric blue adlı konumdan fotolarına bakabilirsiniz)