Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Salcano ng650 26 hd aldım. Sürtünme sesi geliyor.

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında Neşet Kağan Velioğlu tarafından paylaşıldı.

1. Neşet Kağan Velioğlu

Neşet Kağan Velioğlu Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Evet arkadaşlar bugün aldım bisikleti. Almadan önce denedim beğemdim sürdüm. Almak üzereyken yolcu otobüsünde taşırken yapmamız için örnek olarak ön lastiği çıkardı maşadan mandaldan çıkartarak. Sonra geri taktığında lastik dönerken disk sürttüğünü farkettim. Adam biraz ayarladı. Gerisi kendi kendine düzelir dedi. Neyse aldık. Servis bagajına ters döndürerek koyduk ve 1 saatlik yoldan geldik. İnip sürmeye başladığımda pedala basmamla prrrrrrr diye bir ses geliyır sanki lastiğe birşey takılmış sürtüyor gibi. Ama boşta giderken ses gelmiyor. Ön disk sürtüyor zannettim de onun sesi pssss diye olmalı prrr diye değil. Baya kurcaladım ses pedaldan mı diskten mi geliyor anlayamadım sesin nereden çıktığını. Acaba bagaja ters koyduğumuzdam mı oldu nedir. Ne olabilir sizce? Bu arada Alanya' dan selamlar. Ve konuyu yanlış yere açtıysam özür. İlk konum.

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Disk frenlerde genelde yaşanan bir sorun, ön tekeri söktüğünde genelde teker vidaları gevşek olduğundan, 1mm bile vida dönse hemen kaliperin ayarı kaçar, vidalar ile hafiften oynarsan sorun düzelir.
    Tavsiye : ön-arka tekeri söktüğünüzde koli bantı ile göbek vidalarını sabitlerseniz, her süküp takma sırasında bu sürtme sesinden kurtulursunuz.

Çağlayan bunu beğendi.
  3. KS
    Neşet Kağan Velioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Peki satıcının dediği gibi kendi halinde düzelir mi? Veya bu sürtünmenin hızıma etkisi var mıdır? Açıkçası gerçekten yeniolduğumdan dediklerinizi pek anlayamadım. Yani mandalı açıp vidayı az gevşetip sıkmaya çalışarak sorunu çözebilirim diyorsunuz.

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Kendi halinde hiç birşeyin çözümü yoktur :) sürtünme hızını pek etkilemez ama o ses insanı psikolojik olarak yorar. Anlamıyorsan ellemeni tavsiye etmem, bilen bir arkadaşın yardımcı olursa daha sağlıklı olur. mandalın her iki tarafındada vidalar vardır, işte o vidalar saten doğası gereği gevşek olmak zorundadır ve haliylede tekeri söktüğünde o vidaların ayarı kaçar sabitlemekten kastım bu.

5. KS
    Neşet Kağan Velioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Hıza etki zaten hissetmemiştim. Aksamlara zararı da yoksa bir süre beklesin böyle. Zaten rizeye giderken önlastiği sökmek zorunda kalacağım. Orada düzgün takmaya çalışırım. Veya taktırmaya :) Yolcu otobüsüne sokarken ne yapmam gerektiği konusunda da deneyininiz varsa çok iyi olur.

6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Sıkıca bağlaman yeterli, ayrıca en önemlisi muavini tembihleyip en arkalara içlere doğru ve üstlere koyarsa en sağlıklı yöntemdir. Ama sıkıca bağlaman ve güzelce paketlemen çok önemli.

7. KS
    Neşet Kağan Velioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Bugün hem sürmüş olurum hem işim görülür diye 15 20 km uzaktaki salcano servisine gittim bisikletle. Yolda biraz daha inceleme şansım oldu. Duyduğum ses ayaklığın lastiğe sürtünme sesiymiş. Ama hızlı gidince yeni bir ses keşfettim ön disk kendi halinde ciyak ciyak bağırıyor periyodik olarak. Frene basınca geçiyor. O sesi de serviste yaptırdım. Şimdi frene basınca hafif ince bir ses geliyor o kadar. Ama arka vites 1 2 3 civarındayken ön göbek 1 den 2 ye geçmeye zorlanıyor veya geçemiyor. Tersine arka büyükken 2 den 1 e geçmede zorlanıyor. Bu zamanla düzelir bisiklet daha yeni dedi adam. Destej de hala tamir edilemedi 1 hafta sür bi göbek otursun öyle ayarlarız dedi.

8. abdullah0732

abdullah0732 Aktif Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Frene basınca gelen ses sürdükçe geçer. Balataların alışması lazım. Sen frene basmıyorken ses geliyorsa sorun. Sen frene basarken ses gelirse o normaldir. Benimde Kron XC150 MD var frene bastıkca ses geliyor ama ilk aldığımda daha fazlaydı yavaş yavaş azaldı.

9. KS
    Neşet Kağan Velioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Ya arkadaş ne sorunlu bisiklet almışım ya. Yeni farkettim desteğin sürttüğü kısım lastikte hep aşınmış. Ve iki lastik de biraz yalpalanıyor jantlar yamuk sanki. Değiştirmek istiyorum artık bisikleti.

10. karakaya26

karakaya26 Yeni Üye

Adı:
    İlhan
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hocam birkaç gün önce bende aynı bisikleti aldım. Bir bisikletçiye götür az bir parayla tüm akordlarını yaptır. Harika bisiklet

11. KS
    Neşet Kağan Velioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Hocam biraz simetri hastasıyım. Ne zaman ne alsam ilk hasarları benim hatam olmadan oluyor. Sol tarafta lastik aşınmış sol iğneler kopmuş artık. Sağ tertemiz. Haksız yere oldu hem de düzensiz görünüyor uyuz oluyorum. Baktım arka teker çatalının arasımda ortada değil desteğe yatık duruyor. Lastikte sıkıntı var yani. Sıfır bisiklet üretim hatasıyla mı böyle olur yoksa orada tur atanlar mı bu hale getirdi. Garanti servise götürdüğümde yeni lastik verir mi veya bisiklet? Aklımda bu sorunlar dolanıyor.

12. KS
    Neşet Kağan Velioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Hocam bisiklet güzel her türlü. 600 liraya hidrolik disk frenli bisiklet bulmak zor. Siz kaça aldınız bilmiyorum ama. Şu an bulunduğum yer Alanya. Adam gibi bisikletçi yok. Mahalle bisikletçimiz 'Bunun freni nerde lan?' diyor :D Ağustosun ortalarında İstanbul' da olacağım orada yaptırırım ince ayarlarını.