Salcano NG 255 SD - SDR Hakkında Görüşleriniz - Öneri

Tepki
7
Arkadaşlar merabalar. bisiklet merakım taa çocukluğuma dayanır.. ilk vitesli bisikletimi 10 yaşındayken bianchi barracuda idi o zamanki küçük yaşıma kadar bursada bu bisikletimle gitmediğim, gezmediğim yer kalmadı.. yani bisiklete çocukluktan beri merakım vardır.. şimdi yaşım 24 ve araya okul, sınavlar, üniversite felan girdi.. tabiki bu koşuşturma içerisinde bisiklete binmeyeli yaklaşık 6-7 sene oluyor. ve bu süre zarfında fiziğim de iyice bozuldu (kilo ). 2012 yılında gireceğim kpss sınavıyla Allah izin verirse okul yaşantımı bitireceğim ve artık mesleğimin yanında eski yaşantıma yani çocukluğuma dönmek istiyorum ve ayrıca bisiklet zayıflayıp eski formuma dönmem için bana bulunmaz bir velinimet olacak.

Beni uzun bir süre zarfında götürecek, dağa, tepeye çıkabileceğim, çevre illeri gezebileceğim bir bisiklete ihtiyacım var. uzun zamandır da bu piyasadan uzak olduğumdan artık hidrolikler vb. gibi teknolojik ekipmanlar çıkmış ve dolayısıyla ben de bu ekipmanlara oldukaç fransızım Bisiklette hız yapmayı çok severim, dolayısıyla hızlıyken bile keskin manevralara ihtiyacım olacak, vites geçişleri güzel olmalı, tabiki kilomdan dolayı kadro da önemini artırıyor. bu arada boyum 1.78 kilam 91kg V frenli bir bisiklet 91kg ağırlığındaki bir birey için gerekli tepkimeyi vermeyeceği için hidrolik disk fren benim için çok önemli. tepelerden aşağı indiğimde yüksek hızda olacağımdan benim ağırlığımdaki bir bireyin fren kıstığında hemen tepkime vermelidir. ilk başta ASTRO 291 27 modelini almayı planlıyordum ama 29" olduğundan gerekli keskin manevraları yapmamı bisiklet izin vermeyeceğinden elemiş durumdayım. keskin manevralarda tepkime konusunda 26" in daha da kabiliyetli olduğunun düşünmekteyim. bütçe olarak 500-600TL bütçe ile girdim ama bu bütçeye düzgün bir bisiklet alamayacağımı ufak bir model araştırmasıyla anladım ve bütçemi (max) 1300TL'ye çıkarttım.

Salcano NG 255SD

(link)
TİP : 26" MTB
VİTES : SHIMANO DEORE FULL SET 27 VİTES
KADRO : TRIPLE BUTTED 6061 ALÜMİNYUM KADRO
MAŞA : SUNTOUR SF11 XCR RLO GİDONDAN KİLİTLEMELİ AMORTİSÖRLÜ MAŞA
FREN : SHIMANO DEORE HİDROLİK DİSK FREN TAKIMI
GİDON : RITCHEY MTN PRO RIZER O/S
GİDON BOĞAZI : RITCHEY PRO 4-AXIS-44 110MM
SELE : RITCHEY COMP MARATHON
SELE BORUSU : RITCHEY PRO V2 31.6x350MM
MAŞA YATAĞI : RITCHEY LOGIC ZERO PRESS FIT/1-1/8"
ELCİK : RITCHEY MTN COMP 129mm
TEKERLEK : SALCANO X-PROD1 ÇİFT DUVARLI JANT VE INOX PASLANMAZ JANT TELLİ TEKERLEK SETİ
LASTİK : MICHELIN COUNTRY DRY2 LASTİK
SEÇENEKLER KADRO ÖLÇÜLERİ 16"-18"

Salcano NG 255SDR

TİP : 26" MTB
VİTES : SRAM X7 FULL SET 27 VİTES
KADRO : TRIPLE BUTTED 6061 ALÜMİNYUM KADRO
MAŞA : SUNTOUR SF11 XCR RLO GİDONDAN KİLİTLEMELİ AMORTİSÖRLÜ MAŞA
FREN : AVID ELIXIR 5 HIDROLİK DİSK FREN TAKIMI
GİDON : RITCHEY MTN PRO RIZER O/S
GİDON BOĞAZI : RITCHEY PRO 4-AXIS-44 110MM
SELE : RITCHEY COMP MARATHON
SELE BORUSU : RITCHEY PRO V2 31.6x350MM
MAŞA YATAĞI : RITCHEY LOGIC ZERO PRESS FIT/1-1/8"
ELCİK RITCHEY MTN COMP 129mm
TEKERLEK : SALCANO X-PROD1 ÇİFT DUVARLI JANT VE INOX PASLANMAZ JANT TELLİ TEKERLEK SETİ
LASTİK : MICHELIN COUNTRY DRY2 LASTİK
SEÇENEKLER KADRO ÖLÇÜLERİ 16"-18"

Salcano NG 255 SD modeli ihtiyacıma yönelik alabileceğim en iyi bisiklet olacağını düşünüyorum. (bu arada bisikleti çok sevdiğimden bisiklete 10 dakika binmek yerine gün boyu genellikle bisiklet üstünde olurum ve yaz-kış kullanmak amacıyla alıyorum) Fakat yazımda da belirttiğim üzere bisiklet teknolojisi oldukaç değişmiş ve ben bu teknolojiye şu anda oldukaç yabancıyım. visetlerinin, kadrosunun, frenlerinin, lastiklerinin ne kadar kaliteli olup olmadığı konusunda aklımda bir fikir yok. gerçi SHIMANO yaptımı güzel yapar ya ama SRAM X7'ye biraz yabancıyım. ancak çok güzel oduğunu söylüyorlar..

Salcano NG 255 SDR modeli ise sitede yapılan yorumlardan dolayı aklımı çelen bir başka model. hidrolik fren setinin daha da güzel olduğu söyleniyor..

Arkadaşlar yaşımı, kilomu ve bisikleti kullanım amacım ile bütçemi sizlere belirttim. bisikletin teknik donanımı hakkında yardımcı olursanız sevinirim. bir de acaba internetten almak mantıklı mı?

Yardımcı olursanız çok sevinirim. yazıyı çok uzun tuttuğumun farkındayım ama kusura bakmayın. Hakkınızı Helal Edin..

Scudo

Turgay Ak

Forum Demirbaşı
Tepki
240
Abi mrb, ben de uzun araştırmalarım sonucu SALCANO NG 255 SRD'de karar kılmış biriyim, fakat babamı bisiklet alma konusunda hala ikna edemediğimden henüz alamadım, kesinlikle kaçırma 255 SRD al derim, üstündeki donanımlar SD' ye göre daha iyi diye biliyorum, Donanım olarak ayrıntılı bir bilgi vermek isterdim ama yeniyim pek fazla bilgim yok, Sadece seçtiğin bisikletin çok güzel olduğunu ve almışken SRD almanı öneririm abicim :)

Tepki
7
@Turgay Ak
Turgay merabalar.. görüşlerin için çok teşekkürler. bisikleti araştırırken de senin srd hakkındaki olumlu görüşlerine dikkat etmiştim. srd aklımda hiç yoktu ama şu anda ön plana çıkmış durumda.. umarım en yakın zamanda babanı ikna edip istediğin bisikleti alırsın.. bu arada bisikleti babamı ikna edemedim diye üzülme çünkü gitar çalmak dünyanın en güzel hobilerinden birisidir. san abol gitarlı, bol bisikletli günler dilerim :D

Tepki
7
ben bir şeyi almayı aklıma koyduğumda o şey kesinlikle karaborsaya düşer :D bilgisayar donanımında ne zaman vatan bilgisayara gitsem elinde donanımın kalmadıklarını söylerler. bu sıkıntıyı aşabilemek için internet alışverişine yöneldim. ama bisikleti netten almak ne kadar mantıklı???

Tepki
7
arkadaşlar şunu anladım her iki bisikletin de bazı artıları var ama srd fren yönüyle daha da öne çıkıyor gibi.ben şu anda araştırma yapıyorum yarın gidip de bisikleti almayacağım. zaten şu anda önümde KPSS eğitim bilimleri gibi çok zorlu bir maraton var. bu maratonun sonucunda alacağım. şu andaki amacım modeli belirleyip o model üzerinde finans planlarımı yapmak yönündedir.

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.039
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Deore mi elixir 5 mi? En baba setlerden birisi elixir 5 dir x7 seti öpte başınakoy.

Yusuf Taş

Üye
Tepki
11
Ahmet Bey merhaba bir ng 255 srd kullanıcısı olarak konu ilgimi çekti.
Bisiklet jant seti dışında çok güzel. Ben iki hafta önce üzerindeki seri dışı shimano göbekleri çıkarıp, novatec rulmanlı göbek taktırdım, çok da yakışıklı oldu.
Ancak insan hep daha iyisini ister ya, ben de ng 030 x7 alsaydım diyorum kendi kendime. Bence siz de biraz daha dişinizi sıkın ng 030 x7 alın. Tabi bundan ng 255 srd nin kötü olduğunu çıkarmayın.
Selamlar...

Tepki
6
Bisiklet
Salcano
eskişehirden yazıyorum. İTu amcerası ve asker (izmir) macerası dönüşü 1 yıl aradan sonra ,eskişehrimin de düzlüğü ve ikiteker aşkım gereği, siteyi okumaya başladım ve muteakiben NG 255 SRD modeli ile de ilgilendiğim için ilk msjlarımı yazıyorum.( ancak yeni konu açamıyor ancak konu açamadığımdan ilgili konuya yazmak durumun kalıyor ve kişilere PM gönderemiyormuyum bilginiz varmı acaba?)

3-4 sorum var hem cengiz bey kullanıcı olarak siz, hemde elinde olan kullananlarda deneyim ve bilgilerine ithafen soruyorum;

1) salcano NG 255SRD modeli, eskişehirde yok, ANKARA ve İSTANBUL da varmıdır varsa eyr gösterebielcek varmı günü birlik ank'a ve işlerim içinde zaten gideceğim istanbulda yer gösterirseniz gidip fiziksel oalrakda bakabilir ve nakit alabilirm.
2) nakitte sitede 900e bile alanlar olmuş. acaba nerden nasıl alınmış bilgisi olan varmı? 1080 gibi bir nakit fiayt bu bisiklet için çokmu?
3) özelliklerde sram X7 full set diyor. bu ayna kol- değiştiriciler ve göbeklr ile vites kolları ve disk firen olmasaydı fren setini içermesi gerekirdi ,ancak daha orta attırıcıda SRAM X5 değiştirci kullanmış, bi abimizde arka değiştirici için(2009) x9 takılı geldi yazmıştı-eskişehirden muhsin abi.
- hocam bu bisiklet full set değilmi yada enreleri X7 göbekler salcanomu? bu nasıl fullset ? paylaşırsanız sevinriim? sonuçta gelen üründe full set yok diye geri göndermeyeyim?
4) 173 boy 85 kiloyum. bu durumda bin tl civarı benim araştırp bilemediğim gene 12-13kg(max) civarı önerebileceğiniz net bir model varmı acaba?
5) salcano bayisi eskişehir- gerçekten tam bir tekel ve kurnaz. aynen kelimesi kelimesine -"4 ayda bi 30 tl vercen yoksa bana hiç gelmicen, yoksa garantin olmaz, - ya abi zaten önümüz kış bende az çok anlarım etmiz kullnadıı kağıda damga vurman için neden 30tl vereyim - burası nasıl geçincek ben nasıl yaşicam. verecen kural bu" dieyrek niytinide belli etmiştir. bu garanti hususu ve 30-40 tl mecburi bir ücret yasalmı ? her yerde varmı acaba..

kısa kısa da olsa ilgi -alakası ve bilgisi olan herkesin bişiler yazmasını ve bi cümlede olsa yardımcı olmasını bekliyroum.. zamn ayırıp yazan arkadaşalra çokteşekkürler faydalı bilgileri için.

Tepki
6
Bisiklet
Salcano
buraya yazdım kusura bakmayın konu açamadığım ve salcanocular burada acil belki bilen bigi veren olur diye düşündüğümden..

salcano NG 255 srd için..

Ahmet Özcan

Aktif Üye
Tepki
60
Bisiklet
Mosso
Murat kardeşim ben 255 sd full deore aldım yaklaşık 5 ay kadar önce sedona borla kullandıktan sonra yetersiz kaldığı için bunu tercih ettim.Tercih sebebim gerçekten eksiksiz ve deore 590 serisi olduğu için.Srd yi tercih etmememin sebebide avid frenlerin yedek parça sorunu vede ayar ve havasının alınması sorunun dan dolayıdır.Bulabilmek mümkün mü derseniz biraz zor ben internetten aldım internet sitelerini bi araştırın derim.Benim aldığım yer netvitrinim adlı bir site .Güvenilir mi derseniz bana bir günde ulaştırdılar.

Tepki
6
Bisiklet
Salcano
teşekkürler
aklıma bikaç şeytakıldı.

sramı - shimanoya oranla hızlı gçiş ve yük alıtnda kararlı tutudman dolayı övüyorlar. 255SRD modeli üzeridne gelen avid 5 disk frenleri ise 500 lrialık çok iyi fen sistemi diye söylüyrolar. nerdeyse SRD ile ilgil tüm forumu karıştırdım. ancak sizin bu hava/ayar sorunu tüm disk frenelrde -hidrolik- olmuyormu. ayrıca yedek prça ediğiniz -çarpma kırılmaz olmzsa benim gibi sık fren kullanan biri için sadece disk pabuçlarının değişimi olmaycakmı. kimi oraganik kimi daha metalik kullanıyor illaki bulunmazmı? (eskişehir)

SD modeli 200tl daha pahalı. 400gr daha ağır.

bu konuda herkesin görüş ve tavsiyesi aydınlatıcı olackatır ?

Tepki
6
Bisiklet
Salcano
salcano ng 255srd çok güzel donanıma sahip ve şık duruyor bence..

ancak ilginçtir forumda sevende var ,alıp iki ay sonra satanda.. hidrolik bakımı ozr pahalı diyerek bi arkdaş satılık ilanı vermiş mesela. stelikde seçerken baya araştırmı şve burdada gündem etmiş olmasına rağmne..
bugün birinden salcano modellerin hidroliklerinden uzakdur. hidrolik rotoru çok ısınıp genleşiyor. vidalar geçşeyip tutmaz oluyor rotor bayır inerken yerinden çıktı .dedi.. sonra mavi bi ikimyasal ile takrar vida sıkmışlar ama tutmamış oda satmaya çalışıyordu..

bu konuda bilgisi olan varmı acaba?

teşekkürler.

Yusuf Taş

Üye
Tepki
11
Bu salcano nun dedikodulardan çektiği nedir anlamadım. Üzerinde hiç salcano marka hidrolik fren olan bisiklet görmedim, gören varsa buradan yazsın.
Bir marka ancak bu kadar kötülenir, adamlar en iyi marka gidon, fren, vites.. vb leri bisiklete koyup uygun fiyatlara kullanıcılara sunuyorlar, yine de yaranamıyorlar.
3 km lik %10 eğimli bir yokuşu en az 10 -15 kez frenleri sıkarak indim, hiç bir sorun yaşamadım.
Ayrıca rotor yerinden nasıl çıkmış onu da merak ettim.

Tepki
6
Bisiklet
Salcano
@Yusuf Taş

242 srd de rotor vidalı. ısınıp vidalar gevşemiş birazda tireşimle .hepsi düşünce rotorda sıkıntı yaratmış tabi. ondan satılığa biel çıakrmış sıksada güvenemeiş..

ben böle bişi duyan bien varmı diye yazdım yoksa bugün yaırn bende salcano alıcam. ve türk emeğni hep destekedim .bu forumdada salcano savunucularındanım. rotor sanırım toplu alınıyor ve shimanonun 160mm lik. olanı. ayrıca zaten yükske rakamlılarda orası vidalı değil genleşme uyumlu puntalıdır.

saygılar