salcano INSOMNIA ve NG 650

Alp Aslan

Forum Bağımlısı
Tepki
4.150
Bisiklet
Cannondale
VE İŞTE RESİMLERİ
(link)

Scudo

taxi_15

Üye
Tepki
6
Kardeş bnde ng650 almayı düşünüyorum tavsiye ederim bisiklet hafif senide yormaz fazla malzemeside güsel shimano vitesler frenler değil ama haberin olsun.Şimdiden hayırlı olsun...

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@hozcanak

Şöyle bir seçim şansımız var. Sele demirini amörtisörlü kullanabilirsiniz.

Açıkçası arka tarafta amörtisör kullanımı tavsiye edilmiyor. Cunku uzun mesafeler e çıktıgında 40-50 km gibi gücünü orta göbek ve pedaldan çok amörtisör yiyormuş.

Yalnız iyi bir sele lazım o kesin.

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@alpaslan11

Şimdi kesinlikle salcano ng650 kullanıcısı olarak bisiklet bana yetişmiyor. 30 gunluk süreçte asfalt ve arazi olmak uzere 950 km yol katettim.

Arka göbek bilyaları dağaldı. Jantlarımda hiç bi problem yok ama orta göbekte ses oluşuyordu.

Bu bisikletin kadrosu çok iyi olmakla beraber parça kalitesi düşük. Yalnız başlangıç için çok iyi bir bisiklet.

Kesinlikle hesapladıgım değişiklikler 245 milyon lira tutuyor. 400 ytl çok fazla gibi geldi.

Tabi ben asfalt ve arazide karışık kullanıyorum. Ayrıca 25-20 km hızlarla uzun yol yapmak niyetinde olduğumdan, lastik ve jantlarla ilgili bi sorunum yok.

Bahsetttiğim değişikliklerde vites çekiş sisteminin component olarak değilde

Ayrı ayrı parçalar halinde alınması var. Buda zaten kişiye birden bire masraf getirmez.

Örneğin orta göbek arka göbek ve ön göbeği bilyalı olanların yerine rulmanlı ile değiştirmek.

Pedal kısmının değişimi. SPD pedal kullanımına geçicem.

Ayna kol dislilerinin değişimi.

Attırıcı değişikliği ve kısaca birden bire 220 ytlye satılan bir componenti yavas yavas almak.

Birde kesinlikle seleye ihtiyacım var. Bu sele ile 2 saat yolun sonunda dayanılmaz ağrılar çekiyorum. Durup dinlenmek zorunda kalıyorum.

Kaliteli silikondan yapılmış bir sele almak sürüş kalitesini yükseltir.

zaten bisikleti alırken bunları uzun uzun dusundum yani bu bisikletin diğerlerine nazaran neden ucuz oldgunu sorguladım.

Başlangıç bisikletiydi. Ayrıca bisiklet kişiye özel olmalı yani gidip pat diye marka bir bisiklet almak biraz hoş değil.

Bisikleti yavas yavas upgrade edin. Bir gun upgrade edecek yermi kalmadı kadro değiştirin bu sefer alın size farklı bir bisiklet :))

Olayın özü sadece bu. Bu arada kesinlikle bisiklet ve mekanikle ilgili bilgilerimi güçlendirmekten yanayım. Bir anahtar seti hiç fena olmaz.

saygılar.

• Beğen
Tepkiler: celil.mayaoglu

aksoy9801

Üye
Tepki
12
yaklaşık 2 seneden beri ınsomnia kullanıyorum ve batıkent-keçiören arası (ankara) her haftsonu gittim geldim. 22 km falan. 1000 km nin üzerine çıkmışımdır ki geçtim muhtemelen. daha tık yok. kadro ağır ama ben de hafif değilim yani. ne göbekten ne de disklerden çıt yok. siz bisikletinizi sevin o da sizi yolda bırakmaz...

• Beğen
Tepkiler: celil.mayaoglu

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@aksoy9801

Şimdii 2 sene de hafta sonu 22 km kullanıma nazaran iyi performans vermiş olabilir fakat,

bisikletimi aldıgım ilk ay 900 km devirdim.

yani demek istediğim bu bir baslangıçtı. Bisikletteki parça kalitesi yükselirse daha fazla yol almak işten bile değil.

saygılarla.

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@gokhancan

Gökhancan aylar sonra yapıcam ben de elbet birkaç değişiklik, mecbur kalıcam bu gidişle de hele bi yapın siz, sizin bu yaptıklarınız bana fikir oluyo ciddi ciddi.

Bir de resim çekip paylaşıma koyarsan görünüşünü de merak ederim doğrusu.
Şimdi Allah nazardan saklasın sağlam gerçi 90km yol gittim henüz toplam şu ana kadar - günaşırı sürüyorum 10ar km olmak üzere yaklaşık - çok şükür beni şehir içinde götürüp getirebiliyo.

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@celil.mayaoglu

Celil şehir içinde gelip gitmek ne demek :)) bisiklet bu halinle formda bir sürücüyü şehirler arası taşımaya yeter.

Ama ufak değişikliklerle milletler arası taşımaya yeterli hale gelecektir.

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@gokhancan

Gökhancan ya gitmesine gider de biz götüremeyiz bi yerden sonra belki, yani ben şehir içinde en fazla 2-3km boyunca hiç mola vermeden yolumda ilerliyorum genelde, yani 20-30 hadi yetmedi 60-70km boyunca hiç mola vermeden sağda solda oturacak azcık da soluklanıcak tek bir yerin olmadığı ıssız yollar geliyo gözümün önüne, arabayla bile zor tahammül ediyorum bazen Edirne yoluna girdiğimde.

Sen lüleburgaz yerine bence tekirdağı dene, dönüşünü de kolaylaştırmış olur çünkü ama tekin değil pek o tekirdağ yolu arabayla bile. Bi de en az yanına 5litre suyu bi yerde depolamalısın, ama ısınmamasını da sağlıycaksın tabi aynı şekilde, artık kocaman kocaman termos mu taşırsın ya da bisikletin arkasına bu resimdeki gibi bisiklet arkası kasa mı bağlarsın da onda mı taşırsın her şeyi bilemem :)

Bomboş yolu düşün, ıssız oldukça, sıcak hem de hava, yedek ekipman olmadan da çıkmamalısın yola.

http://www.professionalcycles.co.uk/uploaded/thumbs/thumb3_Cargo.jpg

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@celil.mayaoglu

Sağol dostum. Ama gerçekten bu işin beyinde olduguna bunun en buyuk ispatı.

Daha yola tek bir adım bile atmadan beynin olumsuzca düşünüyor. Buda senın hareket kabiliyetini sınırlar.

zaten celil dostum bunun ne kadar zor bir eylem oldugunu bliyorum. ama eğer istedikten sonra ne sıcak nede yasayacağımız aksaklıklar bize engel olabilir nede herhangi zorlu yol koşulları? Beyin komutu alsın kaslar onun emirlerine karşı gelemez...

Bu arada herhangi bir sağlık sorunu yoksa beyin komutu sorunsuzca alıyor ve kaslarınıza hareket et emrini verebiliyorsa bunu yapamamanız için hiç bir sebep yok. Bunun adı nenikakamendir.

Nenikakamen nedir? hemen acıklayayım

Kısaca Profesyonel koşucu Pheidippides’in MÖ 490 yılında Yunan ordularının Persleri “Maraton” savaşında yendikleri haberini 42 195 metre km koştuktan sonra Atina Pazar meydanında halkına müjdelerken kullandığı sözcük. Anlamı “ KAZANDIK”……. Kısaca maraton koşusunun 42 195 olmasının nedeni budur. Hiçte karşıdan görüldüğü gibi kolay değildir fakat her insan maraton koşabilir.

Bu arada ULTRA MARATONLARIDA GÖZ ONUNE ALALIM. Ultra maratoncular 48 saatte 480 km yol koşabiliyor. Buda şu demek dostum. zorluklara rağmen hedefe son sürat ilerleme, acıya göğüs germe yetisi.

Bakın bisiklet koşuya nazaran çok daha basit bir spor dalıdır.

Kesinlikle bir şeyi yapacağınıza tam inanın bu yolu ister 10 saatte ister 15 saatte kesinlikle alabilirsiniz.

Bu arada aklıma gelen sadece silivriden sonrasını nasıl izlemem gerektiğidir. Bildiğim gibi uygun yerde köy yolları uygun yerde ana yollar tercih etmek gerekir.

Celil kesinlikle daha fazla bisiklete binmen lazım dostum. gunde 10 km senin performansına olumlu sonuclar getirmiyor (üzülerek sölüyorum)

2bir gunde 50-60 kmleri zorlamalısın.Yokuş antremanları yapmalısın.

Bunu kendin icin yapmalısın, nefesin açılmalı ve yukselen endorfin salgısıyla kesinlikle daha guzel bir yaşam ve performans senı bekliyor.

saygılar dostum.