Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Salcano Folda 16

Konu, 'Katlanır Bisikletler' kısmında Kurtuluş E. tarafından paylaşıldı.

1. Kurtuluş E.

Kurtuluş E. Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat K. E.
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Selamlar,

Yakın zamanda 8 yaşındaki kızıma bisiklet arayışı içindeyken, büyüyünce kullanamayacağı 20" çocuk bisikletlerinden almaktansa katlanır mı alsam düşüncesi aklıma geldi.

Araştırma ve soruşturma neticesinde 20" katlanırların 8 yaş için çok uygun olmadığı ortaya çıktı. Arada gezerken bu Salcano Folda 16'yı gördüm. Bu da sonuçta bir yetişkin bisikleti ancak ölçüleri kıza daha uygun geldi. Sonuçta Sirkeci Yurt Bisiklet'den bisikleti aldık (bu arada Yurt Bisiklet bisikleti o kadar özensiz ve kötü monte etti ki sonrasında bir soru sorun çıktı; kendim uğraşarak düzelttim, mecbur değilseniz gitmeyin).

Kız şimdilerde alıştırma turlarında. Boyutları fena değil ancak hesaba katmadığımız bir husus, fren elcikleri oldu; bizim kızın minik eline biraz büyük geldi. Elcikleri biraz geri aldım, olmazsa eski bisikletindeki elcikleri mi değiştirsem düşüncesindeyim. Ama seneye tam olur sanırım. Seneye bizim kız büyüyene kadar bugün yağmurda tura çıkamayınca bari evin etrafında şunu bir deneyeyim diyerekten yola çıktım :)

Neyse lafı çok uzattım. Sele ve gidon yüksekliğini olabilecek en üste aldım (boy: 181 cm) ve başladım pedallamaya. 16" bir bisikletin en tipik özelliği millet şöyle bir dönüp bakıyor. Malum normal bisiklete bile alışık olmayan toplumumuz, "çocuk bisikleti" tipli bir bisiklette bir yetişkin görünce afallıyor :)

Artıları:
    - Tabii ki katlanması; bagajda rahat taşınıyor.
    - Çok pratik, manevra kabiliyeti çok iyi
    - Hız olarak fena değil
    - Lastik genişliği 1,95 olduğu için bozuk yol performansı iyi denilebilir.

Eksileri:
    - Aynakol/vites oranları sadece düz ve hafif eğimlerle kısa-orta mesafeler için iyi. Az bir uzun/eğimli yolda yorar
    - Küçük lastik bozuk ve taşlı yolda dengeden çıkmaya çok müsait (İSKİ'nin kazıp düzeltmediği yolların birinde düşmekten zor kurtuldum).
    - Ne kadar da 190 cm/105 kg dese de uzun boylu kişiler için çok rahat sayılmaz

Özetle keyifli bir bisiklet. Benim aldığım sanırım 2011 veya 2012 model olacak, firmanın elinde kalmış olanlardan biri. Özellikle kısa mesafelerde ve şehir içinde sürmek için güzel bir bisiklet. İlerleyen zamanda belki kimi komponentleri değiştirebilirim.

Yağmurdan dolayı foto çekemedim, böyle idare ediniz :)

Minik turun Strava kaydı:
    Bike Ride Profile | Salcano Folda 16 Deneme Sürüşü near Istanbul | Times and Records | Strava

Kazuya, Burcuu, Yusufclp ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Burcuu

Burcuu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    foto da görmek isteriz ama :)

Kurtuluş E. bunu beğendi.
  3. burhan çetin

burhan çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Ben de 16 jant Dahon kullanıyorum.Manevra kabiliyeti ve ivmelenmesinden çok memnunum.Ayrıca katlandığında 20 jantlara göre çok daha az yer kaplıyor.İleride değiştirsem de 20 jant alaçağımı sanmıyorum.Bazı insanlar bisikletin altımda çok küçük göründüğünü söylüyorlar (boyum 1.80 cm) kimin umrunda :)

Kurtuluş E. ve Kazuya bunu beğendi.
  4. Kurtuluş E.

Adı:
    Murat K. E.
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tabii ki. İşte burada. Yakında şöyle bir Polonezköy yolunda test etmek istiyorum kendisini, bakalım nasıl olacak...

IMG_1807.JPG

@burhan çetin Ben çok da düşünerek almamıştım ama 16" çok beğendim. Yeteri kadar hızlı ve dediğiniz gibi manevra çok iyi.

Burcuu ve erme1984 bunu beğendi.
  5. mavinehir

mavinehir Kıdemli Üye

Seviye:
    @Kurtuluş E. Kızınıza almıştınız ama siz el koymuş gibisiniz :) Poyrazköy testinin foto ve deneyimini merak ediyorum bende...

6. erme1984

erme1984 Üye

Seviye:
    minik bir küheylan :)

7. Burcuu

Burcuu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    çok güzelmiş, o tekerleklerle dengede zor dururmuşum gibi geliyor nedense :)

8. burhan çetin

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Tam tersine.Ağırlık merkezi daha aşağıda olduğundan çok daha dengeli.Bu bisiklet aslında Dahon'un 580 Euro'ya satılan Curve modeline kadro yönünden çok benziyor.Fiyat performans açısından bence çok uygun. Untitled-1.jpg

Burcuu bunu beğendi.
  9. mavinehir

mavinehir Kıdemli Üye

Seviye:
    erme1984 bunu beğendi.
  10. burhan çetin

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Güle güle kullanın.Folda'yı kaç TL'ye aldınız?

11. Kurtuluş E.

Adı:
    Murat K. E.
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Jifo da çok hoş ve minik bir 16" ama single speed olması sıkıntı. Curve, Folda'nın "esin kaynağı" evet :)