Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Salcano City Sport 40 mı, XRS F01 mi?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Salih Kü tarafından paylaşıldı.

1. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Soru başlıktaki gibidir. Genelde pek bozuk yollara uğramayı düşünmüyorum. Küçük, düşük hızlı geçişler yapabilirim. Bisikletin bana uzun yolda ihtiyacım olan hızı ve lastik patlağı konusundaki güveni vermesi lazım. Tek korkum yolda kalmak. Zaten City Sport'u da bu yüzden düşünüyorum. Maşayı CS alısam çoğu zaman kilitlerim herhalde. Dişli oranları beni çok güzel tatmin etti (42ayna-11kaset son vites. devamı için dişli sistemlerin isimlerini google amcaya yazabilirsiniz).
    Bisikletlerin özellikleri:
    1-City Sport 40
    Resim:
    http://www.salcano.com/urunler/large/TclFKhQGzUcity sport 40.jpg

700C TREKKING 24 VİTES
    6061 ALÜMİNYUM
    SUNTOUR NEX P MLO KİLİTLEMELİ MAŞA
    SHIMANO RD-M310-L, ALTUS
    SHIMANO, ST-EF65 24 VİTES
    SHIMANO CS-HG31 KASET DİŞLİ RUBLE
    SUNTOUR CW XCT aynakol
    SUNTOUR BB10- XCT-SQS
    TEKTRO 837 ALÜMİNYUM V-FREN
    ZOOM AHEAD ALÜMİNYUM DERECELİ
    SALCANO LOGOLU, JEL TAKVİYELİ
    SALCANO X-PRO3 8X4 ÖZEL ÖRÜM
    CONTINENTAL COUNTRY PLUS REFLEKTÖRLÜ LASTİK
    2-Salcano XRS F01
    Resim:
    http://www.salcano.com/urunler/large/5v6L2wPuuAxrs f 01.jpg

700C YOL 24 VİTES
    6061 ALÜMİNYUM
    RİJİT ALÜMİNYUM
    SHIMANO RD-2300
    SHIMANO ST-R225 24 VİTES
    TEKTRO 837 ALÜMİNYUM V-FREN
    ZOOM AHEAD ALÜMİNYUM
    SALCANO RACE 02 700C
    SALCANO XRS SERİSİ 700CX23

2. oğuz çetinkaya

oğuz çetinkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    XRS F01 avantajları daha az efor harcayarak daha hızlı yol almak. City sport 40 avantajları daha iyi yol tutuş, hafif arazide daha rahat ilerleme, kadroda hazır bagaj delikleri ( heybe ), lastikleri patlatmak için raptiyenin dahi yeterli olmaması.(XRS F01 de çok daha sık lastik patlağı yaşanabilir) Eğer uzun turlar ve konaklamalar düşünülüyorsa city sport 40, yanınıza fazla eşya almadan hızlı turlar düşünülüyorsa XRS F01 daha uygun. Ancak benim kendi düşüncemde tur denilince sakin kullanımla bagaj ve heybe ile kamp için gereken malzemelerle, birden fazla çeşit kıyafetle, yol için lazım olabilecek çeşitli araç ve gereç ile çıkılan turlar aklıma geliyor. Mutluluk varılacak yer değil yolculuğun ta kendisidir felsefesi bana daha doğru geliyor. Amaç varmaktan çok yolda olmak. Bu yüzden hızlı tur isteğinden vazgeçilebilirse bu iki bisiklet arasında kesinlikle city sport 40 diyorum.

Salih Kü bunu beğendi.
  3. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet Oğuz hocam, gördüğüm kadarıyla benim de hissedip ne olduğunu anlamadığım bir duygumu açıklamakla kalmayıp soruma da fazlasıyla cevap vermişsiniz. Lastiğin raptiyeyle bile delinememesi bile başlı başına bir çekicilik. Aslında ince lastiğe de özel ilgim olmasına rağmen bana bir tur/saniye ile ulaşılabilecek bir 29km/h fazlasıyla yetecektir. Varsın lastik daha kalın olsun. Bu arada imzanızda gördüğüm kadarıyla siz da bir CS 40 kullanıcısısınız. Sizin için de sorun olmazsa size fazladan soru sormak istiyorum. Lastik boyutları ne kadar? Dışardan ince gösteriyor mu? Gerçekten hesapladığım kadar hız yapabiliyor mu? Aşırı olmasa da kötü arazide iyi mi? Son olarak babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi?

4. oğuz çetinkaya

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Lastikler 700*40 resimleri http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=115007 linkinde. Fotoğraflarda lastik kalınlığını görebilirsin. 29 km ortalama biraz iddialı olabilir. Düz yolda 30-40 km leri görsen de bu hızı çok kısa süreli koruyabilirsin ve gereksiz yorulursun . Uzun turlarda 20-25 ortalamalara göre hesap yapmanı öneririm. Çünkü dümdüz yollar rüzgarsız ortamlar her yolda rastlanmazlar. Yokuşlar ve karşıdan gelen rüzgar ortalamaları aşağıya çekiyor. Bugüne kadar arazide bir problem yaşamadım. Arazi şartlarında dağ bisikleti lastiğinden kötü yol bisikleti lastiğinden çok daha iyidir. Son olarak da babam böyle pasta yapmayı reklam çekimi sırasında mecburen öğrendi. Daha önce pasta yapımı hakkında en ufak bir fikri bile yoktu :)

Salih Kü bunu beğendi.
  5. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sibobu onun araba mı? 29km/h gerçekten uzun sürede olmasa da olur ama benim merak ettiğim, bir sprint anında ciddi hızlara ulaşma meselesi. Gerçekten 1 tur pedalla 8m yol gidebiliyor mu son viteste? Amacım sadece çok yavaş olmamak. Genelde İstanbul'dan İzmir'e veya Denizli'ye arabayla giderken yol bittiğinde yorgunluktan hissetmediğim bir üzüntü oluyor. Ama molalar da olunca, muhabbet yolda koyuysa, bir de yol öğlen başlayıp karanlıta bitiyorsa bitmesin o yool :)

6. oğuz çetinkaya

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Sibop araba sibobu. İnce siboplardan değil yani. Sprint anında 35-40 km leri görebilirsin. Yokuş aşağı çok kısa bir yolda 47 km gördüm ve pedal hala boşalmamıştı yani 47 kmde de basacak pedal hala var ama düz yolda güç yeterse tabi. ( bence pek yetmez ). Düz yolda son vitesi sık kullandım diyemem. Genelde tur viteslerim 2-6, 2-7 ya da 3-5, 3-6. 2-6 ortalama bir kadans ile 20-22 km arası değişir. Son viteste pedalı çevirebilirsen bisiklet için oldukça yüksek hızlara erişilebilir. Ama önceki mesajda da söylediğim gibi tur ortalama hız hedefini 20 en fazla 25 olarak koy.

7. adnan kahveci

adnan kahveci Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    3-6 da ortalama hız 32 km ..en düşük kadansta bile 30 dan aşağı düşmüyor...2-7 de 27 km 2-6 da 24 km ...oğuzun dediği gibi 3-9 a çıkmak zor...ama yokuş aşağı ve belli bir hızdan sonra 3-9 a çıkabilirsin...o zaman hızın 42 km oluyor...ama 0 dan çıkmak zor...dur kalk yapamazsın

verdiğim değerleri düz yolda city sport 30 ile aldım..

8. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sportstracker'da rekorum 49km/h, 26" mtb orta amortisörlü. Bunu düşürür mü yani?

9. adnan kahveci

adnan kahveci Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sizce..???
    26 inçten 28 inçe geçeceksin
    geniş lastikten dar lastiğe geçeceksin

10. Levent Uysal

Levent Uysal Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Düz yolda karşıdan hafif rüzgar eserken ve tahminen toplamda 30 - 40 km yol yapmışken sprint ile 10 saniyede 40km/saat hıza ulaştım ve bunu 45saniye koruyabildim. Fikir olması açısından yazmak istedim. CS40.

11. oğuz çetinkaya

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Adnan beyin dediği gibi 28 inç ve daha dar lastik hızı azaltmayacak arttıracaktır. Çünkü bir pedalda katettiğiniz mesafe ve sürtünme azalacaktır. Daha önce çift amortisörlü çelik kadrolu dağ bisikleti kısa süreli kullanmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki city sport 40 ile çift amortisörlü dağ bisikletim hız açısından kullanım rahatlığı yolda akışı açısından kıyaslanamaz bile.

12. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkürler. Çünkü ben de sizin verdiğiniz sayılar bana küçük geldiğinden bir an şaşırdım. Yanlış anlaşılmasın. Beklentim daha büyük olduğu için bir şaşkınlık oldu. Kimsenin yaptığını küçümsüyor gibi olmayayım da. Gerçi düşündüm de, benim günlük mesafe rekorum 45-50 km. O yorgunlukla(genelde bu sürede pek birşey yemiyorum) 40km/h, önden hafif rüzgar, 45 saniye... çok ciddi değerler. Benim anlamadığım 3x8 vitesi oldu. Elimdekiyle ön rüzgar varken 20-25km sonra 3-7 ile kalkış yapabiliyorum. Bu sanıyorum diğerinde 2x5 veya 3x5 gibi birşey oluyor. Ama genelde 3x8'e zor denmiş. Genelde bisiklette her türlü performansı basit görüp kendime gaz verme eğilimim var. İnşaallah bisikleti bu yaz babam alırsa (veya ben hakedersem) neyin ne olduğunu daha iyi görürüm. Basit görmeden kastım"Ben tek seferde 45-50km gidip yok mu daha diyorum. Tolga Gürgün 450km/gün ile izmire gitmiş. ben 480 km/gün ile bizim izmirde köye gitmeliyim" mantık bu. neyse. Herkese iyi geceler. Amacım bisikleti iyi tanıyıp, yanlış bisiklet alıp üzülmemekti. Bundan sonra artık sadece CS ile ilgili makale yazan olur ise o işime yarar. Çünkü cevaplanmayan pek sorum kalmadı. Ama "ben yazarım" diyecek abimiz olursa yarına bıraksa kendisi için daha iyi olur gibi. Her makaleye açığım, konuyu takipteyim. Eğer pot kırdıysam bilmeden affola.

13. KubilayBozkurt

KubilayBozkurt Yeni Üye

Seviye:
    Bence City Sport 40 almalısın. Ben şu an aldım ve kullanıyorum. Facebook ta ekliydin müsait zamanın da haber ver akşam tura çıkalım. Hem bir gör. Bakalım hoşuna gidecekmi.

Fakat şunu söylemeliyim ki pişman olmassın. Çok rahat bir bisiklet. Fiyat yönündende çok uygun...

14. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hocam çok isterdim de şu anda Bahçelievlerde yurtta kalıyorum. Bu hafta sonu da muhtemelen ders çalışırım. En erken bundan sonraki hafta sonu belki. Tabi eve gidersem cuma günü de olabilir sizin için sorun olmazsa. Zaten bu konuyu açtıktan sonra XRS'ten vazgeçtim. Muhtemelen CS40 olur. Tabi derslere bağlı.

15. KubilayBozkurt

KubilayBozkurt Yeni Üye

Seviye:
    Hallederiz bir şekilde artık.. Ama dediğim gibi ilk başta emin değildim ama şimdi çok mutluyum. Beni sevindirdi. Bence 40 düşün.

16. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bir üst modeli cs 30 var, 27 vites. Onu da düşünün derim.

17. KubilayBozkurt

KubilayBozkurt Yeni Üye

Seviye:
    Şöyle bir durumu da var arkadaşın öğrenci bence bütçeden 30 a kalan farkla bir kask alsın kaliteli sağlam. Can güvenliğinide sağlama almış olur...

18. osmanalba

osmanalba Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Salcano city sport serilerini öneriyorum size