Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Salcano City Sport 24 VS almaya karar verdim. Eğer daha iyi tavsiyeniz varsa?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Çağatay Çağlar tarafından paylaşıldı.

1. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Uzun uğraşlar sonunda hesabım sonunda aktifleştirildi ve aranızdayım. Haftalardır forumu takip ediyorum, başlık başlık inceliyorum, bana uygun olan ve pişmanlık duymayacağım bisikleti tespit etmeye çalışıyorum. Üyeliğim aktifleştirilmediğinden başlık açamıyor, yorum yazamıyor, soru soramıyordum. Ben sonunda bisikletin marka ve modeline karar verdim ancak durumu sizlere de izah edip fikirlerinizi almak istiyorum. Belki gözümden kaçan, dikkatimi çekmeyen daha iyi bir seçenek vardır da sizler hatırlatırsınız.

Bisikletten beklentim nedir?

Bisikleti sadece ilçeler arası turlarda ve şehir-içi gezintilerde kullanacağım. Dağa, bayıra, taşlık arazilere veya engebesiz alanlara girmeyeceğim. Başlarda mtb arayışına girsem de bisikletler hakkında birşeyler öğrenince şehir bisikleti arayışına başladım. İnce lastikli, alüminyum kadrolu, en az 24 vitesli, 200-250 km yolda ufalanmayacak bir bisiklet arayışına girdim.

Bütçem ne kadar?

Taksitle maksimum 800 TL

Onca araştırma ve inceleme sonrası bu bütçe ve kriterler dahilinde Salcano City Sport 24 VS bisiklette karar kıldım. Bisikleti kullananlar, kullananları tanıyanlar, bisiklet hakkında bilgisi olanlardan yorumlar bekliyorum. Ve eğer bu bütçe ve kriterler dahilinde önerebileceğiniz daha parlak öneriler varsa sevinerek değerlendiririm arkadaşlar. Bisikleti 2 gün sonra alacağım. Herkese iyi forumlar :)

http://www.salcano.com/Urunler.aspx?idurun=995

2. DreamMaker

DreamMaker Kıdemli Üye

Adı:
    Tuğrul TIRPAN
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bence çok şık.... Güle güle kullanın...

3. Mesut C.

Mesut C. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Pişman olacağınızı zannetmiyorum. Güzel tercih. Şimdiden hayırlı olsun. :)

4. giorgosa

giorgosa Yeni Üye

Bende aynı durumdayım. Ve aynı bisiklet almak düşünüyorum. Su anda bende bir Bianchi çift amortisorlu bisiklet var ama tamamen yanlış aldım 4 yıl önce. Turlar çok zor bu bisiklet ile. Bu hafta city tour 24 vs almak düşünüyorum.

Ağırlık biliyor musunuz? Arka vites tourney mı?

Tşk, iyi forumlar
    (benim türkce çok iyi değil, yanlış varsa çok pardon)....
    :)

5. Çağatay Çağlar

Seviye:
    Bisikletin ağırlığı hakkında net bir bilgim yok ama tahminimce 14 kg civarındadır. Arka vites shimano altus. Ben deliler gibi araştırdım ve çok caydırıcı bir öneri almadığım sürece 2 gün sonra alacağım bu bisikleti.

6. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Merhaba,
    Araştırma süresi işe yaramış ne istediğinizi çok net belirlemişsiniz. 28" jant, ince lastik, alüminyum kadro, 24 vites çok isabetli seçimler. Bence kullanacağınız yerleri göz önünde bulundurursak amortisör gereksiz. Düz maşa çok daha akıcı olacaktır. Bütçenizi aşan örnekler vereceğim belki ama incelemenizde fayda var.
    1 - Speciallized Sirrus serileri
    2 - Trek FX 7.2 ve üzeri
    3 - Whistle Guipago
    4 - Sedona 321
    5 - Giant Seek 3
    6 - Bianchi Guipaggo
    7 - Univego 7200
    8 - KTM Life Joy - Life One
    9 - Ghost 1300
    10 - Cannondale Quick 5
    11 -Carraro Diambez 915 Flat Bar

Çağatay Çağlar bunu beğendi.
  7. Berk Mercancı

Berk Mercancı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Benim şu anki bisikletimden bi önceki bisikletim City Sport 24 VS. Tam İzmir'e göre bi bisiklet bence daha fazla düşünmeden, kafanı karıştırmadan al bu bisikleti bence abi :) Düz maşa bazen cidden rahatsız edebiliyor çünkü.

Çağatay Çağlar bunu beğendi.
  8. Çağatay Çağlar

Seviye:
    Yorumunuz ve önerileriniz için çok teşekkürler. Öğrenci olmam ve ayriyetten müzisyen ve akvarist olmam (Bunlara da belirli bir harcama yapıyorum aylık olarak), aylık bisiklet taksidine ayırabileceğim bütçeyi çok aşağıya çekti malesef :/ Maksimum 65 TL taksidi karşılayabilirim bu da 12 ayda Salcano City Sport 24 VS 'yi zor karşılıyor. Kaldı ki daha bir sürü ekipman alacağım.. Saydığınız bisikletlerden cidden çok istediklerim oldu ancak maddiyat insanın içini burkuyor işte. Düz maşa ve kilitlenebilir amortisörlü maşa arasında inanın bir seçim yapamıyorum. Düz maşa kaba taslak 1.5 kg'lık kafiflik anlamına gelir ki ben 200-250 km yol gitmeyi planlıyorum, gram bile fark eder. Ancak öte yandan amortisöre ihtiyaç duyamaz mıyım? Mesela bozuk asfalt, şehir-içi çukurlu bozuk yollar, tümsekler vs. Kesinlikle avantaj sağlamaz diyebilir misiniz? Yani hiç bir zaman ben araziye, dağa çıkmayacağım. Sadece şehir-içi ve ilçeler arası asfalt yollar.

9. Çağatay Çağlar

Seviye:
    Tam aradığım örneksin be kardeşim :) Kesinlikle 24 VS mi diyorsun yani? Düz maşa City Sport ile kıyaslarsan.

10. Berk Mercancı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    :) Bende şu an yol bisikleti var. Performans olarak City Sport'tan tartışmasız önde ama City Sport'taki konfor yok diyebilirim. Ben bisikletimden oldukça memnundum, hız merakım yüzünden satıp yol bisikleti aldım yoksa dediğim gibi gayet memnundum :)

11. Çağatay Çağlar

Seviye:
    Ben City Sporttan yana %100 eminim çünkü bu bütçede seçenekler de zaten çok fazla değil. Benim kafamı kurcalayan şu. İzmir içi gezintilerde ve İzmir civarı ilçelere (Kuşadası, Çeşme, Marmaris vb) turlarda amortisör gerekli midir, değil midir? Bunun yanıtını bir türlü veremiyorum kendime. Düz maşa mı almalıyım, kilitlenebilir amortisörlü mü? Fikrin nedir?

12. Berk Mercancı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Amortisörün ağırlık dezavantajı var tabi ama diğer yandan konforlu da :) Ben konfora daha çok önem veriyorum bu yüzden amortisörlü aldım. Eğer sen de benim gibi düşünüyorsan amortisörlü almanda fayda var

13. Çağatay Çağlar

Seviye:
    Hmm. Olsa da olmasa da eksisi de var artısı da. Budur zaten seçilmez kılan. Ancak kilitlenebilir maşa bisikleti istendiğinde amortisörlü yapıyor veya tam tersi. 1,5 kg ağırlık da koymasın artık bir zahmet, mantıken. Bir başka sorum daha var. 21 ile 24 vites City Sport arasında 145 TL fark var ki bu benim için hatrı sayılır bir fark. 3 viteslik fark çok fark ediyor mu? 21 vitesi alsam, "Ulan ben neden 24 vites almadım çok fark ediyormuş yahu" der miyim?

14. Berk Mercancı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Çok çok dik yokuş çıkmazsan farketmez heralde. Ben City Sport'la 1. viteste çıkamadığım yokuşu şimdi yol bisikletiyle çok rahat çıkabiliyorum biraz da bizle alakalı o konu :)

15. Çağatay Çağlar

Seviye:
    Sağolasın kardeşim, maşa konusunda kesin bir karara vardım da vites sayısı konusunda henüz emin değilim. 145 TL cidden büyük fark. Kalan tüm özellikler aynı yani. Bunu biraz daha araştıracağım. Uyarsa Scott sahibi yakın arkadaşım ve bana katılırsın zaman zaman :in:

Berk Mercancı bunu beğendi.
  16. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Maşa konusunda da kafanı karıştırayım biraz :) 1,5 kg ağırlık turcular için önemli.
    700 x 35 - 700 x 37 - 700x 42 gibi lastikler takarak hem göreceli akıcılık kazanılabildiği gibi daha düşük basınçla kullanılacağından amortisör işlevi de kazandırılabilir lastiklere. Sonuç daha hafif ve akıcı bir bisiklet.
    Bütçenin elverdiği bisikletlerdeki kilitlenebiliri amortisörler giriş seviyesinde olacağı için çok ağır ve düşük kaliteli olacaklar, çukurlara, lakalara umarsızca girme güveni vermeyeceklerdir.

17. Çağatay Çağlar

Seviye:
    Tolga abi, inan kafamı en çok kurcalayan mevzu bu. Bir abi ve usta tavsiyesinde bulunursan inan çok makbule geçer. Bütçem ortada, alacağım bisikletin de ne denli düşük donanımlı bisiklet olacağının da bilincindeyim, o oranda da beklentilerim düşük. Muazzam performanslar ben de ummuyorum.

Bisiklet üzerinde hiçbir değişiklik yapmayacağım çünkü param yok. 1,5 kg'lık ağırlık kazancı mı dersin? Yoksa 1,5 kg daha ağır bir bisikletin olsun ama amortisörü olsun, bozuk yollarda maşaya zarar verme, kollarını da boşuna yorma mı dersin?

18. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Çağatay abi bende seninle aynı durumdayım.1 aydır foruma girmiyordum,sınavlar yüzünden.Şimdi kısaca ben kendimi anlatayım abicim;Ben 6 aydır araştırdım ve Kron xc500 alıcaktım son anda alma esnasında foruma yazdım tamamen şehirde kullanıcam dağ bisikleti gereklimi yoksa şehir mi alayım diye sordum.Bana dedilerki şehirde dağ bisikleti kullanmak yormaktan başka bişi sağlamaz.Dağa bayıra çıkmıcaksan gereksiz dediler.Bende senin gibi full şehir içinde kullanıcam Çağatay abicim.Sonra benim bütçem 600 tl'ydi bende araştırdım bu bütçede şehir bisikletini en çok gönlüme aklıma yatan Salcano city sport 24 vs oldu.Tur fotoğraflarına bakınca bir kaç kişide gördüm ve alan kişilerede en az 30 mail attım hepsi ama hepsi memnun.Benimde aklıma yattı bütcemi 700 tl yaptım.Yani anlıcağın durumlar benzer abicim.Vs-vr konusuna geliceksek,Göztepe'de Karşıyaka'da Bornova'da Çiğli'de Menemen'de Aliağa'da Çeşme'de İzmir'in neresinde olursa olsun mutlaka yollarda bozukluk var.İzmir Büyük Şehir Belediyesi sağolsun Çok ilgilidirler yollarla.Bana kalırsa Vs modelini şeç.Şehir turu yapıcam demişsin çanta felan çamurluk bagaj yanına alınca zaten +25-30kg yük binicek.Yani diyeceğim Çağatay abicim 1.5 kg yüklüyeceğin 25-30kg yanında kuş gibi kalır.Zaten amartisörsüz Trek fx serisini alanlarıda okuyorum soruyorum Amartisörsüz ilk başlarda her taşı her çukuru hissediyorsun bir süre sonra azda olsa alışıyorsun dediler.Benim sana tavsiyem abicim Vs modelini alman.Allah korusun aniden görmezsin çukura girersin zınk diye teker girer kadroyuda jantıda tekeride götürürsün.Amartisör olsa yaylanır geçersin.Benim sana diyeceklerim bu kadar Çağatay abicim.2-3 hafta sonra İnşallah Salcano City Sport 24 Vs modelini alıcam.Haydi kendine iyi bak.

19. Çağatay Çağlar

Seviye:
    Dediğin gibi güzel kardeşim, benzeri bir hikayeye sahibiz. Ben amortisör konusunda kararımı verdim yorumlar sağolsun, vites konusunda emin olamıyordum 21 yeterli olur mu yoksa 24 mü iyidir diye, onda da kararımı verdim. Kararım şuan kesin ve net, perşembe günü 24 VS yi alacağım. Çok heves ettim bakalım nasıl olacak. Güzel yorumun ve dileklerin için de çok sağolasın. Bisikleti alır almaz bir şehir turu yaptıktan sonra ilk izlenimlerimi, eksileriyle artılarıyla tüm düşüncelerimi fotoğraflarla beraber paylaşacağım. Takip edersin ilgini çekerse :)

20. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    OOooo :D Etmezmiyim Çağatay abicim şimdiden hayırlı olsun