Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Salcano City Sport 21 VR mi 24 VS mi?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Fuat Cinar tarafından paylaşıldı.

1. Fuat Cinar

Fuat Cinar Yeni Üye

Merhaba,

Genellikle İstanbulda kullanmak üzere bir bisiklet almak istiyorum(Genellikle kadıköy pendik sahil şeridi ve arada sirada şehir içerisinde). Salcano city sport 21 VR ve 24 VS arasında kaldım. (Aslında 24 VR istiyordum ama internette hiç bir yerde bulamadım) 1-2 haftadır forumda ilgili yazıları okumaya çalıştım fakat hala karar veremedim. Aşağıda yaptığım araştırmalar sonucunda modellerin kendimce olumlu/olumsuz taraflarını yazmaya çalıştım. Fakat genellikle şehir içi kullanımda veya sahilde 50 km lik turlar yaparak kullanmayı düşündüğüm bisiklet için hangi özelliklerin daha önemli hangi özelliklerin gereksiz olduğuna karar veremedim.

Salcano City Sport 21 VR: Düz maşa olması dolayısı ile daha hafif ve daha ucuz. Uzun süre kullanımda yıpranır mı?
    Salcano City Sport 24 VS: Kitlenebilir maşa. Yukarıda belirttiğim kullanım tarzına göre gereksiz ağırlık ve fiyat farkı teşkil ediyor gibi geldi. Fakat vites sisteminin 21 VR ye göre daha iyi olduğunu okudum.

Bu hafta sonu Sirkeci taraflarına gidip biraz denemek ve fikir, fiyat araştırması yapmak istiyorum. Ondan önce sizlerin değerli yorumlarını ve tavsiyelerini almak istedim.

Şimdiden teşekkürler...

2. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Büyük çoğunluğunu şehir içinde kullanacaksanız kilitlenebilir maşaya fazla ihtiyacınız yok bence... Elbette konforlu gözükecektir ama ben şehiriçi turlarda amortisörü sürekli kilitli olarak geziyorum ve özellikle yokuş çıkarken sabit maşa olsa daha hafif olurdu diye hayıflanıyorum... 21 ve 24 vites sizin kendi seçiminiz... Ben şahsen 24 vitesli bir bisiklete sahibim ancak son sürat denemeleri haricinde rublenin 7. ve 8. dişlilerini görmedim... Ön orta dişli ve 4-5-6. dişliler benim işimi gayet güzel görüyor yokuşlarda en küçük dişli ve 3.2.1. dişliler de aynı şekilde... Vs ile Vr farkı da sram ve schimano farkı diye biliyorum... 2 sene önce bende o mu bu mu diye düşündüm... Tam bir sonuca varamadım... Tercih ettiğim modelde schimano var ve memnunum... Benim tercihim rijit maşa ile 24 vitesli olan model olurdu.. Size kolay gelsin.. Umarım seçiminiz sizi mutlu eder...

Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
  3. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben Salcano City Sport 24 VS kullanıyorum. Başlarda "Ne iyi ettim de kilitlenebilir maşa aldım ne güzelmiş yahu" desem de 800 km yol teptikten sonra fark ettim ki artık amortisörü hiç açmıyorum. 2,5 ayda 800 km yapınca artık bisikletimi yıllardır sürüyormuşum gibi tanır hale geldim ve amortisörü açınca kendi açımdan acayip fark yapıyor. Resmen performans azalıyor. Büyük hata yaptım, şehir içi çukur bozuk yol dedik amortisör lazım olur dedik, hiç de lazım olmuyor. Yani arada iki engebe bozuk yoldan geçersin ne olacak yani. Ben sırf asfaltta uzun mesafe hız yapıyorum. Amacınız bu doğrultuda ise gidin düz maşa alın. Kolay gelsin.

Kadir Altuntaş bunu beğendi.
  4. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    amortisör istemiyorsanız sedona 321'e bakın...

Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
  5. Kadir Altuntaş

Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    :) Evet ben de düz maşa almıştım keşke amörtisörlümü alsaydım diye düşünmüştüm fakat Çağatay arkadaşımızın mesajlarını takibimde ve Çağatay arkadaşımızın tecrübe,test sonuçlarında iyiki ve akıcılık yönünden düz maşa almışım.Yalnız V Fren tercih edin tamiri kolay,masrafı ucuz olur...

6. Fuat Cinar

Fuat Cinar Yeni Üye

Cevaplarınız için teşekkürler. Aklımdaki önemli sorunların hepsine yanıt aldım.
    Sedona 21 VR den %50 daha pahalı olduğu için şimdilik pek düşünmüyorum.
    21 VR modelinde v-fren olması lazım zaten. O konuda da problem yok yani:)

7. hanifidemirel

hanifidemirel Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hocam hangisini aldin acaba? ben 21 vr almak istiyorum ama maşasi hi ten oldugu icin tirsiyorum. boyle olmasi hantallastirir mi aleti?