Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Salcano Astro 212 HD - önerileriniz

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında M.Çalışkan tarafından paylaşıldı.

1. M.Çalışkan

M.Çalışkan Yeni Üye

Seviye:
    Herkese merhaba. Bisikletimi alali tam bir hafta oldu. Her gun suremesemde şimdiye kadar mümkün olduğunca bol sürmeye çalıştım.

Su anda bisikletim 85 km'de. Aldığım ilk gun hiçbir problem yoktu. Gerçi hala memnunum iyiki almisim ama daha sonra bazı problemler ortaya çıkmaya başladı. İlk problem arka tekerlekten ritmik bir sekilde gelen sesti. Artık rotora mı surtuyor bilemiyorum ama bu ses sonradan kesildi sanki. Ardından seleden gelen "çıt" sesi problemi bas gösterdi. Bu sorunuda oturduğum kısmın altındaki vidayı sikarak astım ama anladığım kadarıyla ses duymamak icin her gun bu vidayı sıkmam gerekecek. Tam olarak problem borudan kaynaklanmıyor. Üzerine oturduğum kısım ile borunun birleşim yeri gevşiyor. Ardından ben sürerken ileri geri hareket ederse ses çıkartıyor. Ve dün çok canımı sıkan iki tane problem ortaya çıktı. İlki, onden mı arkadan mı geldigini anlamadığım ama ilk bahsettigim sesten daha bariz bir sekilde ve bazen olup bazen olmayan sesti. Sanırım onden geliyor. Sonra birkaç kere frene basıp sinirden bisikletin uzerinde biraz hoplayip zipladiktan sonra kesildi. Ardın arka dişlide problem çıktı. On 2 veya 1, arka ucteyken zincir ses yapıyor. Usenmeden butun vitesleri denedim problem arka 3. dişlide.

Problemleri anlattıktan sonra önerilerinizi bekliyorum. Öneride bulunursanız çok mutlu olurum. Ayrıca bisikletimi ne kadar sonra bakıma götürmem gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

2. gokberkoz

gokberkoz Üye

Seviye:
    ses bendende geliyordu mandal yamulmuş olabilir bir bisikletçiye gösterebilirsin

M.Çalışkan bunu beğendi.
  3. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba. Ben de aynı modeli kullanıyorum. Ritmik çıt veya tık sesi kaliper/rotor kısmından geliyor. Eğer freni çok çok hafif sıkıp sesi dinlemeye çalışırsanız sesin kesildiğini anlarsınız. Kaliperi sökün, pimi çekip balataları da çıkarın. Temizleyip tekrar takın. Pimin ucundaki eğri kısmı biraz geriden yamultun; yani pim rahat oynamasın. Sesin kesildiğini göreceksiniz. Seleden gelen ses, selenin uç kısmından geliyordur. Ön tarafa fazla oturduysan o kısım selenin kalitesiz madenini esnetmiştir. Sele borusunun olayla alakası yok senin de tahmin ettiğin gibi. Bu sorunu aşmak için kaliteli bir sele alman gerekiyor ne yazık ki. Yoksa gıcırtıyı duymaya devam. Önden gelen ses sadece rotor sürterse veya göbeğin girdiği mandal gevşekse duyulabilir. Mandalı açıp gevşet ve tekeri çıkart. Çok rahat çıkıyor, 10 saniyeni almaz. Teker çıkıkken ön frene sakın basma, rotor olmadığı için pistonlar balataları ileri iter, geri yerleştirmen zor olur. Tekeri tekrar takarken ya mandalı iyi sık, ya da mandalın yerini değiştir. Sıkılacak kısmı tekerin sağ tarafına al yani. Zincir sesine gelince. Ön vites 2'deyken arka 3'e alma. Çarpraza düştüğü için ses gelmesi normal. Dişliği aşındırırsın. Ön 1'deyken arka 1-2-3, ön 2'deyken arka 4-5 ve ön 3'deyken arka 6-7 olarak kullan. Sıkıntı yaşamazsın. Bu arada zincirini ve rubleyi(arka 7'li) hafifçe yağla. Önerileri uygularsan, sonra haber ver bize de durum hakkında. Kolay gelsin...

M.Çalışkan bunu beğendi.
  4. H.T

H.T Forum Bağımlısı

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Frenlerden gelen ses için şunu önerebilirim.Büyük ihtimalle disk balataya sürttüğü için bu ses geliyordur.Sert frenlemelerin arkasından gelen bir sestir.Zamanla kesilebilirde.Ancak kesilmezse balataların kadroya bağlandığı 2 tane vida var.Yalnız dikkat edin balatarın yag dolu vidaları değil.Sadece frenin kadroya bağlandığı vidalar.Bunları gevşetin ardından freni sıkın.Fren sıkılıyken vidaları iyice sıkın.Sürtme kesilicektir.Burada freni sıkarak vidaları sıkmaktaki amaç diskin balataları tam ortalamasıdır.Bunları yapmadan önce jantın mandallarını iyice sıkın tam olarak oturmasını sağlayın sonra bu işlemleri yapın.Mandalla biraz oynayarak da sesi kesebilirsiniz ama bu anlattığım yöntem en kesin ve temiz sonucu verir.

Son olarak iyi ve sürekli bir verim istiyorsan bisikletin bakımını kendin yapmayı öğrenmelisin...

M.Çalışkan bunu beğendi.
  5. Serhan Çeki

Serhan Çeki Aktif Üye

Seviye:
    Selenin gevşek olduğunu düşünüyorsan Locktie isimli bir ürün var.Bunun ince olanından bulup gevşeyen kısma az miktarda sıkarsan bu sorunu aşabilirsin.

Viteslerdeki sesin de zinciri çapraz konumda kullanmandan gelebileceğini düşünüyorum.

M.Çalışkan bunu beğendi.
  6. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bakım konusunu atlamışım. Bisikletini 30 gün kullanımdan sonra ilk bakımına götürüyorsun. Giderken yanına satın aldığın zaman sana verilmiş olması gereken garanti belgesini almayı unutma. Bakım bitince de ilk bakım kısmını kaşelettirip imzalattır ki bisikletin garanti kapsamı dışında kalmasın. Sonraki bakımın da 6 ay sonunda olacak. İlk bakımına kesinlikle hiçbir ad altında ücret vermeyeceksin. Böyle bir talepte bulunan olursa gerekli cevabı rahatlıkla verebilirsin. Tüm parçalar garanti kapsamında olup, 30 gün sonunda aklına gelebilecek en ufak sıkıntıyı yetkili servise bir bir söyle. Gerekirse bir kağıda not al. Oradan çıktından sonra şu da vardı deyip geri dönmen hoş olmaz. İyi sürüşler...

7. M.Çalışkan

M.Çalışkan Yeni Üye

Seviye:
    Önerileriniz icin çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince önerilerinizi dikkate alarak bisikletime bakımını yapmaya çalışacağım. İlk is olarak zincirleri vs. yaglamaya başlayacağım. Ardından yeni ve sağlam bir sele. Bahsettiginiz bir ay konusunda da dikkat edeceğim fakat ses ile ilgili önerilerinizi tam olarak nasil yapacağımı bilmiyorum. En azından on tekerleği çıkartıp bahsettiklerinizi yapmaya çalışacağım fakat tam anlattığınız gibi olur mü bilemiyorum. En kötü ihtimal bisikletçiye giderim. Ayrıca zincirleri çapraz konumda bulundurmamaya dikkat edeceğim.

Hepinize bol pedallı günler.

8. EmreDagdibi

EmreDagdibi Yeni Üye

Seviye:
    Bisikleti ilk bakıma götürmelisin yeni bisikletlerde bu herzaman olur. vidaların zamanla gevşemesi ayarların kaçması bisiklet zamanla alışacaktır. Sıkıntın olduğunda da biskletçiye gitmeni öneririm. Fazla birşey bilmeden bu işlere girişmek bazen iyi sonuçlar vermeyebilir.:D

9. M.Çalışkan

M.Çalışkan Yeni Üye

Seviye:
    Haklısınız. Peki bir ay dolmadan ilk bakım icin götürsem, bir ay oldugunda garanti adına tekrar götürmek zorunda miyim?

10. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    1 ay olmadan ilk bakıma almazlar zaten. Alırlarsa da sen kaşelettirme o zaman. 30 gün geçince gelir kaşelettiririm, o günün tarihini attırırım, biraz pipirikliyim ben dersin. Kimse sana olmaz demez zaten. İçin rahat edecekse hemen götür; ama ben de birkaç ayar için götürmüştüm bir ay dolmadan bana "onlar sürüşünü etkilemiyor, 30 gününü doldur bisiklet iyice kendine gelsin, sonra zaten her yerine detaylıca bakacağız" dediler ve hakikaten de öyle oldu. Fazla kurcalamadan, 30 gününü doldurmaya bak. Sonra dediğim gibi not aldığın tüm sıkıntıları tek tek söyle ve çözülene kadar devam et baktırmaya...

11. M.Çalışkan

M.Çalışkan Yeni Üye

Seviye:
    Tüm öneriler icin teşekkürler. Şimdi sıra bir ay olana kadar bisikletin keyfini çıkartıp bir ayın dolmasını beklemek.

12. murathan.

murathan. Üye

Adı:
    Murathan Şahinkara
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Aynı model bisiklet bende de var. 2. Haftada arka aktarıcıyı kırdım çapraz kullanmaktan 3 kere kırıldı 5 ayda sonra öğrendim.. :) Neyse benim tek sorunum arka jant sürekli tel kırıyor sürekli her hafta jant ayarına götürüyorum DT swiss tel taktır dediler onlarda pahalı malum astro yu seviyorum fakat jant sorunu beni delirtiyor:(