Sakatken kilo almamak için ne yap malıyım ?

egehan

Daimi Üye
Tepki
82
Merhabalar
Dün akşam saatlerinde BMX'imle hareket çalışırken ayağım kaydı ve yere yan bir şekilde çarpıp burkuldu ardından 5 km kadar bisiklet kullandım ve hastaneye gittim,hastanede "yumuşak doku tramvası" dediler bu süre içinde iyileşene kadar ayağımın üstüne basmam yasak asıl konuya gelecek olursak bu yıl hızlı bir şekilde 83 kilodan 65 kiloya kadar düştüm 1,70 boyum var hedefim 60 kiloya düşmekti ama kaza sonucunda düşmek yerine ilk hedefim kilomu korumak bunun için neler yapmalıyım ?

TEŞEKKÜRLER

• Beğen
Tepkiler: Ufuk Yılmaz 45
Scudo

Cenk Devrim

Aktif Üye
Tepki
27
@egehan

Yiyeceklerine çok dikkat et.Karbonhidrat kaynaklı besinleri büyük moleküllü yani rafine edilmemiş olarak al.Yani buğday, pilav, bulgur, yulaf ezmesi gibi şeyler ye ekmek yerine. Bakliyatları tüket karbonhidrat olarak.Ama yine de az tüketmeye çalış bunları da.
Bu sırada kas kitleni kaybetmemen için de proteinleri eksik etme diyetinden.Meyve, sebze, yeşillik gibi şeyleri bol tüket, bolca lif lazım çünkü sana.

Kısaca şöyle diyorum, spor yaptığın zamanki beslenme düzenin yüzünden çok acıkacaksın, ama alacağın o kaloriyi spor yapmadığın için harcayamayacaksn bu da seni kilo almaya itecek.Bunun önüne geçmek için bolca lifli besin tüketmelisin.Bunlar hem şekerinin çabuk düşmesini önleyecek böylelikle daha uzun süre tok kalacaksın, hem de sindirim sistemini düzenleyecek, aldığın şekerin ve yağın bir kısmının dışkıyla birlikte atılmasını sağlayıp yine sana kilonu koruma konusunda yardımcı olacak.

Özetle;
1--Hamur işinden uzak durulacak!!
2--Lifli beslenilecek!!
3--Bol su içilecek!!
4--Öğünlerde protein kaynakları mutlaka bulundurulacak!!

• Beğen
Tepkiler: egehan
Tepki
17
Günlük 150 gr. proteinin altında kalmamalısın ve Cenk arkadaşıma karbonhidrat konusunda katılıyorum.. bol bol sıkılıp kendini dolabın başında bulacaksın tahminimle.. O açtığın dolaptan su veya meyve alıp dönersen kalori patlaması yaşamazsın, aç kalmamalısın gün içerisinde az az 4-5 öğün yemelisin malum sakatlık, K vitamini senin çok büyük bi ihtiyaç şu an..

• Beğen
Tepkiler: egehan

egehan

Daimi Üye
Tepki
82
Çok teşekkürler bilgiler için :) birebir uygulayacağım acıkma konusunda problemim pek olmuyor açıkcası :) Sabah protein kahvaltısı yapıyorum Süt,yumurta,peynir bunlar günlük standardım zaten , kahvaltıda bol bol yeşillik yedim maydanoz falan. bu arada zeytin ezmeside sürüyorum ayağıma faydası olur mu ilaçların yanında ?

egehan

Daimi Üye
Tepki
82
@Tolga Ayla

Teşekkürler :in:

Sizde benim gibi kısa bir sürede ama dengeli vermişsiniz,ben malesef sürekli aç kalıp verdim :/