Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sakarya-Taraklı 132 Km. Bol Yokuşlu Bol Fotoğraflı Turum.

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında recep24ank tarafından paylaşıldı.

1. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği olarak gerçekleştirdiğim bu güzel turu sizlere sunuyorum.
    Benim Yaptığım Turları Takip Edenler Bilirler. Kendimden Çok Manzaraya Önem Veririm. Bu Yapmamın Amacı Bütün Güzellikleri Size Sade Ve Güzel Bir Şekilde Sunmak. Güzel Memleketimizi En Güzel Şekilde Tanıtmak. Yaşadıklarımı Size Anlatmak. Bir Başkası Aynı Turu Yapmak İstediği Zaman Neler Göreceğini Hangi Yollardan Gideceğini, Bilmesi Benim İçin Çok Önemlidir. Yine Öyle Turlardan Bir tanesi Bol Yokuşlu Ama Yolu Mükemmel Olan, Usta Oyuncu Şener ŞEN'in Mümkünlüsü Olan Tarihi TARAKLI İlçemize Doğru Düştüm Yollara. Toplamda 65 Km. Mesafesi Olan Yolculuğumun 35 Km. Sini Ortalama 30 İle Geyve İlçesinin Çıkışına Kadar Mola Vermeden Tamamladım. Geriye Kaldı 30 Km. Artık Yokuşlar Başladı. Yaklaşık Olarak 20 Km. Civarında Tırmanma Gerçekleştireceğim, Bu Tırmanmanın İlk 15 Km. Boyunca Yolda Su, Çeşme Maalesef Yok.

Soğuksu Köyüne Kadar Mevcut Suyunuzla İdare Etmeniz Gerekiyor. Rampaya Çıkmaya Başlamadan Önce Biraz Atıştırın, Suyunuzu İçin, Güç Kuvvet Lazım Değilmi))). Soğuksu Köyüne Vardığınızda Yeşillikler İçerisinde Yolun Her İki Tarafında Yeme İçme Ve Dinlenme Tesisleri Mevcut, Fiyatları da Uygun. Burada Mola Verdikten Sonra 2 Km. Civarında %10 Un Üzerinde Bir Yokuş Sizi Bekliyor Olacak. Bu Yokuştan Sonra %7 Ve %10 luk Toplamda 5 Km. Mesafede Aralıksız Müthiş Bir İniş Var. Hız Rekorları Kırabilirsiniz. Yol Boyunca Belirli Mesafelerde Gidiş Ve Dönüş İstikametinde Doğal Bahçelerden Yol Kenarındaki Sergilerde Satışa Sunulan Ürünleri O Güzelliği Ve Tadı İle Yiyebilirsiniz.

Bu Yokuşta Ben 65'i Geçemedim, Nedeni İse Önden Rüzgarın Esmesiydi, Sağlık Olsun. İniş Bitti, Yine 5 Km. Tırmanma Var. Taraklı İlçesine Az Kalmış Sabır Dedik Çok Dik Değil Hafif Meyilli Yolda Yorulmadan Sakince İlerliyorsunuz Eyim Oranı Düşük %3-4 lerde, Sonra Muhteşem Manzarasıyla TARAKLI Sizi Görkemiyle Karşılıyor. Unutmadan Cumartesi Günleri Buranın Halk Pazarı Var. Yöresel Ürünleri Burada Bulabilirsiniz. Emin Olun Hepsi Doğal. Tarihi Evler Ve Yön Tabelaları Yönünden Zayıf Olsa da Size Tavsiyem Bütün Sokaklara Aralara Girmeniz. Yoksa Bir Çok Güzellikten Mahrum Kalırsınız. Özellikle Yukarıda Kale Kalıntısı Alan Var, İlçeye En Hakim Nokta Buranın İhtişamı İle Taraklı Ayaklarınızın Altında Oluyor. Bisikletinizle Çıkmayın Biraz Tehlikeli Olabilir. Ben Çıktım Ama Siz Bana Aldırmayın.

Yukarıdaki Manzaradan da Görüleceği Gibi Taraklı 2 Ayrı Kısımdan Oluşuyor, Bir Yol İle Her İki Alan Arasında Da Geçiş Var, Özellikle Tarihi 7 Asırlık Çınar Ağacını Görmek İstiyorsanız İkinci Mahalleye de Gitmeniz Gerekiyor, Sadece Çınar Ağacı İle Sınırlı Değil Tabi ki, Tarihi Evleri de Görülmeye Değer. Taraklı'nın En Üzücü Yanı, Her Yerde Ummalı Bir Çalışma Var Ve Merkez İçi Yolları Oldukça Kötü Durumda, Güzel Evlerin İhtişamını Sanırım Cumartesi Pazarından Kaynaklanıyor, Hafta İçleri Sakin Olduğunu Söylüyorlar, Araçlar Bu Güzel Evlerin Önüne Park Ediliyor Ve Görüntü Kirliliği Oluşuyor. Her Şeye Rağmen Kesinlikle Görülmesi Gereken Muazzam Tarihi Yerlerdendir Taraklı, Tarihi İpek Yolu Güzergahı Üzerinde Yer Alır, Geyve Boğazı Savaşları Hep Bu Alan Üzerinden Yapılmıştır. Ankara'ya Ulaşım, Yardım, Silah, Cephane Hep Bu Yol Üzerinden Sağlanmıştır.

Taraklı Şimşir Kaşık, Şimşir Tarak, Uhut Tatlısı İle Ayrıca Meşhurdur. Şimşir Kaşıklar Ve Taraklar 100 Yıllık Dişbudak Ağacından Yapılmaktadır. Kesinlikle Mikrop Barındırmazlar, Yerli İnsanı Sizi Sıcak Karşılar Hoş Geldiniz Derler, Meydan Kahvesinde Çayınızı Güzelce Yudumlayın. Bisikletinizi Bir Yere Emanet Ederek Veya Kilitleyerek Gezebilirsiniz. Burada Yaşayan İnsanlara Güvenebilirsiniz. İsterseniz Tarihi Konaklarda Konaklayabilirsinizde. Fiyatları Hakkında Tam Bilgim Olmasa da 100-150 TL. Arasıdır Diye Düşünüyorum. Hafta Sonları Turistlerin Uğrak Mekanlarındandır. Taraklı Sadece İlçe İle Sınırlı Değildir. Bağlı Sınırlarında Doğa Üstü Güzelliklere Sahiptir. Örneğin Taraklı Karagöl Yaylası, Karagöl Gölü, Harkköy Şelalesi, Tuzla Kanyonu, Orman Gözetleme Kulesi, Tarihi Türbeleri, Baraj Göletleri Gibi Bir Çok Güzelliği İçerisinde Barındırır. Gelecek Vadeden Ender Güzelliklere Sahip Bir Yerdir. Umarım Gezdiğinizde Beni Hatırlarsınız.

Umarım Size Faydalı Olabilmişimdir. Umarım Yolunuz Taraklı İlçesine Düşer. Dönüş Yolunda Toplamda 7 Km. Civarında Bir Yokuş Çıkıyorsunuz Ve Arkasından Hiç Bitmeyecek Sandığınız İnişler Başlıyor, Unutmadan Kuzeye Doğru İniş Gerçekleştirdiğinizden Rüzgar Hızınızı Etkiliyor. Bir Nevi Adapazarı'na Kadar Önden Esen Rüzgar Ve Geyve Boğası Sizi Etkileyecektir. Toplamda 2.5 Saatte Gittim, 2.5 Saatte Geldim. Dönüşte Çok İniş Olmasına, Çokça Dinlenip Yemek Yememe Rağmen Ortalamayı Artıramadım, Üstelik Dönüş Yolunda 3-4 Foto Ancak Çekmişimdir. Rüzgarı da Hesabınıza Katmayı Unutmayın. Keyifli Gezmeler Diliyorum. İyi Seyirler...

Bir Daha ki Turlarda Görüşmek Dileğiyle..

2. Falkee

Falkee Üye

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş ayağına sağlık

3. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    @Falkee Çok teşekkür ederim. İmkanı olan arkadaşların kesinlikle görmesini isterim.

4. vedat karakaya

vedat karakaya Kıdemli Üye

Seviye:
    güzel tur olmuş,özellikle ahşap yapılar şahane :)