Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sakarya-Poyrazlar Göl Turu 17 Nisan 2016

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında recep24ank tarafından paylaşıldı.

 1. recep24ank

  recep24ank Bisikletkolik

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  12 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.049
  Beğeniler:
  1.913
  Şehir:
  Sakarya Adapazarı
  Adı:
  Recep Eşref ÇINAR
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  17 Nisan güzel bir Pazar günü İsmail Karslı arkadaşımız Poyrazlar Gölüne gideceğini gelmek isteyenleri beklerim diyerekten yazı yazması üzerine kendimi Poyraz Gölü yolunda buldum. Hafif önden esen rüzgara karşı yolda ilerlerken birden tek başına giden bir bisikletçi gördüm. Arkadan kim olduğu anlaşılmayan ama yanına vardığımda bir baktım ki bizim Harun kardeşimiz. Nereye derken o da Poyrazlara gidiyormuş.

  Birlikte poyrazlara giriyoruz, giriş ücreti 2 kişi 5 TL. veriyoruz. İçeride bizi İsmail daha önceden geldiği için bekliyordu. Giriş kapısında buluştuk ve içeride tur atmaya başladık. Hafta sonu münasebeti dolayısı ile malum çok kalabalıktı.

  Daha önceden toprak olan yoluna asfalt yapmışlar çok güzel olmuş. Trafik her zamanki gibi full. Bir sürü kiralık bisikletle gezen insanlar vardı, bir yandan da atlara binen çarpışan otolara binenler, mangal yapanlar, oyun oynayanlar, balık tutanlar da vardı, İçeride güzelce gezip fotoğraflar çekildikten sonra gölün çıkışında 1957 yılında hayrına yapılan suyu buz kendi mis olan sudan kana kana içiyoruz. Mataralarımızı da dolduruyoruz.

  Tekrar poyrazlar tarafına dönerek bu sefer yolun solundan toprak yola giriyoruz. Bu yolu ağaç dallarıyla trafiğe kapatmışlar. Biz malum bisiklet olduğumuzda hemen kenardan atlayarak toprak yola geçiyoruz. Mis çam ve kozalak kokuları, papatyalar eşliğinde doğal güzelliklerle gölün etrafında turlayarak Poyrazlardan çıkıyoruz. Unutmadan bu toprak yolda yol bisikleti gitmez. Daha sonra dönüşe geçerek Sakarya Köprüsüne gidiyoruz. Burada da birkaç fotoğraf çekildikten sonra gizli bisiklet yolundan giderek bisiklet turumuzu tamamlıyoruz. Bir dahaki turlarda görüşmek dileğiyle Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği..

  Poyrazlar Gölü Hakkında:

  Poyrazlar gölü, Sakarya nehrinin kenarında yer alan alüvyal set gölüdür. Göl kıyısında bulunan Poyrazlar köyünden adını alan gölün diğer bir adı da Teke gölüdür. Göl alanı 67 hektar, kıyılarının uzunluğu 4400 m olan göl 1. derece doğal sit alanıdır[1].
  Göl fazla sularını 350 m uzaktaki Sakarya nehrine boşaltmaktadır. Derinliği 3-8 metre cıvarı olan gölün güney kısımları sığdır ve sazlıklarla kaplıdır. Göl çevresi ormandır. Gölün güney kısımlarında küçük bir longoz yer alır, bu alan su kuşlarının beslenme ve üremesinde önemlidir.

  Göl çevresi Orman Bölge Müdürlüğü tarafından günübürlik ziyaretçiler için mesire yeri olarak düzenlenmiş, özel sektör tarafından işletilmektedir. Gölde 64'ü yıl boyu kalan yerli, kışın gelen 36, yaz mevsiminde gelen 47, transit geçen 6 tür olmak üzere 154 kuş tür tespit edilmiştir.[2] Gölde yakalanan tatlısu levreği ve turna balığı sayıca azaldığı için 1992 yılında Su Ürünleri kooperatifi faaliyetine son vermiştir. Poyrazlar gölünden; kadife, tatlısu levreği, turna, kızılkanat, gümüşi havuz balığı, kızılgöz, çapak ve kerevit yakalanmaktadır. Av sezonunda günde 20-85 kg arası balık yakalanmaktadır.

  Eski Sakarya-Karasu yolunda 10.km'de yer alan göl, Yeni Karasu yolunda Güneşler kavşağından sonra 5.km'dedir.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. Ahmet Ayaz

  Ahmet Ayaz Bisikletkolik

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  19 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.076
  Beğeniler:
  1.931
  Şehir:
  K.Çekmece İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  elinize ayağınıza sağlık. fotoğraflar muhteşem. yaşlandıkça iyice böyle yerlere özlem duymaya başlaıdm :)
   
 3. Ömer Murat

  Ömer Murat Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Şubat 2016
  Mesajlar:
  2.667
  Beğeniler:
  12.355
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Güzel havayı iyi değerlendirmişsiniz, çok güzel bir manzara, huzurlu bir ortam, eline sağlık, kazasız belasız keyifli sürüşler :harika:@recep24ank
   
 4. recep24ank

  recep24ank Bisikletkolik

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  12 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.049
  Beğeniler:
  1.913
  Şehir:
  Sakarya Adapazarı
  Adı:
  Recep Eşref ÇINAR
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Hayallerinizi ertelediğiniz her gün için yaşlandığımızı unutmadan. Fırsat varken değerlendirelim yok ise de olması için çabalayalım. güzel dileklerin için teşekkür ederim.

  Teşekkür ederim.