Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sakarya-İzmit Yuvacık Barajı Turumuz 19.09.2015

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında recep24ank tarafından paylaşıldı.

1. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneğinin Katkılarıyla (Facebook'a Giriş Yap | Facebook) gerçekleştirdiğimiz bu turu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Sabah 07:05 geçe Kent Parktaki buluşma noktamızdan Gökdeniz Korul ile birlikte koyulduk yola, Gökdeniz dedi akşam 4-5 e kadar dönelim nöbete gideceğim uyuyacağım dedi, bende tamam dedim. Bu nedenle gidiş tempomuzun ortalaması İnişler, çıkışlar, rampalar olmasına rağmen 55 km'de 30 km'ydi. Eşme ışıklarında sağdaki Göçmen börekçi ablamıza uğradık, açıktı, sıcak börekler, sıcak poğaçalar derken birde üstüne duble çay götürdük üzerinize afiyet. sonra koyulduk yola havada güneş yok, serin, trafik yok, temiz havada süper yollar bol yeşillikler içerisinde düştük yollara, sonra ben dedim bu sefer farklı yollardan gidelim bir yerden çıkarız dedik, öyle yollardan geçtik ki ancak gelip yaşamanız gerekirdi, bir tanesinde yanlış köye girdik adam buradan sonrası yok geldiğiniz yerden geri dedi, haydaa dedik, gülümsedik, yapacak birşey yok geri döndük ilerki yoldan devam ettik, yine 1-2 yanlış dönüş yanlış yollar, yanlış sokaklar derken bütün köyleri ziyaret ettik))) her yeri öğrendik ama, dedik yola para vermiyoruz nereye çıkarsa bizde oraya gideriz, nihayetinde %20 lik 500 mt. yokuşu çok zorlanmamıza rağmen çıkmayı başardık, tüm güzelliği ile Yuvacık Barajı adeta gözlerimizi kamaştırdı, bütün yorgunluğumuzu aldı, karnımız aç değildi, fotoğraflar çekilerek yol boyunca akan dağ sularından içerek serinledik,

Gökdenize dedim seni Serindere vadisine götüreyim ama toprak yol var gittiğimize değer 6 tanede şelale var dedim en büyüğünü görüp dönerim dedim, vakit erkendi tamam dedi, düştük yola, barajın sonundan İnönü yaylası tabela yolundan vadinin istikametine giderken birde ne görelim yol kapalı asfalt çalışması var, yukar ki yoldan gitsek dedim 7 km. yolu uzatırsınız o da vadiye inmez dedi, ee ne yapacağız dedim, oda elinize alırsınız kenardan geçersiniz diyerek bizi bıraktı, yol bisikletleri ile düzgün toprak yolda süper gidiyor tavsiye ederim düz olacak ama, neyse yola devam ettik asfalt çalışmasına denk geldik, Yol kapalı, sırtımıza aldık bisikletleri tüm çalışanlar bize bakıyor, selamlaştık falan zorda olsa tek adımlık yol kenarından karşıya geçe bildik, geçer geçmez bizi güzel bir şelale karşıladı, hemen foto şipşak yapıp 8 km.lik Serindere vadisi yoluna iniş yaptık ama bisiklet elimizde yol keskin taşlarla dolu risge gerek yok, bir baktım fındık ağacı tepesi dolu kestane ağacı tepesi dolu ceviz ağacı dedik yaşadık, hemen bir hışımla hüçum etti ki tatları enfesti, yer yer bisiklete binerek devam ettik, 3 km toprakta ilerledikten sonra vadinin aşağısında balıkçıları gördük Gökdeniz gidelim bakalım dedi, hemen yanlarına indik selam verdi ki hoş sohbet derken ne çıktı oltadan varmı bir şeyler dedik, 1 i ufak 4 tane sazan balığı yakalamışlar,

Sohbet ederken de 1 tanede oltaya takıldı hemen çektik kıyıya aldık, dedik tava tamam, bize de dediler yapalım yiyelim bizde tşk ettik kalsın dedik, adamlar düzeneği güzelce kurmuşlar 10 tane olta hepsinde mısır takılı boncuk takılı yemlemişlerde gecede kalıyorlar, kiloluk sazanları götürüyorlar, helali hoş olsun ne diyelim, yarıms aat takıldıktan sonra büyük şelaleye gitmek için koyulduk yola 4 km olmuştu toprak yolda ilerlediğimiz tam şelaleye 150-200 mt kala ben biraz ilerden gidiyorum gökdeniz bana seslendi abi duyuyormusun dedi duyuyorum dedim abi bunlar kurt dedi, birisi karşıda birisi benim 150 mt ilerimde bir uğuluyorlar, sanırım şelaleye suya inmişler benim anladığım, bizde bu şakaya gelmez diyerek oradan hemen uzaklaştık ve geri döndük, kaçsan kaçamassın 70 km hızla koşuyorlar yol bisikleti ile toprak yolda kurtlar saldırsaydı 100 basardık her harlede...))) Çok şükür birşey yaşamadan barajın sonundaki Şelale tesislerine geldik, üzerinize afiyet bir alabalık, ortaya salata, birde üstüne künefe, depo uçak yakıtıyla doldu, 2 balık, kola, limonlu soda ve salatanın fiyatı 50 TL. hazırız artık, geri dönüşe geçerken telefon çaldı Mehmet İmamoğlu abimiz beni aradı edersiniz dedi dedim dönüyoruz, dedi biz Acısu'dayız bizde oradan geçeceğiz geliriz dedim, dönüş yolunda yine rotanın dışına çıkarak farklı yollardan ilerledik, sonuç yine aynı yine farklı köy farklı yollar derken bir bakmışız Maşukiyeye varmışız, Gökdeniz bisiklete tüp taktırmış sanırım km. saaati bozuk 40 km.

hızla gidiyoruz onunki 10 km. hız gösteriyor, dedim tüpü patlatacaksın gaz kaçırıyor dedim))) dönüşte rüzgar bize ters köye yaptı her zamanki gibi hızlarımız 25-30 bazı yerlerde 15-20 yapacak birşey yok, nihayetinde sağ sağlim bizi Acısu' da bekleyen kafileye katılıyoruz, hoş sohbet ikram çaylar derken 1 saat oturduk, sonra dönüş yoluna geçtik, grup 2 ye bölündü sağdan gidenler soldan gidenler, neyse istikamet dönüş yolunda Seka Kamp, Sukay Park, hemen gidiyoruz şipşaklanıyoruz fotoğraflar falan, hatta yüzmeye bile yeltendik ama başka sefere bıraktık, sukay kayakçılarını da izledikten sonra kazasız belasız turumuzu tamamladık, Toplamda 123 km yol kat ettik. Bir dahaki turlarda görüşmek dileğiyle.....

2. Tayfun Sezer

Tayfun Sezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok güzel tur olmuş Severek okudum.

yenteli84 ve recep24ank bunu beğendi.
  3. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Güzel tur. Ayağınıza sağlık.

Geçen hafta sonu ben de barajdan geçtim. Su seviyesi bahara göre çok düşmüş. Görsel olarak o zamanlar daha hoştu.

Bir de şu balık tutma meselesi. Hatırladığım kadarıyla orada da yüzmek ve balık tutmak yasak tabelaları vardı. Hadi göz yumuluyor, tutuyorsun, 10 tane olta nedir ya? Bu ne aç gözlülük. Balık kısmet işidir. Atarsın oltanı, gelirse gelir, gelmezse bahtına küs. Bizim gezide Aladağ göletinde 8 tane olta kurmuş biri vardı, fotoğrafını da yükledim hatta. Köyden bir amca "ağ atıyorlar artık" diyince ne diyeceğimi bilememiştim.

Neyse, gece gece coştum bak. Sakinleşeyim biraz...

4. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Su seviyesi yine eski yıllara nazaran oldukça iyi geldi bana, Balık tutmak ve yüzmek yasak tabelası var, bu balık tutulan yer barajı besleyen vadi içerisinde kalıyor, böylece rahatlıkla balık tutabiliyorlar. güzel dilekleriniz içinde ayrıca teşekkürler.