Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sakarya-İzmit Arıklar Barajı 22.09.2015

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında recep24ank tarafından paylaşıldı.

1. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneğinin (Facebook'a Giriş Yap | Facebook) katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz bu turu sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Bu sabah Sadık Abiyle birlikte saat 10:05 geçe kent parktaki hareket noktamızdan koyulduk yola, İstikamet İzmit'e bağlı Arıklar Barajı, Mesafe 40+40= 80 km. hava çok güzeldi, rüzgarda birazcık önden, Camili Yenikentpark yokuşuna kadar tempo yapmadan 25-27 km. hızla yol aldık, ilk yokuşa gelmiştik, sıfır metreden 90 metreye yaklaşık 1.5 km. uzunluğunda olan yokuşu bir hışımla yavaşta olsa kahvaltının vermiş olduğu enerji ile çıkıverdik. Daha sonra yaklaşık 4 km. boyunca müthiş bir iniş yaptık, her inişin bir çıkışı vardır, Salmanlının çıkışından Işıklar köyünün çıkışına kadar tam 5 km. rampa çıkıyoruz.
    Sadık abi yinemi yokuş)) tebessümüyle yola devam ediyoruz, in, çık, in çık, başımız döndü rampalardan, vitesler 1-2 arası değişiyor, ama bir manzaralar vardı ki hiç sormayın, adeta 5 yıl gençleştik, yeşillikler içerisinde mis kokan çam ağaçlarının arasında temiz hava bol oksijenle birlikte eriştiğimiz hazzı size anlatmak mümkün değil gelip anı bizimle yaşamanız gerekirdi. Kaymaz'a varıyoruz, bundan sonra en sevdiğimiz inişlerden birisini gerçekleştiriyoruz tam 6 km. boyunca hız göstergesinin ekranında 60-70 ler görülüyor, adeta uçuyoruz,
    yollar sessiz ve sakin sinek dahi yok, keyfimize diyecekte yok. daha sonra yine in çık faslı devam ediyor, Mülkşehsuvar köyü geçişimizde sağda bulunan kahvede soda molası veriyoruz, kahveci kahveyi terk etmiş ara ki bulasın, bir çay içelim dedik sodaya talim ettik))) nihayetinde ana yoldan çıkıp köy yoluna giriyoruz, yol kuru asfalt, yer yer çukurlar var ama idare eder derecesinde, baraja giden yol
    ayrımına geliyoruz, burada yön veya işaret yok bilmeyen barajı da bulamaz, sormanız gerekiyor, tam döndük bir baktıkki ne görelim asfalt yol olmuş toprak yol, haydaaaa, eee ne yapacağız abi dedim devam fazla mesafe yok, yok dediğimde 4-5 km.))) yaklaşık 500 mt. toprakta gittikten sonra yol tekrar asfalta dönüyor, yol felakete yakın asfalt ama yol bisikletiyle gidilecek düzeydeydi,
    yol boyunca her yerden pınarlar çeşmeler, doğal kaynak suları akıyordu, bir çoğunda soluklandık, tarlalardan mis gibi sarımsak kokuları domates biber kokuları
    geliyordu, Sadık abinin canı incir çekti varsa incir ağacı yiyelim dedi ama maalesef bulamadık))) nihayetinde muhteşem Arıklar Barajına varıyoruz, barajın giriş kısmıda 400 mt. civarında toprak yol, karşıya geçiş yoluda toprak, buraya kadar geldik yol bisikletlerini sürdük torak ve pati yollarda göl turu atıyoruz, görende altımızda MTB var zannedecek, Sadık abi gerçekten yol bisikleti kullanmakla yanlış seçim
    yapmış, arazide benden daha iyi yol bisikleti sürüyordu, haaa unutmadan ben rampacıyım diyen gençlerede harbiden taş çıkarttı onca yokuş ve şartlara rağmen turu eksiksiz tamamladı, Sadık abinin cebinde karbonhidrat yani çikolata vardı, sıcaktan erimiş ama olsun, ortadan ikiye bölüm paylaştık, az da olsa vitamin vitamindir.
    Daha sonra balık tutanların yanına gidiyoruz ne var ne yok kolaçan ediyoruz, herkes tavayı düzmüş nevaleyi götürmüş, közde çay bile vardı, filelerde szanlar boy boy dizilmiş, balık çok, göl temiz, gelen en az 7-8 olta atmıi, geceden kalanlar bekleyenler var, bu gölü pek bilen olmadığından sakin oluyor dediler, balıkçı az vardı, tam çadırlık pikniklik yer, kesinlikle tavsiye ederim. neyse hoş sohbet boş sohbet derken kendimizi gölün eşsiz güzelliklerine katarak büyüleniyoruz ve dinleniyruz, arada sık sık şipşaklaşıyoruz yani fotolaşıyoruz, sadik
    abi uçan kuşu arayarak ben buradayım diyor, neyse vakit nakittir diyerek dönüşe geçiyoruz, enerji sıfırın altında -5, depo dibini körüklüyor, istikamet en yakın bakkal, o da 15 km. uzakta, dönüş yolu geldiğimiz yol, rampalar in çık bitmiyor, nihayetinde bakkalı buluyoruz enerji depoluyoruz, aldığımız enerji ile tüm yolu uçak hızıyla geçiyoruz, camiliye varıyoruz, artık memlekete geldik diyoruz,
    kendimizi camili yoluna bir vuruyoruz, rüzgarda arka çaprazdan itikliyor, km. saati 37-40-45 gösteriyor, sadık abi bana laf atıyor yeter yavaşla diyor, sen bu hızla karasu yoluna dön yenimahalle yap gel diyor)))) beni gençmi zannettin diyor)))) nihayetinde sağ sağlim turumuzu güzel bir şekilde tamamlıyoruz. Bir dahaki turlarda görüşmek dileğiyle.

2. Yusuf G.

Yusuf G. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tebrik ederim harika bir tur olmuş. Böyle fotoğrafları gördükçe bisiklete olan bağlılığım artıyor.

THE DAME bunu beğendi.
  3. Melisa

Melisa Yeni Üye

Adı:
    Melisa
    Seviye:
    Şahane! Gördükçe içim gidiyor, ben de yapmak istiyorum böyle turlar... :)

4. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bisiklet özgürlüktür. Özgürlükse içinizde demişler. çok doğru bir söz, evde bilgisayar başında veya tv başında saatlerce oturmaktansa gezmek çok daha güzel, umarım sizlerde bu güzellikleri yaşarsınız.

5. THE DAME

THE DAME Üye

Adı:
    Taha
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok güzel bir tur hocam,bir de kaç saat sürdü acaba ? Kondisyonum yeterse ben de yapmak isterim aynısından

6. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    @THE DAME Ortalama 20 km. hız temposuyla 40+40=80 km. parkur gidiş-dönüş 4 saat sürdü, mtb ile gidilirse bu 5 saate çıkabilir. erken yola çıkılırsa saat 8-9 gibi rahatlıkla yapılabilir. mutlaka yanınızda gıda malzemesi götürün, baraja en yakın bakkal 10 km. geri mesafede çünkü.

THE DAME bunu beğendi.
  7. THE DAME

THE DAME Üye

Adı:
    Taha
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkür ederim Arkadaşım sağolsun 35–40 ortalamalara alıştırdı beni de yokuşlar biraz zorlar o kadar