Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sakarya-akÇakoca-ereĞlİ-zonguldak-bartin-amasra turu 17-18-19 mayis 2014

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında recep24ank tarafından paylaşıldı.

1. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    1.GÜN

3 Günlük tatili değerlendirelim Sakarya-Akçakoca-Ereğli-Zonguldak-Çaycuma-Bartın-Amasra Karadeniz turu gerçekleştirelim istedik. Hüseyin

hocamda sağolsun eşlik ederek düştük yollara. Yeni deneyimler ve yeni arkadaşlar edindik. Artık fotoğraflarla ve yorumlarla başbaşa

bırakıyorum. İlk günkü rota çizelgemiz.

Yaklaşık olarak 65 km. sonra Karasu İlçesine bağlı Küçükboğaz gölüne varıyoruz. Burası balıkçıların ve deniz ile göl suyunda aynı anda

yüzmek isteyenlerin uğrak mekanı.

Daha sonra 25 km mesafede bulunan Melenağzı'na varıyoruz. Burası melen çayının denize döküldüğü yer. Bir neviİstanbulun içme suyu.

Gerçekten güzelbiryer.

Buradan sonra dananın kuyrugunun koptuğu bayırların başladığı ve bitmeyecek izlenimi verdiği Hemşin ve Aktaş köylerine doğru tırmanma

yolculuğumuz başladı.

Tarihi Hemşinli Camiine gidelim görelim dedik. İlk defa böylesine nostalji bir camii gördüm.

Yokuşların bittiği tarihiyle bir bütün olan muhteşem alan içerisinde Tarihi Hemşin Camii

Yükseklerden inanılmaz güzel manzaralar var. Orman bitki örtüsü içerisinde Aktaş Köyünde Bulunan muhteşem Aktaş Şelalesine gidiyoruz.

Yaklaşık olarak 700 mt. doğanın içerisinde yürüdükten sonra şelaleye ulaşıyoruz. Manzara canlı gözle inanılmaz..

Şelale yolu girişinde bulunan tesiste karnımızı doyuruyoruz. Buradaki sevimli ayıcık bize gülümsüyor.

Aktaş Köyündeki eski evler adeta bizi maziye götürüyor. Hala bu evlerde eski yuvarlak beyaz trafolar var.

Bu güzelliklerden sonra artık kendimizi yokuş aşağıya vererek Akçakoca'ya varıyoruz. O da nesi Bayır inerken Hüseyin hocamın lastiği

patlamış. Hüseyin hocam çok sinirlendi nasıl patlar diye. Sonra söktük patlağı ararken ne görelim telin birtanesi kırılmış iç şamreli

içten patlatmış. Haydaaa. Dedik. Yapacak birşey yok. Bir tel eksik yola devam edeceğiz. Böyle durumlarda mutlaka telleri kontrol ediniz.

Akçakoca'da bisikletçi vardır diyerek yola koyulduk. Bir üzüntümü paylaşmak isterim. Akçakoca'da bisiklet kültürü hiç yok.Sorduk

soruşturduk bu ilçede sadece 1 tane bisikletçi varmış. Bizde ona ugradık. Bisikletçi abimizin dedikleri artık bende yaşlandım gözüm

görmüyor. Bu işi bırakacağım diyor. Düşünsenize kapattığını. Koskoca içede bisikletçi yok. Ne kadar acı bir durum.

Akçakoca merkeze 3 km mesafede bulunan Ceneviz kale kalıntısına gidiyoruz.

Burası dilek kuyusu..ve Muhteşem manzarası..

Ve günün sonu konakladığımız yer. Kişi başı sadece yatma 25 TL. vererek geceyi burada geçiriyoruz.Böylece ilk günkü maceramız burada

tamamlanıyor.

2.GUN

Bu gün hem yolumuz uzun hemde bol bol rampa çıkacağız. Bu yolu yapmak isteyenler. Sıkı bir idmandan geçsinler. Çık çık bitmeyen bayırlar

ve anormal asfatta gitmek tam bir eziyetti. Heryerim titredi desem yeridir. Neyse düştük yollara..

Sizİnde başınıza gelebilir. Oldukça uzun bir tünel 2 km var. Tünelin girişinde fotoğraf çekilirken. Tünelin ışıkları birden yanıp sönmeye

baladı, sonrada bir ses gelmeye başladı, sağo sola bakarken tünelin girişinde bulunan kameralardan ses geliyor 'Bisikletçiler yolun

altından gidin. İleride bulunan kontrol merkezindeki görevli bizi kameradan görüyor ve uyarıyor. Bizde şaşkınlıkla el sallayarak alt yola

iniyoruz ve tünele girmeden yolumuza devam ediyoruz. Emniyet için iyi bir izlenim olmuş. Uygulama güzel.Alt yoldaki ters şeritten yaklaşık

olarak 2 km. ilerliyoruz, manzara ve yol gayet güzel.

Alaplıya varıyoruz ama durmuyoruz. Alaplının girişinden 1-2 foto alıp yolumuza deavm ediyoruz.

Akçakocadan 40 km mesafede bulunan Ereğli'ye varıyoruz.

Ereğlide Cehennem Mağaralarına uğruyoruz. Burada 3 tane mağara var. Giriş ücreti 5 TL. Müze Kartınız var ise sorun yok.

Ereğli'den ayrılıyoruz ve tırmanmaya başlıyoruz. İstikamet Zonguldak. Kaç km bayır çıktığımızı hatırlamıyorum, tek bildiğim çık çık

bitmiyor. Yol üzerinde su yok. İlk çıkarken bir benzinlik vardı, buradan su almıştık bu bayırda ilaç gibi geldi. Uzunluğu tahminen 10 km

civarıydı.

Bayırın ilk bölümünü çıktığımızda nefes almak için yol üzerlerinde bol miktarda bulunan doğal ürünlerin tadına baktık. Yarım kilo kadar

çilek aldık 'Osmanlı Cileği' sepette bulunan çileklerin fiyatı 30-35 TL. arası, çeşit çeşit vardı. hepsinin tadı başka idi. Biz normal

olandan aldık onunda kilosu 10 TL. biz yarım kilo aldık ve orada oturarak nefeslendik. Resmen ilaç gibi geldi. Daha sonra yine tırmanmaya

deavm ettik.

Çok şükür bayır iniyorz oleyyyyy.

Karadeniz gözüktü ama ne gözüktü...

Kozluya varıyoruz. Burası ile ilgili şöyle diyebilirim. Belediye çalışmış. Tam yaşanılacak yer. Sportif faaliyet adına herşey var. Tam bir

cennet köşesi. Bana hak vereceksiniz.

Zonguldak'a varıyoruz ama içeriye girmiyoruz. İstikametimiz Çaycuma...

Zonguldakta yolu soruyoruz. Çaycuma kaç km. diye her kafadan bir ses çıkıyor. 35-45-50 sonra diyorlar tabelalar var takip edin bizde öyle

yapıyoruz. Aman yarabbi sanki 15 km. bayırı az önce biz çıkmadık başkası çktı bu ne yaa bir 10 km. bayır daha yuh artık. Yeter yaaa. Yolun

sonunda yarısı karanlık bir tünel inanılmaz tehlikeli kamyonlar 120 km. hız ile geçiyorlar ve o yolda trafik olmaz dedik 30 saniyede bir

araç geçiyor. Tabi yollarda yine su yok. Yol inanılmaz derecede felaket. yol bisikletine hiç uygun değil. Titremekten hoşaf oldum. Ne

demişler bildiğin yoldan şaşma. Haritada 17 km. daha kısa yol varmış. Uzun tüneli geçince Sarpa köyünden kısa bir yol varmış. Tabela yok

tabiki bizde uzun yoldan gittik. Sizin yolunuz düşerse mutlaka bu kısa yolu kullanın.

Çaycuma yol ayrımına geliyoruz 2 km. olsada adam gibi asfat gördük.

Çaycumaya kadar 140 Km. yol yaptık ve ol hep böyleydi felaket. Hele son 10 km bitmek bilmedi.

Günün sonu Öğretmen Evi. Kahvaltı dahil 25 TL. İlaç gibi geldi. Hemen duş ve uyku....

3.GÜN

8'e 10 Kala gibi Öğretmenevinden kahvaltımızı yaparak çıktık. Yaklaşık 15 km ilerideki benzinlikte mola verdik. Bu sırada 8'e 5 kala

Çaycuma bisiklet grubuda buraya geldi. Hemen tanıştık kaynaştık. Nereye yolculuk derken istikametin Amasra olduğunu öğrendik. Çok sevindik

bizde oraya gidiyoruz çünki. Birlikte yola koyulduk 2'den olduk 5 kişi, Bartın otogarından dönüş için biletlerimizi alıyoruz. Daha sonra

Bartın merkezde Ahmet abimizin ufak bir işi var onu hallediyor. Bir yandanda çaylar geliyor. O yulun üstüne ilaç gibi geliyor. Çaylar için

tşk.

Amasra'ya doğru yola koyuluyoruz.

Amasra'yolunun bayır olduğunu bilyeyeniz yoktur. Gerçi haritada çok net belli oluyor. İleride yol 2'ye ayrılıyor. biz 5 km yolu uzatarak

sağ taraftaki yoldan ilerliyoruz. Eyimi daha düşük olduğu için. Ortalama 7 km çıkış gerçekleştiriyoruz.

Ve nihayet Amasra göründü...

Amasra'ya inmeden Osmanlı çileğinden tadıyoruz. Buradaki çilekler çok daha güzel. Buranın Manzarasıda güzel tabiki.

Amasra'ya iniyoruz. Amasra ile ilgili şunları söyleyebilirim. Görülmesi gelinmesi gereken muhteşem biryer.Hertarafı tarih ve doğa. Tam bir

cennet. Büyülendim resmen.

Burada Kale dahil olmak üzere her yere bisiklet ile tırmandık. Çok zevkliydi.

Bu muhteşem manzarada çaylarımızı içiyoruz.

En şanslı insanlar. Bu manzarada boğazın serin sularında yüzüyorlar. Ofmu ne of...

Şehir merkezini tura deam ediyoruz.

Kalenin tepesine çıkarak manzranın tadını çıkartıyoruz.

Dar sokaklardaki dükknlardan alışveriş yapıyoruz.

Müzenin bahçesini geziyoruz. Kendisi tadilatta.

Arık geri dönüş zamanı geldi. Bu sefer eski yoldan dönüş yapıyoruz. 4.5 km çıkış 5.5 km iniş. %7 ila %10 arası eyimli.

Yukarıdaki koy manzaralı yerde bulunan otelde çay molası veriyoruz. fincayda çay için 1 TL ücret ödüyoruz. Tşk ediyoruz.

Yukarlarda bir seyir alanı ve muhteşem manzara

Yol üzerinde bir anıt, görmeden olmaz. 100 mt. yukarı çıkıyoruz. Dahada yukarılara çıkıyor ama biz çıkmıyoruz.

Bartın'a varıyoruz. Yol boyunca bize öncülük Eden Ahmet abimize, Muttalip ve Mete kardeşimize çok tşk ediyoruz. Onlar olmasaydı bu kadar

çok gezemezdik. Tanışamazdık. Güzel bir ortam geçiremezdik. İnş başka bir zaman tekrar birlikte turlara katılırız. Barından vedalaştık ve

onlar Çaycumaya evlerine doğru yola koyuldular. Bizde otobüs satine kadar Bartın'ı gezelim görelim istedik.

Ve mutlu son....

Emeği geçen herkese çok çok tşk. Bir başka turlarda görüşmek dileğiyle...

2. oğuz çetinkaya

oğuz çetinkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Bu kadar yokuşlu bir yerde iyi ortalama tutturmuşsunuz. Pedalınıza sağlık. Havalar iyileşince forumda en çok tur sayfalarını merak ediyorum :) . Fotoğraflar, anlatım hepsi çok güzel.

3. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ah Amasra... Ne tırmanmıştım yokuşlarını... Karanlık bir gecede... Sisli bir sabahta...
    Zonguldak, Bartın, Akçakoca...
    Çok güzel yerler ve çok güzel bir tur.

Paylaşım için teşekkürler...

five

4. Emrah GÜLEZ

Emrah GÜLEZ Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Çok güzel yerler gezmişsiniz iyi bir tur olmuş resimlerinizi de çok beğendim.
    Tebrik ederim. Bize o manzarayı gösterdiğiniz için.

5. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık, paylaştığınız güzel resimler ve anlatımınız için teşekkürler.

6. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Yorumlaınız için çok tşk. yorucu ama güzel bir tur oldu. Kısmetse Amasra'dan- Sinop'a kadar yine 3 günlük karadeniz turu düşünüyoruz. nasipse inş gideceğiz. oralarıda çok görmek istiyoruz. hayırlısı inş.

7. onur tuna

onur tuna Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çok güzel bir tur olmuş, fotoğraflarda oldukça güzel, hazır o kadar yokuş çıkmışken kaptırıp inseydiniz bari :)

8. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Simdi bu kadar fotografi cektiniz turu ne zaman yaptiniz, turu yaptiniz fotografi ne zaman cektiniz. Pedallariniza saglik, 10 puan 5 yildiz

GT-I9500 cihazımdan tapatalk ile gönderildi. Bu nedenle Türkçe imla hataları içerebilir. Kusura bakmayın.

9. erol yalçınkaya

erol yalçınkaya Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    çok süper olmuş

10. Tayfun BAKIR

Tayfun BAKIR Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Harika bir tur olmuş..ayağınıza sağlık.
    Seneye bende Samsun-Adapazarı yapmayı düşünüyorum..çok açıklayıcı bir anlatım olmuş...

11. KAZIM ARDA

KAZIM ARDA Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    muhteşem bir tur olmuş arkadaşlar manzaralar o biçim :) Karadeniz harika görünüyor......pedalınıza kuvvet..............

12. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Akçakoca da bulundum bir yıl kadar ama Karadeniz' in diğer yerlerini henüz görmek nasip olmadı. Ormanlar, yaylalar, sahil köyleri, hiçbirisini canlı göremedim ve görmeye vakit bulabilecek miyim onu da bilmiyorum. Ama bir gerçek var ki ben mesela Amasra' ya gitmek isterken Amasralı da benim olduğum yere gelmek istiyor, yılda 10 gün Antalya ya kaçarken ve "Antalyalılar ne şanslı" diye düşünürken, arkadaşım o şehirde yaşamaktan bıktığını ve heryerin oradan güzel olduğunu söyleyebiliyor. Buradakiler İstanbula bayılırken benim neden tiskindiğimi anlayamıyorlar. Gelmek istediğim sonuç şu, en güzeli kısa süreli gezmeler galiba, bir yerde uzun kalmamak, sıkılmamak.
    Muhteşem resimler için teşekkürler. Turlarınızın devamını bekliyoruz.

13. Furkan Söyler

Furkan Söyler Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Recep abi maşallah diyorum , çok güzel tur olmuş emeğinize sağlık . Ortalamada gayet iyi tebrik ediyorum :)

14. Yasin Yücel

Yasin Yücel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ya arkadaş koymayın böyle fotoğrafları, birde ballandıra ballandıra anlatıyorsunuz, işte o an insanın bisiklete atlayıp dağ, bayır, çayır, göl, deniz, orman Ülkemde ne kadar güzel yerler varsa bir solukta gezesi geliyor. :alkis: Gerçekten güzel tur olmuş. :alkis:

15. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bu konuda gerçekten haklısın. O yüzden benim düşüncem sürekli farklı yerlere gitmek. Aynı ilde bile olsanız keşif yapmanız. Aynı yerlere farklı açılardan bakmanız. bisiklet ile birlikte traking i birleştirip faaliyet yapmak. Bu tamamen bizim elimizde. Her insana kendi memleketi güzeldir. İmkan buldukça farklı yerleri gezelim görelim paylaşalım. Tşk.

16. isa çalış

isa çalış Yeni Üye

Seviye:
    gezi.tur,fotoğraflar,anlatım çok güzel.hele de rotanızın üstünde bulunan diğer özellikli yerleri gezmeniz daha bi güzel.yolun en berbat bölümü melen ağzı-akçakoca olsa gerek.yazın geçtiğimde araçlar beklemeli şekilde yol vererek geçiyodu

17. burhan ceylan

burhan ceylan Kıdemli Üye

Seviye:
    çok güzel bir tur olmuş imrendim size..resimlerde harika..

18. Kemal Yılmam

Kemal Yılmam Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bu güzel paylaşım için çok teşekkürler .İmrenmemek elde değil gerçekten.Selamlar.

19. Gültekin R. Demirkaya

Gültekin R. Demirkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Süper Süper Süper...İçim gitti bayıldım dizlerim sanki sizin tura katılmış gibi tatlı sızı içinde...tebrikler

20. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Turu ilk planlarkan sadece karadeniz sahi turu düşünmüştük. Daha sonradan dedikki bu turu süsleyelim tarihi ve doğal güzellikleride katalım rotamıza daha güzel olur dedik. Nitekimde öyle yaptık. Bütün güzellikleri bir arada yaşama fırsatımız oldu. Kısmetse tekrarı olur inş. Güzel yorumlarınız için tşk.