Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şaka Gibi, Komik Haber..

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Baki Berk Kayalar tarafından paylaşıldı.

1. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Aşağıdaki haberi sabah yarı uyur halde okuduğumda gülmekten yerlere yatacaktım. Şimdi ayık halimde habere tekrar bakayım dedim.. Gerçekmiş :)

Kargalar en akıllı canlılardandır. CD' den mi korkacaklar. Kargalar CD' le korkutma işine popolarıyla gülerler.....

CD' leri assınlar, birde müzik yayını yapsınlar, azcıkta ışık efekti versinler sonra İzmit olsun DİSKO.. :winkenlux :winkenlux :winkenlux

Acaba hangi sanatçıların CDlerini asacaklar çok merak ediyorum :) Sesi kötü bir sanatçı olsun ki korksunlar..

Saraybahçe Belediyesi, İzmit şehir merkezinde önemli rahatsızlık yaratan kargalarla mücadele için yarın harekete geçiyor. Daha önce başka illerde denenen ve başarılı olduğu gözlenen CD’lerin ağaçlara asılarak kargaların korkutulması konusundaki ilk uygulama yarın Ulugazi İlköğretim Okulu önünde yapılacak. Saraybahçe ekipleri yarın saat 11.30’da Ulugazi çevresindeki ağaçlara kargaları korkutması beklenen CD’leri, aynı taksilerin aynalarına asar gibi takacak

http://www.ozgurkocaeli.com.tr/news.php?id=18208&t=Yarın_Kargalar_Korkutulacak

2. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bir kere hiçbir hayvanda akıl yoktur,onun için kargalar akıllıdır denilemez.
    İkincisi eğer gerçekten bu yöntem tecrübe edilmişse tekrar denemeye değer.
    Bu kadar komik olan nedir(hiç mi hiç komik değil oysa). Mesela senin-komik olmayan- bir önerin var mı?

Murat EVGİN bunu beğendi.
  3. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Kuş biliminden, kuş davranışlarından ne yazık ki anlamam..

Sinto bunu beğendi.
  4. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    :) Almanya'da 30 tane oyuncağını isimleriyle bilen köpek vardı. Bu mu akıllı değil şimdi? Ayrıca kargalar yükseklerde ceviz bırakıp kırılmasını sağlar, sonra da yer. Dal parçasıyla karınca yuvasını dürtükleyen maymunlar da var. Hadi kuşların sosyal yaşamlarından görerek öğrendikleri şeyler vardır da... diğer örnekler biraz "akıl" gerektiriyor.

kaan, keremkeke ve Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  5. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ona bakarsan papağanlar da uğraşılarak konuşuyor. Birçok hayvanın insanların ağızları açtıracak kadar şaşırtması insanlara" akıllı" kelimesini söylettiriyor ama aslında öyle değil.
    Aslında tüm bunların akılla alakası yok,bilimin içgüdü dediği,aslında Allahü tealanın onları yönlendirmesidir. İlham etmesidir. Yani hissi tabidir.Zaten bizlerde akıl olduğu için sorumluyuz ama aynı sorumluluk hayvanlarda yoktur.

6. Barış Kılınç

Seviye:
    Evet, bilim içgüdüyü sadece hayvanlar için kullanmıyor, insanlara da diyor... :)

Kargalar bu cd olayını başta garipseyecektir. Ancak 2 ay sonra yine gelirler. Çünkü sebep-sonuç ilişkisi kuracak kadar uzun yaşıyorlar :D

7. lepidoptera

lepidoptera Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hiçbir hayvanda akıl yoktur ağır bir söylemdir ve gerçekten bilimsel kökenli

bilgiye sahip olunmadan bu şekilde yorumlar yapmak pek yerinde bir davranış

değildir. Ben bilimde iç içe bir insan olarak aksini idda ettiğiniz söylemlerin

eğitimini ve gerçekçiliğini gördüm ama bu sizin kemikleşmiş bir fikriniz ise birşey

diyemeyeceğim.Evet iç güdü denilen şey hayvanlara özgüdür insanlarda çok

sık rastlanmayan bir olgudur....bence tartışılacak olaysa tartışılsın ancak

bırakında yorumları uzmanlar yapsın...

8. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Abi naaptınız siz, o karga dediğiniz leş müptelası, o mübarek hayvan tam 200 sene yaşıyo! 200 senede neler görmüştür o, :D ben akıl veya içgüdü meselesine giremeyeceğim ama o kargalar benim tanıdığım kargalar ise - bu konuda Barış'a katılıyorum - Cd' yle Md'yle pek yola getirilemezler diye düşünüyorum..! :)

9. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sizin bu yazdıklarınız nerde yazıyor,bana bir kaynak gösterin. Eğer ki gösteremiyorsanız,kendi kafanıza göre yazıyor olmalısınız.Her zaman bilimin ne dediğinie itibar edilmez çünkü aynı bilim maalesef evrimi de savunuyor.

Halbuki ben kendi kafama göre değil, kitaplarda yazılanı naklediyorum.

Kendi gözbebeğim büyüklüğünde bir böcek nasıl oluyor da insanlara mahsus bir hareket olan ölü taklidini yapıyor. Ona anası babası mı öğretti?
    Bir arı nasıl oluyor da petek için en uygun olan altıgen şeklini veriyor?

Bunlar, deneme yanılma yöntemiyle,insanların eğitimiyle,ve ana babalarının öğettikleriyle olacak işler değildir. Çünkü bunlar için akıl gerekir.

Yukarda da yazdım; hayvanlarda elbette şaşılcak hareketle yapabiirler, ama bu, onların bir akla sahip olduğu anlamına hiç gelmez.

Akıl nedir önce bunu bir bilmek lazım; akıl,iyiyi kötüden, doğruyu eğriden ayıran bir kuvvet,bir ölçüdür.
    Ve sadece insanda mevcuttur.

sgtalper bunu beğendi.
  10. lepidoptera

Seviye:
    Öncelikle şunu belirtmek isterim yazdıklarım bilimin işığında elde edilmiş

sonuçlara dayanan verilerdir.Görüyorumki siz kendi düşüncelerinize bağlısınız

ve kimse kimseyi kökleşmiş düşüncelerinden döndüremez ama biraz olsun

araştırma yaparsanız birçok sonuç elde edersiniz ki bu sonuçlar sizde nasıl bir

fikir uyandırır bilemiyorum.Öncelikle bilimle uğraşan biri sebep sonuç ilişkisi ile

ilgilenir yani deneylere dayanır..Aslında bu şekilde polemiklere girmek hatadır

ama ben son olarak şunu söylemek isterim ...Akıl denilen şey öğrenme işlemidir

yanı doğru ile yanlışı ayırabilme.. ki biliriz birçok hayvan öğrenme işlemini hakkı i
    le yapar buna en küçük örnek K9 köpekleri..

İnsanların erişemeyeceği alanlara ulaşabilmekte öğrendikleri

ile...ben ilk baştada söylemiştim konu ile ilgili yorum yapılması en sağlıklı olanı

bırakın bilimi bilimle uğraşanlara.İtibar edip etmemekte herkes sonuna kadar

özgür ancak bilim sayesinde nerelerdeyiz onuda görmemezlik yapmayalım...

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  11. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    1) Bakın yukarda da yazdım;buraya yazdıklarım kendi düşüncem değil kafadan atmıyorum. Muteber kitaplarda ne yazıyorsa onu naklediyorum...
    2)Birçok hayvan çeşitli şekillerde şartlandırılarak eğitilebilmektedir;sirklerde olduğu gibi.
    Ama neden akıllı olduğunu savunduğunuz hayvanlara okuma yazma öğretemiyorsunuz?

12. lepidoptera

Seviye:
    1)Her kesime her düşünceye ait binlerce kitap var tavsiyem hayvanların davranışları ile ilgili kitaplara bakabilirsiniz yada internetten araştırabilirsiniz...
    2)Akıl göstergesini okuma yazma olarak belirlemişsiniz...Peki okuma yazma öğrenemeyecek durumdaki insanlar ne olarak değerlendirilecekler...insan denilen varlık sadece sağlıklı olanlarmı...
    Bence bu konuyu uzatmayalım...Siz araştırın elde ettiğiniz bilgilerle bildiklerinizi karşılaştırırsınız...

13. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    1. Kısımda yazdığınız yazılar sizin için de geçerlidir.

"Uzatmayalım" diyorsunuz ama cevap hakkı doğuran sorular soruyorsunuz.

Zaten bir insanda akıl nimeti verilmemiş ya da alınmışsa ona birşey öğretemezsiniz. Ha akıl vardır ama yine çok zor öğrenir,çünkü tüm akıllar eşit değildir; kiminde çoktur,kiminde azdır.

Ve son olarak yukarda"hayvanda akıl yoktur çok ağır bir söylemdir " diye yazmışsınız.
    Ben de "asıl hayvanda akıl vardır demek daha da çok ağır bir söylemdir" diyorum.

sgtalper bunu beğendi.
  14. lepidoptera

Seviye:
    Ben size cevap hakkı doğucak birşey yazmıyorum ama cevap vermek istiyorsunuz...Ben hep araştırma içindeyim yani 1. kısımı kendimi hesaba katarak yazmıştım...Akıl tanımlarımız çok farklı o yüzden aynı şeyden bahsetmediğimiz için algı biçimlerimizdede farklılık oluşuyor...Sizinle anlaşmak mümkün olmayacak..Aynı şekilde sizin de benimle anlaşmanız...sizin gibi düşünende vardır benim gibide...Teşekkür ederim yorumlarınız için..

15. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    "Peki okuma yazma öğrenemeyecek durumdaki insanlar ne olarak değerlendirilecekler...insan denilen varlık sadece sağlıklı olanlarmı..."

Bu sözünüz bana cevap hakkı doğurmak için yeterli değil mi? Neyse.
    Sizinn istediğiniz olsun...

sgtalper bunu beğendi.
  16. ahusenem

ahusenem Aktif Üye

Seviye:
    bir belgeselde izledim:

malum konu karga ile açıldı. uzun yıllardır şehirlerde insanla birarada yaşayan karga. cevizi trafiğin ortasına bırakıyor. sonra kenara geçip araçlara kırmızı yayalara yeşil yanmasını bekliyor ve güvenli bir şekilde araçların parçaladığı cevizi yiyor. bunu kimsenin öğretmiş olması olası değil. içgüdüye de benzemiyor:)

haa bu arada şempanzelerle çalışan bilim adamları yaklaşık 20 kelimeyi yazıp okumasını öğretebilmişler. zaten okuma-yazma da bir şartlanmadır. insan için de aynısı geçerli. sadece bizi biraz daha fazla sayıda kelime biliyoruz:D

alet kullanarak problem çözmek zekanın kullanımıyla ilgili önemli bir ölçüt. bununla ilgili doğada pek çok örnek var. kuşların yuva yaparken öteberiden faydalanması mesela. karıncaların akarsu üzerinde yapraklarla yolculuk etmesi. bir de bir papağan üzerinde yapılan bir deneyi izledim. yiyeceğe ulaşmak için alet kullanarak 10 ayrı problemi çözmesi gerekiyordu. ve yaptı.

karınca demişken... bilim son zamanlarda sürü halinde yaşayan canlılardan birşeyler öğrenmeye çalışıyor. ilgilenenler için http://64.233.183.104/search?q=cach...fic&hl=tr&ct=clnk&cd=1&gl=tr&client=firefox-a

17. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Birçok hayvanın insanların ağızları açtıracak kadar şaşırtması insanlara" akıllı" kelimesini söylettiriyor ama aslında öyle değil.
    Aslında tüm bunların akılla alakası yok,bilimin içgüdü dediği,aslında Allahü tealanın onları yönlendirmesidir. İlham etmesidir.Başka deyişle hissi tabidir.Zaten bizlerde akıl olduğu için sorumluyuz, ahirette bize akıl verildiği için hesap vereceğiz ama aynı sorumluluk hayvanlarda yoktur. Peki hayvanlar neden hesaba çekilmeyecek? Bir akla sahip olmadığı için...Evet,hayvanlarda nice şaşılacak hareketler zuhur etmekte. Bu ölçü değildir.
    Allahü teala sadece insanlara akıl vererek onlara kıymet vermiş ve kendisine muhatab kılmıştır.
    Kim ne derse desin,ne yazarsa yazsın bu gerçek hiç değişmez.
    İsterse bir hayvan tüm dünyanın ağzını bir karış açık bırakacak derecede şaırtıcı hareketler yapsın; düşünülecek tek şey vardır o da insandan başka hiçbir ama hiçbir canlıda AKLIN OLMADIĞI gerçeğidir.
    Bu böyle biline...

18. Barış Kılınç

Seviye:
    Senin gerçek dediğini de bir zamanlar yazdılar, ondan önce yazılanlar da var. Bunu da ben yazıyorum bak mesela :D

Bu da böyle biline! :eek:

19. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    ben de sıze bu konu da katılmıyorum:)

Not:(wikipedia) Zihin, düşüncenin, algılamanın, belleğin, duygunun, isteğin ve imajinasyonun bazı birleşimlerinde görünür olan bilincin ve zekânın kolektif görünüşlerini kapsar. Zihin bilinç akışı olarak tanımlanabilir.

bu konu da sıze katılıyorum
    ancak burda dıkkat edılmesı gereken bırsey var bos cd kullanmamaları lazım:D malum kanalızasyon kapaklarının bıle calınabıldıgı bır ulkede yaşıyoruz ;) :)

20. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Basit koşullu öğrenme , basit bir deney. Zil çalar ve çalan zille birlikte köpeğe et verirsin. Köpek o eti bir güzel yer. Bunu böyle bir süre tekrarlarsan zil çaldığında köpek sahibinin ona et vereceğini sanar ve salyaları akmaya başlar. Yani köpek basit olan iki olayı ; zil sesi ile eti kafasında birleştirebiliyor. Buna klasik koşullu öğrenme deniliyor , köpek de birşeyler öğrenebildiğine göre bize göre az da olsa bir aklı var demek ki. Ha sen buna yine iç güdü diyeceksen demeden önce bir zahmet aç sözlüğe içgüdünün kelime anlamına bir bak.
    İç güdü öğrenilmemiş doğuştan gelen hareketlerdir. Örnek:bebeklerin emme hareketi ...
    Ayrıca bilimin evrimi savunmasında ne gariplik var onu da anlayamadım. Evrende inanılmaz bir düzen var. Bu düzen o kadar muazzam ki insanın aklı almıyor ve birçok şeyi açıklamakta zorlanıyoruz. Örnek , evrenin başlangıcı için şu an en geçerli teori Big Bang teorisi. Teori diyor ki , evren in başlangıcında hiçbir şey yoktu sadece evrende şu an bulunan herşeyi içinde barındıran ve yoğun çekim gücünden dolayı hacmi olmayan "tek nokta" vardı. Bu tek nokta patladı ve parçaları evrene yayılmaya başladı ve evren o günden bu güne sürekli genişliyor. Başka bir teoriye göre de evren bir gün maksimum hacmine ulaşıcak ve genişlemeyi bırakıp daralmaya başlayacak ve evrenin her köşesine dağılmış olan parçacıklar tekrar tek noktada birleşicekler ve evrenin başlangıcındaki yokluğa geri dönülecek. Belki de Kur'an-ı Kerim vb. dini kitaplarda yazan kıyamet günü budur. Eğer evrenin sonu gelecekse belki de böyle gelecek.
    Sana soruyorum: Evrim Allah'ın tüm canlılığı oluştururken kullandığı yöntem , izlediği yol olamaz mı ?
    Benim düşüncem şu ; bazı düşüncelere bağnazca bağlanılmadığı sürece din ile bilim iç içedir. Zaten bilimsel olarak düşünen herkes evrendeki bu düzenin rastgele meydana gelemeyeceğinin , ancak büyük bir gücün bu düzeni oluşturabileceğinin (çoğumuz bu güce Allah diyoruz) farkına varır.

Ali Niyazi Duman ve lepidoptera bunu beğendi.