Sahte ilan ile dolandırıcılık ve mahkeme kararı

Tepki
199
İsim
Alper
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar. Bu yazıyı benimle aynı mağduriyeti yaşamış / yaşayacak (umarım kimse yaşamaz) kişileri bilgilendirme amacıyla yazıyorum.

2016 ağustos ayında Letgo sitesinde Ankara adresli 2. el 550 tl fiyatlı bir Tern katlanır bisiklet ilanı gördüm. O sıralar emsallerinin 2. el fiyatları 700-800 civarıydı. Fiyatın düşük olması ilk başta şüpheli geldi fakat diğer ilanlarını listelediğimde hep aynı dükkan önünde çekilmiş 10-12 farklı bisiklet ilanı vardı. Mahalle bisikletçisine benziyordu. Satıcıya mesaj atarak telefonunu istedim ve yazdığı telefonu aradım. Satıcı gayet düzgün bir türkçeyle bisikletin aciliyetten bu fiyata satıldığını normalde daha yüksek fiyata sahip olduğunu, çok temiz olduğunu, nasıl alabileceğimi sorduğumda "dün Bursa'ya ptt kargoyla bir bisiklet gönderdim 60 tl civarı tuttu herhalde İstanbul'a da o kadar tutar" gibilerinden gayet güven verici sözler sarfetti. Düzgün üslubu güvenilir bir satıcı intibası bıraktığından bisikleti almaya karar verdim. Satıcının hesabına parayı göndereceğim ve o da bana bisikleti ptt kargo ile gönderecekti.

İban no.sunu gönderdi, pazartesi günü eft yaptım ve dekontu whatsaptan gönderdim. Hesap sahibinin adı "Atilla Atila" idi. Gün içinde kargoya verip takip no.sunu bildireceğini söyledi. O gün bir haber gelmedi. Ertesi gün aradığımda açmadı sonrasında mesaj attı iş yoğunluğundan dönüş yapamadığını, takip no.sunun masasında kaldığını, zaten en geç 1 hafta içinde ulaşacağını yazdı. Cuma günü kargo şubesine gittim ve adıma bir kargonun gelmediği bilgisini aldım. P.tesi gelir herhalde diye düşündüm (biraz fazla iyimserim galiba).

P.tesi günü (yani eft yaptıktan tam 1 hafta sonra) akşama doğru kargo şubesini aradım ve halen adıma gelmiş bir kargo olmadığını öğrenince satıcıyı aramaya başladım. Defalarca aramama rağmen açmayınca dolandırıldığımı anladım. Polise gideceğimi, hukuki süreci başlatacağımı yazdım. Sonrasında whatsaptan da engelledi.

Letgo daki profilini açtım ve tüm ilanlarının silinmiş olduğunu gördüm! Profil fotoğrafına kadar silmiş (temiz yüzlü bir genç fotoğrafı koymuştu)
Bu olayı istişare ettiğim kişiler genellikle sonuç alamayacağımdan bahsetti.

Ama ben sonuna kadar gitmeye kararlıydım.

En yakınımdaki polis karakoluna gittim şikayetçi olmak için, bilişim suçlarıyla ilgili başka bir bölgedeki karakolun ilgilendiğini söylediler, (yaklaşık 15km) oraya gittim.
Başka kişilerin ifadesi alındığından yaklaşık 1 saatlik bir bekleyişin ardından olayı anlattım polis arkadaş bu konuda savcılığa suç duyurusunda bulunmam gerektiğini söyledi.
Kartal adliyesine gittim ve tam hatırlamıyorum ama 3 saate yakın bir bekleyişin ardından savcıya ifade verdim ve şikayetçi oldum.

İlerleyen günlerde tanıştığım bir polis arkadaşa olayı anlattım nasıl sonuçlanabileceğini sordum olayın adi dolandırıcılık kapsamında olduğunu, benzer olayların çok yaşandığını ve pek ümitli olmamamı söyledi.

Bekledim, aylar geçti...

Açık konuşmak gerekirse tam ümidi kesmeye başlamışken Nisan ayında duruşmam olduğuna dair eve kağıt geldi!
Dolandırıldığıma dair gerekli tüm delilleri belgelemek için hazırlık yapmaya başladım, dekont çıktısı v.s.
Duruşma günü geldi. Mahkemeye sadece ben katıldım dolandırıcı yoktu, ona ulaşıp ifadesini almışlar "ben bisikleti teslim ettim" demiş! Yani afedersiniz mahkemede öyle bir sövesim geldi ki dolandırıcıya, mağdurken hakaretten suçlu durumuna düşecektim neredeyse.

Mahkemede olayı anlattım, hakim ilanın görüntüsünün çıktısını istedi, bir onu hazırlamamıştım... İstediği belgenin tamamlanması için duruşmayı 29 hazirana (bugün) erteledi.
Eve gidip hemen istenilen bilgiyi temin etmeye çalıştım ilan silindiğinden küçük ikon olarak gözüküyordu fakat yazışmalarımız mevcuttu, ilk attığım mesajı okuduğuna dair işaret, sonrasında beni engellediğine dair işaretler bariz şekilde görünüyordu. Çıktısını aldım.
Bugün duruşmaya girdiğimde çıktıyı ibraz ettim tabi dolandırıcı yine duruşmada yok, ayrıca görüştüğümüz telefon no.sunun kullanım dışı olduğu tespit edilmiş. Tüm belgeler incelendi ve karar:

SANIĞIN BİLİŞİM KANALLARINI KULLANMAK SURETİYLE NİTELİKLİ DOLANDIRICILIKTAN 2 YIL 6 AY HAPSİNE + 900 TL ADLİ PARA CEZASINA KARAR VERİLMİŞTİR.

Aklı sıra insanları aptal yerine koyarak onursuzca bir kazanç kapısı açan bu herife karşı öyle kin doluydum, paramı alıp alamayacağım da henüz belli değil ama içeri tıkılmasına vesile olmaya öyle sevindim öyle rahatladım, direk Kartal sahile gidip denize karşı bir keyif sigarası yaktım ki, hayatımda en mutlu olduğum unutamayacağım anlardan biriydi :)
(Sigara içmeyiniz, tavsiye etmiyorum)

Bu arada, sahibinden com da bisiklet ilanlarını takip edenler bilir, 2. el değeri 3 - 4 bin tl olan bisikletleri eski ilanların fotoğraflarını kullanarak 1.200 tl gibi fiyatlarla çanakkale, giresun gibi adreslerde sahte ilan açarak, ayrıca yine değerinden çok aşağıda tekne motoru ilanı veren bir dolandırıcı var, o günden beri dedektif gibi takip ediyorum eğer doğru tespit edebildiysem bu kişi beni dolandıran kişidir. Yatsın içerde de belki akıllanır diyeceğim ama, çıktıktan sonra maalesef aynı şekilde devam edeceğini düşünüyorum...

Benim gibi dolandırılan / dolandırılmış tanıdığı olan arkadaşlara bu yazıyı iletin, az çok demeyin, şikayetimden bir şey çıkmaz demeyin lütfen hakkınızı sonuna kadar arayın. Hiç şüpheniz olmasın savcılık işleme alıyor. Yeter ki siz sabırla hakkınızı arayın, ne belge gerekiyorsa hazırlayın, nereye gitmek gerekiyorsa gidin.
Acizane tavsiyem tanıdığınız güvendiğiniz kişiler haricinde tanımadığınız bir satıcıya parayı göndererek kargo ile ürün alma şeklinde alışverişlere girmeyiniz.

Son olarak;
"Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır"

Hayırlı geceler :)

Scudo
Tepki
25
İsim
Mert Altunç
Bisiklet
Scott
Böyle haksızlığa uğrandığında adalet yerini bulunca o kadar seviniyorum ki. Sizin adınıza çok mutluyum iyi ki peşinden koşmuşsunuz bu olayın. Bi keyif sigarasıda benden :D

venom09

Daimi Üye
Tepki
335
İsim
mustafa
Bisiklet
Sedona
hocam geçmiş olsun mu diyeyim. gözünüz aydın mı diyeyim bilemedim. iki hafta kadar önce bende o siteden bisikleti beğendim. aradım görüştük ramazan ayı sebebiyle iftar yemeğinden önce bisikletle garaja gitti arkadaş ama bir türlü otobüs firmalarını razı edemedi. hocam akşama tekrar görüşelim dedi. postane gönderi dekontu ve satış sözleşmesi fotolarını istedim. tereddütsüz hazırlayıp gönderdi.. oğlu için aldığını ve büyük olduğunu bunu satıp oğluma yenisini alacağım dedi.. sitedeki adres ve gönderi fişindeki adres aynıydı.. ptt den gelen kabul mesajından sonra ben havaleyi yaptım. ertesi gün öğleden sonra saat 4te geldi diye telefon geldi.. gidip teslim aldım. on numara ambalaj yapmış sağolsun.. teslim aldım diye tekrar aradım.. helalleştik.. benimde ilk alışverişimdi.. sanırım şans..

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sanırım benzer bir şahıs geçenlerde Specialized Secteur Elite Road Bike 52cm Aluminum Shimano Tiagra satıyordu. Verdiği ilandaki resimler alttaki ile aynıydı.
(link)

Zaten verdikten kısa süre sonra ilan kalktı. 2017-Mart tarihli üye kayıdı vardı. İsmi de Ömer Gürbüz'dü. İsime güvenmemek lazım, muhtemelen tesadüfi olarak yazdığı bir isimdir.

• Beğen
Tepkiler: Love The Wind

seckinb

Üye
Tepki
29
İsim
seçkin
Çabanın bir karşılığı olmasına çok sevindim.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

• Beğen

Veysel A.

Daimi Üye
Tepki
68
İsim
Veysel AMCALAR
Geçmiş olsun. Sanıyorum film bisikleti gönderdim deyip de bunu ispatlayamaması noktasında kopmuş, doğru mu düşünüyorum? Çünkü mahkeme sanığa Ürünü gönderdiğine dair delil sorar ve kanıtlanamazsa siz parayı gönderen kişi olarak haklı çıkarsınız.

Bir de bu işlerde bir açık var sanıyorum, sanığın anne baba adres memleket bilgileri size geliyor, aynı şekilde sizin de ona gidiyor. Suistimale açık.

• Beğen
Tepkiler: lordthann

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Öncelikle güzel anlatımınız ve imla kurallarına gösterdiğiniz hassasiyetten ötürü sizi tebrik ederim. Çift yönlü olarak güzellik arz eden bir başlık olmuş.
Yazıyı okurken ümitli değildim ama sonuna gelip hapis cezasını görünce şöyle boğazıma takılan bir şey mideme inmiş gibi oldu. Gerçekten mutluluk verici...
İnşaallah dolandırıldığınız parayı da geri alabilirsiniz.

Yalchinosis

Daimi Üye
Tepki
319
İsim
Yalçın
Bisiklet
Dahon
Öncelikle geçmiş olsun her ne kadar mahkeme o şahısı suçlu bulsa da geçen süre içerisinde size sıkıntı yaşattığı açık. Umarım mahkeme kararı uygulanır ve adalet karşısında cezasını çeker, darısı bisiklet hırsızlarının başına. Önemli olmasa da merak ettiğim bir nokta var, İBAN bilgilerinde şahısın ismi görünüyordu ismi uydurma isim gibi göründü bana şahısın gerçek ismi miymiş? zaten she isimle banka hesabı açamamış olması lazım normalde ama bunun da bir yolunu bulmuş olabilirler mi acaba diye aklıma takıldı.

• Beğen

televole2

Daimi Üye
Tepki
576
Bisiklet
Cube
Büyük çabanızdan ve aldığınız sonuçtan dolayı tebrikler. Fakat 2.5 yıllık hapis cezası da paraya çevrilmiş ya da sanığın benzer suçu x yıl içinde tekrar işlemesi halinde cezanın onanmasına çevrilmiş olabilir mi? Şoktayım çünkü ülkenin yarısı bu tür dolandırıcılıklarla uğraşıyor zaten. Böyle şeylere hapis cezası verildiğini ilk kez duyuyorum şu an.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bende keyiflendim . Tebrik ederim dostum

• Beğen

Strelok

Aktif Üye
Tepki
258
İsim
Tuncay
Bisiklet
Bianchi
@darkdream Evet gerçek ismi Fırat Şaran
Bisikletin video kaydını isteyince gönderememişti şahıs. Dolandırıcıydı kesin.

• Beğen
Tepki
199
İsim
Alper
Bisiklet
b'Twin
@Veysel A. Tahminimce şahıs hakkında başka şikayetlerin de olması davanın karara bağlanmasını hızlandırdı. Ayrıca ptt kargo ile göndermiş olsaydı mahkemelik bu durum karşısında talep ettiği takdirde kargoyu gönderdiğine dair ptt den her türlü belgeyi temin edebilirdi.
Bu arada anne baba doğum yeri bilgileri gitmiyor, sadece ad soyad telefon bilgileri karşılıklı biliniyor.

@Yalchinosis Evet uydurma isme benziyor duruşmada sanık hep bu isimle anıldı belki gerçek adı farklıdır şikayet için ilk karakola gittiğimde de polis arkadaş "bunun isminden belli zaten" demişti sahte isimle banka hesabı açılması da ayrı bir suç teşkil ediyor sanırım.

@televole2 Salonun önünde sıramı beklerken güvenlik arkadaşla sohbet ettik mağduriyetimi anlattım, bu tarz dolandırıcılıkların aşırı artmaya başladığını bu nedenle günden güne bilişim suçlarına verilen cezaların arttırılıyor olduğunu söyledi.

• Beğen
Tepkiler: Veysel A.

Bozkırlı

Daimi Üye
Tepki
378
İsim
Serdar GÖK
Bisiklet
KTM
Daha önce de yazdım benzer durumlar için. Arkadaşlar eft yahut havale yaparken ödemeyi ne için yaptığınızı muhakkak not edin açıklama kısmına. Sonra yılgınlık göstermeyin. Muhakkak şikayetçi olun. Alışveriş yapacağınız zaman alacağınız ürünün ilanının ekran görüntüsünü alın. Yani üç beş kuruş deyip geçmeyin ve uğraşın. Sizin adınıza başkası uğraşmaz. Arkadaşı tebrik ediyorum. Mücadele etmiş ve sonuca varmış.

• Beğen
Tepki
199
İsim
Alper
Bisiklet
b'Twin
@Bozkırlı Kesinlikle açıklama kısmı önemli "Tern katlanır bisiklet bedeli" yazmıştım ben. Hatta ".... marka bisikletin kargo ile gönderimi içindir" şeklinde bir açıklama daha sağlam olur.

Bozkırlı

Daimi Üye
Tepki
378
İsim
Serdar GÖK
Bisiklet
KTM
@Love The Wind
ilan noyu da yazabilirsiniz. İnsanlar buraları bş geçtiği için en son delil yetersizliği ile sonuçsuz kalıyor davalar.

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.350
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Adalet yavaş işliyor diyerek vazgeçmediğiniz için. Tebrik ederim.
Birde üstüne tatlı niyetine maddi, manevi tazminat davası açın.

İlker_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
600
Bisiklet
Canyon
@Love The Wind çok geçmiş olsun...Maalesef bu denli arsız, yüzsüz ve kişilik yoksunu şerefsiz kişiler çoğu insanın binbir zorlukla hayallerine kavuşmasının önüne büyük bir set çekip birde güvensizlik duygusu aşılıyor...Bu tarz kişilere en çok yakışan yerde kesinlikle demir parmaklıklar arkasıdır...
Hatırlanacağı üzere 2015 senesinde forumda da üyeliği olan bir şahsiyetsiz Canyon markası üzerinden büyük bir dolandırıcılığa imzasını atıp gitmişti...Forumda bulunan birçok kişi mağdur durumda kalmıştı...İlgili kişi ile bende temasa geçmiş ve mevzu para konusuna gelene dek son derece güzel samimi bir ortam oluşmuştu...İyiki salaklığına denk gelip benden bambaşka birsey için 1000 tl'lik bir ücret istedi ve eşimin de cakallığı sayesinde başımızdan def edip anlaşmadık...Bunun akabininde internet üzerinden Canyon firmasından bisikletimin siparişini verip kafam rahat gelmesini bekledim...Yaklaşık 1-2 hafta sonrada zaten olan olmuş adam ortalardan kaybolmuştu...
Hakkınızı adalet önünde sonuna kadar bıkmadan usanmadan aradığınız için sizi tebrik ederim...Umarım hak eden hak ettiği yerde kendini bulur...

Ek olarak konu emlak konusu olsa da benzer bir durumu teşkil etmekte olduğu için belki yazacaklarım sizleri aydınlatır..

Ev satışı için anlaştığım emlakçı siteye ilanı 180m2 olarak belirtmiş...Sonrasında exper evin 120m2 olduğunu beyan edip istediğimiz banka kredisi çıkmamıştı...Bunun üzerine kapora olarak verdigimiz 2500 tl'nin geri iadesini istediğimizde üzerine yatmaya ve çıngar çıkartmaya çalıştı...Oysaki o zamana dek Allah ismini ağzından eksik etmiyordu...Hemen site üzerindeki ilan resimlerini çektim, whatsupp yazışmalarını kaydettim, noterden güzel bir ihtarname çektim ve ardından avukat aracılığı ile tüm hesaplarına el koydurtup dava aşamasına getirttim..Akabininde adam 1 hafta sonra avukatıma ben anlaşmak istiyorum paranın iadesini hemen yapayım dedi..O artistten eser kalmamış belli ki...Böyle bir durumda ilan, dekont vb. herşey elinizin altında olsun ki mahkeme esnasında güç sizden yana olsun...

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Yeni infaz yasasına göre ,cezaevlerini rahatlatmak için, 4 yıldan daha az ceza alan hükümlüler 1 gün bile yatmıyor.
Zaten bu işleri, yapan çakallarda,buna güveniyor .

• Beğen
Tepkiler: Fake Guru