Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sahil yolu % 80 asfalt yolu %20 Yol bike ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında nime tarafından paylaşıldı.

1. nime

nime Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam arkadaşlar adım emin ve yaklaşık 5-6 aydır B.Düzünden ikitelli körüsüne işe gidip geliyorum ve şuan altımda Salcano Ephesos MTB komle deore güzel bisikletim var ve memnunum ? Ama artık nedense yol bisikleti dahası yarış bisikleti beni kendine doğru çekiyor sanırım bu işler hep böyle oluyor :) Sadede gelirsek günde ortalama 50 km yol yapiyorum ve MTB gidonu triceps kaslarımı zorluyor zira tam eğilemiyorum neticede dağ bisikleti ve sele ayarı yola göre ayarlandı bu sefer hali ile kollara çok yük biniyor. Yarış bisikleti eğilmek bakımında beni daka dinamik kılıp rahat olmamı sağlayacak nedenlerden biri geride çok neden var ama bu biriydi sadece. :Yarış bisikleti bir tek sorun olarak beni çekingen yapiyor oda sahilde içilen şişelerin kırılması ve etrafın cam kırıkları ile dolması. Yarış bisikletinde ince lastikler beni zora sokar mı ? çok patlar mı ? Bu sorunu teknik bir şekilde çözersek yarış bisikleti almak istiyorum. Birde ilk etap olarak ne almalıyım ? Saygılar

2. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Cam kırıkları tehlikesi MTB için ne ise yol bisikleti içinde odur. Ancak yol bisikletleri biraz daha dikkat gerektirir, narindir. İlk etap olarak X bisikletini, ustalaştıkça Y ve Z bisikletini alarak çok zarar edersiniz. Sonra kullanılmış bisikletler yarı fiyatına anca gidiyor.

Bence alırken MTB'nizde olduğu gibi Deoreye karşılık gelebilecek bir Yol bisikleti setini tercih edin.

Bence üzerinde Shimano 105 donanım olan 8,5-9 kg civarı bir yol bisikleti size yeter. Bisiklet Corratec olabilir, paranız yetiyorsa Cannondale olabilir. Trek yol bisikletleri ederinin çok üzerinde satılıyor. Scot yol bisikletlerini hiç kullanmadığım için yorum yapamayacağım. Giant yol bisikletleride oldukça güzel, bende Giant TCR vardı, onun kadar memnun kaldığım bir yol bisikleti hatırlamıyorum.

nime bunu beğendi.
  3. nime

nime Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet dostum haklısın ama çok cam kırığı var ve benim kalın dişli lastik bile bir iki kere patladı ama yola devam tabii yedek lastik var yanımda :)
    Ne bileyim yol bisiklet lastikleri bana çok ince geliyor ? Ortada kaldım işte.

4. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Lastik patlamasının lastiğin kalınlığıyla pek bir alakası yok. Doğru basınçla daha çok alakalı. Son 2 aydır yol bisikletimin lastiği hiç patlamadı (2000 km den fazla yol yaptım). Arada cam içinden bile geçtiğim oldu.

nime bunu beğendi.
  5. nime

nime Kıdemli Üye

Seviye:
    Peki nasıl ayar yapacağız ? Yarış bisikletlerinin lastikleri yüksek basınç istiyor diye duydum ?

6. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Lastiğin üzerinde max. basınç yazar. Genellikle 115-120 PSI iyidir, patlaklara karşı koruma sağlar. Evinize iki elle basılan, basınç göstergeli, büyük pompalardan almanız çok iyi olur. Bu basıncı el pompasıyla basmak yorucu oluyor. Pek çok el pompası da mtb ler için üretildiğinden o basıncı zaten veremiyor.

nime bunu beğendi.
  7. nime

nime Kıdemli Üye

Seviye:

Sağol dostum. Ozaman bir yarış bisikleti al diyorsun :)

8. nime

nime Kıdemli Üye

Seviye:
    Birşey soracağım ; Basınç çok olursa mı daha çok lastik patlar ?

9. nime

nime Kıdemli Üye

Seviye:

Bende sizin gibi düşünüyorum fakat kendi başıma birşeyler yapmak istemedim sizin gibi değerli arkadşlardan bilgi alıp yola devam etmek istedim. Ama dediğiniz gibi 50 km belki çok uzun bir yol değil ama arka kollarım çok gereksiz yere kasılıyor ve gerçek bir yol sürüşü yapamiyorum. Teşekkürler.

10. nime

nime Kıdemli Üye

Seviye:

Barend yok am düşündüm bir ara öyle kaldı ? Solda aynam var olur mu gene ?
    Yol lastiği mantıklı bir fikir aklıma geldi ama denemedim hala önerin aklımda sağol :)

11. nime

nime Kıdemli Üye

Seviye:
    ????????????

12. nime

nime Kıdemli Üye

Seviye:
    yok mu başka yorumu olan ?

13. nime

nime Kıdemli Üye

Seviye:
    Ya yorum yapmak bukadar zor mu ? Yani bukadar aktif üye var ama paylaşım sıfır !

14. nime

nime Kıdemli Üye

Seviye:
    konu silinebilir mi ?