Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sahibinden.com'dan GET'siz alışveriş yapmak?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ekrem akkaya tarafından paylaşıldı.

1. ekrem akkaya

ekrem akkaya Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Arkadaşlar havuz sistemini kullanmadan ürün satmak istiyorum. bu konuda biraz aydınlatırmısınız beni?

2. Engin ATAL

Engin ATAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Karşılıklı anlaşma ile ürünü , PTT kapıda ödeme kargo ( kontrollü ) sistemiyle gönderebilirsiniz. Böylece güven problemli kalkar diye düşünüyorum.

3. ekrem akkaya

ekrem akkaya Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    PTT kargo kapıda ödeme olayının mantığı nasıldır peki? benim PTT'de hesabım yok, bir hesap mı açmam gerekir önce?

4. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Kapıda ödeme sistemine güvenmeyin. Her ürünü kapıda kontrol edemezsiniz. Kutusuna bakıp tamam diyebileceğiniz bir şey değilse, hiç bulaşmayın.

Ayrıca GeT yerine SanalPazar'ı tercih edin. Tüm kartlara peşin fiyatına taksit, sabit kargo ücreti, taksit erteleme, sabit %5 komisyon gibi avantajları var. Sahibinden'e prim vermeyin, burunları çok büyüdü son zamanlarda. Dünyanın komisyonunu alıyorlar, saçma sapan ilan yayın kısıtlamaları getiriyorlar.

5. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    mecburen havale-kargo olarak yapacaksınız eğer kapıda ödeme sistemi kullanmazsanız.

şahsen ben bir satıcı olarak kapıda ödeme kullanmıyorum zira kar amaçlı satış yapmayan birisi için hakikaten çileli ve riskli bir yöntem oluyor. alıcı için de ürün tutarına bildiğim kadarıyla ekstra ücret ekleniyor ama araştırmak lazım.

satıcının güvenilirliği ve satışları için aldığı yorumlar istikrarlı ve yeterince güven veriyorsa kendi aranızda yapabilirsiniz alışverişi. yok illa aracı kullanıcam diyorsanız, sahibinden yerine sanalpazara %5 komisyon vererek daha cazip şartlarla alabilirsiniz.

6. Engin ATAL

Engin ATAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kapıda ödeme sistemiyle , kargoyu evinize değil de bir PTT şubesine yollatın . Kontrollü kargo sistemiyle gelirse, kargoyu açıp inceleme hakkınız vardır. PTT hesabı zorunluluğu yoktur. Örneğin ; 1.500 TL'lik bir ürün aldınız ve kapıda ödeme sistemiyle yolladınız , karşı taraf kargo ücretini karşılar ve parayı görevliye verir. Siz kargoyu vermeden önce bir form doldurursunuz ve o forma göre paranız adınıza ve soyadınıza ( işlem ücreti ) kesintisiyle yatar.

ekrem akkaya bunu beğendi.
  7. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Aslında bu da güzel bir fikir. Bir nevi güvenli e-ticaret oluyor. Tabi "e" kısmı tartışmaya açık. :p

8. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    sahibinden de birçok ürün sattım. Önceliğim elden teslim oldu. Elden teslim imkanı yoksa önce havale sonra kargo şeklinde yaptım. Problem yaşamadım hiç. Karşındakine vereceğin güvenle alakalı. Tabii kabul etmeyenler, önce ürünün ulaşmasını isteyenlerde oldu ama satış kriterimde bu madde olmadığı için onlar için yapabileceğim bişey yoktu

9. ekrem akkaya

ekrem akkaya Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    teşekkürler verdiğiniz bilgiler için :)

10. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Hortlatıyorum ama diyelim havaleyi yaptım, adam ürünü göndermedi. Watsapp yazışmaları ve havale yapıldığı belgesi bana somut bir kanıt olur mu mahkeme açarsam? :)

11. lealtad

lealtad Onursal Üye

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @taner07 evet. Havale yaparken zaten iban alıyorsun. Ve havale dekontun elektronik olarak da mevcut oluyor. Karşı tarafın yaptığı da tam olarak nitelikli dolandırıcılığa giriyor

12. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @lealtad Yani benim sahibindenden biriyle bu şekilde alışveriş yapmam çok da sıkıntılı değil, zaten meblağ da çok yüksek değil 50 lira ama işte dolandırılmak hoş değil, emin olmak istedim :)

13. condition

condition Fixed

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @taner07 Hocam siz siz olun tanımadığınız kişilere ne kadar güven verirse versin havale yapmayın. Ben yaklaşık bir sene önce 400 TL dolandırıldım. Elimde deliller var diye düşünüyorken bunların fasa fiso olduğunu sürecin sonunda anladım. Hakkımı aramama rağmen işler hep yokuşa sürüldü resmi makamlar tarafından. Bir süre sonra mebla çok büyük olmadığı için vazgeçtim bu işten. Şuan aynı adam hala ilan açıyor ve birşey yapamıyorum.

Sonuç : Ülkemizde adalet var, hukuk devletiyiz, elimde deliller var gibi düşüncelerle tanımadığınız insanlara para göndermeyiniz. Sonunda dolandırıldığınızla ve o kadar uğraştığınızla kalıyorsunuz.

Tavsiye : Bir miktar fazla ödeyip alışveriş sitelerinin aracılığıyla güvenli alışveriş yapmak en güzeli. Arada bir site olduğu zaman haklarınızı sonuna kadar arayabilirsiniz.

taner07 bunu beğendi.
  14. lealtad

lealtad Onursal Üye

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @taner07 bazen riske girmek gerekiyor. Sonuçta ben ürün satarken önce havale istiyorum ve ürün alırken önce havale olmaz desem kendimle tezat düşerim. Çokca kez alışveriş yaptım sorun olmadı. Ha ayrıca çevreden gördüğümüz kadarıyla art niyetli olanlarda para alıp cevap bile vermeseler bile forum/face gibi ortamlarda ifsa olup "polis, savcılık" gibi lafları duyunca hemen ürünü yada parayı geri yolluyorlar..;)

Ama @condition ın dediği de bi nebze geçerli ne yazık ki../

15. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Havale/EFT yaparken işlem açıklaması kısmına mutlaka alışverişle ilgili belirleyici bir not yazin. "Sidi Ergo SPD ayakkabı satış bedelidir" gibi. Eğer bu notu düşmezseniz, yaptığınız ödemenin dekontu delil olarak değer taşımaz. Sizi dolandıran kişi kolayca "kendisine elden borç para vermiştim, banka hesabıma yatırarak borcunu ödedi" şeklinde savunma yapabilir ve eliniz kolunuz bağlanır.

taner07 bunu beğendi.
  16. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @taner07 Havale belgesi fazlasıyla yeterli zaten. Adamın adı sanı her şeyi var. :)

taner07 bunu beğendi.
  17. Turan

Turan Kıdemli Üye

Seviye:
    get bence çok sıkıntılı bir sistem. tüm avantajı satıcıdan alıp tamamiyle alıcıya veriyor. çok olay var aldığı bilgisayarı beğenmedim diye geri yollamış adam, meğerse içindeki anakartı vs. alıp yollamış. satıcı sahibinden geri dönüş bile alamamış. satıcı olacaklar güvenmiyorsa karşıdakine tavsiye etmem