Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sahibinden.com'da bisiklet butonu

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mehmet Han İzgi tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Han İzgi

Mehmet Han İzgi Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhaba bisiklet sever arkadaşlar. sahibinden.com'da bisiklet bakayım dedim ancak siteye bakınca "Vasıta" bölümünde olmadığını gördüm. Sitede "Alışveriş -> Spor" bölümünde bulunuyor. Bende mail attım çünkü bisiklet her ne kadar alışveriş ve spor bölümüne uygun gözükse de bisiklet en başta bir vasıtadır diye düşünüp mail attım. Maili okursanız orada biraz daha çok açıkladım. Hem kanıt amaçlı olarak Karayolları Kanun ve Yönetmelikleri'ne bakıp bir vasıta olduğunu da söyledim.
    -------------------------------------
    Merhaba,
    sahibinden.com'la alakalı bir sorum olacaktı. Sitede gördüğüm kadarıyla "Vasıta" başlığının altında "Bisiklet" sekmesi yok. Onun yerine "Alışveriş->Spor" bölümünde var. Karayolları Kanun ve Yönetmelikleri'ne göre araba, otobüs vb. gibi bisiklet de bir vasıtadır. (Aşağıda verdiğim adresten Kanun ve Yönetmelik'leri indirip Madde 3'e bakarsanız bisikletin de bir vasıta olduğunu görebilirsiniz.) O zaman bisiklet bir vasıta ise "Bisiklet" sekmesinin, sitenizin "Vasıta" başlığı altında olması gerekmez miydi?
    Teşekkür ederim. İyi günler.
    http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/KanunYonetmelikler.aspx
    -----------------------------------
    Cevap olarak:
    Sayın Üyemiz,
    Öneriniz değerlendirmeye alınmıştır.
    Saygılarımızla,
    sahibinden.com Destek Ekibi
    ------------------------------------------------
    Biraz etrafa danışmadan yaptım. Bisiklet sekmesinin Alışveriş-Spor değilde Vasıta başlığı altında olması benim için pek birşey değiştirmeyecek. Ancak en azından insanlar siteye girdiği zaman bisikleti vasıta altında görürlerse trafikte biraz daha bilinçlenecektir diye düşündüm. Bu konuda sizlerin de tüm olumlu olumsuz tüm yorumlarınızı görmek isterim. Teşekkürler.

2. Ahmet SARI

Ahmet SARI Kıdemli Üye

Seviye:
    Allah iyiliğini versin:cool:

:000002158

observer ve Mehmet Han İzgi bunu beğendi.
  3. ramirez

ramirez Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bravo... Etkili bilinçlendirme işinin çok güzel bir örneği. İşin ilginci site böyle bişeyi dikkate alırda uygularsa işte o zaman 10 numara olur. tebrik edilesi duyarlılık...

observer ve Mehmet Han İzgi bunu beğendi.
  4. Mehmet Han İzgi

Mehmet Han İzgi Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Amin :D

Evet, uygulanırsa bence de iyi olur. :) teşekkür ederim

5. Eray Gündoğdu

Eray Gündoğdu En güzel bisiklet, benim olan bisiklettir.

Adı:
    Eray Gündoğdu
    Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    Mantıklı,bisikletin sadece spor değil bir araç olduğu toplum kültürüne yerleşmesi gereken bir unsur

Mehmet Han İzgi bunu beğendi.
  6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    2 sene önce bisiklet bölümü zaten vasıtanın içerisindeydi"bisiklet vasıta değildir spordur" diye spor bölümüne alınmıştı :) kısaca bakış açısına göre değişir amcam işten eve evden işe kullanıyordur vasıtadır, arkadaşım düzenli antreman yapıp yarışlara katılıyordur lisanslı sporcudur,bir diğeri hafta sonu tur yapıp sosyal guruplara katılıyordur eğlencedir.Kısaca siz ona nasıl bakıyorsanız odur bisiklet.

7. Mehmet Han İzgi

Mehmet Han İzgi Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Onu geri almak lazım bence :) Tabii herkes için farklı aslında bisiklet. Ancak şehir içi kullanıma yönelik olarak trafikte yeterince dikkat edilmeyen bir araç. Hem insanların gözünün çarpması yoluyla hem kısmen bisikletin reklamı gibi. Biraz daha dikkat uyandırır gibi gelioyr bana bunu yapınca. Sanki bilinçaltına oynarmış gibi hani :D

8. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bisiklet vasıtadır.Çok güzel yapmışsın, hiç aklıma gelmemişti, gerçekten güzel bir uyarı olmuş. :)

9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Trafikte fark edilmek tamamen bulunulan şehir ve kullanılan kıyafetler ile ilgilidir tabi biraz da trafik bilgisi ile ilgili.Yıllardır yaz kış işime bisiklet ile giderim trafikte yaşlı teyzeler hariç hiç sıkıntı yaşamadım(sorun biraz da bende hızlı olduğumdan teyzeler ile anlaşamıyoruz :) ).En sağdan sola dönüşlerde bile sol kolumu yere paralel olacak şekilde kaldırdığım zaman durmayan şöför görmedim.Şimdi Eskişehirde trafikte işine okuluna bisikleti ile giden binlerce insan var keza Konya da aynı şekilde.Bir ilde bu kadar çok bisikletli olursa insanlarda ister istemez göz aşinalığı oluyor.Ankarada da son bir senedir oldukça fazla bisikletliyi yollarda görür oldum bu hızla giderse bir kaç seneye orada da bisikletlilere dikkat başlayacaktır.İstanbul için iş biraz zor hem çok kalabalık hemde mesafeler uzak.Yağmuru rüzgarı da bitmiyor.Fazla bisikletli yollarda olamayacağından bu sıkıntılar devam eder gibi.

Asıl konuya da gelirsek bence spor bölümünde olması daha uygun derim.(kişisel fikrimdir) neden derseniz bisiklet ile diğer vasıta bölümündeki araçlar arasında hiç ortak nokta yok.Vasıtanın birinci anlamı araçtır.Yani "Bir iş yapmaya ya da bir bilgi sağlamaya yarayan araç" bu tanımdan ileri gidersek her şey aslında bir vasıtadır :) bisikletin tarihine de bakarsak ilk yapılış amacı oyuncak maksatlı şimdi geldiği durum ortada :) kıssadan hisse o kadar çok fikir yazılabilinir ki bu konuda herkesin kendi fikrine saygı duymak lazım.Bence yaşam biçimi sizce vasıta :)

10. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Bencede bisiklet bir spor aleti.

11. Mehmet Han İzgi

Mehmet Han İzgi Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Benim kastettiğim bu değil aslında. Bisiklet hem spor aleti hem vasıta. (hem de yaşam biçimi ama öyle bir başlık koydurmayı teklif etmeyi düşünmedim sahibinden.com'a :D )
    Sorun ise şu: Bisiklet almamak için yani başka şeyler almak veya bakmak için siteye giren bir insan bisikleti Spor adı altında mı yoksa Vasıta adı altında mı görünce biraz daha çok dikkatini çeker? (Tabii burada bahsettiğim insanlar bisikletle kısmen ya da alakası olmayan insanlar. Buradaki insanlar zaten farkında.)
    Benim amaçladığım şey şu, bisikletle kısmen ya da alakası olmayan insanlar Bisiklet başlığını Vasıta başlığı adı altında görürse Spor başlığı altında görünmesine göre daha fazla etki yapar gibi geliyor. Yani bisiklete daha çok itibar edecekler. Çok ayrıntı düşünüyormuş gibi geliyorum şu anda kendime ama ne bileyim yapasım geldi :D

ersen t. bunu beğendi.