Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sağlıklı Yemek Tarifleri

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

1. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar affınıza sığınarak bu konuyu açıyorum . Artık kış geliyor ve sebzeler sofralarımızı süslemeye başlayacak. Bizlerin de sporcu olarak sağlıklı beslenmemiz gerekiyor. Sağlıklı yemek tariflerini bir araya toplarsak çok güzel olur kanımca. Mümkünse etsiz yemekler olsun lütfen

Aşağıdaki tarifi başka bir konuda vermiştim ama tekrarlamayı uygun görüyorum. Yapılması çok kolay olan kabak tatlısı; baklava vs. gibi tatlılara göre çok düşük kalorisi vardır . Maliyeti çok düşüktür . Mideyi ve bağırsakları yormaz.

Tarif Oktay Ustadan
    Kabak tatlısı malzemeleri

* 1/2 kg kabak,
    * 1 kase şeker,
    * 1/4 çay bardağı su.

Kabak tatlısı tarifi

Kabak parçaları soyulup, dilimlenir. Tencereye yerleştirilir. Yayvan bir tencere kullanımının daha iyi olacağını düşünüyorum . Bir kase şekeri kat aralarına ve en üste serpilir.

Son olarak tencerede çeyrek çay bardağı su gezdirip, önce yüksek sonra kısık ateşte pişirilir. Pişirme süresi yaklaşık olarak 30-45 dakika.Bence sık sık kontrol edin. Kabak daha öncede pişebiliyor. Kabaklar yumuşadığında pişmiş olduğunu anlıyoruz.

Sıcak veya soğuk servis yapabilirsiniz. Servis yapmadan önce üzerini fındık ve hindistan cevizi ile süslemeniz ayrı bir tat katacaktır.

İsteğe göre şeker daha fazla kullanılabilir fakat ben çok şekerli sevmediğim için yukarıdaki miktar yeterli geldi.

Afiyet olsun.

Hakan Yazman bunu beğendi.
  2. orkun tulu

orkun tulu Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben de en sağlıklı yağda yumurta tarifi vereyim.

sahana yeterli miktarda zeytin yağı konur. Ocak yakıldıktan hemen sonra yağın ısınması beklenmeden yumurtalar sahanın içine kırılır. Yumurtalar pişince ocak kapatılır.

Cem Unden bunu beğendi.
  3. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Avokado ezmesi (bunun orjinal yapılışını tam bilmiyorum ben kendime göre geliştirdim :) )

Bir adet olgun yumuşak avokado alınır, soyulur tabağa dilimlenir, üzerine birer tutam kuru nane, fesleğen, kekik, haspir (yerli safran diye de geçer) konur, biraz deniz tuzu eklenir, biraz sarmısak ve ceviz içi ezilip eklenir, zeytinyağı ve limon eklenir, bütün karışım çatalla ezilip püre haline getirilip kahvaltılarda öğünlerde tam tahıl ekmeği ile tüketilir. Opsiyonel olarak yeşillik (maydanoz, semizotu, dereotu vb eklenebilir) . Ana malzeme avakado, limon, deniz tuzu, zeytinyağı ve kuru baharattır (nane kekik fesleğen), diğer içerikle istediğiniz gibi oynayabilirsiniz...
    Mükemmel faydalı bir karışımdır ...

Newguinea ve Cem Unden bunu beğendi.
  4. çağrı kolçak

çağrı kolçak Kıdemli Üye

Seviye:
    tecrübeli abilerden bu konunun devamını bekliyorum. malum yalnız yaşayan öğrenciyim her türlü yemek tarifine varım :D

5. Gülgün

Gülgün Kıdemli Üye

Seviye:
    Bir küçük tarifde benden.
    Malzemeleri isteğinize göre artırabilirsiniz. Ben tek kişilik ve çabuk tüketilir olması için 1 patlıcan ve 3-4 adet kırmızı biberle yapıyorum.

Malzemeler ( 2 kişilik ) :

1 adet patlıcan
    3-4 adet kırmızı biber
    2 diş sarımsak
    1 tutam tuz
    1 tutam karabiber
    Sızma zeytinyağı

Tarif :
    Önce bir kabın içinde , üzerlerini örtecek kadar su ekleyerek kırmızı biberler haşlanır. Soğumaya başladıklarında biberlerin üzerindeki ince zar soyulur. Patlıcan közlenerek, üst kabuğu soyulduktan sonra biberlerle birlikte çatalla iyice ezilir.Dövülmüş sarımsaklar , tuz , karabiber ve istenilen ölçüde (ben yaklaşık 1,5 yemek kaşığı kadar zeytinyağ ilave ediyorum) zeytinyağı ilave edilir.
    Tüm malzemeler iyice karıştırılarak ezilir ( blander veya rondo kullanmak çok daha kolaylık oluyor) .
    Özellikle tam tahillı ekmek yada doğal çavdar ekmeğinin üzerine sürülerek tüketilir.

çağrı kolçak ve Cem Unden bunu beğendi.
  6. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Kekik ve soğanda eklenirse güzel olur sanırım. "Ekmeğin üzerine sürülerek tüketilir" kısmını okurken ağzım sulandı :):)

7. Gülgün

Gülgün Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet , soğanı denemedim, ama kekik yakışıyor.
    Ve gerçekten çok lezzetli. Hele bir de oranları tam tutturup, kıvamını bulduğunda :in:

Cem Unden bunu beğendi.
  8. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    çağrı kolçak, Agamemnon ve Cem Unden bunu beğendi.
  9. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Zeytinyağlı yeşil fasulye oldukça sevdiğim yemeklerden biridir.

10. Agamemnon

Agamemnon Kıdemli Üye

Seviye:
    Harikasınız :D

11. Agamemnon

Agamemnon Kıdemli Üye

Seviye:
    Blog çok iyimiş...

12. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tesekkur ederım, yenı tarıfler ıle yayına devam edıyorum...