Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında vraptor tarafından paylaşıldı.

1. vraptor

vraptor o1no1/Cyclist

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sağlıklı ve dengeli beslenmek için tablo gibi hazırlanmış bir program bulamadım. Herkesin programı farklı olur diyeceksiniz haklısınız ama örnek olarak da bulamadım. Fazla kilo sıkıntım yok tam aksine az kilo sıkıntım var. 50km bisiklet sürüşümde başlangıç 56.4kg iken tur sonrasında bol su ve besin tüketmeme rağmen 54.5kg a düştüm. Su kaybından değil bu kayıp ciddi ciddi bu kadar kiloyu bir turda vermişim ve 2 hafta oldu anca eski kiloma geldim. Hedefim 60kgda kalmak.

Sizden isteğim şu ;
    1)Bisiklet sürüyorum kas oranı artıyor ama kasların daha fazla gelişmesi için hangi besinleri yemem gerekiyor ?
    2)Sürüş başladanmı beslenilmeli sürüş esnasında mı beslenilmeli yoksa sürüş bitimindemi ?
    3)Kendi enerji barlarımızı yapabilir miyiz ?

Sorularım bu kadar aklıma geldikçe konu altında konuşuruz. Şimdiden teşekkürler.

2. ismail.yüksel

ismail.yüksel Forum Demirbaşı

Seviye:
  3. oktayakgoz

oktayakgoz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kas kutleni arttırmak istiyorsan 50 km bisiklet surmek çok faydalı olmaz. Kısa ve yorucu antremanlar yapman lazım. Mtb ile tepelerde dolaşabilir bol bol yokuş çıkmalısın.

Besin olarak kas yapmak için protein almalısın. Yumurta sut ve et bu işin olmazsa olmazları.

4. canayaz0734

canayaz0734 No Pain -No Gain

Adı:
    Can AYAZ
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @vraptor Aslında bu konu ile ilgli bir çok forumda konu başlığı görebilirsiniz.Detaya çok inmeden izah etmek isterim,

1-)Günlük aldığınız gıdalarda protein oranın düşük olmamasına dikkat edin.Amacınız kilo vermek ise karbonhidratı azaltabilirsiniz.Kas kaybı yaşamamak için Protein miktarı yüksek gıdalara yönlenmeniz yeterlidir.Yumurta,Süt ,Yoğurt,Beyaz ve Kırmızı et türevleri en saf protein kaynakları olduğunu hepimiz biliyoruz.

2-)İdman Öncesi ağır beslenmediğiniz müddetçe sorun yok.Tok bir mide de, vücuttaki kan, hazım için midede toplanacağından kaslara yeteri kadar kan iletilemeyecek ve spordan verim alamayacaksınız.Toparlanma için idman sonrasında besin tüketilmesi daha faydalıdır.

3-)Tabi ki yapılabilir konuyla ilgili Youtube da bulabileceğiniz tarifler var.

İyi Sporlar....

Eren D. ve vraptor bunu beğendi.
  5. vraptor

vraptor o1no1/Cyclist

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @canayaz0734 İlginiz için teşekkürler :) Youtubedan bu barların tarifine bakmam lazım :)

6. Onur Ali İmren

Onur Ali İmren Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    süt vücuttaki kalsiyumun çiş ile atılmasını destek verir. süt yerine kefir tüketebilirsiniz. bisiklete binmek + kas sağlar ama istediğinizi verir mi bilmem.
    ağırlık çalışmaları yapmanız gerekiyor. Dengeli protein- kompleks karb.- yağ alınması gerekiyor.

beslenme ise önce de sonra da işi yaparken de unutulmamalı. tabi daha detaylı da anlatılabilir ama arkadaşlar yardımcı olacaktır.

7. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Onur Ali İmren kefir valla benim aklımdan gitmiş unutmuştum onu tamamen. ondan edinmem lazım aslında. hazır almakla kendin yapmak arasında çok fark var tad olarak ta.

8. FatihC.

FatihC. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    bu konunun takipçisi olacağım,

İşlenmiş gıda yememeye dikkat ediyorum. Genelde günlük öğünlerim ızgara, ev yapımı çorba, salata, meyve ve kuruyemiş şeklinde oluyor, o gün canım ne isterse onu yiyorum, belli bir kaloriyi aşmıyorum, bisiklet sürüşü sırası öncesi iyi beslenmeye dikkat ediyorum. Buradaki bar önerisini bende evde uygulayacağım.

9. vraptor

vraptor o1no1/Cyclist

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yorumların hepsini okuyorum ve bilgileniyorum sayenizde. Gerekli ilgiyi görürse benim gibi ne yapacağını bilemeyenlere güzel bir rehber oluştururuz

10. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba, boyun kaç?

11. vraptor

vraptor o1no1/Cyclist

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba, Boy : 1,70 Kilo ; 55-56 arası

12. canayaz0734

Adı:
    Can AYAZ
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @vraptor Boyunuza göre kilonuz az, 65-70 kg sizin ideal kilonuz olmalıdır. Bunun için kilo almaya yönelik idmanların yapılması da faydalı olacaktır...Dengeli bir şekilde kilo alamanız için karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenebilirsiniz.Ama yüksek şiddetli bir spora başlamadan önce doktorunuza başvurunuz.

vraptor bunu beğendi.
  13. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    İdealde 65 kilo falan olman lazım. Bisiklet sporu için düşük kilo bir avantaj aslında. Şimdi karbohidrat ve şeker yüklenirsen yabancıların "skinny fat" dedikleri sıska ve göbekli bir hal alırsın. Senin yapman gereken protein ve yağ miktarını arttırmak.

Sabah kahvaltılarını sıkı yap. Her gün yumurta ye mümkünse tereyağlı
    ceviz badem fındık fıstık bunları tüket
    Her gün protein alman gerekiyor ( et süt yoğurt yumurta )

Sürüş sırasında aldıkların günü kurtarır, fazla birşey bekleme, her gün kahvaltı, poğaça ekmekle değil gerçek gıdalarla.

Bir adet Canan Karatay diyeti kitabı al, kilo vermek isteyen veriyor, almak isteyen alıyor, sağlıklı beslenmekle bunlar mümkün.

vraptor bunu beğendi.
  14. Onur Ali İmren

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Şu ideal kilo olayını nasıl kabullendiniz?

Mesela benim 179cm uzunluğum var. İdeal boy-kiloya göre benim 70 kilo falan olmam gerek. Ben 73 kiloyum. Yağ oranım %11.2. Aktif olarak spor ile uğraşıyorum. ama benimle aynı boyda aynı kiloda olan biri ama benim kas oranıma sahip olmayan biri ile ben bir miyim?

Mesela anthony joshua,191cm 112 kilo. Bu adam ideal ölçülerde değil ama
    anthony joshua - Google'da Ara

durum bu.

Demem o ki kas oranınızı arttırıp,yağı belli bir seviyede tutun.

vraptor bunu beğendi.
  15. canayaz0734

Adı:
    Can AYAZ
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Onur Ali İmren Merhaba Arkadaşım,

"Nasıl kabullendiniz" sorusunu kabul edemeyeceğim.Şahsından özür dileyerek belirmek istediğim bir diğer husus 4 yıllık Spor ve Rekreasyon Yönetimi mezunuyum....

Örneğiniz ; Anthony joshua, profesyonel bir boksör ,antrenörü ve doktor gözetiminde olan bir sporcu ,sizinde bu kıyaslamayı nasıl yaptığınızı anlayamadım.

@vraptor un boyu 170 ve 55 kilo, ben 170 boyundayım 72 kiloyum ...Uğraş verilen spor dalına göre kilo farklılık gösterebilir.Arkadaşımız kilo kaybından zaten muzdarip dolayısı ile kilo almak istiyor.Bisiklet kalbe ve bacak kaslarına yük bindiren bir spor 55 kilo olan birinin bacak kasları ne kadar gelişmiş olabilir? & %11.2 yağ oranına sahipseniz zaten aktif olarak sporla uğraşıyorsunuz....Kaslarınızda paralel doğrultuda gelişim göstermiştir.

Daha önceki mesajımda da ilettiğim üzere doktora gözükmek faydalı olacaktır....

Saygılar....

vraptor bunu beğendi.
  16. Onur Ali İmren

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Doktor kısmında değilim tabi görünsün,amacım fikrin dayandığı temel. kıyaslama boy-kilo oranı için. x kişisi ile y kişisi için değil. 55 kilo birinin bacak kasları gayet gelişmiş olabilir. ben buradaki arkadaş konusunda da değilim. Sadece şu boy-kilo neye göre kime göre??

Kas oranı yüksek ise,ideal boy kilo önemsiz. yağ oranı yüksek ise evet siz genele uyuyorsunuz ve ideal kelimesi de zaten bunu açıklamakta. bu arada joshuayı kaçırmayın derim. sağlam bir çocuk!

17. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben de senin gibi zayıfım dostum hatta senden 5 kilo daha zayıfım benim de boyum 1.70(miş ben 1.65 sanıyordum) ve 50 kiloyum. Artık rahatsız oldum ve doktora gittim, testler falan bir hastalık olmayınca diyetisyene gittim. Öncelikle kesinlikle diyetisyene gitmeni öneriyorum faydasını göreceksin. Yok gitmem diyorsan sabah peynir-zeytin-yumurta sabit, ara öğünlerde meyve ve kuru yemiş. Öğlen yemeğinde ne yiyorsan kesinlikle yanında yoğurt, akşam yemeğinde et-balık veye kurubaklagil ve gece de yatmadan önce ballı veya neyli istiyorsan süt. Böyle bir liste kilo aldıracaktır, ben 2 haftadır tam sağlıklı olmasa da uyguluyorum kilo aldım mı emin değilim ama kesinlikle kendimi daha iyi ve sağlıklı hissediyorum. Daha önce kan vermeye çalıştığımda kan bile çıkmıyordu kolumdan şimdi kolumu kendim sıkınca bile damarlarımı görebiliyorum :D

İdeal boy ve kilo konusunda iki arkadaşımız da haklısınız ama böyle gereksiz bir tartışmaya girmemek gerekir. İlk arkadaş normal bir insan için kilo-boy oranına bakarak söylüyor, konuyu açan arkadaş kendini açıklamış bunun üzerine ideal kilo söylemekte bir sakınca görmüyorum bu zaten aşağı yukarı belli bir oran.

vraptor bunu beğendi.
  18. vraptor

vraptor o1no1/Cyclist

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İstatistiklerde belki ideal oran gibi görünebilir fakat gerçekte hiçte öyle olmuyor. Çelimsiz bir vücut kimse istemez bende dahil. Ben sürüşlerden sonra çok kilo kaybından müzdaripim. En büyük kaybı 2 hafta önce yaptığım turda yaşadım.

Yorumlarınızı tek tek okudum hepinize teşekkürler.