Sağlıklı saçlar

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
Bir bileniniz var mı
Sağlılıklı gür saçlara nasıl kavuşabilirim.

Kazıtmaya doğru gidiyorum

Scudo

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Saçlarınızın sağlıklı görünmesini istiyorsanız; 2 ayda bir kestirin, ılık su ile yıkayın ve kremi sadece uçlarına sürün.
Saç bakımında dikkat etmeniz gereken diğer konular:

Jöle sürünce saçlar dökülür mü? Jöle saçta 2-3 gün kalırsa saç telini havasız bıraktığı için saç dökülmesi hızlanır. Ertesi gün saç yıkanmalıdır.

Mevsimsel geçiş dönemlerinde saçlara özel bir bakım uygulanmalı mı? Özel şampuan, krem ve bakım serumları her zaman değil ama mevsim dönümlerinde kullanılmalıdır.

2 ayda bir saçları kestirmek gerekir mi? Saç tellerinin uçları kesildiğinde daha sağlıklı büyüdüğü için çabuk ve dengeli uzar. 2 ayda bir saç kesimi sağlıklıdır.

Saçın her gün yıkanması zararlı mıdır? Saç dokusunun ürettiği yağ önemlidir. Dolayısıyla sık yıkanan saçlarda bu yağ tabakasının kaybı ile saçlarda zayıflama meydana gelir. Günlük yıkanma yeterlidir.

Saç için özel bir krem kullanılmalı mıdır? Saç kremi ve bakım kremleri her zaman saç teli ucuna uygulanmalıdır.

Saç nasıl suyla yıkanmalıdır? Saçları ılık suyla yıkamak önerilmektedir. Ilık su saç tellerine zarar vermez. Yıkama sonrasında 1 kez soğuk su tutulmalıdır.

Ağır diyetler saçın dökülmesine neden olabilir. Saç için en önemli olan diyetin içeriğidir. Protein açısından yetersiz diyetlerle, saç köklerini dinlenme dönemine sokarak, proteinden tasarruf etmeye calışılır. Bu ağır diyetleri takiben 2-3 ay içinde yaygın saç dökülmesi görülebilir.

Sıkı topuzlardan kaçının. Sıkı toplanmış saçlar, at kuyrukları, topuzlar ve örgüler saçların köklerini zayıflatmaktadır. Özellikle alnın yan kısmındaki saç dökülmelerinden, sıkı ve gergin toplamalar sorumludur.

Ayrıca

Her şeyin başı sağlık olduğu kadar doğru beslenme! Siz doğru beslenmiyorsanız hücrelerin ihtiyacı olan protein ve mineralleri almıyorsanız, parlak gösteren şampuanlar veya saç bakım ürünleri kullanmanız yeterli olmayacaktır.

Saçlarınızın daha sağlıklı, parlak ve daha hızlı uzamasını istiyorsanız işte tüketilmesi önerilen gıdalar ve vitaminler!..

Demir bakımından zengin proteinler tüketin
Protein saç hücrelerinin de içinde bulunduğu tüm hücrelerin gelişimi için önemli. Demir içeren proteinler vücudunuzun tüm hücrelerine olduğu gibi saç diplerine de oksiyen taşınmasına yardımcı oluyor. Demir bakımından zengin gıladar arasında, istiridye, yağsız biftek, hindi, ördek, kuzu eti, tavuk, karides, yumurta sayılıyor. Vejeteryanlere ise, soya fasulyesi, mercimek, fasulye, nohut, börülce öneriliyor.

C vitamini alın
C vitamini, vejeteryan grubu demir içeren gıdaların hücre tarafından emilimini sağlıyor. Bu besinlerle C vitamini bakımından zengin biber, portakal, greyfurt, çilek, limon, brokoli, brüksel lahanası, ananas gibi gıdaların tüketilmesi öneriliyor.

Folik asit, B-6 ve B-12 vitaminleri de alın
Folik asit, B-6 ve B-12 vitaminleri tüm hücrelere ve saçları besleyen hücrelere besin, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırıyor. Yeterli B vitamini alınmadığında, saç kökünü besleyen hücrelere yeterince enerji gitmediği için saçta yavaş büyüme, zayıflık, kırılma veya elektriklenme gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. B-6 vitamini içeren gıdalar arasında, kahvaltıda tüketilebilecek tahıllar, (buğday, bulgur), tavuk göğsü, beyaz patates, mercimek, deniz somonu, sığır bifteği veya filetosu, köy peyniri sayılıyor. B-12 vitamini içeren gıdalar da, börülce, soya fasulyesi, ıspanak, taze fasulye, brokoli, enginar, bamya, pancar gibi kök bitkileri, şalgam olarak belirtiliyor.

Çinkoyu unutmayın!
Çinko minerali, saçların büyümesini hızlandırır ve tamir edici özelliğe sahiptir. Saç köklerinin etrafında toplanarak, saç kökünün sağlıklı olmasını sağlar. Çinkonun azalması saç dökülmesine, yavaş uzamasına ve kepeğe neden oluyor. Biftek, tereyağı, hindi, tahıllar, tavuk, nohut, istiridye gibi gıdalarda çinko bulunuyor.

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
yılan yağı susam yapı sarımsak yağı zeytinyağı çörekotu yağının karıtşrtırdım 4 ay sürdüm saçlarıma
saçlarım gürleşmedi 100 tl gibi paramda gitti:(

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Valla lise zamanından beri kelleşiyorum, yaklaşık son 14 yılı da ya kazıtarak yada 0 numara gezdim ve kelliğe de takılmıyorum/takılmıyordum... Ancak eşim bir radyo programında sorulan soruya cevap vererek bir deneme seti kazandı 10 adet serum ve şampuan, ben de denedim... Eskiden beri bu tip ürünler bana palavra gibi gelirken şaşırdım, harbiden tüy gibi ince yeni saçlar çıktı kafamda hem de iki haftada... Şu an hala düzenli kullanmıyorum ama bizden kim denediyse saç çıktı... Ablam, annem, hatta anmemin saçına sürdükten sonra elinde kalanı babam kendi kafasına sürmüş...Onda bile saç çıktı... Bu arada annem 66 babam 68 yaşında, genç insanlar da değiller...

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
M.Cilasun Bayülgen bu süper haber
şimdi bu ürünün ismi ve nereden bulabileceğimi söyler misin tam olarak

Adil

Aktif Üye
Tepki
113
Sporcu saçlarıda önemli tabi :D :D
erkek olunca fark etmiyoz da :D

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Ürünün adı Bioxcin, şampuanı da, serumu da eczanelerde mevcut... Galiba yaglı ve kuru cilt tipleri için şampuanın türevleri var... Umarım işinize yarar...

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
az önce bioxcin nin sitesin inceledim telefon görüşmesi yaptım
bırakınca dökülme olur mu dedim olmaz dedi
arkadaşlarım olduğunu söylüyor dedim
sitrestendir dedi :D

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
eğer alanında iyi bir dermatolog a giderseniz tahminimce size yardımcı olacaktır. onlar bazen eczanelerde hazırlanabilecek bir solüsyon yazıyorlar.. eczanede belli ilacların belli oranlarla karıstırılmasıyla olusan bu solüsyonu düzenli kullandıgınızda eğer kök hala canlıysa (ki cogunlukla öyledir) gözle görülür etkisi oluyor. hem doktor tavsiyesi oluyor hem ucuk fiyatlı degil.. cok acemi olmayan herhangi bir dermatolog size bunu yazabilir. hatta cilt yapınıza ve ihtiyaclarınıza göre yazdıkları icin kişiye özel solüsyon oluyor da diyebiliriz =)

• Beğen
Tepkiler: pınar kacakkiz

-Paşa-

askssy
Tepki
579
Bisiklet
Specialized
Bioxcin kardeşimde işe yaramadı.

Tepki
43
Yumurta sarısı - Zeytin yağı kürü saçları beslediğini, yakın zamanda gazete dahil, duydum ve okudum. Haftada bir, belki biraz daha uzun bir süre arayla, kendim uyguluyorum. Saçlarınızın fazlalığına göre miktarı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Bir karışım oranı yok.

samet_özdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.130
yaramayınca yaramıyor hiç biri ben bioxinde kulladım vichy nin amino sp94 ünüde kullandım bi faydasını göremedim kız arkadaşım doğal bişey almış ondan kullandım biras daha iyiydi onlara göre badem yağı falan var içinde kullandım faydasını gördüm ama artık kullanmıyorum üşeniyorum :)

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
hergün yıkamayın diye bağırıyor saç uzmanlar saçın yağı besliyormuş saçı ben sanırım kazıyacağım kararımı verdim iyi bir peruk bulayım
perukta işe gelirken diğer günler mis gibi sıfır dolaşırım :D