Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Saglıklı kilo almak. Yardım!

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Bengg tarafından paylaşıldı.

1. Bengg

Bengg Aktif Üye

Adı:
    Göktuğ Güntav
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Herkese ıyı gunler dıleyerek bu konuya baslıyorum. Arkadaslar ve abılerım, ben 175 boyunda 16 yasındayım. Ancak asırı zayıfım. 50 kıloyum. Konu baslıgından da anlıyacagınız uzere sızden yardım dılıyorum. Bılgılerı olan herkes benımle paylassın lutfen. Kılo almam lazım, ama fazla yaglı da yersem sıvılcelerım kontrolden cıkıyor. Benım ıcın onerebılecegınız bır kılo alma dıyetınız var mı?
    NOT= yumurta yıyemıyorum, kullandıgım ılactan oturu.

2. Aşkın Şentürk

Aşkın Şentürk Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Karbonhidrat ağırlıklı beslenmelisin. İnternetten biraz bak ister BMH (Bazal Metabolik Hız ) hesaplaması var. Senin günlük harcadığın kalorinin fazlasını almalısın bir değerlerine bak ona göre beslen. (BMH Değeri) Ama düzgün olarak spor yapıyorsan .(en az hafta 3 gün 30 dakikadan fazla standart değer 45 dk ) . Örnek bu dediklerimi yapıyorsun akşam 9 dan önce 1 tabak makarna yiyebilirsin 7 de yemek yedikten sonra mesela. Ben sana yardımcı olabilirim istersen . Şuan Beden Eğitimi Öğretmenliği 2.sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda yüzme antrenörlüğümde var beslenme ve diyetetik ile aram iyidir.Sen biraz bak yapamazsan yardımcı olurum dediğim gibi .

Bengg bunu beğendi.
  3. Seyit Ergin

Seyit Ergin Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Kendimden bişey söyliyim her oturuşta 1Ekmek :D + 2tabak yemek yiorum 70kiloyum sabit ve en fazla 3 saat sonra açlık başlıo ve fiziki görünüşüm :D 70kiloluk bi cüsse değil :D

4. Aşkın Şentürk

Aşkın Şentürk Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bazı insanların genetik olarak BMH 'ı yüksek. Ancak BMH yaş ile düşen bir şey. İlerleyen yaşlarda aynı sonuçlar doğurmaz. Bu arada benim bir arkadaşım abartmıyorum bir oturuşta 1 tepsi börek yiyordu. Ama 60 kilo bile olamıyordu 55 . Geceleri kalkıp yemek yerdi yine de alamadı. Ama bu normal olamazdı. Ardından doktora göründe ve midesinde delik ve yaralar varmış . O yüzden ne yaparsa yapsın bir türlü kilo alamıyordu. Bu da güzel değil sanırım :) Unutmayın her şeyin azı karar fazlası zarar , zatan ben kilo almıyorum deyip bi oturuşta bi öküzü yemeyin ilerleyen yaşlarda çok sıkıntısını çekersiniz .

Bengg bunu beğendi.
  5. Bengg

Bengg Aktif Üye

Adı:
    Göktuğ Güntav
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Fazla yemek yemiyorum, yemeğe meraklı değilim açıkçası o yüzden bmh'ı ölçüp sana danışıcam Aşkın abicim :)

6. Bengg

Bengg Aktif Üye

Adı:
    Göktuğ Güntav
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Sende aşmışsın abicim :D

7. Osman Selman

Osman Selman Kıdemli Üye

Seviye:
    sporla kilo almayı dene, spor yaptıkça kas kütlen kuvvetlenip artacak. ve haliyle kilo alacaksın. bir de şu var daha çok gençsin emin ol 20li yaşlarda en az 7-8 kilo fazlan olacak.

8. Bengg

Bengg Aktif Üye

Adı:
    Göktuğ Güntav
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bunu hiç düşünmemiştim teşekkür ederim :) O zaman iyi bir diyet programı bulup uygulamam lazım

9. Mete GÜNEY

Mete GÜNEY Yeni Üye

Adı:
    Mete GÜNEY
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Göktuğ kardeşim kilo almak iyi birşey değildir.
    Neden yumurta yiyemiyorsun? Allerji??
    Kullandığın ilaç nedir?

10. Bengg

Bengg Aktif Üye

Adı:
    Göktuğ Güntav
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Yok alerji değil, rakutan denen sivilce ilacını kullanıyorum. Karaciğeri zorladığı için yumurta yememem gerekiyor.(rakutanı kullanan bilir nasıl bir şey olduğunu)

11. selçuk aydın

selçuk aydın Üye

Seviye:
    göktuğ bisiklet sürüyorsan bisiklet kilo alımını zorlaştırır bu aklında olsun. bisikleti bırakma tabii ama yanı sıra vücut geliştirme sporuyla ilgilenirsen kilo alman kolaylaşır. üstelik sorun için vücut geliştirme forumlarına da bir bakınırsan çok fazla cevap bulabilirsin.

Bengg bunu beğendi.
  12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Sporla kilo almak için düzgün beslenme gerekiyor kesinlikle. Yoksa olduğu yerde sayar arkadaş. Üstüne bitkin düşer.

13. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba göktuğ, aynı konudan bende bir zamanlar muzdarip olduğum için sana elimden geleni anlatayım.
    Kilo almak sanılanın aksine çok kolay olmayan bir iştir. Çoğu insan '' e canım otur ye ya kilo alırsın '' der ama alakası yoktur, zira öyle birşey olsaydı benim şuan 150 kilo olmam lazımdı :) Neyse yaşın itibari ile kilo almanın tam zamanları, doğru beslenme ve ''SPOR'' ile kilo alabilirsin.Şimdi bazı yollar var onlara bakalım.
    Birincisi kilo alman için kesenin azını biraz açman lazım. Eğer doğal yollarla kilo almak istiyorsan bu zor zahmetli mide bulandıracak günler seni bekliyor demektir. Öncelikle bazı arkadaşlarımın dediği gibi bazı ürünlere yoğunlaşmalısın bunlar protein ve karbonhidrat. Protein daha çok ''beyaz'' ürünlerde ( yumurta, tavuk) karbonhidrat da ikincil olan patates ekmek vb ürünlerde vardır.Karbonhidrat ve protein in uyumu ile kilo alabilirsin ama çok çalışman lazım.

Öncelikle bir doktor a gidip hormonal düzeyde bir görünmen lazım, Ektomorf olabilirsin ( metabolizması ultra hızlı, yağ tutamayan bünyeleri ve genellikle hiperaktif yapılıi ince kemikli) hormonlarda bir sıkıntı yok ise problem sadece senin az yemek yemende yatıyordur. Tüm zayıf insanlar yeteri kadar yediğini düşünür ama asla öyle değildir, bakınız ben :)

Eğer kemerleri sıkmaktan, rüzgarda yürürken şerit değiştirmekten, gömlek paltolon t-short bulamamaktan çıldırdıysan sağlam bir beslenme programı seni bekliyor demektir.

Bir ve en önemli altın kural - '' SABAH ERKEN KALK''

Tv lerdeki gibi sabah güzelce kahvaltı yapıyoruz ama nasıl? ekmeği reçele sürüp sürüp birazda beyaz peynir ile değil.
    Sabah kalktığında kendine ilk iki hafta ''3 tam yumurta'' kesin olmak üzere genel kahvaltını yapıyorsun. Yiyemiyormusun? mazeretin reddedildi... Yiyeceksin gerekirse parmağınla kendi azına o yumurtaları basacaksın.

iki haftadan sonraki hafta 3 tam ve birisinin beyazı olmak üzere 4 yumurta, 4. hafta ise 3 tam 2 beyaz olmak üzere 5 yumurtaya çıkaracaksın. Bu arada sabahtan kastım kahvaltı en geç 9 da bitmiş olacak.

12:30 gibi öğlen oldu. Masraf kısmında bahettiğim unsurlar devreye şimdi giriyor. Eğer ailen de kilo almanı istiyorsa sana maddi açıdan destek olup bazı şeyler almalılar. Buda tabiki gıdgıd tavuk.
    öğlenleri de bir parça tavuk gögsü yeterli miktarda ekmek salata ve bodycilerin vazgeçilmezi pirinç pilavı ile öğününü tamamlıyorsun.Aynı öğün akşam içinde geçerli olacaktır. Bu arada yeterli miktardan kastım daha önce yediğinden fazla olacak.
    Şimdi bazı arkadaşlarım bana katılmayabilirler ama spor yapacaksın ama tahminlerin aksine bisiklet sporu değil vücut geliştirme sporu. Bu bisiklet sporunun işe yaramadığını söylediğim anlamına kesinlikle gelmemektedir onu belirteyim.Bir spor salonuna yazıl , salona bisikletle gidip gelebilirsin mesela.
    Hocanın sana vereceği programa uy. Spor ile yapman senin düzgün bir fiziğe sahip olacağın anlamına gelir.
    Yemeklerde protein i bol olan yiyecekler ye. Bir süreden sonra sende benim gibi aldığın her ürünün arkasını çevirip içinde ne kadar protein varmış diye bakar hale geliceksin :)
    Balık tavuk süt yumurta yı bu süreçte bol bol tüketeceksin. Sabahları yumurta ile süt içmemeni tavsiye ederim zira boş motoru bozar yoksa. Bunun haricinde sporcu ürünleri kullanabilirsin lakin iyi bilen birine danışmakta fayda var. Ben kullandım ama burada kullandıklarımı belirtmem doğru olur mu bilemiyorum. Kısaca özetler olursak
    Sabah erken kalk, öğünleri zamanında ye , sporunu yap , erken uyu. Her hafta kendini ölç ,tart. Haftada 1kg alsan bile bu bir gelişmedir. Kol bel ve omuz bölgeni bir mezru ile her hafta ölç. Hatta her hafta kendinin bir fotoğrafını çekip kendi kendinin gelişimini takip et. Ben öyle yaptım.Programa uyarsan kilo alabilirsin,fakat kilo alma sürecin sancılı olacak 4-5 aydan önce iyi kilo almayı sakın bekleme, umarım istediğin kiloya ulaşırsın.

B Turan, emre gerçek ve Bengg bunu beğendi.
  14. Bengg

Bengg Aktif Üye

Adı:
    Göktuğ Güntav
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Düzenli yemek diyeti bulmam lazım..

15. Bengg

Bengg Aktif Üye

Adı:
    Göktuğ Güntav
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Müthişsin Alper abi diyecek bir şey bulamadım :D Dediğin gibi ilk iş doktora gitmek ve ölçtürmek, sonrasında yumurtayla yardırmak.. Dediğin diyeti deneyeceğim. Yalnız bir sorun var body'de kendimi zorlama ihtimalim yok çünkü içimde platin var canım yanmadıkça zorlarım ama yandığı bırakmam lazım(doktor söyledi) Yumurta olayı annemin söylediğiydi. Bu arada yumurtalar yağda olucak galiba :) Tamam o da. Bir sorunda gittiğim yerde body yok yani cuma gidiyorum ve hiçbir yer yakın değil baya bir uzak varsa da bilmiyorum hiç..

16. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yumurta yağda değil haşlama olacak :) platin in olduğu böyleyi fazla zorlamadığın sürece spor yapman da bana göre sakınca yok. Lakin yanma hissi kasların geliştiği anlamına gelir biraz yanmalara dayanıcaksın. Yakınlarda salon yok ise kendine bir çift dambıl seti alarak bir nebzede olsa spor yapabilirsin. Sadece dambıllar ile vücudunun hemen her kasını çalıştırabilirsin. Tabi bir spor salonu gibi asla olamayacak ama imkanlar bu kadarsa yapacak birşey yok.:)

17. Bengg

Bengg Aktif Üye

Adı:
    Göktuğ Güntav
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Yağda olsun ya sırf beyazı nasıl haşlıcam? İmkanım bu kadar..

18. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tüm haşlayacaksın, sarısını ya atacaksın yada annen baban kardeşin yiyebilir. Bir diğer seçenek sarıları da sen yersin yani yumurtaların tamamını sarılarıyla beraber yersin. :) Tabi miden iflas etmezse :)

19. emre.isb

emre.isb Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    ayni kilo sorunu bende de var bende kilo almak istiyorum olmuyor:(

20. Bengg

Bengg Aktif Üye

Adı:
    Göktuğ Güntav
    Bisiklet:
    Bianchi