Sağlıklı beslenmede doğru bildiğimiz yanlışlar

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
@Kudret Kurtcebe

Kudret Bey,
eğer bahsettiğiniz QNT Energel ise;
o ürün içerisinde Kafeinde mevcut.
ağır antreman esnasında kafein genelde pek tavsiye edilmiyor.
kafeinin aşırı su kaybına sebep olduğu söyleniyor

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ismail eren

benim uygulama olayım şöyle olmakta ,rampaya geldiğimde bisiklet formanın arkasında ağzı açık tüp şeklinde olan energelden
bir yudum içiyorum fazla değil sonra mataradan suyu içiyorum tabi bunları rampada tırmanırken yapıyorum ,bu şekilde çok uygulama yaptım ,antreman bitiminde aşırı bi su ihtiyacı bende asla oluşmadı,
bu energel çok güçlü ,kafein varmı ona dikkat etmedim ama kafeinde olsa zati takviye oluyor mataradan
ama çok fazla içmiyorum bi energeli 3 antremanda bitiriyorum
gerçekten çok güçlü bi enerji içeceği bu ,
benim metabolizmamda herhangi bi sorun yaratmadı zati yarattığı an keserim ve buradanda yazarım olayın sakatlığını,,

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/p206x206/954837_586067481425830_1624208084_n.jpg

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Birçok kişinin de söylediği gibi doğru beslenme gerçekten kişiye özel olmalı.Kendimden örnek verirsem,sağlık sebeplerinden dolayı 6 aydır ağır spor yapamıyorum.Benim şu anki durumumda ya da şöyle söyleyeyim 7 gün 24 saat pasif yaşayan biri için karbondihrat gerçekten gereksiz,şekerden hiç bahsetmiyorum bile ama gel gelelim yıllarca ağır spor yaptım ve gerçekten karbonhidrata mecbur kaldım.Mesela üniversitede amerikan futbolu oynuyordum ve maçlar bazen 4 saat sürüyordu,kimi zaman hava çok sıcak kimi zaman çok soğuktu ama ortak olan nokta şuydu ki maç sonlarına doğru elim ayağım titremeye başlıyordu,haliyle performans düşüyordu.Bu yüzden ağır antremanlardan yada mücadelelerden önce karbonhidrat alımı neredeyse bir elzemdi benim için ama tabi belli sınırlar içinde.
@ismail eren
İsmail bey çok doğru bir noktaya değinmişsiniz.Ben de küçük bir katkıda bulunayım.
Uzun süre aç kalan vucut bir sonraki beslenme sırasında tetikte olur.Yaşadığı bu açlık durumuna önlem olarak yağ yapımını hızlandırır ki bir dahaki açlık sürecine hazırlıklı olsun.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Bir atın, insanın ve aslanın dişleri var aşağıda. Dr. Murat Kınıkoğlu, diş yapımızın çoğunlukla neyle beslenmemiz gerektiği hakkında fikir verdiğini söylüyor. Yani canlılardaki tüm özellikler bir ihtiyacı karşılamak için var. Siz ne düşünüyorsunuz?
https://www.bisikletforum.com/attachment.php?attachmentid=3532&d=1387308445
https://www.bisikletforum.com/attachment.php?attachmentid=3533&d=1387308445

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

Katılıyorum Kudret bey.Öncelikle bizler kendimizin hem doktoru hem de antrenörüyüz.Malumunuz bizler +50 olarak buna daha fazla özen göstermek zorundayız.kahveye gidip akşam 5 saat dizi izleyen adama göre yakıt bulmak kolay.Bizim gibi yaz kış,dere tepe bisiklet tepesinde dolaşanlara göre yakıt bulmak kolay değil.Tüm yaşıt arkadaşlarım hemen hemen +90.Benim boyum 1.84 kilom 78.Yani yediğimizi yaktığımız sürece sorun yok.Tek dikkat etmemiz gereken şey sebzeyi,başta lifli sebzeleri ve tam buğday ekmeğiyle,zaman zaman çavdar ya da bunların karışımıyla yapılan tahılları ihmal etmemek.

Toplum olarak karbonhidrat manyağı yapıldık.Evde anamız patates yemeği yaptı,yanına da makarna ya da pirinç pilavı.40 yıl önce kim biliyordu karbonhidratı?Bırakalım kırk yılı,3-5 sene öncesine kadar tam buğday ekmeği mi vardı şehir fırınlarında? Fakire daya ekmeği gitsin.Patates,makarna,pirinç ve ekmek yemekten milletce ortalama IQ'muz düştü.Bundan 45 yıl önce ilkokul 1.sınıfta "Kerrat" cetvelini ezbere bilirdik.Şimdi 5.sınıfta dokuz kere sekiz kaç diyorsun,bebe öyle bakıyor gözüne fener tutulmuş tavşan gibi.Uzatmayayım.Konu beslenme olunca muhabbeti uzun oluyor ama genel ve herkese uygun bir beslenme modeli yoktur,diyelim.

@Bahadır Gürel

Bahadır;Dr Murat Kınıkoğlu insan zekasını es geçmiş.İnsan omnivor bir varlık;yani her şeyle beslenebilen bir tür.Dişlerimiz ise "Compact" Kullanışlı,ya da çok amaçlı diyelim.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Kesinlikle doğru; biz sadece otobur değiliz. Köpek dişlerimiz bunun en güzel kanıtı. Kınıkoğlu Diyeti kitabında o da bundan bahsediyor. Daha çok sormak istediğim: ağırlıkta olarak neyle beslenmemiz gerektiği konusu. Açıkçası Kınıkoğlu, insanlık tarihinin geçmişinde bizlerin gelişmiş primatlara benzer şekilde otobur olduğumuzu, etle beslenmemizin nispeten daha yeni olduğunu belirtiyor. Et ağırlıklı beslenmenin zararlarından bahsediyor.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bahadır Gürel

Bahadır;ben genetik faktörlerin zannedilenlerin de ötesinde olduğunu düşünen ve bizzat yaşayan biriyim.Tohumumuz neyse o'yuz.Bu doğal bir random:Yani rastlantısal bir durum.Belki de bir şans.Anadan babadan,dede'den ve daha bilmediğimiz kaç kuşak öteden gelir.Genlerimizde ne varsa o oluruz.Beslenmeye de biraz öyle bakmak lazım.İnsan ırkı her coğrafyada aynı koşullarla evrimleşmedi.Yukarıda bir yazımda belirtmiştim "Süt" meselesini.Bu yanlış hala ne yazık ki sürüyor.İnsanlar,faydasından çok zararı olan pastorize süt'ü dayamaya devam ediyorlar.

Kurufasulye gaz yapıyorsa yemezsin.Bu kadar basit.Sancı yapar kalbi sıkıştırır,inanılmaz bir koku yapar.Zaten osuruğun bu denli kokması da,o yiyeceğin kişinin sindirim siztemi tarafından sindirilemediğinin en açık kanıtıdır.Nohut ye,o da olmadı mrcimek,barbunya...Zararı dokunmayan muadili bulmak zor değil.Zehirli mantar değil sonuçta;hangisinin zehirli olduğunu anladığımızda "Artık çok geç" durumu yok.

Benim gibi 50 gr et bile kolesterol'e tavan yaptırıyor,halis sızma zeytinyağından başka bir şey ağzına sürmeden bile iyi kolesterolü yükseltemiyorsan,Döner'in İskenderin müptelası olmayacaksın.

Bahadır,senin işin zor.Yani çalışma hayatı gereği tüm gün dışarıdaysan haklısın.Nerede ne bulacaksın zeytinyağlı sağlıklı yiyecekleri.Ha,var da, bizi "kaz" gibi görüklerinden "abi bu zeytinyağlıcılar var ya,çoğu vejeteryan bunların.Entel dantel bunlar,geçirin fiyatları" şeklinde.

Geçen gün pırıl pırıl bir yere gittim.Aman Allah zeytinyağlı kerevizi,baklası pırasası,enginarı salatası,off ki of."Şöyle karışık bi tabak yaptım kendime ayıp söylemesi.Hesap?Bileydim koyun keser yarısını yer,yarısını fakire dağıtırdım.(Abarttım elbette ama hesap canımı sıktı) yani sağlıklı beslenmek de pahalı memlekette.

Ne yapalım? Diyorsan sefer tası alacaksın mahmutpaşa'dan :) Ben yiyeceğimi cam kaplarla okula götürüyorum.Dolabımda daima meyve ve halis zeytinyağı ekmek ve yağsız köy peyniri olur.Zaman zaman da temiz bir çorbacıda,mideyi kandırma amaçlı bir tas çorba içerim,yeter.Açıkçası sabah ve akşam yiyorum.20.00'den sonra yemek yok.

Nihayet,tüm bunlar da benimle sınırlı elbette.Düzenli sağlık kontrolu şart.En azından altı ayda bir yüzeysel muayene ve kan sayımı bile genel durumumuzu gösterir.Zaten bir şeyler yanlışsa hisseder anlarız.

Ben kendimle ilgili (beslenme anlamında) doğruları son on yılda anlayıp uygulamaya koydum.Çok şükür artık geçmişte yaşadığım sağlık sorunları yok denecek kadar azaldı.

Ancak beslenmede öneremeyeceğim bir genel diyeti,ruh beslenmesinde önerebilirim.Stres'in,pek çok hastalığın sebebi ya da tetikleyicisi ya da beslenme kaynağı olduğunu düşünüyorum.Stres yönetimi önemli.

Sarı ışık yanar yanmaz arkadan "Daaaat" diye kornaya asılan sürücüye gülebiliyor;yanından geçerken el sallayabiliyor,kavga istemek amacıyla pencereyi açtığında selam verip hal hatır sorabiliyorsan;ağzından salyalar akarak havkıran birinin omzunu sıvazlayabiliyorsan;parasını şoföre iletmeni isteyen ve bunun için de omzuna kum torbası muamelesi yapan şahsa "Ben hastayım,obsesif bozukluğum var,kusura bakmayın paranıza elimi süremiyorum ama bir kağıt mendile koyarsanız seve seve iletirim" diyebiliyorsanız,zerre kadar öfkelenmeden de yapılan bir haksızlığı,saygısızlığı ya da densizliği,yapanın suratına bir tokat gibi çarpmak mümkün.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@halil ibrahim duran

İçinde şeker var. Şeker olan herşeyden uzak durmanız gerekiyor.

@Sinan Çakır

Makarna ve patates hızlı karbonhidratlardır. Hızla kan şekerini yükseltir ve hızla düşürür. Uzak durulması gerekir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cenkduran

cenk bey,
bende neden olmuyor kan şekeri yükselmesi çünki benim metabolizmam farklıda ondan
tur öncesi 4 tabak makarnayı kıyma ile götürdüm ertesi gün sabah kahvaltıda bir yumurta lor peynir ile omlet yaptım ondan sonra ortalama 32 yaptım 50 km de ,6-7-10-19 eğimlerde ve bunu hep yaptım ve bana ne oldu biliyormusun ,
hiç bi şey olmadı ,
ha başkasında ne olur ona bakmak lazım
tolga gürgün mtb ile 450 km yi 18 saate sığdırdı ,
bi gün öncesinden 4 tabak makarnayı yedi ,

eksik olanı söyleyeyim benim gibi hobisi bisiklet sporu olanların kesin diyetisyen doktorları olması lazım bana doktorum diyecekki şunu yiyeceksin ağır tur öncesi,
veya içeceksin ama ben ne yapıyorum deneme yanılma yapıyorum ama kesinlikle başkasında durum farklı olur
cenk bey ,
uygulama patateste bu aralar şöyle ,haşlama değil ,ama çok az kızartma sızma tereyağ ile hafta içi,
fakat bu benim antremanlarımda sorun yaratmadı diyebilirim ..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cenkduran

walla saf baldan bugüne kadar zarar görmedim, özel durumlar haricinde ve abartılıp çok aşırı tüketilmediğinde de kimsenin zarar gördüğünü duymadım...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@halil ibrahim duran

bal konusuna gelince,
evet balda şeker fazla tabi ama çok az saf tereyağ ile buğday ekmeği üzerine birlikte sürüldüğü vakit evet güzel olmakta aşırı şeker almayacağız aşırı tuz ve de aşırı katı yağ yenmeyecek hele hele beyaz ekmek ile bu beyaz ekmeğe beyaz rengini veren e-928 benzeoil peroksit denilen kimyasal bi katkı madde var , alerjisi olanların yememesi gerekiyor,

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
baştan beri dediğim gibi kararında olduğu sürece ve kudret beyin de dediği gibi tereyağı ile karıştırarak yendi mi saf balın hiçbir zararı olmaz.....

Sinan Çakır

Forum Demirbaşı
Tepki
350
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Cannondale
@cenkduran

yanlış biliyorsunuz makarna ve patates kompleks karbonhidratlardır basit şekerler gibi kan şekerinde oynama yapmaz tabi bu dediğim patates kızartması veya markayı haşladıktan sonra bir sürü sos sürmekle yapılan yiyecekler degil, patatesin ve makarnanın sadece haşlanması

• Beğen
Tepkiler: FelixTheCat

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
evet
sabahtan lor peyniri omlet ile çırptım yanına yeşil zeytin ve yeşil çay ve buğday ekmeğine saf tereyağı sürdüm üzerine pekmez evet bunlar bana iyi geliyor sabahları,,

@Sinan Çakır

sinan,
ben hazır patates asla almam (doğranmış naylon pakette satılan )
manavdan alırım patatesi ve sızma tereyağda çok az kızartma yaparım asla yanına öyle işlenmiş soslar felan katmam
işlenmemiş saf salça alırım,katkısı yoktur ,
market kültüründe çok dikkat edeceğiz ,
işlenmiş gıdalar kimyasal zehir saçıyor, bunları kontrol edeceğiz ,
çok kötü marketlerde yok burada adını vermeyeyim bilen bilir ne olduğunu gider oradan alır ,,

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@halil ibrahim duran

Nasıl bir zarar görmeyi bekliyorsunuz. Hergün şeker yeme bağımlılığı kazanmışsınız ya. Daha ne olmasını bekliyorsunuz. Zararlı denmesine rağmen hala 2 kaşık yiyorum diyorsunuz. Bu bağımlılıktır. Şekerin zararlarını google da arayın, dünya kadar zararı var. Yaş ilerledikçe görürsünüz.

Saf bal dediğiniz şey şeker oranı yüksek bir sıvıdır. Saf olmuş olmamış ne önemi var?

Sigara içenler de böyledir. İçme zararlı denir; ben 2-3 tane içiyorum der. Eeee bırak o zaman hiç içme. Bırakamaz.

İngiltere sağlık örgütü şekerin bağımlılık yapan maddeler içine alınmasını talep etmiş.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cenkduran

sigara içiyor musunuz bilmem ama 10 sene önce bıraktım ve bırakmadan önce günde iki paket uzun marlboro içiyordum.

sigara ile balı aynı kefeye koydunuz ya tebrikler :D

bağımlı da olduk ya sayenizde, akşam akşam hiç güleceğim yoktu. bir şeyin bağımlısı olmak için onun yoksunluğunu çekmek lazım. ben masada görürsem yiyorum yoksa her sabah "hatun, balımı getir" diye tutturmuyorum.

neyse uzatmaya gerek görmüyorum.

iyi geceler sn duran (soyaddaşım)

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@cenkduran

aynen katılıyorum.

şeker hastası bir tanıdık vardı aynen kaşıkla her gün bal yerdi ilk önce bacağı kesildi sonra böbrekler dializ vs derken kaybettik ve bu kişi hayatında hiç bir tane bile sigara içmemiş ve alkol almamıştı!!!

tabi bunlar hep yılların birikimi ile oluyor 20 25 sene de. nasıl sigara içen her bünyede 3-5 sene de kanser olmuyorsa şeker hastalığı da aynen öyle çok sinsi ve yavaş ilerler...

günlük normal bir insanın ihtiyacı olan şeker miktarı 1 kesme şeker sadece

bir bardak kola da 12 kesme şeker var 1 beyaz ekmekte de ihtiyacımızdan fazla katkı maddesi var... bal vs bunlarda ki şeker miktarını katkı maddelerini saymama gerek yok sanırım. sonuçta bunlar hep katkı maddesi ile yapılıyor. çoğumuz da köy de yaşamıyoruz doğal olarak beslenmiyoruz. gerisi hep reklam. doğal olduğu söylenen büyük marketler de satılan hiç bir ürün, katkı maddesi katılmadan paketlenmiyor. bozulmaması için renklendiriciler vs.. saymakla bitmez. sonra bunlar benim bildiğim e3xxx ile başlayan katkı maddeleri ile başlayan kimyasallar, daha ilkokulda falan öğretiliyordu...

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@halil ibrahim duran

Bal içindeki şeker yüzünden sigara ile aynı kefede yani bağımlılık yapan madde sınıfındadır. Bağımlı olup olmadığınızı 15 gün bal, ekmek ve diğer şeker içeren maddeleri bırakarak anlarsınız. Bırakıyorsanız bağımlı değilsiniz ama sıradan bahanelerle tekrar yemeye başlıyorsanız bağımlısınızdır.

Ben bunları tartışmak için yazmıyorum, çok az yenen şekerin dahi bağımlılık yarattığını anlatmak için yazıyorum. Tabi siz "saf bal" yameye devam edebilirsiniz. Vücut sizin vücudunuz.

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
Cenk Bey; şeker hastaları ile sağlıklı insanlar aynı kefeye konulamaz.
olaylara tamamen at gözlükleri ile bakıyorsunuz.
elinizden gelse tüm şekerleri ve karbonhidratları yasaklatacaksınız.
yok böyle birşey.
ağır spor yapanlar için karbonhidrat vazgeçilmezdir.
sağlıklı bünyeye kararınca alındığında bal zarar vermez.
sizin zihninizde canlandırdığınız kadar bu karbonhidratlar zaralı olsaydı, dünya üzerinde kimse kalmazdı, insanlık aleminin %99'u ölmüş olurdu.
.
karbonhidrat vucüt için en iyi enerji kaynağıdır ve sporcular için vazgeçilmezdir.
koşulsuzca bunlara karşı çıkmak çok büyük hatadır.
insanların yanlış yönlenmesine sebep olabilirsiniz.
kendi doğrularınızı dikte etmeye çalışmak yerine bizlerin ne demeğe çalıştığımızı anlamaya çalışın lütfen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hayatımda yaptığım tek hata '''SİGARADIR'''çok şükür onuda bana bisiklet bıraktırdı sadece ve sadece çok sıkı bir kahvaltı yaparım karadenizli olduğum için kahvaltımda ''''TEREYAĞIM,KAYMAĞIM, VE BALIM''' Eksik olmaz.mısır ekmeğim ve ev ekmeği yaparız ve onu tüketiriz.onun dışında halil beyin dediği gibi cola ve diğer zırvalıkları ancak misafrim gelir diye alırım onun dışında eve bile sokmam;öğlen meyva ve salata tüketiyorum pekde acıkmıyorum hiç su ve yemek yemeden saatlerce bisiklete binmişliğim var.ama acısı çıkıyor elbet bir zaman sonra çok,çok tatlı ve çikolata tükettim gençken şimdi çok nadir yerim.emin olun vücudunuz size sinyali verecekdir takip edin.akşamda hafif bir çorba yada balık malum vazgeçilmezim.