Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sağlık ve egzersiz takibi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Geçen Kasım ayında bende şöyle bir soru oluştu:

Sağlığımı ve egzersizlerimi takip eden, bizi iyi tanıyan ve buna göre sağlık ve egzersiz programı sunan bir danışmanımız olsa ne iyi olurdu :) Aslında gerçekçi olmak gerekirse, danışman yerine internet üzerinden bu hizmeti veren bir firma düşünmüştüm. Geçmişten gelen egzersiz ve sağlık odaklı sitelerin yönlendirmeleri tek taraflı kalıyordu.

Yeni ortaya çıkmış bazı firmaların işin özünü değiştirmeye başladıklarını, bu deneyimi karşılıklı etkileşim üzerine kurduklarını görmeye başladım. Örneğin Digifit, Microsoft HealtVault, MyFitnessPal, Training Peaks ve benzerleri. Bunları çok detaylı inceledim. Ne istiyorlar, ne sağlıyorlar, maliyetleri vb. Gördüğüm kadarıyla şu aşamada tam oturmamışlar, halen gelişmeye ihtiyaçları var.

Olayın özü aslında basit. Benim bisiklette performansımı geliştirmem için sağlığımı ve egzersizlerimi bu yönde uyarlamam gerekir. Örneğin nabız takibine dayalı antrenman. Dinlenik nabzınız, maks nabzınız, nabız bölgeniz, nabız değişkenliğiniz hep size özeldir. Hiçbir şablona uymaz. Üstelik bu değerler zamanla değişir. Bu bilgiler sürekli elinizin altında olmadan antrenman yapmanız ve sonucuna göre egzersizlerinizi uyarlamamanız büyük hata olur. Siz kendinize ait değerler yerine hazır değerleri referans alırsanız ya sürantre olursunuz ya da gelişim göstermezsiniz.

Bu gerçek, bende neleri takip edebileceğimi ve bu bilgileri analiz edip beni yönlendirebilecek bir danışmanlık firması arayışına itti.

Neleri takip edebiliriz?

- Nabız bilgileri
    - Kan basıncı bilgileri
    - Yaş/Kilo
    - Bisiklet performansı bilgileri
    - Hareketlilik takibi (merdiven çıkma, yürüme, hareket etme)
    - Uyuma düzenliliği ve süresi
    - Medikal detaylar (kan şekeri, oksimetre,...)

Bu bilgileri takip eden ve kablosuz olarak bu sitelere düzenli rapor gönderen cihazlar var. Bazı cihazlar ekonomik sayılır, ancak medikal olan bazıları binlerce dolar mertebesinde. Zaten bu çözümleri geliştiren sitelerden bazıları bu bilgileri hastaneden alacağımız dataları aktarma yoluyla da inceliyorlar.

Aslında data, doğru analiz edilmediğinde pek bir şey ifade etmez. Zaten bu sitelerin değerini artıran da bu analiz ve bu analize göre sağlıkla ilgili, egzersizle ilgili programlar önerebilmeleri ve uyguladığımız programın sonuçlarını tekrar değerlendirerek bize hedefler sunabilmeleri (bu işe beslenmeyi de ekleyenler var; yediklerinizi cihaza girmek kaydıyla diyet programı öneriyorlar).

Konu detaylı tahmin edeceğiniz gibi. Bir ara Microsoft HealtVault, Training Peaks ve Digitfit'in artılarından-eksilerinden söz edeceğim.

barkamon bunu beğendi.