İnceleme Sağlık bakanlığının ücretsiz dağıttığı bisikletler

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Sağlık Bakanlığının öğrencilere ücretsiz dağıtılmak üzere okullara teslim ettiği bisikletleri test etme imkanı buldum. Üzerinde çok konuşulan bir konu olduğundan burada izlenimlerimi paylaşayım:

Öncelikle bisikletlerin alan öğrenciler tarafından paraya çevrilmesini önlemek amacıyla alınmış bir önlem olduğunu düşündüğüm yeni bir uygulama var. Bisikletler geçen seneye kadar öğrenciye karşılıksız verilirken bu yıl üç yıllığına emanet ediliyor ve istenildiği takdirde iade edilmesi zorunluluğu var. Bunun için öğrenci velisine evrak imzalatılıyor.

IMG_20170324_201159.jpg
Bisikletler Salcano tarafından üretilmiş. Başka firmalar tarafından da üretilmiş olanlar var ama benim test ettiğim bisiklet Salcano üretimi. Bisikletlerde Sturmey Archer marka göbekten üç vites kullanılmış. Üzerindeki dişli oranlarıyla dik yokuşlar işkenceye dönüşüyor. Normal yokuşlarda bile insan biraz daha yavaş bir vites istiyor. Düzde ve pedal çevirmek gerektiren tatlı inişlerde yeterli vites aralıkları var denilebilir. Üçüncü viteste pedalı boşa düşürmek çok kolay değil. Yeterince seri. Göbekten vitesin sorunsuz geçtiği muhabbeti hep döner durur forumda. Kesinlikle çok daha konforlu ve sessiz bir vites geçişi söz konusu ama pedallara tam güç yüklendiğiniz durumlarda vites küçültmekte zorlanıyorsunuz. Ancak bacaklarınızı biraz gevşetince vites küçültmek mümkün oluyor. Sadece ilk kullandığımda mı bu sorun var diye merak edip depodaki farklı bir kaç bisikleti de denedim. Hepsinde aynı sorun var. IMG_20170324_201051.jpg
Frenler V fren. Yıllardır hidrolik disk kullanmaya alışmış biri olarak başlangıçta bir kaç sefer tehlike atlattım. El alışkanlığı ile yumuşak frenleme yapınca doğal olarak bisiklet durmadı. Sonrasında alışınca gayet yeterlilik hissi veriyor. Tabi kuru havalarda denediğim frenler yağışlı havalarda nasıl hissettirir açıkçası kafamda soru işareti.

Gayet yumuşak bir sele ile gelen bisikletin en hoşuma giden tarafı selesi oldu. Bedava sahip olunan bir bisiklet için fazlasıyla konforlu.

Çift kat alüminyum jantlar alışkın olduğumuz parlak boyalara sahip olmasa da kalite hissi veriyor. IMG_20170324_201115.jpg

Kadrosu çelik. Yıllardır 6061 alüminyum kadro kullanınca çelik kadronun rijit yapısı büyük keyif verdi. Bisikleti tartmadım ama çelik kadroya kıyasla gayet hafif geldi. Benim Sedona 341 den daha hafif olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. IMG_20170324_201129.jpg
Sonuç olarak ben gayet beğendim. Başlangıç için son derece yeterli bir kaliteye sahip. Alıp seve seve kullanabilirim. Bana göre tek ciddi kusuru İstanbul yolları için daha yavaş yokuş çıkabileceğimiz birinci vites eksiği. Yedili ya da sekizli bir göbekten vites takarak seve seve binebilirim.

Bisikleti bir hafta boyunca toplamda 200 - 250 km lik bir mesafede test ettim. Verdiği kanaat bunlar. Daha kesin kanaatler için elbette daha uzun süre test etmek faydalı olacaktır.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Proje guzel ancak sadece bisiklet dagitmakla olmaz surusude desteklemeli mesela yari yil tatilinde ve yil sonu tatilinde bizde okula ugranmaz ancak ABD'de cesitli sportif aktiviteler yapilir bizdede yapilmali rehber ogretmen ve spor hocasinin planladigi bir gun bir kac gunlugune bisikletle kamp yapilmali hem doga tanitilmali hem dogada bisiklet surup stres atilmali.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
LetGo'da falan baya ilan görüyordum bu bisikletlerle ilgili.. Senetle teslim edilmesi iyi olmuş. Ciddi ciddi bunları satan tipler vardı.

Proje mutlaka desteklenmeli fakat bence bisiklet dağıtımından önce altyapı çalışmalarının artması (bisiklet yolları yapımı) ve okullarda da bisiklet kullanımıyla ilgili derslerin verilmesi gerekiyor. Yani bisikletli ulaşım bilinci oluşmadan bisiklet dağıtmanın bence hiçbir anlamı yok.

Boran Selçuk

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Cube
@Birhan K.
Bu güzel ülke için tipikdir. Biliyorsunuz önce binalar yapılır sonra altyapısı yapılır. Herşey böyle tesadüfen yürür gider...

• Beğen
Tepkiler: Birhan K.

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Behram Belek göbekten viteslerde vites değişimini yanlış yazıyorsam düzeltin pedalı çevirmeden yapmanız gerekiyor, sorun değil de pratik olmadığı için bir hata olmuş olabilir mi?

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
@anzolot Hem durduğu yerde hem de hareket halinde gayet rahat vites değişimi yapılıyor. Sessiz ve problemsiz vites geçişi oluyor. Sadece yokuşlarda zorlanırken vites küçültmek mümkün olmuyor. Normal diğer sistemlerdeki gibi pedala azıcık daha az güç vermek gerekiyor. Yoksa vitesi bırakmadığını hissediyorsunuz. Debriyaj olmadığından yük altında vites kutusu vitesi bırakmıyor galiba. Tabi bu diğer markalarda böyle midir bilmem. Kullandığım vites Sturmey Archer 3 vites için bunu konuşabilirim ancak.

Tepki
246
İsim
Hakan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Farklı tip de renkleri de olmalı diye düşünüyorum.

Tepki
68
İsim
Alperen
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bizim halkimiza senet de islemez bence bi yolunu buluruz

Tepki
6
İsim
Eren B.
Tam ben inceleyecektim siz incelemişsiniz.Şahsen bisiklet güzel.Konya,Düzce gibi düz şehirler için ideal.Ancak İstanbul'da da kullanılabilir.Bendekinin tek farkı selesi ve rengi.

• Beğen
Tepkiler: Vahap Demir

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
@Bisikleteam Youtube Farklı tip ve renkler var. Benim test ettiğimin fotoğrafları bunlar. Aynı tipte olan siyah çamurluk beyaz kadro olanları da var. 24 inç 21 vites tamamı beyaz MTB olanları da var. Benim gördüklerim bunlar.

Tepki
2
İsim
Savaş
Bisiklet
Ümit
Bende memurum vizede verdiler gri çamurluk beyaz kadro 28 jant

Bunu eşim kullanıyor bende bisiklete başlamak için bi ışık arıyormuşum letgodan 250 TL'ye paketi açılmamış ümüt bisiklet aldım arkayada kızımıza VIP koltuk değmeyin keyfimize

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

ahsen2

Üye
Tepki
76
Bisiklet
Diğer
Birisine 1 hediye vereceğiz zaman heryerine kendi reklamınızı yapmanızı yanlış buluyorum. Heryerine sağlık bakanlığı yazan bisiklete kimse binmek istemez. Bir mola verdiğinde gelen geçenin nasıl aldığını, "bende alabilirmiyim, Devlet sana verdi, bana niye vermiyor" muhabbeti yapması ne kadar kötüdür. Düşünsenize.
Halbuki Salcano markasıyla verse daha makbule geçerdi.
Hediye ürünün satılıp satılmaması da kimseyi ilgilendirmez. Siz birine 1 hediye verdiğinizde o şahıs, onun kullanım hakkına sahip olur. ister atar, ister satar. o fiil onu ilgilendirir.
8 yaşındaki çocuğa 28 jant, sepetli bisiklet vermişler.
Boyu küçük gelmiş, onu satıp 24 jant alacakmış. hakkı değil mi, tabi ki hakkı. Benim fikrim bu yönde.

@Behram Belek
Dostum Bisikletin kadrosu çelik değil alüminyum. Kaynak resmine bakarsanız alüminyum kaynak olduğu çok net şekilde gözüküyor.

Yeumyang

Kalbin ilacı Rabbini anmasıdır
Tepki
24
İsim
Sezai
Bisiklet
Salcano
Güzel bir uygulama desteklenmesi gerekiyor bence

Kubi5897

Üye
Tepki
13
İsim
Kubilay
@ahsen2

Meselemiz çocuklar değil. Mesele aç gözlü , gözü doymak bilmeyen , 3 kuruşa tenezzül edecek alçaklar. Onlarca bisikleti alıp tek elden sanki toptancı gibi satmaya çalışacak olanlar. Yok mu anlattığım kişiler bu toplumun içinde. Tabii ki var. Bu ülkede tek problem var. O da insanların zihniyeti. Zihniyetimizi düzeltsek bakanlığın bisiklet dağıtmasına bile gerek kalmayacak.

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
Alü kadro
Sturmey Archer vites

Daha ne olsun? Kendi malım olsa lastikleri Schwalbe Maraton ile değiştirir kullanırım. Dağ bisikleti olanı gerçekten kalitesiz fakat bunların kalitesi cidden iyi.

Patron

Üye
Tepki
17
İsim
Mehmet
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar şuan sağlık bakanlığı bisiklet veriyor mu ? Alabiliyor muyuz ?

K-Pax

Üye
Tepki
333
İsim
Umut
Bisiklet
Specialized
Aşağıdaki modeli yakınlarda birisi 200 liraya satıyor. Ben alacağım, bir ayakkabı parası.

IMG_3462.jpg

Tepki
6
İsim
Ahmet Semih Geniş
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Okulumuzun bodrum katına hiç kullanılmamak üzere atılmış bisikletler... Geçen sene gelmişti, hala üzülüyorum orada çürüdüklerine, çürüyeceklerine. Sürmek için istesem disiplinlik olabileceğimden korkuyorum, o derece korunuyorlar orada :))

• Beğen
Tepkiler: Macit 2507

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Semih Geniş
Bisikletleri kullanmak istediğine dair bir dilekçe verin. Neden orada saklandığını ve için kullanılacağını da sorun. Eğer yaşınız 18 den küçük ise Veliniz sizin için imzalasın. 10 iş günü içerisinde size cevap vereceklerdir. Eğer izinsiz kullanmak isterseniz beli disiplin soruşturması açılabilir (eğer zarar verme gibi gözükürse) ve sizde savunmanızda iyi niyetinizi belirtip olayı kapatabilirsiniz.