Sağlık Bakanlığı Citysport 26V :)

Tepki
38
İsim
Adem Ü
Bisiklet
Mosso
Merhaba arkadaşlar. Foruma yeni üye oldum. Google sağ olsun, forum sayfasını ara sıra takip ediyordum ve artık gün bugündür diyerek kayıt olmaya karar verdim. Trabzon'dan herkese selamlar. Bir an çocukluk yıllarım canlandı gözümde. Ruslardan aldığımız kontra pedal bisikletten sonra Bisan İhlas serisi ile yolculuğa devam etmiştim. Aradan 15 yıl geçtikten sonra teknoloji ne kadarda ilerlemiş demeye başladım. Morgan FREEMAN'ın ''Esaretin Bedeli'' adlı filmindeki yaşlı adamın da dediği gibi '' dünya acele ile ilerliyor'' sözündeki gibi, bisikletler de teknoloji bakımından fazlasıyla ilerlemiş. Tabii ben de bu ilerleyiş karşısında fazlasıyla geri kaldım.

Her ne kadar yılların bisikletçisi de olsak, teknolojiyi takip etmediğim için 2-3 yıldır bisikletle haşır neşir olan birinden bile bilgi almam gerektiğini itiraf edebilirim.

Çok önemli: Bisiklet kullanırken sakın şapka takmayın. Rampa aşağı inerken hafif rüzgar vardı, rüzgar şapkaya vurunca ben de panikleyerek iki elimi de gidondan çektim. Çekmez olaydım, bisikletle birlikte yere yapıştım. Tabii aniden ellerimi gidondan çekip, iki elimle şapkayı tutmak istersem olacağı buydu.

Son 3 ayda neler mi öğrendim?
1. Alüminyum kadro bisikletler
2. Kilitli maşa, gidondan kilitli bisikletler
3. Karbon bisikletler
4.Çift kat, özel örme jantlar
5.Shimano'nun yeni tip otomatik vites sistemi.

Engin bilgilerinizle yardımcı olursanız çok sevinirim. Bundan 2-3 ay öncesine kadar Sağlık Bakanlığı bisikleti kullanıyordum. Bisiklete ilk bindiğim gün kondisyonum sıfırdı.Malum bölgeyi sele fazlasıyla acıtıyordu. 1 hafta sonra acıdan, ağrıdan eser kalmadı. İşe ilk olarak Sağlık Bakanlığı yazılarını sökmekle başladım. Belki, neden söktün diye eleştirebilirsiniz, hani derler ya milletin ağzı torba değil ki büzesin. Bisikletle turlarken insanlar ''bu sağlık bakanlığı ne yapıyor ya, baksanıza bakanlık bisikleti'' gibi söylemler bana gına getirmişti. Bazıları sırf laf sokmak için böyle şeyler söylüyordu. Her neyse ben de çözüm yolları aradım, sentetik tinerle yazıları sökmeye denedim ama nafile. Daha sonra selülozik tinerle bir deneyeyim dedim. Tinerin boyayı yakma riski vardı. Sadece S harfine tineri süreyim dedim ama nafile. Herhalde Bakanlık öyle bir talimat verdi ki kardeşim bu yazıları kimse sökemez, dedi :) Bisiklet beyaz renkti. Evde beyaz bir folyo vardı. Aslında bu çok güzel bir fırsattı. Beyaz folyo ile tüm yazıları kapladım.Şahane de oldu. Sanki folyo değil de boya gibi duruyordu, çok orjinal olmuştu.

Neyse aradan birkaç gün geçti, bisikletle yeniden gezmeye başladım. Bir park kenarından geçerken çocuğun biri yanıma geldi. Abi şu yazıları nasıl söktün, dedi. Yazı falan sökmedim, dedim :) Ya abi bende de var bu bisikletten, dedi. Neyse gülümseyerek, folyo ile kaplayabilirsin diyerek yoluma devam ettim. Artık bisikleti satmaya karar vermiştim. Derken bir ağabeyimiz sağ olsun, bana bir tavsiyede bulundu. Bende plasti dip boya var dedi, istersen al boya bisikleti, dedi.

Hemen sprey boyayı aldım. Plasti dip boyanın özelliği, boyattıktan sonra folyo gibi sökülebilir olması. İnanmayacaksınız amortisöre neredeyse bir kutu boya harcadım. İlk defa başıma böyle bir şey geldi. Ama görüntü harika olmuştu. Daha sonra kullanmadığım bir çantayı bisikletin kadrosuna taktım. Çantanın fermuarını açtığımda iki adet pet şişe su, rahatlıkla sığıyordu. Çok güzel olmuştu :) Bisiklet profesyonel bisiklet gibi görünüyordu.

Her maceranın bir sonu vardır diyerek, artık profesyonel bir bisiklete geçme kararı almıştım. Bu yönde birkaç araştırmam oldu. Şimdi bu modeller hakkında sizlere soracağım sorular olacak.

1. İkinci el bir bisiklet alınır mı? Salcano Citysport 30 modelini düşündüm. Boyum 178. Bir bisikletçi 24 vitesten aşağı bisiklet alma. 178 boyundaki birine önermem, dedi. Siz ne dersiniz.?

2. İkinci el bir bisiklet aldığımda, vites sisteminde arıza meydana gelirse parça değişimi çok pahalı mı? Örneğin, Salcano Citysport 30 modelinin orjinal attırıcısı 250 TL var mı? Özetle 500 TL para verip 250 TL bir attırıcıya verir miyim? Orjinal attırıcıdan bahsediyorum.

3.Citysport 30'un avantajları: kilitli amortisör, çift örgü jant ve 27 vites olması. Bu yüzden bu modeli düşündüm. Bir model daha var City Life 20, bu modelin tek eksiği jantların tek örgü olması. 24 vites olması yeterli gibi.

4. Melez bisikletlerde kilitli amortisör çok önemli gibi düşünüyorum. Yani City Fun modeli rampalarda çok yorar diye düşünüyorum, siz ne dersiniz? MTB bisiklet düşünmüyorum, çünkü %90 asfalt kullanacağım. Gönül isterdi ki yarış bisikleti al kullan ama o bisikleti kullanmak için de asfalttan hiç çıkmamam gerekiyor. Bir de kesinlikle tayt giymem :) Yanlış anlaşılmasın tercih meselesi. Tabii yarış bisikleti kullanıcıları için mecburi. Ama ben bisikletimle gezerken, bisikleti bir Alışveriş Merkezine bırakıp içeri girdiğim zaman taytla içeri giremem.

Unutmadan, Trabzon'da bisikletle gezerken Erzurum'dan pedal çevirip Samsun'a doğru giden, sele arkasında süs köpeği, çadır ve diğer ekipmanlarla ilerleyen arkadaş buralardaysa, kendisine selamlar
20160714_200101.jpg 20160714_195600.jpg 20160714_130059.jpg 20160714_125918.jpg .20160709_151857.jpg 20160709_153511.jpg 20160709_154453.jpg 20160628_172227.jpg 20160709_151857.jpg 20160709_153511.jpg 20160709_154453.jpg 20160628_172227.jpg

Bu bisiklet hakkında deneyimlerime gelince;
Bisikletin ağırlığı tam 16 kilogram. Amortisörü taş gibi, elinizle yüklenince bile zor esniyor, bisikletçiye gösterdim, yapacak bir şey yok dedi. Aslında bu bir avantaj olabilir. Rampalarda kilitli amortisör arayanlar için çok iyi :) Görüntüsü de profesyonel bisiklet gibi. Kron XC 150 ile kıyaslandığında, Kron XC 150 hiç kullanmadım ama, bu bisiklete göre çok hafif, gidon sanki hidrolik direksiyonlu otomobil gibi :)

Sizleri benim eski küheylanla baş başa bırakıyorum :)

Esenlikler dilerim.

Dosyalar

Scudo

BağdatlıRuhi

Daimi Üye
Tepki
163
Bisiklet
Bianchi
2016 Model City Sport 40'ın kullandığı arttırıcı 60TL civarı fiyatı var. %90 asfalt kullanacaksan en iyisi direk sabit maşa şehir bisikleti al. Sabit maşa %10 luk kısmı kaldırır sorun çıkartmaz. %10 luk kısımda kullanacağın amortisör için boşuna para harcama ve ağırlık alma derim.

Tepki
38
İsim
Adem Ü
Bisiklet
Mosso
@BağdatlıRuhi
cevap için teşekkür ederim. Amortisörü görüntüsünden dolayı çok beğeniyorum. Bir de arada sırada da olsa parke gibi yollarda süreceğim, amortisör gerekmez mi?

Bu arada konuyu ''Tanışma'' bölümünde açmak istemiştim ama sistem şöyle bir uyarı vermişti: Sadece soru sorma bölümünde konu açabilirsiniz. Sanırım yönetici arkadaş konuyu taşımış teşekkürler.

BağdatlıRuhi

Daimi Üye
Tepki
163
Bisiklet
Bianchi
@djmaviyansima

Evet amortisörlü maşa şekil gözüküyor ama dediğim gibi gerek yok. Biraz daha fazla sarsırabilirsin başka sorun çıkmaz.

• Beğen
Tepkiler: djmaviyansima
Tepki
38
İsim
Adem Ü
Bisiklet
Mosso
@kuşlar gibi özgür
Haklısınız düz maşa güzel ama izlediğim bir videoda bu fikrim değişti. Çocuk hibrit bisikletle parke yolda giderken çok zorlandığını söylüyordu. Önde de arkadaşı ilerliyordu, arkadaşının bisikleti MTB olduğu için hiç zorlanmıyordu. Hibrit bisiklette ince teker olması performanstan çalıyor diye düşünüyorum. Tabii asfalttan hiç çıkmazsanız amortisöre de gerek kalmıyor. Ama bazen doğa aşkı olur ya, ayda yılda bir kez bozuk yollara da vurasınız geliyor.

Ayrıca bisikleti satışa çıkartırken kilitli amortisör çok rağbet görüyor. Bisikletten anlamayan birisi bile ''kilitli'' yazısını görünce ilgisi o yöne kayıyor. Tabii tercih meselesi. Ama kilitsiz amortisör mü düz maşa mı diye sorarsanız bence düz maşa derim.

BağdatlıRuhi

Daimi Üye
Tepki
163
Bisiklet
Bianchi
Hibrit bisiklet bozuk yollarda da gidiyor fakat niyetiniz downhill tarzı dere tepe çukur ise 27,5 Jant kilitli amortisörlü MTB + 27,5 Asfalt lastiği alırsanız lastikleri değiştirerek istediğiniz ortamda sürüş gerçekleştirebilirsiniz. Ama dediğim gibi yapacağınız şey dağa çıkıp atlayıp zıplamak ise bu şekilde yapın. Eğer böyle bir şey yapmayacaksanız asla MTB önermem size.

Tepki
38
İsim
Adem Ü
Bisiklet
Mosso
@BağdatlıRuhi Haklısınız MTB'yi elemek zorundayım o kadar macera bizi aşar. Şehirde sakin kullanım için Hibrit bisiklet alacağım. Sanırım Salcano Citysport 30 ya da Citylife 20 alacağım. Citylife 24 vites, citysport 27 vites.

Aslında MOSSO'da düşündüm 750 TL sıfırları kilitli amortisör var ama onun da dezavantajı 21 vites olması. Anladığım kadarıyla 24 ve 27 vites 21'e göre çok daha akıcı.

• Beğen
Tepkiler: BağdatlıRuhi

Son Selim

Daimi Üye
Tepki
482
İsim
Selim A.
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Karar verdiniz mi, hangisini aldınız?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İyi günler,bisikletiniz hakkında ki sorularınızı cevaplamaya geldim.Bu bisikletin furçu klavuzlu,yani yeni tip maşalardan takmak için birde adaptör gerek,arka aktarıcınızın fiyatı 15 TL,Sıfırına 5000 liradan fazla para vermediğiniz hiçbir bisikletinde arka aktarıcısı 250 lira olmaz.Bence uğraşmayın ve Carraro Sportive 227 alın,kafanız rahat olsun.Ayrıca bedava olarak verilen bisikleti satmakta pek etik bir davranış değil,durumu olmayan bir çocuğa hediye etmeniz daha münasip olacaktır.

mtbrhnkc

Daimi Üye
Tepki
355
İsim
Burhan Küçükoğlu
Bisiklet
Merida
Yanlış anlamazsanız bu bisikleti nasıl elde ettiğinizi merak ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Üye Adı

mtbrhnkc

Daimi Üye
Tepki
355
İsim
Burhan Küçükoğlu
Bisiklet
Merida
@Erkin Kalender ben yine de merak etmeye devam ediyorum. Çünkü bu bisiklet sağlık bakanlığı tarafından seçilmiş lise öğrencilerine dağıtıldı.

• Beğen
Tepkiler: Üye Adı

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
ama isviçrede de deniz yok.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
evet saglık bakanligi dereceye girmis cocuklar icin dagittiriyor okul yetkililerine,.

gunes1001

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Güneş A.
Bisiklet
b'Twin
Hocam yanlış okumadıysam bir yerde ince teker performanstan çalıyor demişsiniz. Merak ettim hangi konudaki performanstan çalıyor??

Birde düz maşa kilitli parke taşının olduğu yolda bile öyle acayip bir sarsıntı yapmıyor. Yani sizin için 1-2 santim sarsıntı bile çok ise amortisörden şaşmayın ama çokta kafaya takmayın derim ben. Ne de olsa yarışa hazırlanmayacaksınız. Her şeyi bisikletten beklememek lazım. Bunu spor olarak yapacaksak biraz güç harcamamız gerektiğini düşünüyorum.

Tepki
38
İsim
Adem Ü
Bisiklet
Mosso
@gunes1001 Öyle bir şey dediğimi hatırlamıyorum. Belki şöyle söylemiş olabilirim. Ben de bir Bisiklet kulubünden Duydum. Lastiğin inceliğinden ziyade yere bastığı kısmı önemli demişti. Yani diyelim bir lastiğin tabanı 4 cm diğer lastiğin tabanı 2 cm ise burada önemli olan yere bastığı kısmı.