Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sağ kalça içindeki bıçak kesiği ağrısı?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Salih Dinçer tarafından paylaşıldı.

1. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba,

Ramazandan beri, hatta ikinci gününden itibaren sağ kalçamın içinde, ayağımı hareket ettirince sanki bıçak kesiği gibi bir ağrı hissediyorum. Antrenmanlarda her pedal çevirişte hissedilmiyor ama dayanılmaz olmasa da ara sıra hissediyorum. Her türlü vitamin takviyesi almama rağmen bir türlü geçiremedim...:(

Sorularım ise; hiç bir sakatlanma olmadığı halde, sadece besinden kestiğimiz ve/veya beslenme alışkanlığımızın değiştiği için böyle bir sorun neden olur? Buna benzer şeyler herkesde de olur mu? Son soru: Bu insan vücudu nasıl bir şey Allah aşkına...:)

Son olarak ağrının sert bağlar (tıbbi terimini bilmiyorum) ile ilgisi olabilir. Hani dizin altında gerginken kolaylıkla hissedilen iki tane bağ var ya; sağda ve solda. Herhalde kabaca iki tane olsa gerek işte. Bunlar dizimizi büktüğümüzde veya ayağımıza yer çekimi gibi bir güç uygulandığında taş gibi sertleşiyor. Sanırım diz altındaki bölümü tutmakla görevli. İşte bunun kalçaya kadar bağlandığını tahmin ediyorum. Sağdaki bağ ile bir ilişkisi var bu ağrının ama araştırmadayım bakalım ne çıkacak!

Araştırmacı kişilik iyi günler diler...:cool:

2. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ağrıyan bölgede, hatırlayamadığınız kadar uzun süre önce bir zorlanma gerçekleşmiş ve bu bölgedeki doku hassaslaşmış olabilir.

sorun mutlaka kas dokusunda olacak diye birşey yok; sinir hücrelerinde ya da damarlarda da olabilir. ki olayın besinsizlikten kaynaklandığını düşünürsek, damarlarda bir sorun olması daha muhtemel görünüyor.

sorunlu bölgenin MR'ının çekilmesi durumunda sorun büyük ihtimalle bulunacaktır.

ihmale getirmeyin derim ben...

Salih Dinçer bunu beğendi.
  3. hüseyin özbay

hüseyin özbay Aktif Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    romatoloji dr ile görüşmenizi tavsiye ederim.sabah tutukluğu oluyorsa muhakkak görüşün.geçmiş olsun.

4. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sağ kalçanda kas çekmesi olabilir Dizlerindeki çarpaz bağlarda sorun olsa hep dizin döner salih abi. Oraya bişe yapmıcaksın 40 günmü neydi geçme süresi var bekliceksin zorlamıcaksın.

5. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sanırım MR'lık ciddi bir şey değil. Her zaman ki nanelerden ama geçmemesi insanı işkillendiriyor!

Bu arada bağ dediğim ayrı bir kas grubunun ucuymuş ve sanırım bunlara İngilizce'de "tendon" deniyor. Kirişden indiği için kiriş tendonu veya kas grubu deniyor. Hakkaten de ağrı şu kiriş diye çıkarılan ok da oluyor sanki. Belki de eklemler arası bağda bir şey!

Bilemiyorum belki de hokka ucunun çeşitli çıkıntıları olur ya belli açılarda kemikler mi sürtüyor! Bir türlü çözemedim. Kalsiyumu arttırsam mı?

6. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Çürümüş dişimizi kendimiz çekmeye kalkışmadığız gibi, herhangi bir sağlık sorunumuzu - akıl ve ruh sağlığı da dahil - kendimiz çözmeye çalışmamalıyız kanımca. Herhangi bir ağrı ya da sıkıntı, başka hastalık ya da hastalıkların belirtisi olabilir.

Bahsettiğiniz konuda ihmal etmeden doktora danışmanızı tavsiye ederim. Söz gelimi bahsettiğiniz sıkıntı vicudun su ihtiyacında bile olabilir. Geçmiş olsun.

mustafa akman ve Salih Dinçer bunu beğendi.
  7. Emrah Dost

Emrah Dost Üye

Seviye:
    Bahsettiğiniz durumu tam anlayamasam da beslenme düzeninizin değişmesiyle alakalı olacağını sanmıyorum.Bahsettiğiniz durum daha çok aşırı efor sarfetmek,ağırlığa maruz kalmak ya da ters hareket yapmak vb..gibi durumlara bağlı oluşmuş bir kas-tendon hasarı gibi duruyor.Ayrımının yapılması için grafi-mr çekilmesi gerekir.Tendon yırtığı ya da daha hafif bir zedelenme olabilir.Bu şekilde inasanlar sadece fikir verebilir size net bir şey söyleyebilmek olanaksız.Ortopediste görünün.En azından bir kalça grafisi çektirin sizin de içiniz rahat etsin.

8. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim de omuzumda benzer bir sorun olmuştu. Bir kaç ay sonra uzman doktora gittiğimde eklemin içinden geçen kaslar olduğunu, ters hareketle bunlardan birini ezdiğimi söylemişti. Normalde fizik tedavi öneririm ama sen gençsin, gerek yok, yakında geçer demişti - ki bu ağrıyı en az bir yıl daha çektim :) Sonrasında da 1-2 yıl kadar kolumu her zorlayışımda bir hafta için ağrı geri döndü.

Bir an önce doktora gitmenizi ve kısa sürede iyileşmezse tedavi için ısrarcı olmanızı öneririm.

9. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Cevaplar için teşekkür ederim. Bu hafta ağrı zaman zaman gelmekte. Geçiyor sanırım?

Aslında en iyi doktorun insanın kendisi olduğuna inanlardanım. Yanlış anlaşılmasın, bu doktorların bir halta yaramadığından değil, siz doktora yeterli doneyi veremezseniz doktor ne yapsın. Bir de kısıtlı vakitleri var ki o yüzdendir şikayetinizi bile tam dinleyemeden sizi film ve tahlile yönlendiriyorlar...:)

Ben ne yapıyorum! Hiç bir doktorun yapamayacağı şeyi yapıyorum. Belki tanıdık bir doktorunuz veya eşiniz doktor olabilir. Ama kendim için güvenilir kaynaklardan araştırma yapmaya çalışıyorum. Bilirsiniz çok anne-baba vardır tespit edilemeyen çocuğunun rahatsızlığını, hiç de üstüne vazife olmayacak şekilde kendini kitaplara vererek bulması yaşanmış ve filmlere konu olmuştur.

Neyse arkadaşlar, gereksiz yere meşgul ettim kusura bakmayın. Sadece araştırmayı seven bir insanım. Zannedersem rahatsızlığım eklem içi yüklenme ile alakalı. Çünkü tatil dönüşünü (bir sürü çanta taşıdım!) tam ramazanın başlangıcına denk getirdik ve 1 hafta bisikletten uzak kalmıştım. Şimdi geçmeye başlaması geçici bir şey olduğu düşüncesini uyandırıyor. Ne diyelim, Allah hepimizi ciddi yararlanmadan korur inşaallah.

Sevgiler, saygılar...