Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sağ dizimdeki sızı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mehmet Akan tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Akan

Mehmet Akan Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bundan 2 3 ay önce bisiklete gezi amaçlı başladım . şu an 670 km de . son zamanlarda sağ dizimde bi sızı oluşmaya başladı bisiklete bindiğimde .
    mesela dün 40 km bi gezi yaptım . ilk 15 km zorluyorum kendimi bahçemize ulaşırken zaman tutuyorum . dizimde bişey yok . lakin geri dönüşte sağ dizime bişeyler oluyor acımaya başlıyor. mesela bugün eğilip kalkarken arada acıyor ama yürürken bişey yok. yorgunluktan mı diye düşünüyorum ama sol dizimde hiç bişey yok. Daha uzun kmler yapmak istesem dizim izin vermeyecek ki ben bisikletle 300km yaptıktan sonra bi gün ilk uzun gezimi yapmış 160 km gitmiştim o zaman bile dizimde bişey olmamıştı :/

doktora gideceğim yakın bi zamanda inşallah şu an sağlık sigortamda bi sorun olduğu için gidemiyorum . bi size sorayım dedim . teşekkürler .

2. Ahmet Gümüş

Ahmet Gümüş Kıdemli Üye

Seviye:
    Uzun turlarda ilk 15 km kendinizi zorlamak yerine serbest olarak tempo tutmadan ağırkanlı sürmekte fayda var...
    Daha hafif viteste yüksek kadans kullanarak sürüş tekniğinizi değiştirin..
    Zamanla diz çevrenizdeki kaslar kuvvetlenecek ve sürüşlerde dizinize binen yük azalacaktır...
    Aynı ağrıları ilk başladığımda bende çekmiştim..Ama çözüm yüksek kadansta ..
    Sert viteste düşük kadanslı sürüşler diz problemleri çekmenize sebeb olur ve olacaktırda ...

Alttaki yazı sizin için aydınlatıcı olacaktır..

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=13391&highlight=y%FCksek+kadans+tekni%F0i

3. cekictolga

cekictolga Yeni Üye

Seviye:
    dizinizin neresinde ağrı oluyor.ön kısmında arka kısmında dış kısmında ya da birbirine bakan kısımlarında ağrı olabilir.

mesela dış kısmında ağrı oluyorsa iliotibial band sendromu , ön kısmında oluyorsa patellar tendonitis gibi tendonların sürtünmesi ile oluşan ağrılar olabilir.bunlar genelde 15-20 kmlerden sonra başlar. dizler belirli bir açıda bükülünce ağrı oluşur. sele yüksekliği ayarları bu ağrıların nedenleri olabilir. ya da dizdeki ligamentlerin zayıf olması.sele yüksekliği ayaralarının doğru yapılması ve dizdeki ligamentlerin güçlenmesi için diz egzersizleri faydalı olabilir.

Ahmet Gümüş ve Mehmet Akan bunu beğendi.
  4. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ahmet GÜmüş, arkadaşımın da belirtiği gibi, yüksek kadans ile Bisiklet sürmek dizinizde ki tüm ağrıları yok edecektir. Bundan 3 sene önce evrenin en mükemmel spor dalını Bisikletçiliği tekrar keşfetmem (5 yaşından beri kullanıyorum halbuki :)) sonrası sürüşlerimde en ağır vites düşük kadansım vardı, dizlerim üstüne oturamıyordum. Sonra yüksek kadansın hem profesyonel Bisikletçiliğe yüreğini vermiş bisikletçilerin hem de amatörlerin vazgeçilmezi olması gerektiğini okudum. Çok şükür bacaklarım şuan hem daha güçlü hem de daha sağlıklı..

Ahmet Gümüş ve Mehmet Akan bunu beğendi.
  5. Mehmet Akan

Mehmet Akan Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    müsait değildim konuyu açıp kaçmış gibi oldu . cevaplarınız için çok teşekkürler. bundan sonra dediğiniz gibi düşük vites yüksek kadans ile deneyeceğim.

Ahmet Gümüş bunu beğendi.
  6. strongyucel

strongyucel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    size bu konudaki tavsiyem dizinizi akut dönemi geçene kadar dinlendirmeniz olur kısacası gerekirse bir ay bisiklete binmeyin yada dizinizi zorlayAan aktivitelerde bulunmayın hergün 10 dk buz masajı yapın ileri zamanlarda dizinizi güçlendirmek isterseniz spor salonunda leg extension hareketi ile güçlendirin ben salonumda bu tarz sorunları olan arkadaşlara bunları tavsiye ediyorum fakan ilk önce bir ortopedi uzmanına görünmeniz ve mr çektirmeniz yerinde olacaktır geçmiş olsun dilekleriyle...

Mehmet Akan ve Ahmet Gümüş bunu beğendi.
  7. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Yüksek kadans'ın faydalarından haberim yoktu.Bu başlık vesilesiyle haberdar oldum ve okudum.Hem konuyu açan hem linki veren arkadaşlara teşekkür ederim. Benim sağ dizimdeki ağrı, ara ara şiddetli olmamakla birlikte 1 haftadır devam ediyor. Ancak yavaş yavaş geçiyor hissediyorum.Ben işe de bisikletle gidip geliyorum, ama o bisikletim eski demir yığını bir şey. O bisiklette vitesi yüksek bir yere atıp öyle bırakmıştım, en son ne zaman değiştirdim onu bile hatırlamıyorum, belki 1 yıl önce falan :) Onun da vitesini düşürdüm. Dizim rahat etti.

Ahmet Gümüş bunu beğendi.
  8. NewStyle

NewStyle Evli Bisikletli Çocuklu

Adı:
    Tuncay
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Konu Hortlayacak Ama Yeni Konu Açıp Kirlilik Yaratmayalım Benim Sorunumda Bu Arkadaşınkine Yakın Zaten.
    Arkadaşlar Yaklaşık 2 Aydır Düzenli Olarak Sabah Akşam İşe Gidip Gelip Hafta Sonlarıda Bakırköy Eminönü Gibi Mesafeler yapıyorum
    Dün ise İlk Defa 60 Km Yol Yaptım 2. Köprünün Oraya Gidip Geldim Bakırköye
    Dönüşte Beşiktaş Tarafında Sağ Ayağıma Kötü Bir Ağrı Girdi ve Sürmeye Devam Ettikçe Ağrım Arttı En Sonunda Eve Gittim Ama Ben Bilirim Nasıl Gittiğimi
    Akşam Eve Gidince Kas Gevşetici Sürüp Ayağımı Dinlendirdim Ama Sabah Bisikletsiz işe Geldim Adımımı Ayağımı Kırmadan Düz Atabiliyorum
    Ayakta İken Sağ ayağımı Geriye Doğru Kaldıramıyorum Yani Ayağımı Kırmada En Büyük Sıkıntım
    Dizimin Sağ Yanından Arka tarafıma Doğru Canımı Acıtan Bir Acı Var Diğer Sol Ayağımda İse Çok Şükür Bir Sıkıntım Yok
    Nedenini Anlamayamadığım Bu Ağrı İçin Sizin Tecrübenizden Faydalanırsak ...Nedeni ne Olabilir acaba?

9. KuzuBoyz

KuzuBoyz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Doktora gidin öncelikle. Eklem romatizması pek bir moda şu aralar.

10. NewStyle

NewStyle Evli Bisikletli Çocuklu

Adı:
    Tuncay
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    bir iki gün beklemeyi düşünüyorum sabahki ağrıya göre daha iyiyim şimdi

11. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yanlış sele boyundan , spd varsa yanlış kal ayarından , ısınmadan sürmekten , yanlış vites kullanımından ağrı yapabilir benimde geçen sene yanlış sele borusu ayarı yüzünden sağ diz kapağı iç kısmında sorun vardı geçti şükür buz tedavisi yapmıştım