Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sağ dizimdeki ağrının sebebi nedir?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında emir yakup bulut tarafından paylaşıldı.

1. emir yakup bulut

emir yakup bulut Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    arkadaşlar benim sorunum şu: yol bisikleti ile birkaç ay önce tanıştım ve 3 haftadır haftasonlarında 50 km mesafedeki samsuna gidip geliyorum fakat sağ dizimde bir ağrı oluştu..çıtırtı gibi bir ses yok, kilitli pedal kullanıyorum ve sağ bacağım daha kuvvetli olduğu halde neden sağ dizimde ağrı oluştu..kmler ilerledikçe ağrı kendini daha çok belli ediyor pedal çevirmeyi imkansız hale getircek kadar şiddetli bir ağrı değil daha çok sızı olarak nitelendirilebilir ve dün akşam ve bu sabah sağ dizimi her büktüğümde hissettiğim bu ağrıyı şimdi hissetmiyorum..bana ne tavsiye dersiniz :istirahat mi yoksa spd ayakkabının kalinin ayarını mı kontrol etmeliyim yada başka birşey?

2. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ağrı hangi durumlarda ortaya çıkıyor ? Sadece bisiklet üzerinde iken mi oluyor yoksa yürürken,oturup kalkarken, koşarken de aynı sorun meydana geliyor mu ?

3. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sele yüksekliği ayarınız doğrumu ? Diz ağrıları genelde bu yüzden oluyor. Eğer bu sebepten değilse kesinlikle doktora görünmeniz gerekir.

emir yakup bulut bunu beğendi.
  4. emir yakup bulut

emir yakup bulut Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    sadece bisiklet sürerken yani yokuş tırmanırken daha fazla ya da kattettiğim mesafe arttıkça da diyebilirim yürürken ya da koşarken ağrımıyor sadece dizimi büktüğümde ağrıyor.

5. alican aydın

alican aydın Üye

Seviye:
    sele yükseklik ,sele açı ,sele ileri geri ayarı ve uygun vites seçimi dikkatli kadans uyumu varsa yakın zaman içersinde önemsiz bir düşme veya diz zorlaması kendi ekseninde dizin sağ veya sola kaza sonucu aşırı zorlanması sonucu menisküs yırtığı belki olabilir dizin tam kapandığı anda ağrı ortaya çıkar ve bu durumdayken zorlanmaya devam edilirse dizde şişme meydana gelir. inş. böyle bir sorunuz yoktur ama ortopedist'e görünmekte fayda var.

6. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    öncelikle sele pozisyonunun doğru olduğundan emin olmalısın, bu en önemli şey... bozuk bir ergonomiyle seleye oturduğunda sadece dizin değil, yavaş yavaş bütün vücudun dökülmeye başlar.

şimdi çabuk bir bilgi olarak şunu söyleyeyim: pedal çevirirken bir ayağın en alta geldiğinde, dizin hala hafifçe kırılmış vaziyette olmalı. bacağın tam düz olursa dizde sıkıntılar başlıyor.

selenin yüksekliği, ileri-geri konumlandırılması, gidon mesafeleri ve diğer ayarlamalar için forumdaki 2 adet başlığın linklerini en altta verdim. oralarda anlatılanları okuyarak hem dizlerini, hem de vücudunun geri kalanını koruyacak ideal ayarlar hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

diz ağrısına sebep olan başka bir yanlış kullanım ise, vites ve kadans ile alakalı. pedalları mümkün olduğunca hızlı çevirmelisin, ki buna bisikletçi camiasında "yüksek kadans" deniyor. zaten spd kullanmanın bir faydası da, kilitli olmayan pedallarla ulaşılabilecek maksimum kadansın da üzerine çıkılabilmesi ;) elbette bisikletini bu şekilde sürebilmek için vites düşürmelisin. özellikle yokuş çıkarken, aynakol (ön dişli) vitesi küçük dişlide olmalı. düz yolda ise alışık olduğundan daha geç vites büyüterek, bacaklarının hızlı çalışmasını sağlayabilirsin.

anladığım kadarıyla kalkış yaparken hep ilk hareketi sağ bacağınla veriyorsun, bu sırada dişliler de yüksek viteste oluyor. işte o kalkış anında sağ dizine tahmin edemeyeceğin kadar büyük bir yük biniyor, devamında yol boyunca düşük kadansla gidince de ağrı kaçınılmaz oluyor. kalkış vitesini küçültmelisin, ani frenler dışında her zaman durmadan önce bisikleti kalkış vitesine düşürmeyi alışkanlık haline getirmelisin.

biraz önce bahsettiğim, oturuş pozisyonuyla ilgili konular ise şunlar:

Bisiklet Ergonomisi - BisikletForum

Bisiklette Ergonomik ayarlar: SELE - BisikletForum

lgoncay ve emir yakup bulut bunu beğendi.
  7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Öncelikle spd ayakkabı olmadan aynı mesafeye yakın bir mesafe kullan bisikletini spd siz ağrı oluyor mu onu kontrol etmek lazım.Spd ayarı benzer ağrılara sebep olabiliyor.Korkacak birşey yok anlattıklarından anladığım spd ayarı sorunu ama emin olmak için söylediklerimi yapıp yazarsan daha çabuk çözüm bulabiliriz.O kadar mesafe spd siz gidemem dersen bisiklete binmeye başla ağrı başladığı zaman ağrı olan tarafdaki ayağını kilitten kurtar ayakkabının ortasıyla kilitlenmeden sürmeye devam et ağrıda azalma hissettiğin an bil ki kallerin ayarı bozuk.
    benzer ağrıyı mtb de yaşamıştım 30 ncu kilometrelerde başlardı diz kapağının iç tarafına bıçak giriyor gibi ağrırdı, diz kapağını bükemez hale gelirdim ertesi gün hiç ağrı kalmazdı ben kal ayarı ile kurtulmuştum İnşallah seninki de böyle basit bir sıkıntıdır.

8. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Genelde aktivite yapan kişilerde ''Patellofemoral ağrı sendromu'' denilen durum görülür. Anlattıklarınıza göre bana sorununuz eğer spd ayarınızdan kaynaklanmıyorsa büyük ihtimal bu sendromdan dolayıdır. Çünkü sadece dizimi büktüğümde ağrı oluyor demişsiniz. Spd ayarlarını yaptıktan sonra ağrı devam ederse buraya yazın yardımcı olmaya çalışırım. :)

9. lgoncay

lgoncay Yeni Üye

Seviye:
    Selamlar, aynı sorun bende de yeni çıktı. Geçtiğimiz hafta yeni bir dağ bisikleti aldım boyum 1.84 bacak boyum da yanlış hesaplamadıysam 83 cm oluyor normalde 19 inch ideal sanırım benim için. Fakat bana satın aldığım yerde hali hazırda bulunan 18 inchlik modeli verdiler ve tam olduğunu söylediler.
    İçime biraz kurt düştü açıkçası siz üstadlarıma sorayım istedim. Dizim ağrımaya başlayınca bundandır sanırım problem diye düşündüm.
    Sizce kadroda bir inchlik farklar çok etkiler mi böyle şeyleri ? Yani iki buçuk santimden bahsediyoruz.
    Olmadı seleye ince ayarlar çekeceğim.

Teşekkürler

10. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    kadronun yüksekliği çok da önemli değil, seleyle pedal göbeği arasındaki mesafeyi istediğin gibi ayarlayabiliyorsun sonuçta. hatta kendi boyundan bir inç küçük kadro kullanmak, daha atik bir sürüş yapmanı bile sağlayabilir. bence sen seleye ince ayarlar yapmalı, ve gidon mesafeleri gibi diğer ayarları da gözden geçirmelisin :)

lgoncay bunu beğendi.