Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sağ dizim ağrıyor

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mustafa Alatay tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Alatay

Mustafa Alatay Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Askerden gelelim bir ayı geçti. yol bisikleti ile ilk antremanlarımda sağ dizim bayağı ağrıdı (sağ diz kapağı ve yoğunlukla üst yarısı). İlk zamanlar antremanlara yeni başladığım için geçeceğini düşündüm. Üçüncü hafta 50-60 km lik bi antremanda uzun bi yokuşu sert şekilde çıktım, ertesi gün dizimin ağrısından bisiklete binemedim bu durum üç gün sürdü sonra geçti. Doktorun yazdığı dikloron jeli uyguluyınca ağrı geçiyor, antreman sonrasında yine ağrıyor. Sıkıntım hakkında bilgisi olan, ne yapmam gergktiği hakkında fikir verebilecek arkadaşlar yardımcı olurlarsa memnun olacağım. Teşekkürler.

2. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bendede aynı sorun var fakat benım bısıkletten ınınce hıc bı agrım kalmıyor.Pedala çok guçlu bastıgımda ozellıkler yokuşlarda dızkapagımın cevresınde ince bır sızı,ağrı oluşuyor ve gerçekten rahatsız edici.Bu konuda bilgilendiren bırı olursa sevınırım.

Mustafa Alatay bunu beğendi.
  3. soner kulak

soner kulak Forum Demirbaşı

Seviye:
    aynı şey benim sol dizimde 6 aydır var.benimde dizimi çok zorladığım bi zamnda oldu.6 aydır düşük vites yüksek kadansla bisiklet sürüyorum.özellikle yokuşlrda dizimi çok zorlamadn gerekirse zikzak çizerek çıkıyorum.şu anda dizim eskisi gibi değil ama hiç bir hareketimi kısıtlamıyor.unutmadan dizim ağrıdığı zamanlarda dizlik takıyorum.tavsiyem dizinizi zorlamadan yüksek kadans pedal çevirin ve bir süre kesinlikle dizinizi zorlamadan dinlendirin

Mustafa Alatay ve Nuri Kongur bunu beğendi.
  4. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    Diz çok önemli aman dikkat !!!

benimde başıma böyle bir durum gelmişti, antremanda diz kapağımın alt kısmında bir ağrı hissetmiştim ve ertesi gün yürüyemedim !!! Bir süre bisiklete ara verdikten sonra doktora gittim ve çekilen röntgen ve mr sonucu patella kemiği (diz kapağı) altında kıkırdak zedelenmesi olduğu ve daha ilk seviyede olduğu söylendi 1.5 ay kadar belirli egzersizleri, ilaçları ve dizlik ile tedavimi sonlandırdım, bir kaç antremanda ve bir yarışta dizlikle birlikte bisiklet kullandım ama zorlamadım. şu an herhangi bir sorunum yok ancak sürekli olarak kadanslı çevirmeye çalışıyorum. Mutlaka doktora gidin ve bu süre içinde dizinizi zorlamayın.

geçmiş olsun

Mustafa Alatay ve -Paşa- bunu beğendi.
  5. Mustafa Alatay

Mustafa Alatay Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kullundığınız dizlik tam olarak nasıldı? Demek istediğim piyasada satılanlardanmı, yoksa özellikle kullanılması gereken bir ürün varmı? Doktorun vermiş olduğu kremi bir süre daha kullanacağım şayet bir değişiklik olmazsa tekrar doktora gitmem gerekecek. Çok sağolun, ilginize teşekkürler :)

temucin90 bunu beğendi.
  6. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    dizlik patella destekli olarak geçiyor, diz kapağının ortası delik ve etrafında destek var, medikal ürün satan yerlerde bulunur.

7. -Paşa-

-Paşa- askssy

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    cok ufak ağrılarım var dizlik tavsiye edermisiniz acaba ilerlememesi için?

8. levent sünger

levent sünger Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun ve doktara görünmek şart ,genelde bisikletde diz ağrısı olmaması için ;
    1) Yüksek kadans en az 60 denir ama bence 70 hatta 80 devir/dk .(İlgili bölümleri okuyabilirsiniz)
    2) Doğru sele ayarı, yukarı aşağı , ileri geri ve açısı.( İlgili bölümleri okuyabilirsiniz).
    3)SPD veya benzeri kilitli pedal kullanımı.
    Bunların hepsini zaten yapıyorum diyorsanız tekrar doktor tavsiye edebilirim . Umarım kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

9. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bisikletin ayarlarına baktırmayı da unutmayın. Arkadaşlar zaten yazmışlar bir çok yararlı şey. Diyet olarak hayvansal gıdaları, alkolü, tuz ve baharatı da azaltmanız iyileşmeyi hızlandıracaktır...
    Ek olarak kinesio tape de çok iyi sonuçlar veriyor. İnternette araştırırsanız sanırım gereken bilgileri bulabilirsiniz.

Mustafa Alatay ve Aykut Subaşı bunu beğendi.
  10. Mustafa Alatay

Mustafa Alatay Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kadansı ortalama 90 civarında tutmaya çalışıyorum,spd pedal da kullanıyorum geriye birtek sele ayarı kaldı :rolleyes: onuda araştırıp en uygun haline getireceğim. İlginize teşekkürler.

11. emrah9700

emrah9700 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  12. Oğuz han T

Oğuz han T Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ayni agriyi bende çektim. Ortopedi doktorunun bana tafsiyesi kapali dizlik di. Özellikle ortası delik olmayan tamamen kapalı olan dizlik tafsiye etti. Birde reparil Gel yazmisti. Diz kas agrisi cekenlere bende tafsiye ederim çok etkili aninda agriyi kesen bir krem. Dizliğe ihtiyac kalmadan bu krem agrilarimi kesti.

emrah9700 bunu beğendi.